Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

bibble

Νεοφερμένος

Η bibble αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
"Μίαν εσπέρα.......κ' ελούετο..." (σελ.168-171):
πώς παρουσιάζεται η σχέση του Παπαδιαμάντη με τη φύση μέσα στο συγκεκριμένο απόσπασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl

Νεοφερμένος

Η candygirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
στο σημείο της προσευχής της μάνας στην εκκλησία κυρίως, όπου ψυχογραφείται ο μικρός γιωργής και η μητέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλα

Νεοφερμένος

Η λιλα-πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ΧΑΡΟΥΛΑ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
σ' ευχαριστω ρεεε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
παιδιά εστω αν μπορειτε να μου πειτε για την επιδραση των δοκιμασιων ΄'η γενικα ο,τι ξερετε για τις δοκιμασιες????

Μοτίβο της δοκιμασίας

1. Τρικυμία -> φυσική δοκιμασία: προβάλλει φυσικά εμπόδια στον ήρωα απομακρύνοντάς τον απο το στόχο του
2. Φεγγαροντυμένη -> υπερφυσική δοκιμασία
3. Ήχος -> υπερφυσική δοκιμασία
Για 2. και 3. : τον απομακρύνουν απο το στόχο του λόγω της έλξης που του ασκούν

Η Φεγγαροντυμένη και ο ήχος αποτελούν επίσης το μοτίβο του πειρασμού.
Δες και στο σχολικό σελίδα 291 τη συνολική θεώρηση. Γενικά διάβαζε τα αυτά που λέει πίσω, βοηθάνε πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ευχαριστω αλλα κανε μου μια διευκρινηση...

εχω βρει σε πολλες σημειωσεις οτι οι δοκιμασιες ειναι
1) το παρελθον του κ όλα τα γεγονότα που έγιναν στην κρήτη και τον αναγκασαν να φύγει
2)Φεγγαροντυμενη + Ηχος
3)τρικυμια

ποια είναι η πιο σωστη εκδοχή?? η δικη σου ή αυτη που εχω βρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Σωστό ακούγεται, τι να σου πώ :P
Κανείς άλλος να βοηθήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Η δοκιμασία επίσης μεταφέρει τον ναυαγό από ένα ηρωικό παρελθόν σε έναν ζητιάνο.
Θα σου έγραφα όλη την απάντηση αλλά είναι μεγάλη και δεν μπορώ να την στειλώ γιατί δεν έχω το βιβλίο μαζί μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
μπορείς να πάρεις πληροφορίες απο τα σχόλια του βιβλίου πίσω πίσω στο σχολικό βιβλίο..!!!!
έχει μια ολόκληρη παράγραφο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλα

Νεοφερμένος

Η λιλα-πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
λοιπον ρωτησα και μου ειπαν πως πρεπει να αναλυσεις το ηρωικο παρελθον κ το ταπεινωτικο μελλον(εξαντλησετα οσο περισσοτερο μπορεις) κ επειτα να δεις στην σελιδα 291 την συνολικη θεωρηση και το για το 5[22] οπωσδηποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
να παρεις τα σωστα βοηθηματα [που τα χουν ολα μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ναι!εκει π λεει στο πισω μερος για τη σχεση με τη φυση!αυτο ακριβως το αποσπασμα μ επεσε στο φροντ στο διαγωνισμα οπως κ η ερωτηση!λολ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bibble

Νεοφερμένος

Η bibble αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με ποιό τρόπο μπορώ να ξεχωρίζω αφηγηματική τεχνική, αφηγηματικούς τρόπους και εκφραστικά μέσα; :hmm: :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αφηγηματική τεχνική και τρόποι νομίζω ότι είναι το ίδιο...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ε κοίτα, τα εκφραστικά μέσα είναι τα σχήματα λόγου, οι εικόνες και τέτοια.
Αφηγηματικοί τρόποι είναι η διήγηση, η μίμηση, μεικτός τρόπος, περιγραφή, σχόλιο, ελεύθερος πλάγιος λόγος, εσωτερικός μονόλογος.
Στις αφηγηματικές τεχνικές νομίζω περιλαμβάνονται δίαφορα πράγματα, όπως η εστίαση, η οπτική γωνία και ο χρόνος.
Τώρα για το τί είναι το καθένα, στην αρχή ενός βοηθήματος τα λέει αυτά έχω την εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλα

Νεοφερμένος

Η λιλα-πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
σος!!!!!!!!!δεν εχω καταλαβει και πολλα απο το συγκεκριμενο της δημουλα.μας ειπαν οτι ειναι σος φετος γιατι εχουν δωσει υλικο φετος.μηπως μπορει να με βοηθησει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Έχει κανείς σημειώσεις σχετικά με τα εξωτερικά γνωρίσματα της Μοσχούλας κόρης;;;; Έχω δανείσει το βοήθημά μου και δεν μπορώ να κάνω κάτι ασκήσεις... όποιος έχει κάτι ας βοηθήσει plz..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ωχ αυτο ειναι το πιο ακυρο κειμενο που υπαρχει στη λογοτεχνια κατευθυνσης στη γ' λυκειου?:lol:
με μια κατσικα νομιζω:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ναι, αυτό είναι...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλα

Νεοφερμένος

Η λιλα-πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ας με βοηθησει καποιος!εχω ενα cd με σημειωσεις για ολα τα κειμενα που ειναι στην υλη μας.δεν ξερω πως να σας το στειλω με e-mail οποιος ξερει ας βοηθησει!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top