Βοήθεια/Απορίες στη Γεωμετρία

Devious

Νεοφερμένος

Ο Devious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θεοδώρα ναι ωραία αλλά πως το γράφω αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
κοιτα δικαιολογησαι επειδη πρωτη φορα κανεις γεωμετρια,κακως ποσταραν την λυση κατευθειαν.
πρωτα βεβαιωσουν οτι εχεις καταλαβει απολυτα την λυση της ακησης.
μετα ΛΥΣΤΗΝ παραθετωντας με οποιοδηποτε λογικο τροπο την λυση (ενας τροπος θα ηταν να γραψεις με τι ισουται το ΑΓ και μετα να αντικαταστησεις του προσθαιτεους που εμφανιζονται με αυτους απο τις ισοτητες που εχεις)
αλλα αμα την καταλαβεις πληρως θα μπορεσεις και να την γραψεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λοιπόν, αρχικά κάνε ένα καθαρό σχήμα. Τοποθετόντας τα μέσα παίρνεις ίσα τμήματα, σημείωσε τα πάνω στο σχήμα σου είτε με διαφορετικό χρώμα είτε με κάποιο σημαδάκι. Επίσης, σε μια άκρη μπορείς να γράψεις τα δεδομένα ώστε να σε βοηθήσουν. Δεν ξέρω τι άλλο θες, ρώτα μας πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra95

Δραστήριο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Γειας σας..
Θα ηθελα την βοήθειά σας σε μια ασκηση που μας εβαλε ο καθηγητης μου στο σχολειο..
Οποιος μπορει ας με βοηθησει!! Λοιπον ειναι:
Ποσες ευθειες οριζουν 10 διαφορετικα σημεια που ανα τρια δεν ανηκουν στην ιδια ευθεια.
Σας ευχαριστωωω.............. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Καλησπέρα, Ο καθηγητής στο φροντιστήριο μου έβαλε μια άσκηση στο πρώτο μάθημα αν και δεν μου είπε ακριβώς πως να την λύσω, οπότε θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

Η άσκηση λέει:

Α και εμεις την καναμε αυτην στο σχολειο.Πολυ ευκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Η γεωμετρια της Α λυκειου ειναι δυσκολη , γιατι δεν υπαρχει παρομοιος τροπος αναπτυξης ασκησης(αποδειξη) στις προηγουμενες ταξεις. Γι αυτο πρεπει να κανεις πολλες ασκησεις μεχρι να παρεις το κολαι... καλη αρχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γειας σας..
Θα ηθελα την βοήθειά σας σε μια ασκηση που μας εβαλε ο καθηγητης μου στο σχολειο..
Οποιος μπορει ας με βοηθησει!! Λοιπον ειναι:
Ποσες ευθειες οριζουν 10 διαφορετικα σημεια που ανα τρια δεν ανηκουν στην ιδια ευθεια.
Σας ευχαριστωωω.............. :worry:

@ Dimitra95
Για δες λίγο εδώ (https://docs.google.com/document/ed...Wb9Cm0APAPSpKz_cGAKa3U&hl=en&authkey=CODVyfAI). Πες μου αν σε βοήθησα / αν κάτι δε κατάλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ Dimitra95
Για δες λίγο εδώ .....Πες μου αν σε βοήθησα / αν κάτι δε κατάλαβες.
Έχουν περάσει αρκετές μέρες από τότε που η Δήμητρα έγραψε την απορία της και θα την έχει τώρα λύσει. Δεν είχα δει το θέμα τότε. Νομίζω όμως ότι για Α λυκείου μπορεί η άσκηση να λυθεί πιο απλά:
Αν ένα από τα 10 σημεία ενωθεί με όλα τα υπόλοιπα ορίζονται 9 ευθείες. Έτσι αμα το κάναμε αυτό για όλα θα είχαμε 10χ9 = 90 ευθείες. Όμως έτσι κάθε ζευγάρι σημείων το έχουμε πάρει 2 φορές. Άρα οι ευθείες είναι 90:2 = 45.
(Υ.Γ. Όταν γράφεις "απαγωγή σε άτοπο" προφανώς εννοείς "μαθηματική επαγωγή")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra95

Δραστήριο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Έχουν περάσει αρκετές μέρες από τότε που η Δήμητρα έγραψε την απορία της και θα την έχει τώρα λύσει. Δεν είχα δει το θέμα τότε. Νομίζω όμως ότι για Α λυκείου μπορεί η άσκηση να λυθεί πιο απλά:
Αν ένα από τα 10 σημεία ενωθεί με όλα τα υπόλοιπα ορίζονται 9 ευθείες. Έτσι αμα το κάναμε αυτό για όλα θα είχαμε 10χ9 = 90 ευθείες. Όμως έτσι κάθε ζευγάρι σημείων το έχουμε πάρει 2 φορές. Άρα οι ευθείες είναι 90:2 = 45.
(Υ.Γ. Όταν γράφεις "απαγωγή σε άτοπο" προφανώς εννοείς "μαθηματική επαγωγή")

Δεν πειράζει :).....
Λοιπόν την άσκηση την έλυσαμε στο σχολειό ως εξής:
Αρχικά θα κατασκευάσουμε ένα σχήμα με 10 ευθείες το οποίο σχηματίζεται ένα δεκάγωνο..
Έτσι έχουμε: Το Α1 με κάθε έναν από Α2, Α3...Α10 ορίζει 10-1=9 ευθείες.
Ομοίως το Α2 με κάθε ένα από Α1 , Α3...Α10 οριζει 10-1=9 ευθείες..
........................................................................................
Το Α10 με καθε ενα απο Α1 , Α2...Α9 οριζει 10-1=9 ευθείες.
Αλλά οι ευθείες ορίζονται όλες απο 2 φορες..
π.χ Α1 Α2 , Α2 Α1
ΑΡΑ σύνολο ευθειων 10 ( 10 -1 ) /2 = 90/ 2 = 45 ευθείες :worry:
Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας....!!!!!:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Έχουν περάσει αρκετές μέρες από τότε που η Δήμητρα έγραψε την απορία της και θα την έχει τώρα λύσει. Δεν είχα δει το θέμα τότε. Νομίζω όμως ότι για Α λυκείου μπορεί η άσκηση να λυθεί πιο απλά:
Αν ένα από τα 10 σημεία ενωθεί με όλα τα υπόλοιπα ορίζονται 9 ευθείες. Έτσι αμα το κάναμε αυτό για όλα θα είχαμε 10χ9 = 90 ευθείες. Όμως έτσι κάθε ζευγάρι σημείων το έχουμε πάρει 2 φορές. Άρα οι ευθείες είναι 90:2 = 45.
(Υ.Γ. Όταν γράφεις "απαγωγή σε άτοπο" προφανώς εννοείς "μαθηματική επαγωγή")

Σωστό και αυτό και ομολογουμένως πιο απλό. Ναι, εννούσα μαθηματική επαγωγή. Την ώρα που το έγραφα ήταν αργά κ το μυαλό ήταν down! Ευχαριστώ για την επισήμανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Σωστό και αυτό και ομολογουμένως πιο απλό. Ναι, εννούσα μαθηματική επαγωγή. Την ώρα που το έγραφα ήταν αργά κ το μυαλό ήταν down! Ευχαριστώ για την επισήμανση.
Καλησπέρα.
Είδα λίγο το αρχείο που δίνετε πιο πάνω και βρήκα ένα τυπογραφικό λάθος στο τέλος. Στην παρένθεση στον αριθμητή του κλάσματος λέτε (n-1) ενώ κανονικά είναι που όντως αποδεικνύεται εύκολα με επαγωγή.

Απλά με το (n-1) αν πάμε με επαγωγή στο πρώτο βήμα που λέμε n=1 βγαίνει το πρώτο μέλος 1 και το δεύτερο 0. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... Στην παρένθεση στον αριθμητή του κλάσματος λέτε (n-1) ενώ κανονικά είναι που όντως αποδεικνύεται εύκολα με επαγωγή.
Σωστά, το άθροισμα των n πρώτων φυσικών αριθμών είναι:
1+2+3+ . . . + n = ½ n(n+1)
Όμως το πλήθος των ευθειών που ορίζουν n σημεία είναι:
1+2+3+ . . . + (n-1) = ½ n(n-1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Δεν θα το λεγα.Αποδειξη καναμε και περσυ στην Γεωμετρια με παρομοιο(αν οχι ιδιο)τροπο.Τωρα θα μου πεις αρχη εισαι ακομα,αλλα απο τις ασκησεις που καναμε ως τωρα ετσι δειχνει.Χωρια που η υλη απο οτι καταλαβα ειναι παρομοια με αυτην της τριτης Γυμνασιου με καποιες λεπτομερειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
παιδιά δεν καταλαβαίνς τίποτα απο την γεωμετρία....:(
υπάρχει κανείς που μπόρει να μοθ μά8ει τα βασικά???????
το καλυτερο μαθημα ειναι η γεωμετρια <3!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Δεν θα το λεγα.Αποδειξη καναμε και περσυ στην Γεωμετρια με παρομοιο(αν οχι ιδιο)τροπο.Τωρα θα μου πεις αρχη εισαι ακομα,αλλα απο τις ασκησεις που καναμε ως τωρα ετσι δειχνει.Χωρια που η υλη απο οτι καταλαβα ειναι παρομοια με αυτην της τριτης Γυμνασιου με καποιες λεπτομερειες.
Γενικα η νοοτροπια αλλαζει πολυ. Ισως κανατε ισοτητες τριγωνου σαν αποδειξη στην Γ Γυμνασιου, αλλα απο εκει και περα ειναι αλλη η προσεγγιση , αξιωματικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Έπεσε σήμερα ένα απλό μεν, με "ψαρωτική" εκφώνηση δε θεματάκι πάνω στις παράλληλες. Δείτε το:

Για δυο ευθείες ε1, ε2 του επιπέδου δίνεται ότι για κάθε ευθεία εκτός αυτών ισχύει ότι αν τέμνει την ε1, θα τέμνει και την ε2. Δείξτε ότι ε1 // ε2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Έπεσε σήμερα ένα απλό μεν, με "ψαρωτική" εκφώνηση δε θεματάκι πάνω στις παράλληλες. Δείτε το:

Για δυο ευθείες ε1, ε2 του επιπέδου δίνεται ότι για κάθε ευθεία εκτός αυτών ισχύει ότι αν τέμνει την ε1, θα τέμνει και την ε2. Δείξτε ότι ε1 // ε2.
Μία προσπάθεια:

Έστω ότι η ε1 και η ε2 δεν είναι παράλληλες.
Αν φέρουμε μία παράλληλη στην ε1 τότε θα τέμνει κάπου την ε2, αλλά πουθενά την ε1. Άτοπο, γιατί κάθε ευθεία που φέρνουμε (εκτός ε1 και ε2) πρέπει να τις τέμνει και τις δύο.

Άρα ε1//ε2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4AGE

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά γειά σας!Ο καθηγητής της Γεωμετρίας μου έβαλε την εξής άσκηση:Σε τυχαίο τρίγωνο ΑΒΓ,αν ισχύει ότι γωνία Β=40μοίρες,γωνία Γ=80,τότε και πλευρά Β=4 και πλευρά γ=8.Σημειώστε οτι είμαι στιν παράγραφο 3.9,3.10.3.11.Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Παιδιά γειά σας!Ο καθηγητής της Γεωμετρίας μου έβαλε την εξής άσκηση:Σε τυχαίο τρίγωνο ΑΒΓ,αν ισχύει ότι γωνία Β=40μοίρες,γωνία Γ=80,τότε και πλευρά Β=4 και πλευρά γ=8.Σημειώστε οτι είμαι στιν παράγραφο 3.9,3.10.3.11.Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Γνωρίζοντας μόνο τις γωνίες ενός τριγώνου, προφανώς και δεν μπορούμε να ξέρουμε τα μήκη των πλευρών του. Τσέκαρε μήπως έχεις παραλείψει κάποιο δεδομένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι ζητάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top