Βοήθεια/Απορίες στη Γεωμετρία

zizaniaki

Νεοφερμένος

Η zizaniaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δία, οι ευθείες οι γκρι του σχήματος είναι παράλληλες...γιατί σε κάθε σειρά δύο γκρι, σχηματίζονται οι εντός εναλλάξ γωνίες ίσες...Πχ παίρνουμε μία ακμή ενός οποιουδήποτε τετραγώνου και έχουμε μία "μαύρη" γωνία ίση με μία "άσπρη" εντός εναλλάξ(και κάθε μία είναι 90 μοίρες)...Επαναλαμβάνουμε το ίδιο για κάθε 2 σειρές γκρι γραμμών κοκ...:P:P:P(πιστεύω χοντρικά κατάλαβες πώς το πάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Δία, οι ευθείες οι γκρι του σχήματος είναι παράλληλες...γιατί σε κάθε σειρά δύο γκρι, σχηματίζονται οι εντός εναλλάξ γωνίες ίσες...Πχ παίρνουμε μία ακμή ενός οποιουδήποτε τετραγώνου και έχουμε μία "μαύρη" γωνία ίση με μία "άσπρη" εντός εναλλάξ(και κάθε μία είναι 90 μοίρες)...Επαναλαμβάνουμε το ίδιο για κάθε 2 σειρές γκρι γραμμών κοκ...:P:P:P(πιστεύω χοντρικά κατάλαβες πώς το πάω)


χαχαχαχαχ ωραίος!!! ωραία απόδειξη! σχετικά με το τι μπορεί να πέσει, το all time classic sos είναι σύγκριση τριγώνων. Αν μάθεις αυτό τέλεια είσαι καλυμένος σε μεγάλο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizaniaki

Νεοφερμένος

Η zizaniaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Να κατασκευαστεί τραπέζιο αν δίνονται:

1. Οι βάσεις του και οι γωνίες που πρόσκεινται σε μία βάση του

2. Οι μη παράλληλες πλευρές, η γωνία τους και η μικρότερη βάση ΓΔ=λ
:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
1.Σχηματιζεις τη βαση και επιτα τις δυο γωνιες,μετα με κανονα και διαβητη σχηματιζεις απο τον φορεα της μιας γωνιας παραλληλα στη αλλη πλευρα,την αλλη βαση.το τετραπλευρο που θα σχηματιστει ειναι το ζητουμενο τραπεζιο!!(μαλλον σε μπερδεψα παλι...)
2.βγαλτο μονη σου με παρομοια σκεψη της απο πανω,για τυχον προβλημα επεστρεψε!!
εδιτ:απο την εφαπτομενη της γωνιας βρισκεις και το υψος το οποιο βοηθαει στην κατασκευη της δευτερης βασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zizaniaki

Νεοφερμένος

Η zizaniaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συγγνώμη Διαγόρα μου...Μα δεν σε καταλαβα καλά μάλλον...Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο πιο παραστατικά;
(Βασικά εν μέρει δεν πρέπει κάπως να καθοριστεί έμμεσα και η απόσταση μεταξύ των δύο παραλλήλων μιας και ήδη η άσκηση μας έχει καθορίσει τα δύο( πεπερασμένα) τμήματα των βάσεων όσον αφορά στο μήκος τους;):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
εκανα μια παραληψη,δες τωρα :)

δες το στην πραξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P2200262.jpg
    P2200262.jpg
    298.4 KB · Εμφανίσεις: 203
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zizaniaki

Νεοφερμένος

Η zizaniaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Thanxxx!!!
Είσαι τέλειος...Απλά εγώ το πήγαινα "αυστηρά" γεωμετρικά πριν μου πεις για εφαπτομένη...όπου και βγαίνει πολύ πιο εύκολα τελικά με την εφαπτομένη:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

painlez

Νεοφερμένος

Ο painlez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα! Αν γνωρίζετε δώστε κανά sos θεώρημα να διαβάσουμε περισσότερο. Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Dia !!!!!!!!!!!!!!!Σώσε !!!!!!!!!!!!!!!!
Την Τρίτη γράφουμε Γεωμετρία!!!!!!!!!!!!!Έχω κατααγχωθεί, κοιμάμαι με άγχος, ξυπνάω με άγχος, στο όνειρό μου βλέπω τους 3 ηλίθιους μαθηματικούς που μας έχουν να μας βάζουν πανδύσκολα!!!!!!!!!!!!!!που τέτοια θα μας βάλουν και θα γράψω κανα 40/100!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Λοιπόν, σε παρακαλώ μπορείς να μου λύσεις τις απορίες μου που γράφω παρακάτω;;;;;;;;;;;;;;;; Αύριο το πρωί θα σηκωθω νωρίς να δω αν απάντησες για να μην χάσω χρόνο γιατί διάβασα κεφ 2,3 και θέλω να διαβάσω αύριο 4,5 που είναι καρασοσάρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1)σελ.13 Ερωτ. Κατ. 1 ( και το πρώτο και το δεύτερο είναι σωστά με βάση τον ορισμό αλλά ποιο είναι το σωστό αφού θέλουν μόνο ένα;;; Μα στον ορισμό το λέει ξεκάθαρα" Δύο διαφορετικές ευθείες δεν μπορεί να έχουν 2 κοινά σημεία. Άρα θα έχουν ένα μόνο κοινό σημείο ή κανένα.")
2) σελ.13 Ερωτη. Κατ. 3 (δεν ξέρω τη λύση)
3)-//- -//- 5(στη θεωρία δεν λέει τπτ για τρία διαφορετικά σημεία!)
4)Στη σελίδα 29 το τετράπλευρο ΡΧΤΣ είναι κυρτό ή μη κυρτό;;
5)σελ.58 από τις αποδεικτικές η άσκηση 3 δεν μου βγαίνει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
6)σελ.60 ( Σε παρακαλώ!!!!!!!!!! Επειδή δεν έχω χρόνο θα μου δώσεις τις λύσεις από κατανόησης και εμπέδωσης για να τις ελέγξω και να δω πως λύνονται μερικές που δεν κατάλαβα;;
7) σελ.63 την ασκ 3 από τις εμπέδοσης->ρε συ γιατί δεν μπορεί να μου βγεί( πλιζ μην μου δώσεις λύση την ίδια με του βιβλίου ή τουλάχιστον δικαιολόγησε να καταλάβω!!!!!!!!!)
8 ) σελ.65 στο Σ/Λ πάει Σ,Σ,Σ; Γιατί στο σχολείο το είχαμε το τελευταίο βάλει λάθος και τώρα που διάβασα καλύτερα τη θεωρία νομίζω πως είναι σωστό!!!!)

Δία δεν αντέχω άλλο!!!!!!!!!!!!!!! Σε παρακαλώ βοήθησέ με!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πραγματικά σου μιλάω αν μου τα λύσεις όλα αυτά και όλες αυτές τις απορίες που έχω θα ρθω στην Αθήνα μόλις τελειώσω τις εξετάσεις και θα στήσω άγαλμα μπροστά από το σπίτι σου και θα το προσκηνάω κάθε μέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Την Τρίτη γράφουμε Γεωμετρία!
1)σελ.13 Ερωτ. Κατ. 1 ( και το πρώτο και το δεύτερο είναι σωστά με βάση τον ορισμό αλλά ποιο είναι το σωστό αφού θέλουν μόνο ένα;;; Μα στον ορισμό το λέει ξεκάθαρα" Δύο διαφορετικές ευθείες δεν μπορεί να έχουν 2 κοινά σημεία. Άρα θα έχουν ένα μόνο κοινό σημείο ή κανένα.")
- Και το πρώτο και το δεύτερο είναι σωστά. Δεν λέει να διαλέξεις μόνον ένα.

2) σελ.13 Ερωτη. Κατ. 3 (δεν ξέρω τη λύση)
- Αν το Γ δεν ήταν μεταξύ των Β,Δ αφού είναι μεταξύ των Α,Δ, θα ήταν μεταξύ των Α,Β. Τότε όμως το Β δεν θα ήταν μεταξύ των Α,Γ.

3)-//- -//- 5(στη θεωρία δεν λέει τπτ για τρία διαφορετικά σημεία!)
- Δεν χρειάζεται να το πει. Αν τα σημεία είναι συνευθειακά ορίζουν 1 ευθεία, αν δεν είναι ορίζουν 3 ευθείες.

4)Στη σελίδα 29 το τετράπλευρο ΡΧΤΣ είναι κυρτό ή μη κυρτό;;
- Κυρτό γιατί όποια πλευρά και να προεκτείνεις θα αφήσει το υπόλοιπο προς το ίδιο μέρος της.

5)σελ.58 από τις αποδεικτικές η άσκηση 3 δεν μου βγαίνει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
α. Προεκτείνεις ΑΜ = ΜΔ, ίσα τρίγωνα ΑΒΜ = ΔΓΜ, παίρνεις ανισότητα πλευρών - γωνιών στο τριγ. ΑΓΔ
β. Τριγωνική ανισότητα στο ΑΓΔ
γ. Αυτό που βρήκες στο Β το γράφεις και για τις άλλες διαμέσους και προσθέτεις κατά μέλη.

6)σελ.60 ( Σε παρακαλώ!!!!!!!!!! Επειδή δεν έχω χρόνο θα μου δώσεις τις λύσεις από κατανόησης και εμπέδωσης για να τις ελέγξω και να δω πως λύνονται μερικές που δεν κατάλαβα;;
- Οι ασκήσεις αυτές είναι απλή εφαρμογή των προηγούμενων θεωρημάτων. Κάνε σχήμα και θα το δεις αμέσως.

7) σελ.63 την ασκ 3 από τις εμπέδωσης->ρε συ γιατί δεν μπορεί να μου βγεί( πλιζ μην μου δώσεις λύση την ίδια με του βιβλίου ή τουλάχιστον δικαιολόγησε να καταλάβω!!!!!!!!!)
- Θέλεις ΡΓ+ΓΔ+ΔΡ. Είναι ΓΔ=ΓΕ+ΕΔ. Όμως ΓΕ=ΓΑ και ΔΕ=ΔΒ. Συνέχεια απλή.

8 ) σελ.65 στο Σ/Λ πάει Σ,Σ,Σ; Γιατί στο σχολείο το είχαμε το τελευταίο βάλει λάθος και τώρα που διάβασα καλύτερα τη θεωρία νομίζω πως είναι σωστό!!!!)
- ΣΣΣ τα βλέπω κι εγώ.

Y.Γ.1. Μην ψαρώνεις, η γεωμετρία δεν είναι δύσκολη.
Υ.Γ.2. Κακώς ασχολείσαι με αυτά τα κεφάλαια. Σημαντικά είναι τα επόμενα.
Υ.Γ.3. Καλή συνέχεια στο διάβασμα.
Υ.Γ.4. Αν έρθεις Αθήνα, το άγαλμα σε τι θα χρειαστεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ρε συ Δία το ξέρω κι εγώ ότι το 5ο και 4ο κεφ είναι πιο σοσ αλλά διάβασα εχθές 2ο και 3ο και σήμερα τα άλλα δύο. Παρεπιπτόντως έχω άλλη μια απορία!
Στην εφαρμογή της σσελ 79 λέει που τη λύνει στο β ερωτ ότι η Αζ είναι κάθετη με τη Βψ ως διχοτόμοι εφεξείς και παραπληρωματικών γωνιών. Μα αυτό που το λεέι στη θεωρία γιατί δεν το βρίσκω πουθενά!!!!!!!!!!!

Το άγαλμα του Δία θα σου στείσω αν μου τη λύσεις κι αυτή την απορία1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Sos ειναι και τα θεωρηματα στο 5ο κεφαλαιο..σε εμας ολες τις χρονιες επεφταν απο κει θεωρηματα για να αποδειξουμε.

υ.γ. Δια μπες και δες μια το ποστ μου στο πως περναω την ταξη να μου πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ρε κι εγώ Δία δεν κατάλαβα πως ακριβώς βγαίνει ο βαθμός σύμφωνα με τον νόμο που έβαλες να το διαβάσουμε. Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις άμα πχ έχω 20 20 και γράψω 19 πόσο βγαίνει και μετά πως συμψηφίζονται για μο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
OoOkoβoldOoO σου εγραψα στο τοπικ σου πως βγαινει ;)
Μην κανουμε ασκοπα ποστς σε αυτο το τοπικ γιατι ειναι αλλο θεμα.
Υπαρχει αναλυτικα στο "πως περναω την ταξη"
Απλα δια εγω θελω να μου πεις αν ειναι οντως ετσι το τελευταιο ποστ που εγραψα στο πως περναω την ταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ναι αλλά ο Δίας είπε ότι αυτά που λέγαμε για το πως βγαίνει είναι βλακείες γι αυτό τον ρωτάω
Και άλλε απορίες έχω Δία και θα έχω μέχρι να βγάλω την ύλη.
1)σελ.82 από ερωτ. καταν. την 1η το δεύτερο ερώτημα(τι σχέση έχουν μεταξύ τους δεν λεει τίποτα θεωρία για εντός εκτός εναλλάξ...)
2)σελ. 82 εμπέδοσης 4 (γιατί η ΔΒ=ΔΕ; Από που το καταλαβαίνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στην εφαρμογή της σσελ 79 λέει που τη λύνει στο β ερωτ ότι η Αζ είναι κάθετη με τη Βψ ως διχοτόμοι εφεξείς και παραπληρωματικών γωνιών. Μα αυτό που το λεέι στη θεωρία γιατί δεν το βρίσκω πουθενά
Σελ.20 - Θεώρημα ΙΙΙ

1σελ.82 από ερωτ. καταν. την 1η το δεύτερο ερώτημα(τι σχέση έχουν μεταξύ τους δεν λεει τίποτα θεωρία για εντός εκτός εναλλάξ...)
Παραπληρωματική με κάποια που λέει.

σελ. 82 εμπέδοσης 4 (γιατί η ΔΒ=ΔΕ; Από που το καταλαβαίνω;
Ακτίνες ίδιου κύκλου

άμα πχ έχω 20 20 και γράψω 19 πόσο βγαίνει και μετά πως συμψηφίζονται για μο;
Α=20, Β=20, Πρ=½(Α+Β)=20, Γρ=19, ΜΟ=½(Πρ+Γρ)=19,5

θελω να μου πεις αν ειναι οντως ετσι το τελευταιο ποστ που εγραψα στο πως περναω την ταξη.
Ξέχασες να διαιρέσεις διά 2.

Υ.Γ. Γμτ με αυτόν το κ___καιρο δεν μπορώ να πάω για μπάνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πο ρε Δία είσαι ΘΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. ΘΕσ/νίκη έχει πολύ ήλιο και ζέστη αλλά εγώ είμαι άρρωστη και διαβάζω γεωμετρία..... ΠΟυ για μπάνιο..............
Υ.Γ΄. Είμαι στο 4.8 και τώρα πάω στις ασκήσεις!!!!!!!!! Μου έμεινε άλλο ένα κεφ αλλά τι κεφ;;;!!!!!!!!! ΚΕΦΑΛΑΙΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Dia διάβασα 5ο και έχω μερικές αποριούλες. Πλιζ λύστες μου κι αυτές με τον εκπληκτικό μοναδικό σου τρόπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1) Στη σελίδα 107 που λέει ότι οι διάμεσοι ενός τριγ διέρχονται από το ίδιο σημείο του οποίου η απόσταση από κθε κορυφή είναι τα 2/3 του μήκους της αντίστοιχης διαμέσου γιατί μετά βάζει τις σχέσεις ΘΔ=1/3 ΑΔ;;; τΗΝ άλλη σχέση μπορώ να την καταλάβω σύμφωνα με τον ορισμό Αθ=2/3 ΑΔ! Αλλά η προηγούμενη γιατί 1/3 και όχι 2/3 όπως λέει και το θεώρημα;;;
2)ερωτ. καταν. σελ 110 -->1. Στο τρίγωνο το τελευταίο ΑΒΓ Που λέει να βρω χ και ψ βρίσκω το ΜΓ 5 και μετά κάνω και τη σχέση χ+ψ=2,5 αλλά πως μετά θα βρω το καθένα ξεχωριστά;
3) ερ. κατα. σελ.110-->2. Στη γωνία την τελευταία που θέλει να βρω το ω πως το βρίσκω;
4) σελ.114 εφαρμογή. Πως καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η ε είναι κάθετος και στη ΓΔεπειδή ΓΔ//ΑΒ; Υπάρχει κανα θεώρημα που να το λέει αυτό;
5)σελ. 115 εμπ 4. Μας έγραψε στον πίνακα ότι ΚΛ//ΑΒ : παράλληλες ευθείες που αποκόπτουν σε παράλληλες ίσα τμήματα. Από ποιο θεώρημα είναι;
6) Πόσα ύψη έχει ένα τραπέζιο. 1 ή 2;;;

Σε παρακαλώ Δία, το ξέρω ότι σε έσκασα αλλά απάντησέ μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
διάβασα 5ο και έχω μερικές αποριούλες.
1) Στη σελίδα 107 που λέει ότι οι διάμεσοι ενός τριγ διέρχονται από το ίδιο σημείο του οποίου η απόσταση από κθε κορυφή είναι τα 2/3 του μήκους της αντίστοιχης διαμέσου γιατί μετά βάζει τις σχέσεις ΘΔ=1/3 ΑΔ;;; τΗΝ άλλη σχέση μπορώ να την καταλάβω σύμφωνα με τον ορισμό Αθ=2/3 ΑΔ! Αλλά η προηγούμενη γιατί 1/3 και όχι 2/3 όπως λέει και το θεώρημα;;;
- Σημείωσε και το μέσο της ΑΘ και θα το δεις αμέσως.

2)ερωτ. καταν. σελ 110 -->1. Στο τρίγωνο το τελευταίο ΑΒΓ Που λέει να βρω χ και ψ βρίσκω το ΜΓ 5 και μετά κάνω και τη σχέση χ+ψ=2,5 αλλά πως μετά θα βρω το καθένα ξεχωριστά;
- Είναι x+y=5 (όχι 2,5) και x=2y (σημ.τομ.διαμ.)

3) ερ. κατα. σελ.110-->2. Στη γωνία την τελευταία που θέλει να βρω το ω πως το βρίσκω;
- Η διάμεσος είναι το μισό της πλευράς, άρα ορθογώνιο τρίγωνο.

4) σελ.114 εφαρμογή. Πως καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η ε είναι κάθετος και στη ΓΔεπειδή ΓΔ//ΑΒ; Υπάρχει κανα θεώρημα που να το λέει αυτό;
- Σελ.78 επάνω πόρισμα.

5)σελ. 115 εμπ 4. Μας έγραψε στον πίνακα ότι ΚΛ//ΑΒ : παράλληλες ευθείες που αποκόπτουν σε παράλληλες ίσα τμήματα. Από ποιο θεώρημα είναι;
- Θεώρημα 3 σελ. 105.

6) Πόσα ύψη έχει ένα τραπέζιο. 1 ή 2;;;
- Δύο παράλληλες ευθείες πόσες αποστάσεις έχουν?

7) Σε παρακαλώ Δία, το ξέρω ότι σε έσκασα αλλά απάντησέ μου!
- Άμλετ πράξη Δ στίχος 666.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
1) Είναι ΘΔ = ΑΔ - ΑΘ = ΑΔ - 2/3 ΑΔ = 1/3 ΑΔ
2) Είναι x = y διότι η διάμεσος προς την υποτείνουσα (βάσει γνωστού θεωρήματος) είναι ίση με το μισό της και y = ΓΒ/2 (ως γνωστόν). [το ΜΓ τριγωνομετρικά βγαίνει 4?]

3) Το τρίγωνο που βλέπεις είναι ορθογώνιο βάσει του αντιστρόφου του θεωρήματος που ανέφερα παραπάνω. Άρα ω = 90
4) Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το αποδείξεις, δες το με γωνίες το θέμα. Είναι <ΝΟΔ = <ΜΟΑ και <ΝΔΟ = <ΜΑΟ (λόγω παραλληλίας) άρα και <ΔΝΟ = <ΑΜΟ = 90. (άρα κάθετος)

5) Αντίστροφο θεώρημα θαλή θυμίζει, δηλαδή ΑΚ/ΑΔ = ΒΛ/ΒΓ (από υπόθεση) άρα παράλληλες κτλ.

6) Αν εννοείς το ύψος για τη σχέση (Β+β)υ/2 τότε είναι ένα (αλλά άγεται από άπειρα διαφορετικά σημεία). Αλλιώς μπορείς να φέρεις ένα ευθύγραμμο τμήμα από τη μια μη-παράλληλη πλευρά του που να είναι κάθετο στην άλλη μη-παράλληλη πλευρά του (αλλά γιατί να το κάνεις αυτό)?

Πάντως τον Δία μήπως τον έχετε δει λίγο σαν τον Chuck Norris? Δεν θα είναι εκεί για να λύσει τις απορίες σας όταν γράφετε δυστυχώς, οπότε λίγη εμπιστοσύνη και στον εαυτό σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πάντως τον Δία μήπως τον έχετε δει λίγο σαν τον Chuck Norris? Δεν θα είναι εκεί για να λύσει τις απορίες σας όταν γράφετε δυστυχώς, οπότε λίγη εμπιστοσύνη και στον εαυτό σας
Αυτό είναι το πιο σημαντικό: εμπιστοσύνη στον εαυτό σας.
Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά δεν μπορώ όταν ζητάνε τη βοήθεια μου και μπορώ να μην τη δίνω. Ίσως θεωρούν τον Δία από μηχανής θεό. Όμως αντί για τον Chuck Norris προτιμώ τον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top