Γεωγραφία - Βοήθεια/Απορίες στη Γεωγραφία

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Καλα απιστευτο, ακομα εκει ειστε???????? Ελεος!:rucrazy:
Τεσπα, ιδου τι εγραψα εγω(στο περιπου)
Αξιολογώ τι έμαθα σελ.11
1)α-Σ , β-Γ, γ-Α, δ-Σ
2)Πλεονεκτήματα γεωγραφικής θέσης: Μπορούμε να προσδιορίσουμε την ακριβή θέση ενός τόπου.
Μειονεκτήματα γεωγραφικής θέσης: Δεν μας πληροφορεί επαρκώς για το γύρω χώρο.
Πλεονεκτήματα σχετικής θέσης: Περιέχει χρήσιμες πληροφορίες για την γύρω περιοχή
Μειονεκτήματα γεωγραφικής θέσης: Δεν προσδιορίζει επ'ακριβώς τη θέση του τόπου.
Ελπιζω να βοηθησα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ρε παιδιά προσπαθήστε να μην στέλνετε εδώ πέρα για απαντήσεις..καθήστε να διαβάσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σορρυ Sillent Killer αλλα μερικοί δεν έχουν βοηθήματα και δυσκολευονται. Βασικά πιστεύω πως αυτό είναι το κεντρικό νόημα του φόρουμ. Η βοήθεια απο τούς άλλους μαθητές.

Alex= Είδες ακόμα εκεί είμαστε...μονο 2 μαθήματα έχουμε κανει...φαντασου...βλέπω το 4 να έρχετε. Ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι έχω βοήθημα;Απλά είπα να προσπαθήσεις λίγο περισσότερο με διάβασμα!Το λέω εντελώς φιλικά χωρίς να θέλω να δείξω ανωτερότητα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ok...διαβάζω..αλλά τι να κανουμε; Μαθητρια είμαι όχι ο Αινσταιν να τα ξέρω όλα!! χιχι
Φαντάσου ότι και ο Αινσται δεν ήξερε καλα μαθηματικά αλλά είναι ο πιο γνωστός φυσικός... Ας παραδειγματιστούμε λοιπόν...και οι χειρότεροι μπορεί κάποια στιγμή να γίνουν πρώτοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Καλά...έχεις και 1 δίκιο...έτσι όπως έχουν γίνει τα βιβλία...άστα να πάνε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
E...καλύτερα ήταν τα παλιά (:P)! Άστα, μας βάζουν κάτι ασκήσεις κι κάτι τέστ λες και είμαστε φιλόλογοι και μαθηματικοί για να τα λύσουμε! Καμμιά κατανόηση πλέον από το εκπαιδευτικό σύστημα...τι να πει κανείς.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
ok...διαβάζω..αλλά τι να κανουμε; Μαθητρια είμαι όχι ο Αινσταιν να τα ξέρω όλα!! χιχι
Φαντάσου ότι και ο Αινσται δεν ήξερε καλα μαθηματικά αλλά είναι ο πιο γνωστός φυσικός... Ας παραδειγματιστούμε λοιπόν...και οι χειρότεροι μπορεί κάποια στιγμή να γίνουν πρώτοι!



Χαχαχαχα :lol: Ο Αϊνσταινδεν ήξερε μαθηματικά? :lol::lol::lol: Μην λες τέτοια σε δημόσιο χώρο γιατί όποιος ξέρει πργματικά για τον Αϊνσταιν και το θεματάκι του με τα μαθηματικά θα σε πάρουν με τις κλοτσιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κωσταντίνε εγώ εκόμα δεν έχω κατασταλάξει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Φροντισε να κατασταλαξεις συντομα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary angel

Νεοφερμένος

Η mary angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
help ! εχω εργασια στην γεωγρφια για την ηφαιστειακη δραστηριοτητα στην ροδοπη .οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα τιποτα. οποιος ξερει κατι ας το γραψει please! ευχαριστω εκ των προτερων!@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulaki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πως μπορουμε να πουμε ολοκληρομενα τί ειναι η τυθης θαλασσα;;;help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καταρχάς λέγεται Τηθύς Θάλασσα (αγγλικά: Tethys Sea/Ocean).

Αν ψάξεις στο Google θα βρεις τι είναι. Ενδεικτικά:
https://www.geo.auth.gr/871/ch2.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Tethys_Ocean
https://www.britannica.com/EBchecked/topic/588887/Tethys-Sea
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavl0s

Νεοφερμένος

Ο Pavl0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
αμα δεν καταλαβες πες μου να σου πω πως μας το εγραψε ο καθηγητης ... ο πιο αυστηρος αλλα ο καλυτερος καθηγητης μακραν απο τους αλλους ... απλα βαριεμε να ανοιγω το τετραδιο και αν σου γραψω τοσα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinav

Νεοφερμένος

Η katerinav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
-----------------------------------------
:jumpy:να ρωτισω και εγω κατι??? τετραδιο εργασιων σελ.21 ασκηση 1... μια ωρα ψαχνω και δν βρισκω τιποτα πλζ χελπ!:'(
:thanks:τνχ απο τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά :help: χρειάζομαι τις ασκήσεις:
σελίδα 22 στο τετράδια εργασιών
και
σελίδα 51 το αξιολογώ τι έμαθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Αξιολογώ τι έμαθα σελ. 51
1) α. μεσογειακό κλίμα, β. Σικελία, γ. Διώρυγα του Σουέζ, δ. Ιόνιο
2) Εγώ έγραψα: Η ακτή που εικονίζεται στη φωτογραφία είναι πιθανότερο να ανήκει στο μεσογειακό βορρά. Στο μεσογειακό βορρά ο οριζόντιος διαμελισμός, δηλαδή η μορφολογία των ακτών, είναι εντονότερος από του νότου. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι στη φωτογραφία εικονίζεται ένας κόλπος, χαρακτηριστικό του μεσογειακού βορρά.

Νομίζω όμως ότι με ελάχιστο διάβασμα(πραγματικά, μια ανάγνωση χρειάστηκα εγώ) μπορείς να λύσεις τις συγκεκριμένες ασκήσεις. ;)
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!Πραγματικά βοήθησες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tat (:

Νεοφερμένος

Η tat (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια παρακαλω η ασκηση ΛΕΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ' Εξήγησε γιατί τα πιο σημαντικά λιμάνια της Ευρώπης βρίσκονται στην Βόρεια Θάλασσα'
ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ.!!:thanks: ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top