Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προκαρυωτικος οργανισμος..
Αλλα η ασκηση δε μας λεει κατι αλλο.Αυτα τα δεδομενα μας δινει!

(δε θα σου πω την απάντηση, εσύ θα τη βρεις)

Επομένως, πώς αναπαράγεται; (Είναι δεδομένο που πρέπει να ξέρεις!)Τι σχέση έχουν οι απόγονοι με το αρχικό κύτταρο, όσον αφορά το γενετικό τους υλικό (χωρίς να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας τις μεταλλάξεις);

αναπαράγεται με διχοτόμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pbatsou

Νεοφερμένος

Η pbatsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρτίνο (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
αα καταλαβα...Επειδη είναι απλοειδης οργανισμος θα εκφραζεται το υπολειπομενο μονο σε ομοζυγη κατασταση!ευχαριστω γ τη βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ο τροπος αναπαραγωγης δεν ειναι μονο στην γενικη παιδεια?:$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Το E.coli είναι προκαρυωτικός =>απλοειδής οργανισμός. Αυτό σημαίνει ότι έχει το γονιδίωμα σε ένα αντίγραφο. Επομένως, κάθε κύτταρο θα έχει ένα μόνο αλληλόμορφο. Αν το αλληλόμορφο αυτό κωδικοποιεί την παραγωγή λυσοζύμης, το ένζυμο θα παράγεται, ενώ σε αντίθετη περίπτωση όχι.
Αφού το Ε.coli αναπαράγεται μονογονικά με απλή διχοτόμηση, οι απόγονοι του κάθε κυττάρου θα έχουν το ίδιο ακριβώς γενετικό υλικό (αφού αποκλείεται η περίπτωση μετάλλαξης) με το αρχικό κύτταρο. Έτσι , ένα άτομο που συνθέτει λυσοζύμη ,φέρει το αλληλόμορφο που παράγει λυσοζύμη, και δίνει απογόνους με το ίδιο αλληλόμορφο, οι οποίοι παράγουν λυσοζύμη. Αντίστοιχα, οι απόγονοι ενός ατόμου που δεν παράγει λυσοζύμη, δεν θα παράγουν λυσοζύμη, αφού θα φέρουν το ίδιο αλληλόμορφο (που δεν δίνει εντολή για παραγωγή λυσοζύμης).. Σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αα καταλαβα...Επειδη είναι απλοειδης οργανισμος θα εκφραζεται το υπολειπομενο μονο σε ομοζυγη κατασταση!ευχαριστω γ τη βοηθεια!

Για την ακρίβεια δεν έχει νόημα να λέμε ομόζυγη και ετερόζυγη κατάσταση, μιας και ως προκαρυωτικός οργανισμός έχει μόνο 1 αντίγραφο της γεν. πληροφορίας στο γονιδίωμά του. :)

Το E.coli είναι προκαρυωτικός =>απλοειδής οργανισμός. Αυτό σημαίνει ότι έχει το γονιδίωμα σε ένα αντίγραφο. Επομένως, κάθε κύτταρο θα έχει ένα μόνο αλληλόμορφο. Αν το αλληλόμορφο αυτό κωδικοποιεί την παραγωγή λυσοζύμης, το ένζυμο θα παράγεται, ενώ σε αντίθετη περίπτωση όχι.
Αφού το Ε.coli αναπαράγεται μονογονικά με απλή διχοτόμηση, οι απόγονοι του κάθε κυττάρου θα έχουν το ίδιο ακριβώς γενετικό υλικό (αφού αποκλείεται η περίπτωση μετάλλαξης) με το αρχικό κύτταρο. Έτσι , ένα άτομο που συνθέτει λυσοζύμη ,φέρει το αλληλόμορφο που παράγει λυσοζύμη, και δίνει απογόνους με το ίδιο αλληλόμορφο, οι οποίοι παράγουν λυσοζύμη. Αντίστοιχα, οι απόγονοι ενός ατόμου που δεν παράγει λυσοζύμη, δεν θα παράγουν λυσοζύμη, αφού θα φέρουν το ίδιο αλληλόμορφο (που δεν δίνει εντολή για παραγωγή λυσοζύμης).. Σωστό;
βεβαίως συνάδελφε!


ο τροπος αναπαραγωγης δεν ειναι μονο στην γενικη παιδεια?:$

Ναι, και οι πιθανότητες είναι στη γενική παιδεία, αλλά δεν είναι δυνατόν να πάει κάποιος στο πανεπιστήμιο και να μην έχει ιδέα από πιθανότητες! Όποια σχολή κι αν είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pbatsou

Νεοφερμένος

Η pbatsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρτίνο (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
χρηστο σ ευχαριστω πολυ!θα τη συζητησω τν ασκηση κ με τον καθηγητη μου κ θα δω μηπως υπαρχει και αλλη εξηγηση:)παντως εγινες απολυτα κατανοητος.Nα σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
χρηστο σ ευχαριστω πολυ!θα τη συζητησω τν ασκηση κ με τον καθηγητη μου κ θα δω μηπως υπαρχει και αλλη εξηγηση:)παντως εγινες απολυτα κατανοητος.Nα σαι καλα!
Χαίρομαι που βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λοιπόν, μας έβαλε στο διαγώνισμα μια άσκηση και εγώ πιστεύω ότι επιδέχεται δύο λύσεις.
Εχουμε ένα ασυνεχές γονίδιο που κωδικοποιεί ένα τριπεπτίδιο.
Με το πρ'ωτο αμινοξύ ολα οκ. Μετά έχει ένα εσώνιο 3 νουκλεοτιδίων και έπειτα έχει δύο κωδικόνια που μπορούν να αντιστοιχούν στο 2ο αμινοξύ. Οπότε κάποιο από αυτά θα είναι εσώνιο.
Η καθηγήτρια μας είπε ότι το πρώτο κωδικόνιο θα είναι το εσώνιο γιατί είναι ενδιάμεση αλληλουχία ανάμεσα σε κωδικοποιήσιμες περιοχ'ες.
Γιατί να μην είναι όμως το 2ο κωδικόνιο? Και πάλι τα εσώνια είναι ενδιάμεσες αλληλουχίες αν το πάρουμε έτσι.
Ποια η γνώμη σας? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Λοιπόν, μας έβαλε στο διαγώνισμα μια άσκηση και εγώ πιστεύω ότι επιδέχεται δύο λύσεις.
Εχουμε ένα ασυνεχές γονίδιο που κωδικοποιεί ένα τριπεπτίδιο.
Με το πρ'ωτο αμινοξύ ολα οκ. Μετά έχει ένα εσώνιο 3 νουκλεοτιδίων και έπειτα έχει δύο κωδικόνια που μπορούν να αντιστοιχούν στο 2ο αμινοξύ. Οπότε κάποιο από αυτά θα είναι εσώνιο.
Η καθηγήτρια μας είπε ότι το πρώτο κωδικόνιο θα είναι το εσώνιο γιατί είναι ενδιάμεση αλληλουχία ανάμεσα σε κωδικοποιήσιμες περιοχ'ες.
Γιατί να μην είναι όμως το 2ο κωδικόνιο? Και πάλι τα εσώνια είναι ενδιάμεσες αλληλουχίες αν το πάρουμε έτσι.
Ποια η γνώμη σας? :)
Μπορείς να μας δώσεις ακριβώς την άσκηση με την εκφώνηση της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπορείς να μας δώσεις ακριβώς την άσκηση με την εκφώνηση της;
Δεν έχω τα θέματα ακόμα.
Εχω ένα ασυνεχές γονίδιο όπου φαίνεται πεντακάθαρα ποια είναι η κωδική και ποια η μη κωδική αλυσίδα και κωδικοποιεί το τριπεπτίδιο (τυχαία θα τα πω) λευκίνη-σερίνη- βαλίνη. στο πρώτο ερώτημα έλεγε αφου γράψετε το mrna που προκύπτει απο την μεταγραφή του γονιδίου να ορίσετε τις αμετάφραστες περιοχές και τα εσώνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
οκ.. μήπως μετά το πρώτο εσώνιο υπάρχει κωδικόνιο λήξης, το οποίο θεωρείς εσώνιο για να προκύψει το τριπεπτίδιο σου για παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
οκ.. μήπως μετά το πρώτο εσώνιο υπάρχει κωδικόνιο λήξης, το οποίο θεωρείς εσώνιο για να προκύψει το τριπεπτίδιο σου για παράδειγμα;
Οχι. Εχω το κανονικό εσώνιο μετά το AUG και μετά έχω δύο κωδικόνια για το επόμενο αμινοξύ. Δεν μπορούν να είναι και τα δύο εσώνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Οχι. Εχω το κανονικό εσώνιο μετά το AUG και μετά έχω δύο κωδικόνια για το επόμενο αμινοξύ. Δεν μπορούν να είναι και τα δύο εσώνια?
Αν μπορείς απο αυτό το mRNA να βγάλεις τριπεπτίδιο θεωρώντας και τα δυο κωδικόνια ωσ εσώνιο, γιατί όχι; Για να μην σε παίρνω και στον λαιμό μου, όταν πάρεις τα θέματα ανέβασε τα ή στειλτα μου σε πμ για να σου πω πιο σιγουρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αν μπορείς απο αυτό το mRNA να βγάλεις τριπεπτίδιο θεωρώντας και τα δυο κωδικόνια ωσ εσώνιο, γιατί όχι; Για να μην σε παίρνω και στον λαιμό μου, όταν πάρεις τα θέματα ανέβασε τα ή στειλτα μου σε πμ για να σου πω πιο σιγουρα:)
Αυτό λέω και εγώ αλλά η καθηγήτρια λέει οτι το πρώτο είναι εσώνιο, όχι το δεύτερο.
Τεσπα, σε ευχαριστώ πολύ! :D
Μόλις τα πάρω θα τα ανεβάσω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Θα πεις πως οι γουανίνες είναι 2000*0.3 και λόγω συμπληρωματικότητας θα είναι ίσες με τις κυτοσίνες. Οι βάσεις που μένουν θα είναι μισές αδεδίνη, μισές θυμίνη λόγω συμπληρωματικότητας ξανά. Ξέροντας συνολικά των αριθμό των βάσεων στο ΔΝΑ, εύκολα βγαίνουν τα υπόλοιπα. οι δεσμοί συμπύκνωσης επειδή είναι γραμμικό και δίκλωνο μόριο είναι συνολικές βάσεις-2, οι δεσμοί υδρογόνου δίνονται από την σχέση 3G+ 2T και τέλος, κάθε βάση είναι ενωμένη με ένα σάκχαρο και με μία φωσφορική ομάδα, άρα είναι ίσα σε αριθμό. Ο αριθμός Η2Ο είναι ίσος με τον αριθμό δεσμών.
Και η τελευταία ερώτηση με ποσοστά,βγαίνει πανεύκολα με την συμπληρωματικότητα των βάσεων 27% Α στην μία, άρα 27%Τ στην δεύτερη κοκ.
Είναι εύκολη η άσκηση, ξαναδιάβασε την θεωρία.
με μια γρηγορη ματιά, για ποιο λόγο δεν παίρνεις περιπτώσεις αν το μόριο είναι κυκλικό ή γραμμικό;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noramiden

Νεοφερμένος

Η noramiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
A:επικρατες αλληλομορφο και α: υπολειπομενο αλληλομορφο διαθετουμε ατομα ΑΑ, Αα πως ειναι δυνατον να απομωνοθουν ατομα ομοζυγα για το επικρατες αλληλομορφο ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastasiaBlue

Νεοφερμένος

Η AnastasiaBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
σε ενα βακτηριο παραγεται μια πρωτεινη 5000 αμινοξεων ,που αποτελειται απο 4 ιδιες πολυπεπτιδικες αλυσιδες.Εαν τα νουκλεοτιδια των εξωνιων αποτελουν το 50% του συνολικου mRNA, να βρειτε απο ποσα νουκλ αποτελειται το τμημα του γενετικου υλικου που κωδικοποιει αυτη την πρωτεινη.

μας εχει δωσει λαθος απαντηση νομιζω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
σε ενα βακτηριο παραγεται μια πρωτεινη 5000 αμινοξεων ,που αποτελειται απο 4 ιδιες πολυπεπτιδικες αλυσιδες.Εαν τα νουκλεοτιδια των εξωνιων αποτελουν το 50% του συνολικου mRNA, να βρειτε απο ποσα νουκλ αποτελειται το τμημα του γενετικου υλικου που κωδικοποιει αυτη την πρωτεινη.

μας εχει δωσει λαθος απαντηση νομιζω;)

5000/4=1250αμινοξέα που αντιστοιχούν σε *3=3750 νουκλεοτίδια *2 γιατί τα εξώνια είναι το 50%=7500νουκλεοτίδια.
Ή 7503 με το κωδ. λήξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η εκ γενετης κώφωση εμφανίζεται όταν βρεθεί σε ομόζυγη κατάσταση ένα τουλάχιστον από τα υπολειπόμενα γονίδια d και e.
Να προσδιοριστεί η αναμενόμενη αναλογία κανονικών προς κωφά παιδιά από τη διασταύρωση ετερόζυγων γονέων και για τα δύο ζευγάρια γονιδίων.
Λίγη βοήθεια πλιζ γιατί δεν έχω κάνει τέτοιες ασκήσεις στο φροντ ακόμα και δυσκολεύομαι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
ΔΟΚΙΜΆΖΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΉΣΩ ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΕΊΜΑΙ ΚΑΘΌΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΗ

Ασθένεια αυτοσωμική υπολειπόμενη

D/E -> αλλ/ρφο για κανονικη ακοή
d/e-> αλλ-ρφο για κωφωση

Πιθανοί γονότυποι - φαινότυποι:
DDEE -> ατομο με κανονική ακοή
DdEE -> κανονική ακοή
DDEe-> κανονική ακοή
DdEe -> κανονική ακοή
ddEE -> ατομο με κώφωση
DDee-> κώφωση
ddee-> κώφωση

Ετερόζυγοι γονείς, άρα γονότυπος γονέων: DdEe

P: DdEe x DdEe
G: DE, De, dE, de DE, De, dE, de
F1: DDEE, DDEe, DdEE, DdEe, DDEe, DDee, DdEe, Ddee, DdEE, DdEe, ddEE, ddEe, DdEe, Ddee, ddEe, ddee

και με βάση τα από πάνω βρίσκεις αναλογία..
9/16 φυσιολογικά και 7/16 με κώφωση (αν δεν είμαι άσχετη)

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΗ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΚΕΨΗ..
Ας πει καποιος που ξερει σιγουρα!
(Στην αρχη δε το σκεφτηκα με διυβριδισμο αλλα ειμαι σε δίλημμα για πείτε..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top