Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Eφοσον ειναι φορεας,θα εχει ενα φυσιολογικο γονιδιο και ενα μεταλλαγμενο.Η μεταλλαξη για την δρεπανοκυτταρικη ειναι οτι στο κωδικονιο GAG,η αδενινη αντικαθισταται απο θυμινη γινεται δηλαδη :GTG

Νομιζω οτι αμα βασιστεις σε αυτο βγαινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
εχεις δικιο νομιζω διοτι αν στη θεση Ν εχουμε το κωδικονιο GAG τοτε αυτο θα αποτελει μερος τηα αλληλουχιας και γι αυτο το λογω μαλλον η μεταλλαξη (αντικατασταση αδενινης απο θυμινη) οδηγει στο να εχουμε 3 θραυσματα επομενως 2 αλληλουχιες αναγνωρισης απο την περιοριστικη ενδονουκλεαση (σε γραμμικα μορια οταν εχουμε 1 αλληλουχια αναγνωρισης δημιουργουνται 2 θραυσματα).... οκ νομιζω εβγαλα ακρη

ενα μικρο λαθακι ...στη θεση Ν εχουμε οχι κωδικονιο GAG αλλα τη βαση G ...τωρα προσεξα τι λεει η εκφωνηση:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
νιωθω χαζη. μπορει να δοθει καποια αλλη περιοριστικη ενδονουκλεαση εκτος απο την ΕcoR1 που κοβει την αλληλουχια GAATTC??:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Sure, αλλά πρέπει να σου πούνε πια είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ποιο θα ειναι το νοημα ομως αν σου δωσουν μια αλλη που θα κανει τα ιδια πραγματα με την Εcor1;
Kανενα!!
Τωρα γενικα ναι,μπορει να μας δωθει καποια αλλη περιοριστικη ενδονουκλεαση αρκει να λεει μεταξυ ποιων βασεων κοβει και με τι προσανατολισμο.
Dhmh,Μην αγχωνεσαι τζαμπα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Το νοημα ειναι οτι σας ψαρωνουν διχως λογο.Η παραπανω ασκηση ηταν θεωρητικη μονο,με θεωρια του 6ου κεφαλαιου αλλα σας δυσκολεψε λιγο.

Αν καποιος δει ενδονουκλεαση MstII θα τρομοκρατηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
lol, σιγά, τόσες ασκήσεις με άλλες ενδονουκλεάσες έχω κάνει, γιατί να τρομοκρατηθώ; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
lol, σιγά, τόσες ασκήσεις με άλλες ενδονουκλεάσες έχω κάνει, γιατί να τρομοκρατηθώ; :|

Like a boss:

Γενικά μιλάει. Και έχω δει ασκήσεις με άλλες ενδουνοκλεάσες, απλώς δεν νομίζω πως θα βάλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Like a boss:

Γενικά μιλάει. Και έχω δει ασκήσεις με άλλες ενδουνοκλεάσες, απλώς δεν νομίζω πως θα βάλουν.
Γιατί όχι? Θα είναι καλό ερώτημα να βάλουν ποια από 2-3 ενδονουκλεάσες είναι κατάλληλη για την κλωνοποίηση ενός γονιδίου άμα βάλουν άσκηση από 2ο γιατί θα συνδιάζεται και το 4ο. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. ;)

Εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη εκτος την ECOR1 πρέπει να μας δίνει την αλληλουχία που κόβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Το νοημα ειναι οτι σας ψαρωνουν διχως λογο.Η παραπανω ασκηση ηταν θεωρητικη μονο,με θεωρια του 6ου κεφαλαιου αλλα σας δυσκολεψε λιγο.

Αν καποιος δει ενδονουκλεαση MstII θα τρομοκρατηθει.

Πλεον υπαρχουν πολλες τετοιες ασκησεις που κυκλοφορουν οποτε χαλαρα!

Βtw,εγω θα εγραφα και θεωρια απο 4 για να εξηγησω τι ειναι ουσιαστικα οι περιοριστικες ενδονουκλεασες(μια εισαγωγη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Με παρεξηγησατε.Προφανως,και θα πρεπει να μπορειτε να λυνετε τετοιες ασκησεις.Στη γ λυκειου,οι ασκησεις της βιολογιας κατευθυνσης δεν ειναι σε καμια περιπτωση δυσκολες.Ειδικα,αν στοχευετε ψηλα στο 3ο πεδιο,που ειναι βαρυτητας.Το θεμιτο ειναι να χανει κανεις απο αιτιολογησεις παρα απο τη λυση ουσιαστικα.Γιατι υπαρχουν και τρελοι διορθωτες

Απλα,τα παιδια μπερδευονται γιατι λενε ''δεν εκανα στο φροντ την συγκεκριμενη αυτη ενδονουκλεαση,δεν ξερω πως λυνεται'' ενω υπαρχει παντα στανταρ τροπος για να τις λυνει κανεις.Η θεωρια ειναι παντα η ιδια.Μπορεις να το διαπιστωσετε αυτο μια σελιδα πριν :Ρ

Σ'αυτη την ερωτηση ηθελε σιγουρα να αναφερθεις και στο 6ο κεφαλαιο με τη δρεπανοκυτταρικη,οσον αφορα στις μεταλλαξεις (πανε 3 χρονια που τα εκανα :ρ αλλα τα θυμαμαι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γιατί όχι? Θα είναι καλό ερώτημα να βάλουν ποια από 2-3 ενδονουκλεάσες είναι κατάλληλη για την κλωνοποίηση ενός γονιδίου άμα βάλουν άσκηση από 2ο γιατί θα συνδιάζεται και το 4ο. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. ;)

Εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη εκτος την ECOR1 πρέπει να μας δίνει την αλληλουχία που κόβει.

Αυτό, ναι εγώ άλλο εννοούσα. Εννοούσα αν μας έλεγαν να φτιάξουμε μια cDNA δεν υπάρχει λόγος να μας δώσουν άλλη περιοριστική. Εκτός και αν μας ζητήσουν και εδώ διερεύνηση. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
παντως φετος ειναι πολυ πιθανο να βαλουν υποερωτημα σε ασκηση με περιοριστικες ενδ. γτ πολυ ευκολα μπορουν να συνδυαστουν με πλασμιδια-αλληλουχιες αναγνωρισης(ποια ειναι ποιο καταλληλη για δημιουργια ενος ανασυνδυασμενου dna κλπ) και με αυτο π ειπε η Ευα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγω πιστευω για φετος κανενα διαγραμμα με καλλιεργειες με περισσοτερα απο ενα θρεπτικα υλικα η καποια αλλη παραξενια. Είναι το πιο απιθανο αρα και περισσοτερο sos απο τις κλασικουρες.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ποιο θα ειναι το νοημα ομως αν σου δωσουν μια αλλη που θα κανει τα ιδια πραγματα με την Εcor1;
Kανενα!!
Τωρα γενικα ναι,μπορει να μας δωθει καποια αλλη περιοριστικη ενδονουκλεαση αρκει να λεει μεταξυ ποιων βασεων κοβει και με τι προσανατολισμο.
Dhmh,Μην αγχωνεσαι τζαμπα!!
δημη=αγχος;)

Το νοημα ειναι οτι σας ψαρωνουν διχως λογο.Η παραπανω ασκηση ηταν θεωρητικη μονο,με θεωρια του 6ου κεφαλαιου αλλα σας δυσκολεψε λιγο.

Αν καποιος δει ενδονουκλεαση MstII θα τρομοκρατηθει.
6ου?

Like a boss:

Γενικά μιλάει. Και έχω δει ασκήσεις με άλλες ενδουνοκλεάσες, απλώς δεν νομίζω πως θα βάλουν.
εγω δεν εχω δει καμια:whistle:

παντως φετος ειναι πολυ πιθανο να βαλουν υποερωτημα σε ασκηση με περιοριστικες ενδ. γτ πολυ ευκολα μπορουν να συνδυαστουν με πλασμιδια-αλληλουχιες αναγνωρισης(ποια ειναι ποιο καταλληλη για δημιουργια ενος ανασυνδυασμενου dna κλπ) και με αυτο π ειπε η Ευα
περυσι μπηκε.

Εγω πιστευω για φετος κανενα διαγραμμα με καλλιεργειες με περισσοτερα απο ενα θρεπτικα υλικα η καποια αλλη παραξενια. Είναι το πιο απιθανο αρα και περισσοτερο sos απο τις κλασικουρες.. :hmm:
και για καποιο λογο καπου με σκαλωνει:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
οχι καθαρα 6ο ...6ο και 4ο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Το πιασες ;)

Θα πας καλα βιολογια ;)

αν το ειπες ειρωνικα ... πολυ απλα δν καταλαβες ... δν απαντησα για να δειξω οτι ειμαι εξυπνος ...παρ ολα αυτα υπαρχουν και ατομα π μιλανε με αυτο τον τροπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν το είπε ειρωνικά αλλά ο μετρητής sarcasm μου είναι χαλασμένος ούτως ή άλλως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν το είπε ειρωνικά αλλά ο μετρητής sarcasm μου είναι χαλασμένος ούτως ή άλλως...
hahahaha...

παντως , αν καταλαβα λαθος τοτε συγνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top