Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Aυτό πιστευα κι εγώ.:PΜέρχι που είδα την εξής άσκηση:

Το μέγεθος των εξωνίων του γονιδίου της αιμοσφαιρίνης στον άνθρωπο υπολογίζεται ότι αποτελείται από 450 ζ.β..Ποιός θα είναι ο αριθμός των αμινοξέων της πρωτεϊνης που παράγεται;Το μήκος της 5ʼ και 3ʼ αμετάφραστης περιοχης είναι συνολικά 24 βάσεις.
Λοιπόν,προφανώς διαιρούμε τον αριθμό των εξωνίων με το 3 για να βρούμε τα κωδικόνια.Mετά αφαιρούμε ένα κωδικόνιο,το οποίο είναι το κωδικόνιο λήξης και έχουμε τον αριθμό των αμινοξέων.
Ποιός ο λόγος να μας δώσει το μήκος των αμετάφραστων περιοχών τότε;Σκέφτηκα μήπως θεωρούνται εξώνια και πρέπει αρχικά να τα αφαιρέσουμε απο το 450.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Νομίζω ότι επειδή ακριβώς πρόκειται για αμετάφραστες περιοχές πρέπει να τις αφαιρέσεις απ τα αρχικά ζεύγη βάσεων που σου δίνει,αφού δεν πρόκειται να κωδικοποιήσουν αμινοξύ.
Δηλαδή αν σου λέει ότι οι αμετάφραστες περιοχές αποτελούνται απο 24 βάσεις,μιλάμε για 12 ζεύγη βάσεων.
Άρα 450-12= 438 ζ.β.
Μεταφράζεται μόνο η μία κωδική αλυσίδα άρα μιλάμε για 438/2= 219 βάσεις.
Διαιρούμε με το 3 για να βρούμε πόσες τριπλέτες έχουμε:
219/3 = 73
Η αλληλουχία λήξης δεν κωδικοποιεί αμινοξύ, συνεπώς τα συνολικά αμινοξέα πρέπει να είναι 73-1=72.

Έτσι το βλέπω εγώ,δεν ξέρω αν είναι λάθος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μια ερώτηση: Πού υπάρχει ο 2-5 φωσφοδιεστερικός δεσμός? Πού σχηματίζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adrianosst

Νεοφερμένος

Ο Adrianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δυο πεντε;;;; Μάλλον εννοείς 3-5. Αυτός υπάρχει σε κάθε πολυνουκλεοτιδική αλυσίδα είτε αυτή είναι DNA είτε RNA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Όχι, 2-5 εννοώ...

Αν δεν ξέρω πού σχηματιίζεται και ο 3-5, ε ενταξει τότε, καλύτερα να μην πάω να δώσω καθόλου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μηπως μπερδευτηκες?
2-5 φωσφοδιεστερικο δεσμο δεν εχω ξαναακουσει και ειμαι σιγουρος πως δεν υπαρχει στα πλαισια του βιβλιου.
3-5 υπαρχει και το βιβλιο εξηγει πολυ ωραια το πως και το γιατι.
Που το ειδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Όχι ρε παιδιά, δε μπερδεύτηκα... Το ανέφερε ο καθηγητής στο σχολείο, και ξέχασα να τον ρωτήσω μετά το μάθημα... Στα πλαίσια του βιβλίου σίγουρα δεν υπάρχει.
Ψάχνω στο ίντερνετ και δε βρίσκω τίποτα...


--------------
Α, το βρήκα τελικά... Υπάρχει...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2225383/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αν μιλαμε για βακτηρια και ιους τοτε υπαρχουν και πιο τρομερα πραγματα.
Καλα θα κανει ο καθηγητης σας να μην σας μπερδευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Γιατι είδες εγώ να αναφέρθηκα πουθενά μόνο για τον άνθρωπο?
Και γιατί να μη γνωρίζουμε δηλαδή κάτι παραπάνω και να μένουμε μόνο σ'αυτά του βιβλίου? Πού είναι το κακό? Πανελλήνιες πανελλήνιες, εντάξει, αλλά και η γνώση γνώση. Να, ορίστε τώρα έμαθα κάτι που δεν ήξερα, για τον 2'-5' φωσφοδιεστερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Γιατι είδες εγώ να αναφέρθηκα πουθενά μόνο για τον άνθρωπο?
Και γιατί να μη γνωρίζουμε δηλαδή κάτι παραπάνω και να μένουμε μόνο σ'αυτά του βιβλίου? Πού είναι το κακό? Πανελλήνιες πανελλήνιες, εντάξει, αλλά και η γνώση γνώση. Να, ορίστε τώρα έμαθα κάτι που δεν ήξερα, για τον 2'-5' φωσφοδιεστερικό.


:no1:καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Με ειδες να αναφερθω σε τιποτα του στυλ οτι ειναι κακο να μαθαινουμε καινουργια πραγματα? Το ειπα για καλο, γι' αυτο καλυτερα να μην βγαινουν γρηγορα τα συμπερασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

all starina!

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αχ παιδια εχω μια απορια!!λυνω μια ασκηση που ζηταει να περιγραψουμε τς διαδικασιες που ειναι απαραιτητες να γινουν πριν τν μεταγραφη του dna!!μηπως ξερετε ποιες ειναι αυτες??ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
H πρόσδεση της RNA πολυμεράσης στους υποκινητές με τη βοήθεια των μεταγραφικών παραγόντων.Δεν μου έρχεται κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Μμμ κι εγώ δεν ξέρω σίγουρα την απάντηση... απλά με την σκέψη ότι για την μεταγραφή του DNA χρειάζεσαι ριβονουκλεοτίδια, ένζυμα, υποκινητή και μεταγραφικούς παράγοντες, ίσως μια διαδικάσία είναι η μεταγραφή των διαφόρων RNA που θα σου δώσουν τα παραπάνω, και η μετάφραση ορισμένων για την παραγωγή πχ των πρωτείνών των ενζύμων που θα χρειαστείς κατά την μεταγραφή. Μια σκέψη μόνο κάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

all starina!

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αχ σας ευχαριστω!κρισατο κ εγω αυτο σκεφτηκα αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο να ζηταει μονο αυτο!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenaki15

Νεοφερμένος

Η Φένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γιατί να είναι τοσο δύσκολη η βιολογία κατ.????????:(
-----------------------------------------
ASKLIPIE: αν δεν μπορείς να τα αποστηθίσεις προσπαθησε να τα μετατρέψεις τα δύσκολα σημεία σε παιχνίδι..

π.χ. στν χημεια:για παραδειγμα για να σ δωσω να καταλαβεις ποσο ευκολα η ποσο δυσκολα δινει ηλεκτρονια ενα στοιχειο:..ειναι μια κοπελα της εκκλησιας και μια του δρομου..ποια θα σου κατσει πιο ευκολα? αυτο θα ειναι και το πιο ευκολο στοιχειο που βρίσκεται κατω αριστερα και ειναι το Fr και αυτο που ειναι το πιο δυσκολο στοιχειο δηλαδη η κοπελα τς εκκλησιας που θα κατσει πολυυυυ δυσκολα είναι το He... τι λες?? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Kαλησπέρα!:bye::bye:
έχω κολλήσει σε ένα πολλαπλής εδώ και ώρα,και αναρωτιέμαι τελικά αν εγώ είμαι λάθος ή αυτό..
Λέει: -Το ωάριο ενός ποντικού έχει 20 μόρια DNA. Ο καρυότυπος ενός φυσιολογικού ποντικού αποτελείται απο:
α. 20 χρωμοσώματα
β. 40 χρωμοσώματα
γ. 20 μόρια DNA
δ. 40 μόρια DNA

Σκέφτομαι ότι αφού το ωάριο δλδ ο γαμέτης έχει 20 μόρια (δλδ 20 χρωμοσώματα), ο καρυότυπος θα έχει τα διπλά,δλδ 40 χρωμοσώματα και 40 μόρια DNA. Όμως στην εκφώνηση της άσκησης λέει "να επιλέξετε τη σωστή απάντηση", δλδ μία απάντηση κι όχι 2 που μου ταιριάζουν εμένα. Ωιμέ, κάτι κάνω λάθος:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Kαλησπέρα!:bye::bye:
έχω κολλήσει σε ένα πολλαπλής εδώ και ώρα,και αναρωτιέμαι τελικά αν εγώ είμαι λάθος ή αυτό..
Λέει: -Το ωάριο ενός ποντικού έχει 20 μόρια DNA. Ο καρυότυπος ενός φυσιολογικού ποντικού αποτελείται απο:
α. 20 χρωμοσώματα
β. 40 χρωμοσώματα
γ. 20 μόρια DNA
δ. 40 μόρια DNA

Σκέφτομαι ότι αφού το ωάριο δλδ ο γαμέτης έχει 20 μόρια (δλδ 20 χρωμοσώματα), ο καρυότυπος θα έχει τα διπλά,δλδ 40 χρωμοσώματα και 40 μόρια DNA. Όμως στην εκφώνηση της άσκησης λέει "να επιλέξετε τη σωστή απάντηση", δλδ μία απάντηση κι όχι 2 που μου ταιριάζουν εμένα. Ωιμέ, κάτι κάνω λάθος:'(

Ο καρυότυπος παρασκευάζεται με μεταφασικά χρωμοσώματα. Δηλαδή έχει προηγηθεί ο διπλασιασμός του DNA. Αν ο γαμέτης έχει 20 μόρια DNA, το σωματικό κύτταρο πριν τον διπλασιασμό θα έχει 40 και μετά τον διπλασιασμό θα έχει 80 μόρια DNA. Άρα όπως το βλέπω εγώ το σωστό είναι το β.
Διορθώστε με εαν κάνω λάθος. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Ο καρυότυπος παρασκευάζεται με μεταφασικά χρωμοσώματα. Δηλαδή έχει προηγηθεί ο διπλασιασμός του DNA. Αν ο γαμέτης έχει 20 μόρια DNA, το σωματικό κύτταρο πριν τον διπλασιασμό θα έχει 40 και μετά τον διπλασιασμό θα έχει 80 μόρια DNA. Άρα όπως το βλέπω εγώ το σωστό είναι το β.
Διορθώστε με εαν κάνω λάθος. :bye:

Νομίζω πως είσαι σωστή!
Δεν σκέφτηκα καθόλου ότι ο καρυότυπος γίνεται με μεταφασικά χρωμοσώματα! ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Νομίζω πως είσαι σωστή!
Δεν σκέφτηκα καθόλου ότι ο καρυότυπος γίνεται με μεταφασικά χρωμοσώματα! ευχαριστώ πολύ! :)

Τίποτα βρε. ;)
Και εγώ αυτά διαβάζω τώρα, γράφω διαγώνισμα αύριο στο φροντιστήριο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top