Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πού είστε στην ύλη ρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgiasar

Νεοφερμένος

Η γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
στην πρωτη σωστο ειναι αυτο που λες..δεν το εχουμε κανει απλα ηταν υποερωτημα σε 4ο θεμα πανελλαδικων που αναφεροταν στο δευτερο κεφαλαιο και νομιζα πως επρεπε να το ξερω..στη δευτερη η απαντηση ηταν πολυ απλη..απλα το αντιστοιχο tRNA πηγαινει στο κυτταροπλασμα και συνδεεται με μια αλλη αλανινη για να τη μεταφερει..οσο για την τελευταια δεν καταλαβα πολλα απο αυτα που ειπεσ για cDNA και PCR, αλλα δεν πειραζει..εθχαριστω που ασχοληθηκεσ.!
οσο για το διαγωνισμα σου μην ανησυχεις για κανενα βαθμο..η αδερφη μου εγραφε συνεχεια κατω απο τη βαση(γιατι τουσ βαζαν πολυ δυσκολα) και στις πανελλαδικες εγραψε πολυ καλα(δε θυμαμαι ακριβωσ..)
οσο για την υλη, εμεις τωρα τελειωνουμε το δευτερο κεφαλαιο..εχει μεινει ενα κομματακι μετα τις ασκησεις του κεφαλαιου(αλλα εγω εκανα και θερινα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ααααααααα άρα είμαι πολύ μπροστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asklipios

Νεοφερμένος

Ο asklipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδιά.....μήπως ξέρει κανείς εκτός από τις επιδοτήσεις φορητών υπολογιστών που δικαιούνται ορισμένοι εισαχθέντες φοιτητές στα ΤΕΙ και ΑΕΙ αν δικαιούνται κατι άλλο οι τρεις πρώτοι???Αν έχετε ακούσει π.χ. τίποτα για χρήματα.........Στείλτε μου μήνυμα...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einstein34

Νεοφερμένος

Ο einstein34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
thnx σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
στην πρωτη σωστο ειναι αυτο που λες..δεν το εχουμε κανει απλα ηταν υποερωτημα σε 4ο θεμα πανελλαδικων που αναφεροταν στο δευτερο κεφαλαιο και νομιζα πως επρεπε να το ξερω..στη δευτερη η απαντηση ηταν πολυ απλη..απλα το αντιστοιχο tRNA πηγαινει στο κυτταροπλασμα και συνδεεται με μια αλλη αλανινη για να τη μεταφερει..οσο για την τελευταια δεν καταλαβα πολλα απο αυτα που ειπεσ για cDNA και PCR, αλλα δεν πειραζει..εθχαριστω που ασχοληθηκεσ.!
οσο για το διαγωνισμα σου μην ανησυχεις για κανενα βαθμο..η αδερφη μου εγραφε συνεχεια κατω απο τη βαση(γιατι τουσ βαζαν πολυ δυσκολα) και στις πανελλαδικες εγραψε πολυ καλα(δε θυμαμαι ακριβωσ..)
οσο για την υλη, εμεις τωρα τελειωνουμε το δευτερο κεφαλαιο..εχει μεινει ενα κομματακι μετα τις ασκησεις του κεφαλαιου(αλλα εγω εκανα και θερινα)
Το κομμάτι που έχει μείνει είναι πολύ ωραίο και πολύ πιθανό για θέμα : ρύθμιση της γονιδιακής έκφρασης!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Εγώ παιδιά είμαι στο 4ο κεφάλαιο..
Η γονιδιακή ρύθμιση που λέτε είναι κατά την άποψη πολλών το δυσκολότερο κομμάτι του βιβλίου για να αποστηθίσεις. Εμένα μου πήρε σχεδόν 5 ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι που το έχουν κατεβατό ...δεν έχουν μια εικονίτσα ανάμεσα...τι στο διάολο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ παιδιά είμαι στο 4ο κεφάλαιο..
Η γονιδιακή ρύθμιση που λέτε είναι κατά την άποψη πολλών το δυσκολότερο κομμάτι του βιβλίου για να αποστηθίσεις. Εμένα μου πήρε σχεδόν 5 ώρες...


Το πρώτο κομμάτι του, που αναφέρει για το ανασυνδυασμένο DNA, δεν είναι τόσο δύσκολο νομίζω. Η βλακεία στο πρώτο κομμάτι, είναι ότι μιλάει τελείως περιληπτικά για την κατασκευή του και πετάει έννοιες άσχετες χωρίς να έχει αναλυθεί η διαδικασία. Εμάς αυτο ο καθηγητής του φροντιστηρίου μας έβαλε να το μάθουμε στο τέλος...
Το δύσκολο ήταν νομίζω στην κατανόηση του γιατί πρέπει να επιλέγονται βακτήρια-ξενιστές χωρίς πλασμίδιο, εγώ σε αυτό δυσκολέυτηκα στην αρχη τουλάχιστον, στο γιατί αλλά τώρα τα ξεκαθάρισα όλα.
Από 'κει και πέρα, η περιγραφή των διαδικασιών στη cDNA και στην PCR είναι εύκολη θα έλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το πρώτο κομμάτι του, που αναφέρει για το ανασυνδυασμένο DNA, δεν είναι τόσο δύσκολο νομίζω. Η βλακεία στο πρώτο κομμάτι, είναι ότι μιλάει τελείως περιληπτικά για την κατασκευή του και πετάει έννοιες άσχετες χωρίς να έχει αναλυθεί η διαδικασία. Εμάς αυτο ο καθηγητής του φροντιστηρίου μας έβαλε να το μάθουμε στο τέλος...
Το δύσκολο ήταν νομίζω στην κατανόηση του γιατί πρέπει να επιλέγονται βακτήρια-ξενιστές χωρίς πλασμίδιο, εγώ σε αυτό δυσκολέυτηκα στην αρχη τουλάχιστον, στο γιατί αλλά τώρα τα ξεκαθάρισα όλα.
Από 'κει και πέρα, η περιγραφή των διαδικασιών στη cDNA και στην PCR είναι εύκολη θα έλεγα...
και το κεφάλαιο αυτό μπορεί να δώσει πολύ ωραίες ασκήσεις μαζι με το 2 ή το 1 ή και συνδυασμό 1,2,4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
και το κεφάλαιο αυτό μπορεί να δώσει πολύ ωραίες ασκήσεις μαζι με το 2 ή το 1 ή και συνδυασμό 1,2,4


Ναι πράγματι... Ξέρω 'γω μπορεί να μας δώσει ότι κόβεται το μόριο σε τάδε κομμάτια, και να ρωτήσει πόσες φορές υπήρχε η αλληλουχία που αναγνωρίζεται , ή να ρωτήσει πόσοι φωσφοδιεστερικοί δεσμοί έσπασαν κλπ. Αυτή είναι η πιο κλασσική άσκηση νομίζω, συνδυασμός 1ου και 4ου, και πολύ εύκολη.

Πάντως το καλύτερο κεφάλαιο από άποψη ασκήσεων, και το πιο ενδιαφέρον, είναι το 5ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ναι πράγματι... Ξέρω 'γω μπορεί να μας δώσει ότι κόβεται το μόριο σε τάδε κομμάτια, και να ρωτήσει πόσες φορές υπήρχε η αλληλουχία που αναγνωρίζεται , ή να ρωτήσει πόσοι φωσφοδιεστερικοί δεσμοί έσπασαν κλπ. Αυτή είναι η πιο κλασσική άσκηση νομίζω, συνδυασμός 1ου και 4ου, και πολύ εύκολη.

Πάντως το καλύτερο κεφάλαιο από άποψη ασκήσεων, και το πιο ενδιαφέρον, είναι το 5ο.
Συμφωνώ για το 5ο κεφάλαιο ότι δίνει ωραίες ασκήσεις αλλά η άσκηση που πρότεινες από το 4ο δεν είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου λέγοντας καλή άσκηση αλλά κάποιες άλλες πιο ψαγμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Παιδιά μην περιμένετε πάντως να πέσει άσκηση από το 4ο. Ή από 5ο ή από 2ο πέφτει κάθε χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δυστυχώς τα πραγματα είναι όπως τα λες! Αν κα το μαιο 2002 το 3ο ήταν άσκηση 4ου κεφαλαίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δυστυχώς τα πραγματα είναι όπως τα λες! Αν κα το μαιο 2002 το 3ο ήταν άσκηση 4ου κεφαλαίου

Mια φορά την κάνανε την βλακεία τους και μετά συμμορφώθηκαν. Βέβαια δεδομένης της αλλαγής της Επιτροπής που συνεπάγεται η αλλαγή κυβέρνησης, ίσως δούμε καμια έκπληξη φέτος. Όχι μόνο στην Βιολογια αλλά γενικότερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγώ - και πείτε με Κασσάνδρα - προβλέπω ότι φέτος θα ζήσουμε στιγμές απείρου κάλλους και πάθους - ήτοι θα γελάσει κι ο κάθε πικραμένος - ήδη έγινε η αλλαγή στη βιολογία γενικής και ήταν αρκετή για να ταράξει τα λιμνάζοντα θέματα των τελευταίων ετών στη θετική κατεύθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Παιδιά μην περιμένετε πάντως να πέσει άσκηση από το 4ο. Ή από 5ο ή από 2ο πέφτει κάθε χρόνο.
To 6o πού το βάζεις;Και από το 2ο μπορούν να μπουν συνδιαστικές.Με τέτοιο σκεπτικό κάνουμε χαρτομαντίες,όχι διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANTA_SAK

Νεοφερμένος

Η ΑΝΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οπερόνιο:ειναι ομαδα τριων γονιδιων που βρισκονται το ενα διπλα στο αλλο πανω στο γονιδιωμα του βακτηριου και κωδικοποιουν τρια ενζυμα απαραιτητα για τη διασπαση τς λακτοζης.τα γονιδια αυτα ονομαζονται δομικα.(jacob and monod):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μετά από μια άσκηση μου γεννήθηκε η απορία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
όχι δεν είναι εξώνια. Τα εξώνια μεταφράζονται σε πρωτεϊνες. Τα 5΄και 3΄αμετάφραστα άκρα χρησιμεύουν στη μετάφραση, για παράδειγμα το 5΄άκρο είναι απαραίτητο για την πρόσδεση του ριβοσώματος στο mRNA ενώ το 3΄άκρο για την σταθερότητα του mRNA. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top