Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Χαιρετώ!

Έχω γυρίσει όλα τα βιβλιοπωλεία της περοχής μου και δεν εχω βρει ούτε ένα βιβλίο βιολογίας! Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιο βιβλιοπωλείο στην Αθήνα που να το έχει?

Εν αναγκη μου κάνει και σε ηλεκτρονική μορφή.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Για παρε αυτο.Δεν ξερω αν ειναι σιγουρα αυτο αλλαααα.....

https://www.pi-schools.gr/lessons/biology/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
μπορείς να ας και στο σχολείο σου και να το ζητήσεις.........σίγουρα θα έχουν και λογικά θα σου δώσουν................:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
cel αυτό είναι της γενικής παιδείας. εγώ θέλω της κατεύθηνσης. ευχαριστώ πάντως που έψαξες.

Στο σχολείο δεν είχαν να δώσουν για την γ λυκείου που πέρασε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DN8

Νεοφερμένος

Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
γιατι δεν ψαχνεις σε κανενα αλλο γειτονικο σχολειο.εγω τη χημεια την πηρα απο το σχολειο ενος φιλου μου.σε ποια περιοχη εισαι μπας και σε βοηθησουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Χαιρετώ!

Έχω γυρίσει όλα τα βιβλιοπωλεία της περοχής μου και δεν εχω βρει ούτε ένα βιβλίο βιολογίας! Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιο βιβλιοπωλείο στην Αθήνα που να το έχει?

Εν αναγκη μου κάνει και σε ηλεκτρονική μορφή.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.



ταπεινή μου άποψη είναι ότι ΔΕΝ χρειάζεσαι βιβλία σε κανένα μάθημα από το καλοκαίρι..
:star:σου φτάνουν σ΄αυτό το επίπεδο οι σημειώσεις του φροντηστηρίου σου σε ΟΛΑ τα μαθήματα....
πολλά φροντηστήρια βέβαια στέλνουν τους μαθητές να αγοράσουν σχολικά βιβλία από τα βιβλιοπωλεία-πράγμα απαράδεκτο...
στην τελική, αν είναι ανάγκη ζήτα από το φροντηστήριο φωτοτυπία του βιβλίου δεν μπορούν να στο αρνηθουν... και όχι ολόκληρου του βιβλίου βασικά 1-2 κεφάλαια......:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ταπεινή μου άποψη είναι ότι ΔΕΝ χρειάζεσαι βιβλία σε κανένα μάθημα από το καλοκαίρι..
:star:σου φτάνουν σ΄αυτό το επίπεδο οι σημειώσεις του φροντηστηρίου σου σε ΟΛΑ τα μαθήματα....
πολλά φροντηστήρια βέβαια στέλνουν τους μαθητές να αγοράσουν σχολικά βιβλία από τα βιβλιοπωλεία-πράγμα απαράδεκτο...
στην τελική, αν είναι ανάγκη ζήτα από το φροντηστήριο φωτοτυπία του βιβλίου δεν μπορούν να στο αρνηθουν... και όχι ολόκληρου του βιβλίου βασικά 1-2 κεφάλαια......:jumpy:

Μπορεί να το έχει ανάγκη εκείνος να το πάρει. Και εγώ το πήρα επειδή έχω ανάγκη να κάτσω και να τα μάθω όπως το λέει το βιβλίο και όχι με τα 'περίπου λόγια' του φροντιστηριακού.
Είναι και το θέμα της καλής παπαγαλίας στη Βιολογία. Να τα ξέρεις καλά και σχετικά ακριβώς.
Ακόμα και τα σχήματα μας είπαν να μαθαίνουμε..Και κατεύθυνσης και γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μπορεί να το έχει ανάγκη εκείνος να το πάρει. Και εγώ το πήρα επειδή έχω ανάγκη να κάτσω και να τα μάθω όπως το λέει το βιβλίο και όχι με τα 'περίπου λόγια' του φροντιστηριακού.
Είναι και το θέμα της καλής παπαγαλίας στη Βιολογία. Να τα ξέρεις καλά και σχετικά ακριβώς.
Ακόμα και τα σχήματα μας είπαν να μαθαίνουμε..Και κατεύθυνσης και γενικής.


είναι και κωλομάθημα, αλλά βγαίνει παρ'όλα αυτά πιστεύω!!
ο καθένας με το διάβασμά του σαφώς....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Από το φροντηστήριο μας είπαν να τα μάθουμε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει το βιβλίο. Σε όλα τα βιβλιοπωλεία που πάω μου λένε "θα τα φέρουμε τέλη ιουλίου, μετά τα φροντηστήρια" (ναι, μετά τα φροντηστήρια μου λένε όλοι). Μα καλά τι θα γίνει τέλη ιουλίου μέσα στο καλοκαίρι και θα τα βρουν και δεν υπάρχουν τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
απο καποιον περισυνο δεν μπορεις να το βρεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
μωρε θα σου στελνα τα δικα μου , ειχα 2 μεσα στη χρονια, αλλα δυστυχως μια μερα πριν δωσω απο τα νευρα μου ...:boom: , τα εκανα κ ο μ μ α τ α κ ι α !! και πολυ το χαρηκα :yeah::yeah: :yeah:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.Nil

Νεοφερμένος

Η M.Nil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και για μένα λογικά θα ήταν πολύ πολύ χρήσιμα αυτα τα "μαγικά" πως τα λενε (δεν είμαι καλή φίλη με τον υπολογιστή:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ε δεν γινεται απ τη μια μερα στην αλλη να τα αποστηθισεις.. δοκιμασε διαφορους τροπους (πχ να τα λες, να τα γραφεις, κλπ). εγω βρισκω ευκολοτερο να τα διαβαζω μερικες φορες, να τα λεω για να τα μαθω λιγακι, και μετα τα γραφω οσες φορες χρειαστει για να τα γραψω ακριβως ιδια. και κανω επαναληψεις μετα απο μερικες μερες. και πανω απ ολα πρεπει να σαι συγκεντρωμενος/η.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Αχ, άσχετο αλλά πολυ μ'αρέσει η φετινή βιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Nαι όντως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

είμαι Καθηγήτρια Βιολόγος. Φέτος τα θέματα της Βιολογίας ήταν για πολύ καλά διαβασμένους και όσοι έγραψαν πάνω από 19, ήταν μόνο αυτοί που δεν παπαγάλιζαν αλλά είχαν καταλάβει και την ύλη. Συγκεκριμένα, είχα μαθητή που απάντησε το δύσκολο ερώτημα του 4ου θέματος αφου το είχαμε εξηγήσει στο μάθημα.. Να λοιπόν που η Βιολογία δεν είναι μόνο παπαγαλία, όπως πολλοί από εσάς πιστεύετε. Κι εγώ ως μαθήτρια θυμάμαι, δεν παπαγάλισα ποτέ και έγραψα 100 και στα δύο, κατεύθυνση και γενική και πέρασα και στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Βιολογίας. Είχα έναν Καθηγητή όμως κι έγώ με την σειρά μου, που δεν μου είπε ποτέ να τα μάθω παπαγαλία χωρίς να καταλαβαίνω τι λέω..

Θέλοντας να σας βοηθήσω, θα παραθέτω κατά καιρούς ασκήσεις που εντάσσω στο πρόγραμμα διδασκαλίας μου και δεν είναι οι κλασσικές πανεύκολες που δύσκολα πέφτουν, αλλά θέματα που μπορούν να μπουν και θα είναι για όσους έχουν πραγματικά καταλάβει. Οτιδήποτε χρειάζεστε είμαι στην Διάθεσή σας για ερωτήσεις-απορίες με οποιονδήποτε τρόπο μπορώ, e-mail, τηλέφωνο, γιατί όχι και από κοντά εάν κατοικείτε κι εσείς στην Θεσσαλονίκη.

Εύχομαι επιτυχία σε όσους θα προσπαθήσουν φέτος να κατακτήσουν το όνειρο τους...

Υ.Γ. Σε λίγα λεπτά, θα βάλω την πρώτη μου Άσκηση! HOld on!:bye:
-----------------------------------------
ΑΣΚΗΣΗ 1!

Να βρεθεί, τι παιδιά θα γεννηθούν από τον γάμο ενός φυσιολογικού άντρα με ίσια μαλλιά, του οποίου ο πατέρας είχε σγουρά μαλλιά, με μία γυναίκα που πάσχει από σύνδρομο Down, ενώ ο πατέρας της είχε σγουρά μαλλιά. Το γονίδιο βρίσκεται στο 21ο χρωμόσωμα και το αλληλόμορφο για τα ίσια μαλλιά είναι επικρατές.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ; :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Η βιολογία είναι ένα πολυ ενδιαφέρον μάθημα αλλά η παπαγαλία είναι αυτή που κάνει τους μαθητές να τη φοβούνται. Πρέπει να αλλάξει ο τρόπος εξέτασης δηλ να μπαίνουν θέματα όπως στη Χημεία και τη Φυσική (η οδηγία του ΥΠΕΠΘ είναι ίδια) και όχι ολόκληρα κομμάτια από το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
επισης ειναι τραγωδια να ασχολουμαστε με τη "Βιολογια" επειδη θα εξεταστουμε σ αυτη. (ή επειδη ειναι ενα ακομα μαθημα)

Ας ασχοληθουμε επειδη εχουμε τρελα κεφια! (εχουμε?)

δηλ να μπαίνουν θέματα όπως στη Χημεία και τη Φυσική
κι αυτα κομματια απ, το βιβλιο, το τετραδιο και το μαθημα ειναι. η αποθεωση της παπαγαλιας :)


[για τα "ονειρα" των παιδιων μας εμεις ειμαστε οι υπευθυνοι -δηλαδη αν ειχαν αλλους μεγαλους, τα παιδια θα χαν κι αλλα "ονειρα"]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

είμαι Καθηγήτρια Βιολόγος. Φέτος τα θέματα της Βιολογίας ήταν για πολύ καλά διαβασμένους και όσοι έγραψαν πάνω από 19, ήταν μόνο αυτοί που δεν παπαγάλιζαν αλλά είχαν καταλάβει και την ύλη. Συγκεκριμένα, είχα μαθητή που απάντησε το δύσκολο ερώτημα του 4ου θέματος αφου το είχαμε εξηγήσει στο μάθημα.. Να λοιπόν που η Βιολογία δεν είναι μόνο παπαγαλία, όπως πολλοί από εσάς πιστεύετε. Κι εγώ ως μαθήτρια θυμάμαι, δεν παπαγάλισα ποτέ και έγραψα 100 και στα δύο, κατεύθυνση και γενική και πέρασα και στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Βιολογίας. Είχα έναν Καθηγητή όμως κι έγώ με την σειρά μου, που δεν μου είπε ποτέ να τα μάθω παπαγαλία χωρίς να καταλαβαίνω τι λέω..

Θέλοντας να σας βοηθήσω, θα παραθέτω κατά καιρούς ασκήσεις που εντάσσω στο πρόγραμμα διδασκαλίας μου και δεν είναι οι κλασσικές πανεύκολες που δύσκολα πέφτουν, αλλά θέματα που μπορούν να μπουν και θα είναι για όσους έχουν πραγματικά καταλάβει. Οτιδήποτε χρειάζεστε είμαι στην Διάθεσή σας για ερωτήσεις-απορίες με οποιονδήποτε τρόπο μπορώ, e-mail, τηλέφωνο, γιατί όχι και από κοντά εάν κατοικείτε κι εσείς στην Θεσσαλονίκη.

Εύχομαι επιτυχία σε όσους θα προσπαθήσουν φέτος να κατακτήσουν το όνειρο τους...

Υ.Γ. Σε λίγα λεπτά, θα βάλω την πρώτη μου Άσκηση! HOld on!:bye:
-----------------------------------------
ΑΣΚΗΣΗ 1!

Να βρεθεί, τι παιδιά θα γεννηθούν από τον γάμο ενός φυσιολογικού άντρα με ίσια μαλλιά, του οποίου ο πατέρας είχε σγουρά μαλλιά, με μία γυναίκα που πάσχει από σύνδρομο Down, ενώ ο πατέρας της είχε σγουρά μαλλιά. Το γονίδιο βρίσκεται στο 21ο χρωμόσωμα και το αλληλόμορφο για τα ίσια μαλλιά είναι επικρατές.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ; :bye:

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία.

Όμως δεν είναι λίγο νωρίς τέτοια περίοδο για να απαντηθεί το ερώτημα σας;;
Γιατί δεν δίνετε κάποια άσκηση από 1ο ή 2ο κεφάλαιο;

Προσωπικά, από Οκτώβρη και μέτα ήξερα την λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία.

Όμως δεν είναι λίγο νωρίς τέτοια περίοδο για να απαντηθεί το ερώτημα σας;;
Γιατί δεν δίνετε κάποια άσκηση από 1ο ή 2ο κεφάλαιο;

Προσωπικά, από Οκτώβρη και μέτα ήξερα την λύση.

Συμφωνώ και εγώ. Δηλαδή οκ προσωπικά δεν ξέρω να απαντήσω ακόμη κάτι τέτοιο...
Αν μπορείτε να βάλετε κάτι ίσως πιο απλό...από αρχή αρχή,σιγά σιγά θα ήταν πολύ καλό και για εμάς.:)

Ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία όντως...είναι ωραίο και θα ασχοληθώ αν μας βάλετε.:iagree:

Ό,τι ευκαιρία υπάρχει είναι καλό να την αρπάζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top