Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
α και κατι αλλο!!! η μοριακη διαγνωση....η αναλυση βασεων του DNA δηλαδή..................πως ακριβώς πραγματοποιείται???
(καλα το βιβλιο χαμπαρια τπτ δε λεει απορω αν ζητηθει τπτ τετοιο αλλα ποτέ δεν ξέρεις....)

Μοριακή διάγνωση νομίζω κάνεις με την μέροδο PCR και συγκρίνεις την αλληλουχία του οργανισμού με τα φυσιολογικά πρότυπα που έχουν αποκρυπτογραφηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
ναι PCR.. αλλα θέλω να πώ................πχ.................στην αμνιοπαρακέντηση............λαμβανουμε εμβρυικα κυτταρα κανουμε καρυότυπο,η βιοχημικες αναλυσεις. Μοριακή διάγνωση?...ειναι απομόνωση του DNA αυτων των κυττάρων.? και μετα PCR?
απλα μπερδευτηκα, γιατι οι τροποι που λεει για τη δρεπαννοκυτταρική πχ ειναι μεταγγενητικα, το τεστ δρεπάνωσης κλπ.
προγγενητικά, ΔΕΝ λαμβανουμε ερυθροκύτταρα οποτε δεν μπορουμε να υποβάλουμε σε τεστ δρεπάνωσης....
επειδη λοιπον οπως θα διαπιστώσατε υπάρχουν εξαιρέσεις , να το αναλυσουμε λιγο το θεματάκι!!
η απαντηση αυτη με τα ερυθροκύτταρα του εμβρύου, την βρήκα στα θέματα του 2007!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Λοιπον να πω αυτα που νομιζω αν και δεν εχω το βιβλιο κοντα για να τα τσεκαρω και εχω καιρο να τα δω...
1) Οταν κανεις αμνιοπαρακεντηση η ληψη χωριακων λαχνων δεν κανεις PCR αλλα βλεπεις τα χρωμοσωματα στον καρυορυπο.(νομιζω)
2) Οσον αφορα την δρεπανοκυταρρικη αναιμια (και εδω ειμαι σιγουρος :P) υπαρχουν 3 τροποι στο βιβλιο. Τεστ δρεπανωσης, οπου βαζεις τα ερυθροκυταρρα σε συνθηκες ελλειψης Ο2, βιοχημικη αναλυση οπου κοιτας για αυξημενη συνθεση HBS, και PCR (μοριακη διαγνωση) δηλαδη κοιτας τις βασεις αν ειναι σωστες εφοσον ξερεις που σε ποια βαση οφειλεται η μεταλλαξη(εδω μπενει και η αποκρυπτογραφηση του DNA)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπον να πω αυτα που νομιζω αν και δεν εχω το βιβλιο κοντα για να τα τσεκαρω και εχω καιρο να τα δω...
1) Οταν κανεις αμνιοπαρακεντηση η ληψη χωριακων λαχνων δεν κανεις PCR αλλα βλεπεις τα χρωμοσωματα στον καρυοτυπο.(νομιζω)
Εγω παλι εχω την εντυπωση οτι στο δειγμα που παιρνεις απο τον προγεννητικο ελεγχο μπορεις να κανεις και PCR, και καρυοτυπο και βιοχημικες αναλυσεις (πχ για την δρεπανοκυτταρικη αναιμια). Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γι' αυτο ομως...
-----------------------------------------
ναι PCR.. αλλα θέλω να πώ................πχ.................στην αμνιοπαρακέντηση............λαμβανουμε εμβρυικα κυτταρα κανουμε καρυότυπο,η βιοχημικες αναλυσεις. Μοριακή διάγνωση?...ειναι απομόνωση του DNA αυτων των κυττάρων.? και μετα PCR?
απλα μπερδευτηκα, γιατι οι τροποι που λεει για τη δρεπαννοκυτταρική πχ ειναι μεταγγενητικα, το τεστ δρεπάνωσης κλπ.
προγγενητικά, ΔΕΝ λαμβανουμε ερυθροκύτταρα οποτε δεν μπορουμε να υποβάλουμε σε τεστ δρεπάνωσης....
επειδη λοιπον οπως θα διαπιστώσατε υπάρχουν εξαιρέσεις , να το αναλυσουμε λιγο το θεματάκι!!
η απαντηση αυτη με τα ερυθροκύτταρα του εμβρύου, την βρήκα στα θέματα του 2007!!!!!!:P
Κι εγω με βαση αυτο το ερωτημα των πανελλαδικων εξηγαγα το παραπανω συμπερασμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natty

Νεοφερμένος

Η natty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μπορεi καποιος να μου γραψει μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ απαντηση,σε περιπτωση που μας ζητησουν να περιγραψουμε ενα πιθανο μηχανισμο για την δημιουργια καποια ασθενειας(πχ συνδρομο down,turner κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Εγω παλι εχω την εντυπωση οτι στο δειγμα που παιρνεις απο τον προγεννητικο ελεγχο μπορεις να κανεις και PCR, και καρυοτυπο και βιοχημικες αναλυσεις (πχ για την δρεπανοκυτταρικη αναιμια

Ναι πρεπει να εχεις δικιο τωρα που το ξανασκεφτηκα.. Αρα ακυρο το 1ο που εγραψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Βέβαια μπορείς, αφού το λέει ξεκάθαρα.
Στο 4ο κεφάλαιο λέει ότι "τα τοιχώματα των βακτηρίων γίνονται παροδικά περατά σε μακρομόρια κατάλληλη κατεργασία (μετασχηματισμός)"
Αυτό είναι μετασχηματισμός???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Βέβαια μπορείς, αφού το λέει ξεκάθαρα.
Στο 4ο κεφάλαιο λέει ότι "τα τοιχώματα των βακτηρίων γίνονται παροδικά περατά σε μακρομόρια κατάλληλη κατεργασία (μετασχηματισμός)"
Αυτό είναι μετασχηματισμός???

Nαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κάνε σχήματα με τις μειώσεις, βοηθάει αν δεν καταλαβαίνεις.
Πάντως λες λίγα, π.χ. για το Turner:
Μπορεί στην μητέρα, στην 1η μειωτική διαίρεση να έγινε μη διαχωρισμός στα φυλετικά χρωμοσώματα και γονιμοποιήθηκε ένα από τα δύο ωάρια που δεν είχε φυλετικο χρωμόσωμα από φυσιολογικό σπερματοζωάριο.

Κάπως έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natty

Νεοφερμένος

Η natty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ok ευχαριστω πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Βασικα εγω θα σου προτεινα να κανεις πρωτα ενα σχημα πχ turner oπου γινεται μη-διαχωρισμος τον ΧΧ.. Γενικα το turner βγαινει σε οποια μειωτικη διαιρεση και να γινει, το klinefelter εχει μονο εναν μηχανισμο..
Και στην συνεχεια αιτιολογεις το σχημα με την παραγραφο του βιβλιου που λεει για τον μη-διαχωρισμο (Κφ6 διπλα στο down)..

ΥΓ για το down δεν ξερω αν μπορουν να μας βαλουν γιατι γινετε στα αυτοσωμικα η μεταλλαξη κ δεν ξερω αν μπορουμε να το δειξουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Στο Down συμβολίζουμε μόνο το χρωμόσωμα 21 και κάνουμε κανονικά σχήμα κλπ όπως είπατε....

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, αν γίνει μια μεταλλαξη σε ενα σωματικο κυτταρο σε έναν ενηλικα εκφράζεται φαινοτυπικα ναι ή οχι? Σορρυ ωαν σας φαίνεται απλό αλλά εχω κολλήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Στο Down συμβολίζουμε μόνο το χρωμόσωμα 21 και κάνουμε κανονικά σχήμα κλπ όπως είπατε....

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, αν γίνει μια μεταλλαξη σε ενα σωματικο κυτταρο σε έναν ενηλικα εκφράζεται φαινοτυπικα ναι ή οχι? Σορρυ ωαν σας φαίνεται απλό αλλά εχω κολλήσει

Να υποθεσω πως λες για τις μεταλλαξεις που γινονται κατα την διαρκεια της ζωης και οχι τις γενετικες? Συνηθως παντως μια συσσωρα μεταλλαξεων προκαλει καρκινο.. Τωρα δεν ξερω τι εννοεις για τα σωματικα αν φαινονται.. Στο βιβλιο λεει παντως οτι συνηθως μια μεταλλαξη επειρεαζει την στερεοδιαταξη η την λειτουργικοτητα της πρωτεινης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ναι εννοω οσες γίνονται στη διάρκεια της ζωής πχ σε έναν ενήλικο κατα την αντιγραφη? Επιρεαζει τον φαινότυπο του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Ναι εννοω οσες γίνονται στη διάρκεια της ζωής πχ σε έναν ενήλικο κατα την αντιγραφη? Επιρεαζει τον φαινότυπο του?

Δεν ξερω να σου πω την αληθεια καλυτερα να απαντησει κανενας αλλος.. Παντως σιγουρα αλλαζει η στερεοδιαταξη κ η λειτουργικοτητα της πρωτεινης οπως λεει και το βιβλιο σε μερικα κυτταρα.. Παντως μην ανχωνεσαι δεν εχει σημασια και πιστευω οτι δεν χρειαζεται να το ψαχνεις και πολυ εφοσον δεν το λεει το βιβλιο(μαλλον), οσον αφορα της πανελληνιες βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoezaxariadi

Νεοφερμένος

Η ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
η απαντηση για το συνδρομο turner ειναι: λογω του μη σωστου διαχωρισμου των φυλετικων χρωμοσωματων κατα τν μειωση σε μια γυναικα προκυπτει γαμετης που δν εχει κανενα φυλετικο χρωμοσωμα.η γονιμοπιηση του γαμετη αυτου με εναν αρσενικο γαμετη με φυσιολογικο αριθμο χρωμοσωματων και ενα χρωμοσωμα χ δινει ζυγωτο αρα και ατομο με φυσιολογικο αριθμο αυτοσωμικων χρωμοσωματων και ενα χρωμοσωμα χ και μετα γραφεις αυτα του βιβλιου..ομοιως λες και για τ αλλα:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μετασχηματισμος ειναι η εισαγωγη του ανασυνδυασμενου DNA στο κυτταρο-ξενιστη (πχ το βακτηριο). Η κατεργασια αυτη που λεει ειναι απλα απαραιτητη για να γινει ο μετασχηματισμος. Τωρα γιατι κοπαναει εντος παρενθεσεως το "μετασχηματισμος" εκει περα, δεν ξερω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ρε συ Natty είχες τα θέματα, ή πλάκα μας έκανες?
Το ρώτησες και την επόμενη έπεσε...
Αν έχεις τίποτε απορίες στη φυσική να βάλεις ανακοίνωση στην αρχική σελίδα του φόρουμ την Κυριακή στις 18.30 περίπου...
:):):):):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natty

Νεοφερμένος

Η natty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ρε συ Natty είχες τα θέματα, ή πλάκα μας έκανες?
Το ρώτησες και την επόμενη έπεσε...
Αν έχεις τίποτε απορίες στη φυσική να βάλεις ανακοίνωση στην αρχική σελίδα του φόρουμ την Κυριακή στις 18.30 περίπου...
:):):):):

χαχαχ μακαρι να ειχα τα θεματα!:D
δεν ξερω πως μ ηρθε..εκει που διαβαζα,μου ρθε φλασια!και ειχα αυτη την απορια!
μακαρι ν μου ρθει καμια εμπνευση και στη φυσικη!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
παντως υπαρχουν πολλες πιθανες απαντησεις για το turner και με λαθος στην μητερα αλλα και στον πατερα...οποτε μην το ψαχνετε..εγω νομιζω εγραψα 2 τροπους κιολας..δεν νομιζω να μου κοψουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top