Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Rinoula_

Νεοφερμένος

Η Rinoula_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπόν,Bobira ,μάλλον έχεις δίκιο,αλλά για να βγάλεις αυτό το αποτέλεσμα θεωρείς ότι το mRNA είναι 1 που μεταφράζεται 3 φορές,έτσι δεν είναι ; Γιατί έγω χωρίς να σκεφτώ ότι είναι όμοιες οι αλυσίδες πολλαπλασίασα τα συνολικα νουκλεοτίδιο επί 3 (ότι και καλά πρόρχονται απο 3 μόρια mRNA),και προφανώς εκεί ήταν το λάθος μου... (Αλέκα,γιναμε 2 οι "άκυρες"....χιχι ,αστειεύομαι:P) Ευχαριστω πολύ και τους 2 ! ! !:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Βέβαια, 3 πολυπεπτιδικές αλυσίδες από 1 mRNA. Επιγραμματικά:
1 αλυσίδα -->999 πεπτιδικοί δεσμοί-->1000 αμινοξέα-->1001 κωδικόνια-->3003 ριβονουκλεοτίδια απότελούν το 1/3 του mRNA-->9009 συνολικό mRNA-->18018 νουκλεοτίδια DNA στο γονίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rinoula_

Νεοφερμένος

Η Rinoula_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:D:DΝαι,και εγώ έτσι τα σκεφτόμουν,με διαφορά αυτό που είπα προηγουμένως.Σ'ευχαριστώ και πάλι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gringoloco

Νεοφερμένος

Ο Gringoloco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορεί να μου στείλει κάποιος τα θέματα ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Συμφωνω με οσα λετε αλλα υπαρχουν μερικοι ανρθωποι στο χωρο της παιδειας και της βιολογιας ιδιατερα που αναρωτιεσαι πώς πηραν πτυχιο!
Εχω μερικες αποριες:
1)Τα ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια "κοβουν και ραβουν" φωσφοδιεστερικους δεσμους,δεσμους υδρογονου τι?
Η ιδια απορια για τα επιδιορθωτικα ενζυμα.Επισης οι Dna πολυμερασες δημιουργουν φωσφοδιεστερικους δεσμους ή απλως τοποθετουν τα δεοξυριβονουκλεοτιδια και η υπολοιπη δουλεια ανατιθεται στην Dna δεσμαση;
2)Ανασυνδυασμενο θεωρουμε οποιοδηποτε μοριο που εχει γονιδια απο 2 οργανισμους η ενα ΤΕΧΝΗΤΟ μοριο κατασκευασμενο απτον ανθρωπο με τεχνικες Γενετικης Μηχανικης;Αν δεχτουμε το πρωτο τοτε θεωρητικα ΟΛΑ τα μορια ειναι ανασυνδυασμενα λογω εξελιξης των ειδων,λογω αμφιγονικου τροπου παραγωγης,μεταλλαξεων κλπ.
Ρωταω γιατι σε μερικες "εξυπνες" συνδυαστικες ερωτησεις του τυπου "γραψτε ανασυνδυασμενα μορια που εχετε συναστησει στην υλη σας" απαντανε :στο πειραμα του griffith στις μεταλλαξεις,μετατοπισεις κλπ..Ειναι σωστο;
3)Τα λεμφοκυτταρα τελικα αναπτυσσονται σε κυτταροκαλλιεργειες ή οχι!Το σχολικο φασκει και αντιφασκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
3)Τα λεμφοκυτταρα τελικα αναπτυσσονται σε κυτταροκαλλιεργειες ή οχι!Το σχολικο φασκει και αντιφασκει!



ο καθηγητης μου μου ειπε να γραψω αυτο!
Σε κυτταροκαλλιέργειες καλλιεργούνται τα Β-λεμφοκυτταρα αλλα οχι τα πλασματοκυτταρα που δημιουργουνται απο διαφοροποιηση των Β-λεμφοκυτταρων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Εχω μερικες αποριες:
1)Τα ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια "κοβουν και ραβουν" φωσφοδιεστερικους δεσμους,δεσμους υδρογονου τι?
Η ιδια απορια για τα επιδιορθωτικα ενζυμα.Επισης οι Dna πολυμερασες δημιουργουν φωσφοδιεστερικους δεσμους ή απλως τοποθετουν τα δεοξυριβονουκλεοτιδια και η υπολοιπη δουλεια ανατιθεται στην Dna δεσμαση;

Ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια: Τα συναντάς στο στάδιο της ωρίμανσης του mRNA.
Το mRNA είναι μονόκλωνο άρα δεν έχει δεσμους υδρογονου. Τα νουκλεοτίδια του mRNA συνδέονται μεταξυ τους με 3'->5' φωσφοδιεστερικούς δεσμους (το αναφέρει στη μεταγραφή κάπου).
Αρα, εφόσον τα ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια αποκοπτουν τα εσωνια και συρραπτουν τα εξωνια, τα οποια αποτελουνται απο νουκλεοτιδια, σπάνε και δημιουργουν φωσφοδιεστερικους δεσμους

Με το ίδιο σκεπτικό μπορείς να καταλάβεις τώρα πως δρουν τα επιδιορθωτικά ένζυμα? Αν όχι, πες μου να σου το εξηγησω

2)Ανασυνδυασμενο θεωρουμε οποιοδηποτε μοριο που εχει γονιδια απο 2 οργανισμους η ενα ΤΕΧΝΗΤΟ μοριο κατασκευασμενο απτον ανθρωπο με τεχνικες Γενετικης Μηχανικης;Αν δεχτουμε το πρωτο τοτε θεωρητικα ΟΛΑ τα μορια ειναι ανασυνδυασμενα λογω εξελιξης των ειδων,λογω αμφιγονικου τροπου παραγωγης,μεταλλαξεων κλπ.
Ρωταω γιατι σε μερικες "εξυπνες" συνδυαστικες ερωτησεις του τυπου "γραψτε ανασυνδυασμενα μορια που εχετε συναστησει στην υλη σας" απαντανε :στο πειραμα του griffith στις μεταλλαξεις,μετατοπισεις κλπ..Ειναι σωστο;

Ανασυνδυασμένο DNA: Οποιοδήποτε μόριο DNA που δημιουργέιται από τη συνδεση κομματιών DNA, τα οποια προέρχονται από ίδιους ή διαφορετικούς οργανισμους
Οι περιπτώσεις στις οποιες συμβαίνει ανασυνδυασμός γενικά στην ύλη είναι:

  • in vivo, στις περιπτώσεις κατα τις οποιες πλασμιδια ανταλλάσσουν τμηματα είτε μεταξυ τους είτε με το κύριο βακτηριακό DNA
  • in vitro, όταν με χρήση περιοριστικών ενδονουκλεασών και DNA δεσμάσης σχηματίζονται "τεχνητά" μόρια DNA που περιέχουν αλληλουχίες προερχόμενες από άλλα μόρια (του ίδιου ή διαφορετικών οργανισμών)
Συμφωνα με τα παραπάνω, οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες δεν αποτελούν περιπτώσεις ανασυνδυασμου.
Αυτη την απάντηση σε ποιο βοήθημα την έγραφε?

Και εγώ είχα ανάλογο ρπόβλημα με βιολόγους, άσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marysita

Νεοφερμένος

Η marysita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
:σχολικο σελ 95 λεει οτι οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες εχουν ΣΥΝΗΘΩΣ ως αποτελεσμα τιν τροποποιηση του φαινοτυπου του ατομου!!!!το ξανα λεει στιν πρωτι παραγραφο του κεφαλαιου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
παιδια μην κανετε πουνετ ειναι της πλακας και θεωρειται αμελητεο το χρονο σας θα χασετε οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
δε πεφτουν τετοια μεντελ τεταρτο θεμα σε συνδυασμο με ρυθμο μεταβολης και πιθανοτητες:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Προσπαθώ να βρω ρε φίλε ένα μήνυμα που χεις ποστάρει στο forum και φάνηκε χρήσιμο σε κάποιον... Τώρα μας βγήκες και Βιργινία Λεούση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Σιγά μη μας πεις τι θα κάνουμε ρε φίλε... έλεος πια με το spamming σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Βέβαια, 3 πολυπεπτιδικές αλυσίδες από 1 mRNA. Επιγραμματικά:
1 αλυσίδα -->999 πεπτιδικοί δεσμοί-->1000 αμινοξέα-->1001 κωδικόνια-->3003 ριβονουκλεοτίδια απότελούν το 1/3 του mRNA-->9009 συνολικό mRNA-->18018 νουκλεοτίδια DNA στο γονίδιο.

Σωστο.

Αν και η ασκηση εχει ασαφειες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
punnet----->πανέ
γαλλικά είναι έλεος

Η διασταυρωση είναι απαραίτητη , επιβάλλεται να γινεται για να είναι πλήρως τεκμηριωμένη η απάντηση που δίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
εγώ πάντως το έκανα πάντα κ έβασα κ πάντα με όλους τα αλληλόμορφα ακόμη κ αν ήταν ίδια για να πάρω κ τα ποσοστά μετά!!!!!!! δεν είναι δύσκολο !απλό είναι κ είσαι κ σίγουρος ότι δεν θα κάνεις λάθος κ δεν θα χάσεις μονάδες (ποτέ δεν ξέρεις ποιος και πώς βαθμολογεί!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια: Τα συναντάς στο στάδιο της ωρίμανσης του mRNA.
Το mRNA είναι μονόκλωνο άρα δεν έχει δεσμους υδρογονου. Τα νουκλεοτίδια του mRNA συνδέονται μεταξυ τους με 3'->5' φωσφοδιεστερικούς δεσμους (το αναφέρει στη μεταγραφή κάπου).
Αρα, εφόσον τα ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια αποκοπτουν τα εσωνια και συρραπτουν τα εξωνια, τα οποια αποτελουνται απο νουκλεοτιδια, σπάνε και δημιουργουν φωσφοδιεστερικους δεσμους

Με το ίδιο σκεπτικό μπορείς να καταλάβεις τώρα πως δρουν τα επιδιορθωτικά ένζυμα? Αν όχι, πες μου να σου το εξηγησω



Ανασυνδυασμένο DNA: Οποιοδήποτε μόριο DNA που δημιουργέιται από τη συνδεση κομματιών DNA, τα οποια προέρχονται από ίδιους ή διαφορετικούς οργανισμους
Οι περιπτώσεις στις οποιες συμβαίνει ανασυνδυασμός γενικά στην ύλη είναι:

  • in vivo, στις περιπτώσεις κατα τις οποιες πλασμιδια ανταλλάσσουν τμηματα είτε μεταξυ τους είτε με το κύριο βακτηριακό DNA
  • in vitro, όταν με χρήση περιοριστικών ενδονουκλεασών και DNA δεσμάσης σχηματίζονται "τεχνητά" μόρια DNA που περιέχουν αλληλουχίες προερχόμενες από άλλα μόρια (του ίδιου ή διαφορετικών οργανισμών)
Συμφωνα με τα παραπάνω, οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες δεν αποτελούν περιπτώσεις ανασυνδυασμου.
Αυτη την απάντηση σε ποιο βοήθημα την έγραφε?

Και εγώ είχα ανάλογο ρπόβλημα με βιολόγους, άσε...
Σε ευχαριστω Αλεκα
Μπορεις να μου απαντησεις και στα παρακατω;
1Επισης οι Dna πολυμερασες δημιουργουν φωσφοδιεστερικους δεσμους ή απλως τοποθετουν τα δεοξυριβονουκλεοτιδια και η υπολοιπη δουλεια ανατιθεται στην Dna δεσμαση;
2Εσυ δεν γραφεις "απο ιδιους η διαφορετικους" Αρα με αυτο το σκεπτικο η μεταλλαξη δεν ειναι συνδεση κομματιων απο ιδους οργανισμους;
3 Οπως προανεφερα και η γονιμοποιηση δεν παραγει το ζυγωτο που εχει Dna απο 2 οργανισμους;Ειμαστε ολοι διαγονιδιακοι;Καπου κολλαει ο ορισμος αυτος!
4Στο πειραμα του griffith γιατι το 35S δεν ενσωματωνεται στο Dna αφου και αυτο εχει πρωτεινες (αναδιπλωνεται με ιστονες κλπ)
5Οταν βαζουμε τους ανιχνευτες και υβριδοποιουν το συμπληρωματικο τους πως περνανε τον πυρηνα τον βακτηριων;Μηπως τα κανουμε και τοτε παροδικα διαπερατα σε μακρομορια;
Ελπιζω να μου απαντησεις ή τουλαχιστον καποιος αλλος οσο το δυνατον πιο εγκυρα και ...εγκαιρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Οι μεταλλαξεις στα εσωνια γιατι δημιουργουν προβλημα;!Αφου δεν μεραφραζονται.Ετσι δε λεει στις μεταλλαξεις που δεν αλλαζουν τον φαινοτυπο;Ουδετερες Σιωπηλες και σε περιοχες που δε μεταγραφονται(εσωνια)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Η απάντηση που έδωσα εγώ η οποία είναι και σωστή απ'οτι μου είπε:"Στη β θαλασσαιμία δεν έχουμε παραγωγή καθόλου(η μειωμένη τουλαχιστον) β πολυπεπτιδικής αλυσίδας.Αρα οι μεταλλάξεις που είναι υπεύθυνες για την ασθένεια αυτή πρέπει να γίνουν σε περιοχές του γονιδίου οπως πχ ο υποκινητης(σύνδεση με RNApoly) και η 5'αμετάφραστη(σύνδεση με μικρή υπομονάδα) έτσι ώστε να μην έχουμε καν πολυπεπτιδική αλυσίδα(να μην ξεκινάει δηλαδή η μεταγραφή ή η μετάφραση)"
Ενω πχ στη δρεπανοκυτταρική επιβάλλεται να γίνει η μετάλλαξη σε εξώνιο(οπως γνωρίζουμε άλλωστε) αφού παράγεται β πολυπεπτιδική αλυσίδα η οποία όμως είναι τροποποιημένη!

ολοσωστο!

σχετιζεται με την φυση του προβληματος, δηλαδη με το πως επηρεαζεται η πολυπεπτιδικη αλυσιδα στην περιπτωση της δρεπανοκυτταρικης αναιμιας και της β θαλασσαιμιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Αλεκα
Μπορεις να μου απαντησεις και στα παρακατω;
1Επισης οι Dna πολυμερασες δημιουργουν φωσφοδιεστερικους δεσμους ή απλως τοποθετουν τα δεοξυριβονουκλεοτιδια και η υπολοιπη δουλεια ανατιθεται στην Dna δεσμαση;
2Εσυ δεν γραφεις "απο ιδιους η διαφορετικους" Αρα με αυτο το σκεπτικο η μεταλλαξη δεν ειναι συνδεση κομματιων απο ιδους οργανισμους;
3 Οπως προανεφερα και η γονιμοποιηση δεν παραγει το ζυγωτο που εχει Dna απο 2 οργανισμους;Ειμαστε ολοι διαγονιδιακοι;Καπου κολλαει ο ορισμος αυτος!
4Στο πειραμα του griffith γιατι το 35S δεν ενσωματωνεται στο Dna αφου και αυτο εχει πρωτεινες (αναδιπλωνεται με ιστονες κλπ)
5Οταν βαζουμε τους ανιχνευτες και υβριδοποιουν το συμπληρωματικο τους πως περνανε τον πυρηνα τον βακτηριων;Μηπως τα κανουμε και τοτε παροδικα διαπερατα σε μακρομορια;
Ελπιζω να μου απαντησεις ή τουλαχιστον καποιος αλλος οσο το δυνατον πιο εγκυρα και ...εγκαιρα!

Μμμ, δεν είμαι σε σχολή του τρίτου πεδίου, αρα θα σου απαντησω με βάση αυτα που θυμάμαι από περσι και μονο για αυτα που είμαι σίγουρη

Ο ορισμος που σου έδωσα είναι αυτός που αναφέρεται πίσω πίσω στο γλωσσάρι του βιβλίου σου.

1. Οι δεσμοι υδρογόνου μεταξύ των νουκλεοτιδιων δημιουργουνται αυθόρμητα, άρα η DNA πολυμεράση δεν δημιουργει δεσμους Η. Δημιουργεί μονάχα φ.δ., συμφωνα με το σχολικό η δεσμαση σνώνει τα ασυνεχή κομμάτια της νεοσυντιθεμενης αλυσιδας. Προφανως εδω είναι η διαφορά τους, η πολυμεραση δημιουργει τους δεσμους αυτους τη στιγμη που τοποθετει τα νοκλεοτιδια ενω η άλλη εκ των υστερων. Ισως υπάρχει και κάποια άλλη δαφορά, που δεν καλυπτεται απο το σχολικο
3. Οχι, γιατι ο ορισμός αναφέρεται σε μοριο dna οχι σε κύτταρο. Αν το σκεφτεις τα 46 μορια dna με τη γονιμοποιηση δεν αλλάζουν, παραμενουν τα ίδια, το γενετικο υλικό του κυττάρου αλλάζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rinoula_

Νεοφερμένος

Η Rinoula_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ έχω μια τελείως άσχετη απορία.Ελπίζω να μην πειράζει που θα την γράψω σε αυτό το θέμα:P .Λοιπόν,έχει να κάνει με την Μενδελική κληρονομικότητα...
Έχουμε το γενεαλογικό δέντρο που δείχνει τον τρόπο μετάδοσης μιας ασθένειας και από τα δεδομένα καταλαβαίνουμε ότι μεταδίδεται με αυτοσωμικό υπολειπόμενο τύπο κληρονομικότητας.Για ένα ζευγάρι γονέων ξέρουμε ότι η μητέρα νοσεί (άρα θα έχει αα (αν α το υπολειπόμενο γονίδιο στο οποίο οφείλεται η ασθένεια)) και ο πατέρας δεν νοσεί.Άρα αυτός θα είναι Αα ή ΑΑ.Από προηγούμενο ερώτημα έχουμε βρει ότι η πιθανότητα να είναι ΑΑ είναι 1/3 και η πιθανότητα να φέρει Αα 2/3.Το ερώτημα στο οποίο έχω το πρόβλημα λέει: " Ποια η πιθανότητα ένα παιδί τους να είναι ετερόζυγο ; "
Εδώ βρήκα ότι αν για τον πατέρα ισχύει το ΑΑ η πιθανότητα είναι 100% και αν ισχύει το Αα ,τότε είναι 50%. Στην τελική απάντηση όμως δεν πρέπει να λάβουμε υπ'όψην και τις πιθανότητες που βρήκαμε στο προηγούμενο ερώτημα για να βγάλουμε ένα τελικό ποσοστό ; Πώς ακριβώς θα το κάνουμε αυτό όμως ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top