Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Δείτε λίγο μια ερώτηση ψιλο κρίσεως που μου έβαλε χθές σε ένα διαγώνισμα ο καθηγητής μου στο φροντ:"Οι περισσότερες από τις μεταλλάξεις που είναι υπεύθυνες για την ασθένεια της β θαλασσαιμίας παρατηρούνται σε περιοχές του γονιδίου όπως ο υποκινητής,η 5' αμετάφραστη και τα εσώνια.Γιατί πιστεύετε οτι συμβαίνει αυτό/Πώς εξηγείται αυτό?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina90

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δείτε λίγο μια ερώτηση ψιλο κρίσεως που μου έβαλε χθές σε ένα διαγώνισμα ο καθηγητής μου στο φροντ:"Οι περισσότερες από τις μεταλλάξεις που είναι υπεύθυνες για την ασθένεια της β θαλασσαιμίας παρατηρούνται σε περιοχές του γονιδίου όπως ο υποκινητής,η 5' αμετάφραστη και τα εσώνια.Γιατί πιστεύετε οτι συμβαίνει αυτό/Πώς εξηγείται αυτό?"


πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω..!!αν σου πει βαλε την απαντηση γιατι ειμαι πολυ περιεργη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Η απάντηση που έδωσα εγώ η οποία είναι και σωστή απ'οτι μου είπε:"Στη β θαλασσαιμία δεν έχουμε παραγωγή καθόλου(η μειωμένη τουλαχιστον) β πολυπεπτιδικής αλυσίδας.Αρα οι μεταλλάξεις που είναι υπεύθυνες για την ασθένεια αυτή πρέπει να γίνουν σε περιοχές του γονιδίου οπως πχ ο υποκινητης(σύνδεση με RNApoly) και η 5'αμετάφραστη(σύνδεση με μικρή υπομονάδα) έτσι ώστε να μην έχουμε καν πολυπεπτιδική αλυσίδα(να μην ξεκινάει δηλαδή η μεταγραφή ή η μετάφραση)"
Ενω πχ στη δρεπανοκυτταρική επιβάλλεται να γίνει η μετάλλαξη σε εξώνιο(οπως γνωρίζουμε άλλωστε) αφού παράγεται β πολυπεπτιδική αλυσίδα η οποία όμως είναι τροποποιημένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
:bye:Γεία χαρά!!.. Είναι το πρώτο μου πόστ αν και παρακολουθώ καίρο το φόρουμ αλλά βαριόμουν να γράψω κάτι:P.. τεσπα.. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω (αν και δεν έχει σημασία) είναι αν γράφετε τον μονοϊβριδισμο στις ασκήσεις του μέντελ εμφανίζοντας το τετράγωνο του punnett στο τετράδιο σας ή τον κάνετε στον "αέρα".. Εντάξει για τον δυιβριδισμο όλοι το κανουν φαντάζομαι γιατι δεν προκυπτει εύκολα... Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός..:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
:bye:Γεία χαρά!!.. Είναι το πρώτο μου πόστ αν και παρακολουθώ καίρο το φόρουμ αλλά βαριόμουν να γράψω κάτι:P.. τεσπα.. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω (αν και δεν έχει σημασία) είναι αν γράφετε τον μονοϊβριδισμο στις ασκήσεις του μέντελ εμφανίζοντας το τετράγωνο του punnett στο τετράδιο σας ή τον κάνετε στον "αέρα".. Εντάξει για τον δυιβριδισμο όλοι το κανουν φαντάζομαι γιατι δεν προκυπτει εύκολα... Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός..:what:

Kατάλαβα τι εννοείς. Εμάς μας είπαν ακόμα κι αν είναι ότι πιο απλό να το γράφουμε για να φαίνονται οι γαμέτες και η διασταύρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alxnks

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οπως τα λεει και το παλικαρι. καλυτερα να το γραψεις... ετσι και καποιο λαθος να κανεις στη συνεχεια θα μπορουν να δουν πως το ξεκινησες και να παρεις καποιους (αρκετους συνηθως) βαθμους...αντι για 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alxnks

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οπως ακριβως το ειπες ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Ναι και εγω ετσι το κανω, απλα οι περισσοτεροι που ξερω μου λενε οτι ειναι υπερβολη γιαυτο δεν το κανουν και ειδικα στα γεν.δεντρα που εχει και πολλες... Ευχαριστω παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alxnks

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
απο τα οσα ηξερα αλλα και με μια γρηγορη ματια που εριξα σε μερικα journals γι επιβεβαιωση, δεν βρηκα αναφορα για αλλο ειδος κυτταρων. ολα μιλουσαν για μυελο των οστων. αν ομως βρω κατι θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ναι και εγω ετσι το κανω, απλα οι περισσοτεροι που ξερω μου λενε οτι ειναι υπερβολη γιαυτο δεν το κανουν και ειδικα στα γεν.δεντρα που εχει και πολλες... Ευχαριστω παντως..

βλακεια που δεν το γραφουν, μερικα δευτερολεπτα υποθεση ειναι, ειναι κατι απλο, βοηθητικο και στην τελικη δειχνεις οτι ξερεις πως προκυπτουν οι συνδυασμοι στην παραγωγη γαμετων.

Καλο ειναι να το γραφεις, νομιζω ειναι το πλεον αυτονοητο. Παντα το γραφω εγω προσωπικα.

γενεαλογικα δεντρα, οποιαδηποτε διασταυρωση ακομη και σε ασκησεις του στυλ "Με μια διασταυρωση πηραμε τοσους απογονους με αυτο το χαρακτηριστικο, τοσους με εκεινο κτλ κτλ" που ζητανε γονοτυπους γονεων (συνηθως) και τροπο κληρονομησης, παρουσιαζω στο τελος την διασταυρωση και πως προκυπτουν οι συνδυασμοι με το Punnett. Γιατι να μην το κανεις? δεν εχεις να χασεις τιποτα..αντιθετως.

-IFGN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω ειμαι απ' αυτους που βαριουνται (:P) και αν η διασταυρωση βγαινει χωρις Punnet την κανω στον "αερα". Αλλα μετα απ' αυτα που διαβασα θα κανω Punnet ακομα και στα πιο απλα, δεν ειναι δα και τοσος κοπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
οχι ρε κρις μην κανεις ολες τις μοναδες θα της παρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Όσον αφορά αυτό που γράφει το βιβλίο για το υγρό θρεπτικό υλικό, ο καθηγητής στο σχολείο μας έχει πει ότι είναι ένα από τα λάθη του βιβλίου και ότι το σωστό είναι αυτό που λες ntina90, ότι δηλαδή είναι στερεό θρεπτικό υλικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Κατι ασχετο:Ολοι ξερουμε οτι αν ενας γονεας εχει το ιδιο αλληλομορφο 2 φορες τοτε μπορουμε να βαλουμε μονο το ενα στο Punnet και να προκύψει το ίδιο.Ειναι σωστο συμφωνα με το σχολικο ή θα πρεπει να γραφουμε το καθε αλληλομορφο ξανα οσο βαρετο κιαν ειναι (για να γινει τετραγωνο και οχι ορθογωνιο του Punnet)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ο ορισμός του τετραγώνου του Punnet λεει: πρόκειται για το διαγραμμα των γαμετών και του τρόπου συνδυασμου τους σε μια διασταυρωση
Που λέει για τετραγωνο?
Δεν πρέπει να ναι και λάθος αυτό που λές αλλά δεν ξέρω αν έχει νοημα να γραφες 2 φορές τον ίδιο γαμέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Κατι ασχετο:Ολοι ξερουμε οτι αν ενας γονεας εχει το ιδιο αλληλομορφο 2 φορες τοτε μπορουμε να βαλουμε μονο το ενα στο Punnet και να προκύψει το ίδιο.Ειναι σωστο συμφωνα με το σχολικο ή θα πρεπει να γραφουμε το καθε αλληλομορφο ξανα οσο βαρετο κιαν ειναι (για να γινει τετραγωνο και οχι ορθογωνιο του Punnet)

ναι μερικές φορές βασανίζω και εγώ το μυαλό μου με τέτοιες απορίες!!!
βασικά είτε το βάλεις είτε δεν το ξαναβάλεις η ιδια αναλογία θα βγει , γιατι αν το ξαναγράψεις ειναι σα να πολλαπλάσιάζεις την πιθανότητα με τον ίδιο αριθμό,....δοκιμασε το σε ενα παράδειγμα και θα δείς!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis..A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ναι ρε παιδια. ας τα βαλει καποιος ειναι κριμα να μην τα λυσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rinoula_

Νεοφερμένος

Η Rinoula_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Από ένα κύτταρο της E.coli απομονώθηκε μία πρωτεϊνη της οποίας τα αμινοξέα συνδέονταν με 2.997 πεπτιδικούς δεσμούς.Η πρωτεϊνη αποτελείται από 3 όμοιες πολυπεπτιδικές αλυσίδες και τα 2/3 του mRNA από το οποίο προήλθε με τη διαδικασία της μεταγραφής,είναι 3' και 5' αμετάφραστες περιοχές.Να υπολογίσετε από πόσα δεοξυριβονουκλεοτίδια αποτελείται το γονίδιο , από την έκφραση του οποίου θα προκύψει η πρωτεϊνη αυτή.
Το πρόβλημα μου είναι ότι λύνοντάς τη με τη δική μου λογική,βρίσκω άλλο αποτέλεσμα από αυτό που θα έπρεπε,χωρίς όμως να βρίσκω κάτι "παράλογο" στον τρόπο που το κάνω... Επειδή υπάρχει και μια πιθανότητα να μην το κάνω εγώ το λάθος,θα ήθελα αν μπορεί κάποιος/κάποια,να μου πει πώς θα την έλυνε αυτός/αυτή... Ευχαριστώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μμμ, εγώ τα βγάζω με κάποιες γρήγορες πράξεις 18.018.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Η άκυρη: 9.000 τα βγάζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top