Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες στην Οδύσσεια

~iris~

Νεοφερμένος

Η Iris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
όμηρος 4εβα!!:P αλλά κανένα από τα δύο δεν είναι δύσκολο, πιστεύω είναι από τα πιο εύκολα μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
η Οδυσσεια ειναι ενα πολυ δυσκολο κειμενο
(εχει και αλλη αναγνωση απο αυτη που συνηθιζεται στα σχολεια
- ισως θα πρεπε να διδασκεται στο Λυκειο {οχι οτι θα αλλαζε κατι - αλλα καποιοι μεγαλυτεροι μαθητες θα μπορουσαν να "πιασουν" μονοι τους ορισμενα νοηματα})

ο Κανένας δηλαδη θα ελεγε: "ο Ομηρος ειναι πολυ δυσκολος! μ' αυτον θ' ασχοληθω! :no1:" ...κι οταν τον "τυφλωσε" λεγοταν πια Οδυσσεας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ο Όμηρος ασυζητητί, γιατί όλοι γνωρίζουν λίγο πολύ τις ιστορίες με την Οδύσσεια και την Ιλιάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ομηρος:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ellog96

Νεοφερμένος

Η Ellog96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όμηρος φυσικά! Ηροδοτοσ ειναι πολυ σπαστικο μάθημα!δεν διάβαζα τίποτα!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιο μάθημα είναι πιο εύκολο, αλλά με Ηρόδοτο δεν ασχολήθηκα καθόλου!! Ούτε στις εξετάσεις τον διάβασα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Μάλλον ο Ηρόδοτος είναι ποιο εύκολος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theologia K.

Νεοφερμένος

Η theologia K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ο όμηρος δεν χωράει αμφιβολία αν και δεν κάναμε και πολύ ηρόδοτο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Όμηρος..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aetos

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πιστευω πως εχει να κανει με το ατομο απο τι θυμαμαι...
Απλώς ο Όμηρος ελκύει πολλούς λόγου του περιεχομένου του αλλιώς δνε και δα πανεύκολο μάθημα... (πχ. χαρακτηρισμοί, συμπεράσματα κλπ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpapa

Νεοφερμένος

Ο Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 67 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
O μ η ρ ος:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας!
Είμαι μαθητής της 3ης Λυκείου και θα ήθελα να σας πω την γνώμη μου πάνω σε αυτό το θέμα!

Όταν ήμουν 1η Γυμνασίου κάναμε μόνο Όμηρο (και Οδύσεια και Ηλιάδα), ενώ στην 2α Γυμνασίου κάναμε Ηρόδοτο!
Θυμάμαι πως στον Όμηρο είχε μερικές φορές δύσκολα σημεία κατανόησης και ήταν γενικώς κάπως βαρετό για εμένα!Επίσης είχε δύσκολη εισαγωγή με πολλές λεπτομέριες (δεν ξέρω αν έχετε το βιβλίο που έκανα εγώ τότε)...
Επιπλέον επειδή υπήρχε συνοχή στο διηγημα του Ομήρου και περνούσαν μέρες για να ξανακάνουμε μάθημα, εγώ έχανα τον συνηρμό μου και μερικές φορές δεν θυμόμουν τι γινόταν στο διήγημα..

Από την άλλη ο Ηρόδοτος είναι αυτοτελείς ιστοριούλες, οι οπόιες θέλουν κάθε μια ξεχωριστά να σου περάσουν ένα μήνυμα στο τέλος και ήταν πιο ευχάριστο να διαβάζεις αυτό το βιβλίο!Επίσης θυμάμαι πως δεν είχε μεγάλη εισαγωγή τότε!Ήταν το πολύ 2 σελιδούλες!!

Επομένως εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα πως ο Ηρόδοτος είναι πιο κατανοητός για την ηλικία των παιδιών την 2ας Γυμνασιου, πιο εύκολος και πιο ευχάριστος!

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelegr

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας Μιχελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σάμη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλα... ενοειται πως ο Ομιρος ειναι πανευκολος και ο Ηρόδοτος ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στριφνος

(αλλα το παν ειναι να διαβάζεις γιατι αν το κανεις, και τα 2 ειναι πανευκολα...;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalaki95

Νεοφερμένος

Η Natalaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καταρχας να πω οτι τα πρωτογυμνασιακια να χαιρεστε οσο μπορειτε το Γυμνασιο γιατι εγω φετος τελειωνω και με αυτη τη σκεψη μονο κλαματα που δεν με πιανουν! Παντως εμεις Ομηρο (και Ηροδοτο φυσικα) ειχαμε μια καταπληκτικοφοβεροσουπερ καθηγητρια οποτε ισως γι αυτο να ηταν το αγαπημενο μου μαθηματακι. Για να πω την αληθεια ο Ομηρος ηταν πολυυυ πιο ωραιο;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Όμηρος φυσικά.
Από Ηρόδοτο ζήτημα να είχα καταλάβει μόνο κάτι από την εισαγωγή.:P
Άσε που δεν μπαίνει στις εξετάσεις ποτέ.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina...

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ο όμηρος φυσικά άλλωστε είναι σαν παραμύθι και επιπλέον τον ηρόδοτο δεν τον βάζουν στισ εξετάσεις!!!!!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrLyl

Νεοφερμένος

Η DrLyl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
όσον αφορά την ευκολία νομίζω ότι και τα δυο είναι το ίδιο εύκολα. τώρα προσωπικά προτιμώ την οδύσεια γιατί μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ομηρος φυσικα,ηταν ο αγαπημενος μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avroula

Νεοφερμένος

Η avroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ευκολα ειναι και τα δυο.....απλα ο ομηρος ειναι πιο αναλαφρος θα ελεγα απ οτι ο ηροδοτος
εγω πηστευω οτι ειναι ο ηροδοτος γιατι με τον ομηρο σκας κυριολεκτικα στο γελιο και ειδικα σε εκεινο το σημειο που λεει οτι θα σε κοψω τα ... απο την ριζα ριχνεις και το γελιο.Αρα προτιμω τον ηροδοτο και γιατι ειναι μικροτερο βιβλιο απο οτι ο ομηρος αλλα και επειδη ειναι πιο ευκολος αρκει να διαβαζεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadela

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Όμηρος δαγκωτό!Ο Ηρόδοτος είναι άστα να πάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top