Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες στην Οδύσσεια

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
οχι δεν κανουμε Ηροδοτο αλλα λεει οτι μαλλον 8α τον 3εκινησουμε του χρονου!:(
δεν γινεται αυτο που λεει γιατι ενταζεται στην υλη της α γυμνασιου του χρονου ιλιαδα θα κανουμε:down::s:sick: και αν την τελειωσουμαι ανθολογιο οι ανθρωποι και οι τοποι στην αρχια ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina95

Νεοφερμένος

Η katerina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ο Ηροδοτος ειναι πιο δυσκολος και ειναι και στο τελος της χρονιας και βαριεσαι να διαβασεις,ενω ο Ομηρος πιο συμπαθητικος!!και τον ιουνιο αυτος πεφτει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
πιστεύω πως ο όμηρος είναι χιλιάδες φορές πιο εύκολος και μπορείς εύκολα να τον κατανοήσεις(αν εξαιρέσεις την πολυσέλιδη εισαγωγή που περιέχει)...από την άλλη ο ηρόδοτος αποτελεί ένα από τα πιο δυσνόητα μαθήματα αφού με δυσκολεύει αρκετά να τον διαβάσω και να τον κατανοήσω επιπλέον...:bye::jumpy::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
εμείς πάντως μπήκαμε...μου φαίνεται δύσκολος αλλά τον καταφέρνω...ευτυχώς...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Έχω μια εργασία στην οδύσσεια που πολεμάω να την κάνω και δεν μπορώ:mad:λέει η εκφώνηση: Ο Όμηρος παρουσιάζει τον Οδυσσέα ως πολυμήχανο και την Πηνελόπη ως πιστή σύζηγο. Να σχολιάσετε τα δύο αυτά χαρακτηριστικά των προσώπων.!!!!!helppppppp:help:
]
τι βοηθεια χρειαζεσε ακριβως;την εχω ηδη κανει αυτην την εργασια στον ομηρο και μπορω να σ βοηθησω αν θες φυσικα φτανει μονο να μου πεις τι θες να σου πω ακριβως...;)
-----------------------------------------
λοιπον χωρις αν την εχω κανει σου λεω:

Ο Οδυσσεας ειναι πραγματικα πολυμηχανος πραγμα που φαινεται απο διαφορα σημεια οπως π.χ. οταν η Καλυψω του ανακοινωνει οτι τον αφηνει ελευθερο και εκεινος επιφυλασσεται γιατι δεν μπορει να καταλαβει γιατι η συμπεριφορα της Καλυψως διαφοροποιηθηκε απεναντι του ή οταν ο Οδυσσεας ειπε στον Πολυφημο οτι τον λενε Ουτι και ετσι οι υπολοιποι κυκλωπες δεν μπορουσαν να κανουν κατι ενω ο Πολυφημος ηταν εγκλωβισμενος . Επιπροσθετως η Πηνελοπη ειναι πολυ πιστη στον Οδυσσεα διοτι δεν πηρε κανενα για αντρα της οσο κερο ο Οδυσσεας περιπλανιοταν και απουσιαζαι για 20 χρονια απο το παλατι της δικης του πατριδας της Ιθακης[/quote
εεεεεεεεεεεεεεεεεε..........καπως ετσι.οχι ακριβως ομως...sorry but...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
:Dθα ήθελα την σημαίια της προικονομίας και του προιδεασμού...σας παρακαλώ απαντήστε μου λίγο γρήγορα γιατί τα θέλω για αύριο...ευχαριστώ:thanks:
α τωρα σωθηκες...δεν γνωριζω..sorry..δεν εχουμε μπει στην αρχ..γραμματεια..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εγω τωρα που κανω και ηροδοτο μου φαινεται πιο ευκολος ο ομηρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
εννοειται σιγουρα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
ο Ηροδοτος ειναι πιο δυσκολος και ειναι και στο τελος της χρονιας και βαριεσαι να διαβασεις,ενω ο Ομηρος πιο συμπαθητικος!!και τον ιουνιο αυτος πεφτει!

Και Ηροδοτο και Ομηρο θα γραψουμε τον Ιουνιο! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

my name is jelt

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγω ουτε στο ενα ουτε στο αλλο παρακολουθω χεχε:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elen1996

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εμεις δεν εχουμε κανει ακομα Ηροδοτο αλλα απο οτι ξερω πιο ευκολος ειναι ο Ομηρος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ο Όμηρος!!
-----------------------------------------
Και Ηροδοτο και Ομηρο θα γραψουμε τον Ιουνιο! :(

Μόνο Όμηρο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
πιο πολυ μαρεσε ο ομηρος....:D

στις εξετασεις μας ειχε πεσει ηροδοτος αλλα συνηθως δν πεφτει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t1n@ki!

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
O Όμηρος ...σαν παραμηθάκη στον Ηρόδοτο κοιμαμε .....Και είμαι και πρώτο θρανίο.Άφήστε που Ηρόδοτο είμαστε ακόμα Εισαγωγή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αντί να ψάχνεται το εύκολο ψάξτε το καλύτερο…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.

technology-girl

Νεοφερμένος

Η Ρανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΟΜΗΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ο ηροδοτος ειναι δυυυσκολος..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
πρωτον,αγαπητη crazygirl96 εχουμε να κανουμε με 2 τελειως διαφορετικα πραγματα.Ο Ηροδοτος ειναι ιστορια,ενω ο Ομηρος ειναι...επικο ποιημα.
Δεν υπαρχει συκγριση των δωο αυτων πραγματων.:P:P:P:P:P:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxhitedragonxx

Νεοφερμένος

Η Καμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
οου..γιατί ρε παιδιά. τώρα άσχετο εγώ... αλλά στη πρώτη εμένα με άρεζε ο ηρόδοτος ο_Ο θα με πείτε ο καθένας με τα γούστα του, αλλά ο ηρόδοτος με φαινόταν πιο εύκολος. Μπορεί να είναι και γιατί με τη δίνει ο Οδυσσέας αλλά τι να πω ο_Ο το βιβλίο το έχουν αλλάξει ή είναι το κλασσικό μπλε η Οδύσσεια. Πάντως η εισαγωγή του Ηρόδοτου είναι παραμύθι καμία σχέση με το πιο μέσα. Πάντως σε εμάς εδώ Θεσσαλονίκη στις Συκιές, στους πιο πολλούς έπεσε Ηρόδοτος. Γιατί ήταν πιο φρέσκος και ας μας βάλανε να διαβάσουμε σχεδόν όλο τον όμηρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

servetas

Νεοφερμένος

Ο servetas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια πειτε μου ποια μερη εχει η παρομοιωση στην οδυσσεια και πως τα βρισκουμε????????ειναι σημαντικο σε 1,30 ωρες γραφω εξετασεις!!!!!!!!!!!!
-----------------------------------------
κανεις??????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top