Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Αδαμαντία αυτά που συγκρίνεις είναι τα μισά κοινωνική οργάνωση και τα άλλα πολιτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
οκ!!!καταλαβα!!!!χμμμ ριρικα εχεις σκεφτει καθολου να πας για φιλολογος??σου ταιριαζει παρα πολυ!!κι ειδικα η θεωρητικη σου ειναι γαντι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Χαχαχα θέλω να πάρω θετική, δε μου φαίνεται ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
blue_butterfly και αδαμαντια σας ευχαριστω πολυ....

στο μαθημα ακουω προσεχω και συμμετεχω (οχι για τους βαθμους ή κατι αλλο αλλα το βιρσκω πολυ ενδιαφερων ) ΜΟΝΟ ΠΟΥ εχω γραψει 2 απροειδοποιητα στο μαθημα της ημερας και ηταν 12 και 13...τι να κανω ?????????????????????:worry:

Α,και ναι σπιτι δεν τα πολυδιαβαζω:P..οπως ειπατε 1-2 αναγνωσεις φτανουν, σιγουρα ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλέ μπορείτε να μάθαιτε ιστορία με ανάγνωση;
Εγώ στο σχολείο πρόσεχα, όταν δε νύσταζα :angel:, και για να μάθω το μάθημα το έκανα 1-2 αναγνώσεις και μετά μάθαινα παράγραφο-παράγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
το έκανα 1-2 αναγνώσεις και μετά μάθαινα παράγραφο-παράγραφο.


παπαγαλια απεξω ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εχμ, όμως είπα και σε ένα άλλο θέμα πολλές φορές τα μάθαινα αυτούσια.
Απο έξω το μαθαίνειες είτε το καταλάβεις είτε όχι. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
blue_butterfly και αδαμαντια σας ευχαριστω πολυ....

στο μαθημα ακουω προσεχω και συμμετεχω (οχι για τους βαθμους ή κατι αλλο αλλα το βιρσκω πολυ ενδιαφερων ) ΜΟΝΟ ΠΟΥ εχω γραψει 2 απροειδοποιητα στο μαθημα της ημερας και ηταν 12 και 13...τι να κανω ?????????????????????:worry:

Α,και ναι σπιτι δεν τα πολυδιαβαζω:P..οπως ειπατε 1-2 αναγνωσεις φτανουν, σιγουρα ???
Εμένα μου φτάνουν 1-2, άντε αν είναι δυσνόητο να το διαβάσω και μία τρίτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εμένα μου φτάνουν 1-2, άντε αν είναι δυσνόητο να το διαβάσω και μία τρίτη

και εμενα μου φτανουν οι αναγνωσεις και ειμαι οκ!!αλλα οσον αφορα αυτο που μου λες εγω θα σε συμβουλευα να σηκωνεις συνεχεια χερι στο μαθημα και να προσθετεις καποιες πληροφοριες οταν καποιοι λενε μαθημα(με την καλη εννοια παντα μην εχεις και εχθρες μετα)αλλα και αυτα τα 2 τεστ νομιζω οτι θα τα παρει υποψην...παντως για τα να ξεχασει μια και εξω πηγαινε και γραψεις ενα καλο20 ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ και στειλ την αδιαβαστη!!:clapup::clapup:εγω οταν εχω κανει καμοια βλακεια σε τεστ πηγαινω παντα διβασμενη και κοινως ''πορωνομαι΄΄την ωρα τοου μαθηματος...




αυριο γραφω ιστορια και ηθελα να ρωτησω..ειναι ΣΟΣ η δομη ενος μυκηναικου ανακτορου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
αυριο γραφω ιστορια και ηθελα να ρωτησω..ειναι ΣΟΣ η δομη ενος μυκηναικου ανακτορου??

Και εγω αυριο γραφω...Αντε και καλη μας τυχη!:P:D
Οσο για τη δομη δεν μας εχει πει κατι...Μονο γενικα να ξερετε για τον Μυκηναικο.Δεν νομιζω να ειναι..αν και ο καθε καθηγητης με την τρελα του ποτε δεν ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.




αυριο γραφω ιστορια και ηθελα να ρωτησω..ειναι ΣΟΣ η δομη ενος μυκηναικου ανακτορου??

Εμάς η καθηγήτριά μας δεν μας έβαλε sos τη δομή...αλλά για καλό και για κακό διάβασέ το γιατί μπορεί να σας το βάλει σε σωστό-λάθος...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Αυτοσχεδιαζεις κιολας αν ειναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Στον Πελοποννησιακό πόλεμο το βιβλίο αναφέρει ότι ένας από τους παράγοντες που έφερε σε ρήξη την Αθήνα με τη Σπάρτη ήταν οι ηγεμονικές τάσεις της Αθήνας. Τι εννοεί με αυτό??:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Στον Πελοποννησιακό πόλεμο το βιβλίο αναφέρει ότι ένας από τους παράγοντες που έφερε σε ρήξη την Αθήνα με τη Σπάρτη ήταν οι ηγεμονικές τάσεις της Αθήνας. Τι εννοεί με αυτό??:redface:
Ηγεμονιακος σημαινει οτι προσπαθω να ηγηθω εναντι του αλλου,δηλαδη να ειναι ο ισχυροτερος και ο κυριαρχος αυτο σε οποιοδηποτε τομεα...ειτε πολιτικο,στρατηγικο,κοινωνικο,οικονομικο και πολιτιστικο.Αρα η Αθηνα ηθελε να ηταν ηταν η κυριαρχει και η μοναδικη απο οτι η Σπαρτη.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ηγεμονιακος σημαινει οτι προσπαθω να ηγηθω εναντι του αλλου,δηλαδη να ειναι ο ισχυροτερος και ο κυριαρχος αυτο σε οποιοδηποτε τομεα...ειτε πολιτικο,στρατηγικο,κοινωνικο,οικονομικο και πολιτιστικο.Αρα η Αθηνα ηθελε να ηταν ηταν η κυριαρχει και η μοναδικη απο οτι η Σπαρτη.;)
Σ'ευχαριστώ πολύ!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι βοηθημα με τουτο το ερωτημα!
''Συμφωνειτε με την αποψη που εχει διατυπωθει κυριως απο ξενους κυκλους οτι ο Μ. Αλεξανδρος ηταν ενας χιτλερ της αρχαιοτητας?''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Τα παρακάτω είναι δικές μου απόψεις και αν θέλεις τις περιλαμβάνεις στην εργασία σου.:)
Βασικά δε θεωρώ ότι μπορούμε να παρομοιάσουμε το Μ. Αλέξανδρο ως Χίτλερ της αρχαιότητας καθώς αυτός άφησε τους λαούς τους οποίους κατέκτησε να συνεχίσουν στον ίδιο τρόπο ζωής που είχαν εώς τότε. Επιπλέον άφησε να εισχωρήσει ο ελληνικός πολιτισμός και η ελληνική γλώσσα σταθερά και ομαλά και χωρίς (νομίζω) να θανατώνει όσους αρνιούνταν να τον δεχτούν. Αυτά.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω blue butterfly ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτή την απορία? Για ποιο λόγο οι Αθηναίοι,μετά την ήττα τους από τους Μακεδόνες,πλήρωσαν χρηματική αποζημίωση? Το έκαναν για υλικές καταστροφές που είχαν υποστεί ή για κάτι άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolli

Νεοφερμένος

Η Euh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά που μπορώ να βρω λυσάρι για την ιστορία α λυκείου??
plz απαντήστε σύντομα ty:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top