Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
δεν εχει γινει καμια αλλαγη στην υλη,ετσι??
ξερετε τα sos εκτος απο τις εισαγωγες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FOTISNEAPOLI

Νεοφερμένος

Ο FOTISNEAPOLI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
yes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Starborn

Νεοφερμένος

Η Ζέφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά οι ορισμοί που έχει πίσω το βιβλίο όπως πραιρωριανοί, σφαιρίδιο, κράτος δικαίου είναι στην ύλη?


Απ' ότι ξέρω, μέσα στην ύλη είναι μονο οι συγκεκριμένοι ορισμοί, αυτοί της τελευταίας σελίδας (πραιτωριανοί, σφαιρίδιο, σελμπεσιά και ενα ή δυο ακόμη). Οι άλλοι είναι άσχετοι. Αλλα και πάλι, όπως αναφέρθηκε, η αλήθεια είναι πως έχουν και καλύτερα πράγματα να βάλουν!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια εσεις που πιθανων ξερετε τα sos ριχτε κανενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Starborn

Νεοφερμένος

Η Ζέφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δε νομίζω πως υπάρχουν συγκεκριμένα σος....δηλαδή και στο φροντιστήριο εμας απλώς μας είπαν καποια κομμάτια ή παραγράφους να προσέξουμε, κατα τ' άλλα, όλα παίζουν! Αναφέρω πχ την επανάσταση του Θερίσσου, τον εθνικό διχασμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sapfw

Νεοφερμένος

Η sapfw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:(παιδια αυτα ειναι εκτος υλης...ο/η καθηγητης/τρια σου τι σου ειπε?δεν την ρωτησες?απαντα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venetia_xa17

Νεοφερμένος

Η venetia_xa17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ασχετο....εχει κανεις τα θεματα τοθ ο.ε.φ.ε για την ιστορια?
δν θα γραψουμε στο φροντηστηριο και νιω8ω λιγο ανασφαλεια να μην τα λυσω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
ΟΚ, το έχω καταλάβει, υπάρχουν αρκετές ασάφειες στο βιβλίο.
Όμως, σε περίπτωση που πέσει για παράδειγμα το κομμάτι στην σελίδα 220 πρέπει να γράψω το λάθος ( ότι δηλαδή "ΗΤΟΙ 267 ΕΤΗ" ) ενώ τα έτη ήταν από το 1669 εώς το 1913; (δηλαδή 244 αν υπολόγισα σωστά :()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Ε?:xixi:Ρωτα την καθηγητρια-η σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Και εγω το προσεξα αυτο.Απο οτι εχω ακουσει γραφουμε οτι λεει το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ΟΚ, το έχω καταλάβει, υπάρχουν αρκετές ασάφειες στο βιβλίο.
Όμως, σε περίπτωση που πέσει για παράδειγμα το κομμάτι στην σελίδα 220 πρέπει να γράψω το λάθος ( ότι δηλαδή "ΗΤΟΙ 267 ΕΤΗ" ) ενώ τα έτη ήταν από το 1669 εώς το 1913; (δηλαδή 244 αν υπολόγισα σωστά :()

Γράψε απλά ότι λέει το βιβλίο σου. Τώρα τι 267 τι 244... Γράψε τα 267 κ τελείωσες. Μακάρι να βάλουν το Κρητικό ζήτημα στις πηγές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spring_mx

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Βασικά, απ΄ό,τι μου έχουν πει στο φροντ το είχαν οι Κρήτες αυτό επίτηδες για να μένουν στο μυαλό οι αριθμοί με τα πολλά 7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxie

Νεοφερμένος

Η Μάγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κοίτα, από ό,τι ξέρω από την θεία μου που είναι φιλόλογος, στους καθηγητές που διορθώνουν τα γραπτά της ιστορίας δίνονται οι απαντήσεις των θεμάτων όπως είναι στο βιβλίο!!!
τώρα άμα δεν θες να το παίξεις κορώνα-γράμματα, γράψε και τα δύο αλλά επισήμανε το γιατι. Εγώ αυτό θα έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω ακουσα σημερα οτι υπολογιζουν και την επανασταση του Ηρακλειου μαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θεοδωρα231

Νεοφερμένος

Η θεοδωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
απ'οτι εχω ακουσει εγω μετραν κ καποιες παλιοτερες επαναστασεις-αγωνες που ειχαν κανει..γι'αυτο βγαινουν παραπανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MPEMPAKI

Νεοφερμένος

Η MPEMPAKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
To ήτοι σημαίνει "με λίγα λόγια άρα το γράφεις... Τόσα έχεις μάθει από την Ιστορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Στην ιστορία στην σελίδα 150 οι βουλίτσες είναι όροι της Συνθήκης ειρήνης της Λοζάνης (24 Ιουλίου 1923) ή όροι της ελληνοτουρκικής Σύμβασης (30 Ιανουαρίου 1923) ;
Στο φροντιστήριο στις βουλίτσες μας δόθηκε ο πλαγιότιτλος "Όροι Σύμβασης Λοζάνης" αλλά λίγο πιο πάνω λέει "σύμφωνα με τη σύμβαση ανταλλαγής μπλα μπλα".
Έχω μπερδευτεί!! :'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Η Συνθηκη Ειρηνης της Λοζάνης δνε έχει σχεση με τους προσφυγες..
Αυτο που προεβλεπε την ανταλλαγη κτλ. ηταν η Συμβαση της Λοζάνης... ;) Και αυτή εννοεί το βιβλιο στη σελιδα 149 ("Εξι μηνες πριν, στις 30 Ιανουαριου 1923, ειχε υπογραφη η ελληνοτπυρκικη συμβαση).
Οι βουλιτσες λοιπον αναφερονται στην Συμβαση Ανταλλαγης της Λοζανης.

ελπιζω να βοήθησα. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
O:
thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkis1983

Νεοφερμένος

Ο alkis1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους και καλο κουραγιο!
παιδια να ρωτησω...εχω διαβασει ολη την υλη της ιστοριας...μα το καταραμενο πρωτο κεφαλαιο με εχει δυσκολεψει παρα πολυ!!!οσο και να το διαβασω δεν μπορω να το καταφερω:'(
ξερει καποιος τα σοσ απο το πρωτο κεφαλαιο?μονο το πρωτο με ενδιαφερει...τα αλλα ηταν ευκολοτερα...
ευχαριστω και καλη επιτυχια σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top