Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Εμένα πάλι δε μου στέλνει το e mail για να ενεργοποιήσω το λογαριασμό :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δες μήπως σου τα ρίχνει στα Junk mail
-----------------------------------------
Εχει καποιο προβλημα το σαιτ ; Εγω μια ωρα ψαχνω αλλα το μονο που μπορεσα να κανω ειναι ενα τεστ στην ιστορια...Τα μαθηματα που ειναι ;
:)

Άνοιξα για όσους ενδιαφέρονται τα πρώτα μαθήματα. Είναι αυτά που σας έχω γράψει στις προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Τα μαθήματα πρέπει να παρακολουθούνται συστηματικά τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα απο 30' και με τη σειρά που τα εμφανίζει ο καθηγητής. Επειδή είναι εξ'αποστάσεως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει καθηγητής που παρακολουθεί την πορεία και την εξέλιξη των μαθητών.
Πρέπει οι μαθητές να κάνουν τα τεστ να στέλνουν εργασίες που τους γυρίζουν διορθωμένες να συμμετέχουν σε chat κ.α. Δεν είναι δηλαδή μια εφαρμογή όπως ένα φόρουμ για παράδειγμα που θα ρωτήσετε μία απορία.

Ευχαριστώ πάντως όσους ενδιαφέρθηκαν.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Η άφιξη των Μικρασιατών προσφύγων :

α) Μετασχημάτισε τις δομές τις ελλήνικης κοινωνίας του μεσοπολέμου
β)Αντιπετωπιστηκε επιτυχώς χαρη στις μουσουλμανικές περιουσίες που είχαν περιέθει στη κυριοτητα του ελληνικου κρατους
γ)αντιμετωπιστηκε επιτυχως χαρη - κυριως- στα δανεια του εξωτερικου
δ) απεδειξε την ανεπαρκεια του κρατικου μηχανισμου

Το γ και το δ δεν ειναι σίγουρα. Ποιο ειναι απο τα αλλα δυο το σωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Το α νομίζω γιατί αφού με τις μουσουλμανικές περιουσίες δεν λύθηξε πλήρως το πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
κ εγω το α νομίζω....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το β νομίζω.Έχει και παρόμοιο σχόλιο στο βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
η το α η το δ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Το β νομίζω.Έχει και παρόμοιο σχόλιο στο βιβλίο...

ναι αλλα δεν ειναι μονο αυτο . λεει και για δανεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
οταν μαθεις την απαντηση πες την μας plz..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Εγώ θα έβαζα το β.

Αναφέρει και τα δάνεια αλλά ως συμπληρωματική βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είμαι θεωρητική, αλλά με τις λίγες γνώσεις μου θα έλεγα το α'. Άλλωστε δε νομίζω να κατελήφθησαν πολλές μουσουλμανικές περιουσίες από τους πρόσφυγες. Σε πάρα πολλά μέρη της χώρας έμεναν σε προσφυγικούς καταυλισμούς και κατόπιν έχτισαν δικά τους φτωχόσπιτα.
Άλλαξε τη δομή της κοινωνίας λόγω ραγδαίας μεταβολής του πληθυσμού και προσθήκης μιας ακόμη κοινωνικής τάξης στη διαστρωμάτωση της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Στο πρώτο κεφάλαιο λέει ότι το κράτος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τις μουσουλμανικές περιουσίες και συμπληρωματικά λειτούργησε και η εξωτερική βοήθεια (δάνεια). Το α) είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ναι, και εγώ το Α λέω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
αααααααααααααααααααααααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena22

Νεοφερμένος

Η elena22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τελικά ποιο ήταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η άφιξη των Μικρασιατών προσφύγων :


β)Αντιπετωπιστηκε επιτυχώς χαρη στις μουσουλμανικές περιουσίες που είχαν περιέθει στη κυριοτητα του ελληνικου κρατους
γ)αντιμετωπιστηκε επιτυχως χαρη - κυριως- στα δανεια του εξωτερικου
εγω πιστευω πως παιζουν με τις λεξεις και με το αυτολεξει,κλασσικο φαινομενο για τα δεδομενα της ιστοριας!

..Ταυτοχρονα,η εξωτερικη βοηθεια λειτουργησε συμπληρωματικα με τον πιο αποτελεσματικο τροπο..(σελ 52 του σχολικου βιβλιου)
ελπιζω καπως να βοηθησα

αρα θα εβαζα το β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
συμφωνω με τον ισαακ περαν τουτου μπορει οι ιδιοκτησιες που ηταν ευφορες να ηταν αναμεικτες με τα ηδη υπαρχοντα κτηματα των γηγενων πραγμα που δυσχεραινε την κατασταση οποτε δεν μπορουσαν να αναμοιρασουν και στους γηγενεις κληρο κι ετσι αποφανθηκαν στο να ειναι σκορπια τα κτηματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Πολυ ωραια δουλεια :)
Εχω παρακολουθησει μεχρι τωρα τα 3 πρωτα μαθηματα.
Ποσα υπαρχουν αυτη την στιγμη ?
Αν υπαρχει και 4ο, ποσο πρεπει να περιμενω για να το κανω ?
thx
Μανος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλένηΚρ

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
το α στανταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που ασχολείθηκες κατ'αρχήν και για τα καλά σου λόγια.

Δεν έχει άλλα μαθήματα προς το παρόν. Έχει ξεκινήσει ένα γκρούπ στο οποίο δεν μπορούν να μπουν άλλοι γιατί θα χαλάσει η ομάδα. Έτσι κι αλλιώς είναι πειραματικό. Ελπίζω στο μέλλον να τα φτιάξω καλύτερα, με τη βοήθειά σας πάντα.

Μόλις έχω νέα για νέο γκρούπ και με το ΟΚ του τεχνικού γιατί δεν σηκώνει και πολλά πολλά η σελίδα πάει σαν τη χελώνα, θα σας ειδοποιήσω απο εδώ.

Εαν έχετε συγκεκριμμένες απορίες για το μάθημα της Ιστορίας ρωτήστε με και ευχαρίστως να βοηθήσω εαν μπορώ.

Σας ευχαριστώ όλους και σας εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top