Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Γενικής Παιδείας

daphnia

Νεοφερμένος

Η daphnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ποιΑ εινΑΙ Σος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
και εμεις γραφουμε δευτερα
δν εχω ομως τα σος γτ δν πηγα σχολειο..θα μαθω και θα ποσταρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ernesto_freemAn

Νεοφερμένος

Ο ernesto_freemAn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια , αν το εχετε πάρει πανελλαδικο τα διαβάζουμε όλα αλλιως δωστε εμφαση στην διαφορα εθνικων και φιλελευθερων κινηματων, και απο το κεφαλαιο 3 το βιβλιο του καθηγητη αναφερει οτι ο μαθητης δεν ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει τις μαχες ....οποτε για κανα σ λ μαχες και 3 παραγραφο ειχε μπει περυσι πανελληνιες... φιλικη εταιρεια...οι πρωτες αντιδρασεις στην επαν σελ 24-26 ....αυτα αλλα βασικά είναι στο χερι του καθηγητή τι θα βαλει....


καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daphnia

Νεοφερμένος

Η daphnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
δν το εχ παρει ειναι γενικης αλλα θελω ν γραψω καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλημέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας αν γίνεται..Δεν έχω ακόμη βρει το βιβλίο και στο σχολείο μας έβαλε να αναλύσουμε το παράθεμα που είναι στις πρώτες σελ(νομίζω ή 11 ή 13) και λέει για τον εθνικισμό και τις διαφορές του με τον φιλελευθερισμό. θα μπορούσε κάποιος εν συντομία να μου γράψει τι λέει το παράθεμα.


Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

powerman

Νεοφερμένος

Ο powerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
λοιπον ακου¨
απο σχολικο βιβλιο σελ 13 << εθνικα κινηματα....πολιτων>>και << Η διακριση ...συνταγματος>>
απο την πηγη
διαφορες -φιλελευθερισμος αποδεχεται το νεο .αντιθετα ο εθνικισμος τρεφει εκτημιση το παρελθον.επισης ο φιλελευθερισμος υπογραμιζει την ατομικη ελευθερια ενω ο εθνικισμος τη θυσια ενος μερους της ελευθεριας.
ομοιοτητες-επιθυμια συγκροτησης εθνικων κρατων και εκτιμισει στο απλο λαο και οχι στν ανωτερη ταξη

θα το δωσεις πανελλαδικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
όχι μωρέ απλά είναι κάπως η κοπελιά που μας κάνει και δεν θέλω μπλεξίματα..


σε ευχαριστώ πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Η υλη μου ειναι απο σελιδα 16-33. ποια ειναι τα ποιο σοσ γιατι γραφω τεταρτη και μπορει να μην προλαβω να το διαβασω ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ρε παιδιά, δίνω ιστορία Γενικής Παιδείας στο σχολείο και μου έχει βάλει 2 ερωτήσεις ανάπτυξης που δεν ξέρω καθόλου που βρίσκονται
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ????
Η μια είναι: Αντίπαλες δυνάμεις στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο
και η δεύτερη: Μικρασιατικό (σελ. 90 - 91) <-- αλλα δεν ξέρω ακριβως τι πρέπει να διαβάσω από εδώ.
Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
Καλα αποτελέσματα σας εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Οι απαντήσεις είναι σελίδα 80 όσον αφορά τις αντίπαλες δυνάμεις στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο.Διάβασε είναι σημαντικο απο <<Ο Βενιζέλος...στην περιοχή>> για το Μικρασιατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε πού μπορώ να βρω το βιβλίο της ιστορίας σε έγγαφο .doc?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Πήρα κι εγώ τη "μεγάλη" απόφαση να δώσω ιστορία! Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και ορκισμένη εχθρός της παπαγαλίας!:/: Όμως, επειδή θέλω να περάσω Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ η μοναδική λύση ήταν αυτή! Αρχικά, θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πιστεύετε ότι είναι το σημείο που θα πρέπει να φτάσω στην καλοκαιρινή μου προετοιμασία; Επίσης, πότε πρέπει να βγει η ύλη και πόσες επαναλήψεις είναι απαραίτητο να γίνουν; Ακόμη, θεωρείτε ότι πρέπει να επιμείνω στις χρονολογίες( και σε αυτές εντός των παρενθέσεων);;;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Decapitator

Νεοφερμένος

Ο Decapitator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Πήρα κι εγώ τη "μεγάλη" απόφαση να δώσω ιστορία! Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και ορκισμένη εχθρός της παπαγαλίας!:/: Όμως, επειδή θέλω να περάσω Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ η μοναδική λύση ήταν αυτή! Αρχικά, θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πιστεύετε ότι είναι το σημείο που θα πρέπει να φτάσω στην καλοκαιρινή μου προετοιμασία; Επίσης, πότε πρέπει να βγει η ύλη και πόσες επαναλήψεις είναι απαραίτητο να γίνουν; Ακόμη, θεωρείτε ότι πρέπει να επιμείνω στις χρονολογίες( και σε αυτές εντός των παρενθέσεων);;;:eek:

Καλημέρα! Προφανώς θα διάβασες το ανωτέρω μήνυμά μου. Ως πρώην εξετασθείς στο μάθημα της Ιστορίας Γενικής Παιδείας Γ' Λυκείου, παρέχω συμβουλές και υποστήριξη για τους τολμηρούς ομόλογους νέους στο περιπετειώδες αυτό εγχείρημά τους, προκειμένου να μην αισθάνονται απομονωμένοι και περιχαρακωμένοι. Κατ' αρχάς, θα συνιστούσα, απαντώντας στις ερωτήσεις σου, να ολοκληρώσεις κατά την θερινή σου προετοιμασία το πρώτο κεφάλαιο (σ.σ. τα 6 πρώτα μαθήματα δηλ.) και εφόσον είναι κρίσιμος ο χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ θερινής προετοιμασίας και επίσημης έναρξης σχολικού έτους, να αναπτύξεις την προσωπική σου μέθοδο μελέτης (κι όχι απλά μια στείρα απομνημονευτική ταλαιπωρία). Δεύτερον, δεδομένου ότι η προετοιμασία σου για τις εξετάσεις ξεκίνησε από τη θερινή περίοδο, η ύλη ενδείκνυται να έχει καλυφθεί μέχρι και τα τέλη Μαρτίου - αρχές Απριλίου, πριν την εξεταστική περίοδο του Μαΐου, οπότε πλέον θα αφιερώνεται η κάθε σου εβδομάδα για πλήρη επανάληψη ανά κεφάλαιο. Οι επαναλήψεις πρέπει να είναι εμπεριστατωμένες, όχι όμως και να σε απορροφούν από την εμβάθυνση και επί των λοιπών μαθημάτων, τα οποία είναι εξίσου θεμελιώδη. Κατά τρίτον, οι χρονολογίες πρέπει να απομνημονευθούν στο σύνολό τους, όσο το δυνατόν. Η εκμάθησή τους δεν είναι τόσο επίπονη, άλλωστε, όσο η αποστήθιση κάποιων σύνθετων νοημάτων που είναι διάχυτα στο βιβλίο. Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι υποψήφιοι πρέπει να μαθαίνουν κάθε λεπτομέρεια, υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι επιδιώκουν την αριστεία σε αυτό το μάθημα.
Τέλος, η όλη περιπέτεια θα είναι σημαντικά ευκολότερη, αν διδάσκεσαι το μάθημα εξωσχολικά, είτε σε κάποιο αξιόπιστο φροντιστήριο, είτε στα πλαίσια ιδιαίτερου μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Decapitator

Νεοφερμένος

Ο Decapitator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

Decapitator

Νεοφερμένος

Ο Decapitator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παρακάτω, μπορείτε να βρείτε το διδακτικό εγχειρίδιο του μαθήματος, καθώς και το βιβλίο του καθηγητή, που περιλαμβάνει πρόσθετες ιστορικές πηγές:
Βιβλίο Μαθητή: https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL106/282/2019,6885/
Βιβλίο Καθηγητή: https://ebooks.edu.gr/courses/DSGL106/document/4c74534finqv/4c7c34bcrb9q/4e6f37bfr83h.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top