Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εχω δει πολλες φορες οτι 2ο Θεμα είναι πολύ πιθανό να πέσει "Σου δίνουμε το ταδε αλγόριθμο και ως είσοδο αυτές τις τιμές,γραψε τι τιμές θα εμφανιστούν".
Αλλες φορες ειναι πιο ευκολο(απλη χρηση των επαναληψεων και άλλες όχι και τόσο οταν π.χ. βάζουν και υποπρογράμματα)
Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι:Αν μας λεει να γραψουμε τις τιμες που θα εμφανιστουν...πρεπει απαραιτητα να κανουμε ΠΙΝΑΚΑ ΤΙΜΩΝ?
Ή μια λύση (όπως η παρακάτω)θα ήταν εξίσου αποδεκτή;
(οι αριθμοι ειναι τυχαιοι)
χ=
ψ=
7<=12 Αληθής -1η επανάληψη
....
....
....
εμφανίζει _,_ κ.ο.κ.

Σε όλες τις προτεινόμενες λύσεις βλέπω αποκλειστικά πίνακα τιμών,ενώ εμένα αυτός ο τρόπος μ αρεσει καλύτερα + ότι δείχνω με λεπτομέρεια ποιες εντολές εκτελούνται και τι εμφανίζεται.
Θα υπάρχει πρόβλημα λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Αν δεν ζητάει πίνακα τιμών, αλλά ζητάει τι θα εμφανιστεί, το μόνο που έχεις να γράψεις είναι τι εμφανίζεται. Ο τρόπος που το βρήκες παραμένει στο πρόχειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν δεν ζητάει πίνακα τιμών, αλλά ζητάει τι θα εμφανιστεί, το μόνο που έχεις να γράψεις είναι τι εμφανίζεται. Ο τρόπος που το βρήκες παραμένει στο πρόχειρο.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι στο πρόχειρο.
Μπορείς να φτιάξεις πίνακα τιμών. Απλά, θα πρέπει μετά τον πίνακα τιμών να γραψεις Οθόνη τάδε τάδε τάδε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι στο πρόχειρο.
Μπορείς να φτιάξεις πίνακα τιμών. Απλά, θα πρέπει μετά τον πίνακα τιμών να γραψεις Οθόνη τάδε τάδε τάδε.

Ε, ναι, δεν φαντάζομαι πως θα βαθμολογούσε κανεις αρνητικά επειδή έκανες πίνακα που δεν ζητούσε. Αλλά είναι εξίσου περιττό με το να δικαιολογήσεις ένα Σωστό-Λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ε, ναι, δεν φαντάζομαι πως θα βαθμολογούσε κανεις αρνητικά επειδή έκανες πίνακα που δεν ζητούσε. Αλλά είναι εξίσου περιττό με το να δικαιολογήσεις ένα Σωστό-Λάθος.

Δεν είναι το ίδιο, διότι δίνοντάς σου ένα δύσκολο αλγόριθμο με πολλές αν, εμφωλευμένες επαναλήψεις κτλπ είναι δύσκολο να μην κάνεις πίνακα τιμών. Απλά, δεν θα βαθμολογηθείς σύμφωνα με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δηλαδή παιδιά αν δε μας ζητήσουν πίνακα τιμών απλά να γράψουμε τις τιμές που εμφανίζονται, είναι αποδεκτό να μη κάνω πίνακα τιμών και να γράψω αναλυτικά τι γίνεται σε κάθε γραμμή και στο τέλος συνοπτικά όλα τα εμφάνισε?
ο πινακας τιμων με κουραζει..δηλαδή να τραβάω γραμμές κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου κανει ενα παραδειγμα κλιμακωτης χρέωσης; Συνεχως την μπερδευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου κανει ενα παραδειγμα κλιμακωτης χρέωσης; Συνεχως την μπερδευω



Θέμα 4ο - Πανελλήνιες 2000 - Λύση:

Code:
Αλγόριθμος Χρέωση
Διάβασε ΧΔ
Αν ΧΔ <= 500 τότε 
 ΧΡ <-- ΧΔ*1,5 
αλλιώς_αν ΧΔ <= 800 τότε
 ΧΡ <-- 500*1,5 + (ΧΔ - 500)*0,9
αλλιώς
 ΧΡ <-- 500*1,5 + 300*0,9 + (ΧΔ - 800)*0,5
τέλος_αν
Εμφάνισε "ΧΡΕΩΣΗ", ΧΡ
Τέλος ΧΡΕΩΣΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το πως υπολογιζουμε κατι κλιμακωτά εννοούσα :redface:

Έγραψα την λύση από κάτω για να καταλάβεις την νοοτροπία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Έγραψα την λύση από κάτω για να καταλάβεις την νοοτροπία :)
τωρα ειδα το edit, thanks :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
τωρα ειδα το edit, thanks :D

Σε αυτή την άσκηση αν ήταν μη κλιμακωτά τι θα σήμαινε?
Ότι αν μίλαγε ο άλλος πχ 600 λεπτά η χρέωση του θα ήταν 600*0,9. Σωστά;

Στην κλιμακωτή όμως υπάρχουν κλίμακες.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλιώς χρεώνονται τα πρώτα 500 λεπτά, αλλιώς τα επόμενα 300 και αλλιώς τα επόμενα.

Άρα, ένας που μίλησε 600 λεπτά με κλιμακωτή χρέωση, θα χρεωθεί τα πρώτα 500 λεπτά με 1,5 + τα επόμενα 100 (600-500) με 0,9, άρα 500*1,5 + 100*0,9.

Αν δεν κατάλαβες κάτι μου λες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Σε αυτή την άσκηση αν ήταν μη κλιμακωτά τι θα σήμαινε?
Ότι αν μίλαγε ο άλλος πχ 600 λεπτά η χρέωση του θα ήταν 600*0,9. Σωστά;

Στην κλιμακωτή όμως υπάρχουν κλίμακες.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλιώς χρεώνονται τα πρώτα 500 λεπτά, αλλιώς τα επόμενα 300 και αλλιώς τα επόμενα.

Άρα, ένας που μίλησε 600 λεπτά με κλιμακωτή χρέωση, θα χρεωθεί τα πρώτα 500 λεπτά με 1,5 + τα επόμενα 100 (600-500) με 0,9, άρα 500*1,5 + 100*0,9.

Αν δεν κατάλαβες κάτι μου λες :)
Όχι μια χαρα, ησουν κατανοητος! :) Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Πανελλήνιες 2000. Θέμα 4ο, 11 γραμμές κώδικα. Αυτά είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να κοιτάτε τόσο παλιά θέματα..
Εγώ προσωπικά κοιτούσα από το 2006 και μετά αλλά όχι σε όλα τα μαθήματα.
Κάποια είχαν κάποια ενδιαφέρων ερωτήματα αλλά και πάλι είναι πολύ απλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Όταν καλώ μέσω διαδικασίας μία συνάρτηση τότε μπορεί αυτή να πάρει παράμετρο που δεν υπάρχει στη διαδικασία αλλά στο κύριο ή πρέπει υποχρεωτικά να την περάσω και στη διαδικασία ώστε να περάσει στη συνάρτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Όταν καλώ μέσω διαδικασίας μία συνάρτηση τότε μπορεί αυτή να πάρει παράμετρο που δεν υπάρχει στη διαδικασία αλλά στο κύριο ή πρέπει υποχρεωτικά να την περάσω και στη διαδικασία ώστε να περάσει στη συνάρτηση;

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες, τότε το δεύτερο. Τα υποπρογράμματα να θυμάσαι ότι δεν έχουν καμία επικοινωνία μεταξύ τους, πέρα των παραμέτρων. Όπως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια μεταβλητή του κύριου προγράμματος στη διαδικασία, αν αυτή δεν έχει περάσει με παράμετρο, έτσι δεν μπορείς να κάνεις και το ανάλογο με τη συνάρτηση.
Επίσης, εφ' όσον καλείς συνάρτηση μέσω διαδικασίας, να θυμάσαι ότι η συνάρτηση θα επιστρέψει μόνο μια τιμή (με το όνομά της), και οι παράμετροι που έχεις εισάγει στη συνάρτηση, δεν θα επιστρέψουν αλλαγμένοι στη διαδικασία (όπως γίνεται, δηλαδή, όταν επιστρέφονται οι παράμετροι από τη διαδικασία). Ελπίζω να σε κάλυψα.

Μια ερώτηση και εγώ, με αφορμή τα παραπάνω. Μπορώ να καλέσω διαδικασία μέσω συνάρτησης; Απ' όσο θυμάμαι η καθηγήτρια μου μου είπε πως κανονικά γίνεται, αλλά εμείς δεν θα το χρησιμοποιούμε. Ίσως να κάνω και λάθος, δεν θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μια ερώτηση και εγώ, με αφορμή τα παραπάνω. Μπορώ να καλέσω διαδικασία μέσω συνάρτησης; Απ' όσο θυμάμαι η καθηγήτρια μου μου είπε πως κανονικά γίνεται, αλλά εμείς δεν θα το χρησιμοποιούμε. Ίσως να κάνω και λάθος, δεν θυμάμαι.

Συμφωνα με το βιβλιο στο κεφαλαιο 10.5.2
Κάθε διαδικασία ή συνάρτηση μπορεί να καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή από άλλη διαδικασία ή συνάρτηση.

Βέβαια πιο πριν λέει
Κάθε διαδικασία εκτελείται όταν καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή άλλη διαδικασία

οποτε ειναι λιγο mindfuck!
Προσωπικα δεν ξερω,δεν μου τυχε να το χρειαστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αυτό το γαμημένο κομμάτι με το χρόνο εκτέλεσης (έπεσε επαναληπτικές πέρυσι) το έχετε μάθει;
Εν τω μεταξύ όταν το δα στα θέματα λέω τι ναι τούτο, δε παιζει να ναι στην ύλη, δεν ειχα καν συνειδητοποιήσει την ύπαρξη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Αυτό το γαμημένο κομμάτι με το χρόνο εκτέλεσης (έπεσε επαναληπτικές πέρυσι) το έχετε μάθει;
Εν τω μεταξύ όταν το δα στα θέματα λέω τι ναι τούτο, δε παιζει να ναι στην ύλη, δεν ειχα καν συνειδητοποιήσει την ύπαρξη του.

Λες αυτό με τη στοίβα όταν εκτελείται υποπρόγραμμα; Εγώ το μόνο που έχω μάθει είναι ότι η αμέσως επόμενη εντολή του κ.π. μπαίνει σε στοίβα και "περιμένει" μέχρι να τελειώσει το υποπρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top