Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δηλαδή αν ζητηθεί ο αλγόριθμος αυτος στις πανελληνιες, θα πρεπει να γραψουμε αυτον του site arnos ή να
τον τροποποιήσουμε για να τρέχει και για αρνητικους οπως λες οτι γινεται; (που σιγουρα γινεται :) )

Νομίζω δεν θα ζητηθεί ποτέ στις πανελλήνιες πολλαπλασιασμός αλλά ρώσικα με αρνητικούς αλλά αυτό που νομίζω ότι κάνεις είναι να βάζεις κάτω από την εντολή διάβασε :
Code:
γιν <-- α*β
Αν α < 0 τότε
 α <-- -α 
τέλος_αν
Αν β < 0 τότε
 β <-- -β
τέλος_αν

και στο τελος οταν θες να εμφανισεις το άθροισμα.

Code:
Αν γιν > 0 τότε 
 Εμφάνισε αθρ
τέλος_αν
Αν γιν < 0 τότε 
 Εμφάνισε -αθρ
τέλος_αν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απάντηση!

Κι αλλη ερωτηση, άσχετη.
Αν στο τέλος ενός αλγορίθμου θέλω να κάνω έξοδο με την εντολη Αποτελέσματα // //
τοτε για να εμφανιστεί η τιμη μιας μεγαβλητης πχ της x , βαζω μεσα απλά x ; και αν θελω να εμφανιστεί το γραμμα χ, το βάζω σε διπλά ή μονά αυτάκια ή σκετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απάντηση!

Κι αλλη ερωτηση, άσχετη.
Αν στο τέλος ενός αλγορίθμου θέλω να κάνω έξοδο με την εντολη Αποτελέσματα // //
τοτε για να εμφανιστεί η τιμη μιας μεγαβλητης πχ της x , βαζω μεσα απλά x ; και αν θελω να εμφανιστεί το γραμμα χ, το βάζω σε διπλά ή μονά αυτάκια ή σκετο;

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι στην εντολή αποτελέσματα βάζεις μεταβλητές των οποίων τις τιμές θες να δώσεις ως έξοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
μπορει καποιος να βοηθησει στο ερωτημ δελτα 3 του 2012?οταν εμφανιζει γιατι στη θεση του j βαζει το 2 ενω στην ουσια προκειται για θεση στηλης που αφορα πολη?
μου φαινεται οτι επρεπε να γινει με καποιο τροπο διαχωρισμος του δισδιαστατου πινακα που διδεται, γτ ετσι εμφανιζει κ τα ονοματα των πελατων.
Αν μπορει καποιος ας γραψει μια απλη, κατανοητη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γιατί στη δεύτερη στήλη του πίνακα ΟΝ είναι αποθηκευμένο το όνομα της πόλης!! Με αυτό τον τρόπο δηλαδή του εμφανίζεις την πόλη! Π.χ. αν η πόλη που ψάχνεις είναι στη γραμμή 7 τότε του λες ΓΡΑΨΕ ΟΝ[7,2] και σου βγάζει πχ Καστοριά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
παιδιά καλημέρα εχω κολλήσει στο γ ερώτημα του ακόλουθου τέταρτου θέματος θα μπορούσε κανείς να μου δείξει μία υπόδειξη του τρόπου λύσης;; λοιπόν η άσκηση είναι η ακόλουθη: τα α και β έχω κάνει στα άλλα έχω κολλήσει
ΘΕΜΑ 4ο
Α) Να γράψετε συνάρτηση η οποία θα δέχεται 2 παραμέτρους. Ένα πίνακα χαρακτήρων 100 θέσεων και μια μεταβλητή τύπου χαρακτήρα (όνομα). Η συνάρτηση θα ελέγχει αν υπάρχει το συγκεκριμένο όνομα μέσα στον πίνακα και θα επιστρέφει τη θέση του πίνακα στην οποία βρέθηκε το όνομα ή 0 στην περίπτωση που το όνομα δε βρέθηκε.
Β) Δύο από τους συλλόγους που έχουν ιδρυθεί στην Πάρο είναι ο «Αρχίλοχος» και ο «Εκατονταπυλιανή». Δεχόμαστε ότι οι 2 αυτοί σύλλογοι έχουν από 100 μέλη ακριβώς. Να γράψετε πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ που θα αποθηκεύει σε έναν μονοδιάστατο πίνακα 100 θέσεων τα ονόματα όσων μελών είναι εγγεγραμμένα στο σύλλογο «Αρχίλοχος» και σε έναν δεύτερο μονοδιάστατο πίνακα 100 θέσεων τα ονόματα όσων μελών είναι εγγεγραμμένα στο σύλλογο «Εκατονταπυλιανή»
Τα ονόματα που ανήκουν σε ένα σύλλογο είναι όλα διαφορετικά μεταξύ τους, ενώ κάποιος μπορεί να ανήκει και στους 2 συλλόγους. Χρησιμοποιώντας τη συνάρτηση του προηγούμενου ερωτήματος να εμφανιστούν:
ι) Τα ονόματα που ανήκουν στο σύλλογο «Αρχίλοχος» και δεν ανήκουν στο σύλλογο «Εκατονταπυλιανή».
ιι) Τα ονόματα που ανήκουν στο σύλλογο «Εκατονταπυλιανή» και δεν ανήκουν στο σύλλογο «Αρχίλοχος». Αμέσως μετά να εμφανίζονται τα ονόματα του συλλόγου «Αρχίλοχος».
ιιι) Τα ονόματα που ανήκουν και στους 2 συλλόγους δηλαδή αυτά που ανήκουν και στο σύλλογο «Αρχίλοχος» όσο και στο σύλλογο «Εκατονταπυλιανή».
αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
παιδιά καλημέρα εχω κολλήσει στο γ ερώτημα του ακόλουθου τέταρτου θέματος θα μπορούσε κανείς να μου δείξει μία υπόδειξη του τρόπου λύσης;; λοιπόν η άσκηση είναι η ακόλουθη: τα α και β έχω κάνει στα άλλα έχω κολλήσει
ΘΕΜΑ 4ο
Α) Να γράψετε συνάρτηση η οποία θα δέχεται 2 παραμέτρους. Ένα πίνακα χαρακτήρων 100 θέσεων και μια μεταβλητή τύπου χαρακτήρα (όνομα). Η συνάρτηση θα ελέγχει αν υπάρχει το συγκεκριμένο όνομα μέσα στον πίνακα και θα επιστρέφει τη θέση του πίνακα στην οποία βρέθηκε το όνομα ή 0 στην περίπτωση που το όνομα δε βρέθηκε.
Β) Δύο από τους συλλόγους που έχουν ιδρυθεί στην Πάρο είναι ο «Αρχίλοχος» και ο «Εκατονταπυλιανή». Δεχόμαστε ότι οι 2 αυτοί σύλλογοι έχουν από 100 μέλη ακριβώς. Να γράψετε πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ που θα αποθηκεύει σε έναν μονοδιάστατο πίνακα 100 θέσεων τα ονόματα όσων μελών είναι εγγεγραμμένα στο σύλλογο «Αρχίλοχος» και σε έναν δεύτερο μονοδιάστατο πίνακα 100 θέσεων τα ονόματα όσων μελών είναι εγγεγραμμένα στο σύλλογο «Εκατονταπυλιανή»
Τα ονόματα που ανήκουν σε ένα σύλλογο είναι όλα διαφορετικά μεταξύ τους, ενώ κάποιος μπορεί να ανήκει και στους 2 συλλόγους. Χρησιμοποιώντας τη συνάρτηση του προηγούμενου ερωτήματος να εμφανιστούν:
ι) Τα ονόματα που ανήκουν στο σύλλογο «Αρχίλοχος» και δεν ανήκουν στο σύλλογο «Εκατονταπυλιανή».
ιι) Τα ονόματα που ανήκουν στο σύλλογο «Εκατονταπυλιανή» και δεν ανήκουν στο σύλλογο «Αρχίλοχος». Αμέσως μετά να εμφανίζονται τα ονόματα του συλλόγου «Αρχίλοχος».
ιιι) Τα ονόματα που ανήκουν και στους 2 συλλόγους δηλαδή αυτά που ανήκουν και στο σύλλογο «Αρχίλοχος» όσο και στο σύλλογο «Εκατονταπυλιανή».
αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει

σου εχω ποσταρει την απαντηση στο θεμα πανελληνιες 2014 :p...
τελοσπαντων...

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΟΝ,ΠΙΝΑΚΑΣ) : ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ:X,ΘΕΣΗ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:ΠΙΝΑΚΑΣ,ΟΝ
ΑΡΧΗ
ΘΕΣΗ<-0
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ΟΝ =ΠΙΝΑΚΑΣ(Χ) ΤΟΤΕ
ΘΕΣΗ<-Χ
ΤΕΛΟΣ_AN
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ<-ΘΕΣΗ
ΤΕΛΟΣ_ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
———————————————————————————————————
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΑΛΑΛΑ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ:X
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ :
ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:ΑΡΧΙ, ΕΚΑΤΟ,
ΛΟΓΙΚΕΣ:
ΑΡΧΗ
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΡΧΙ(Χ),ΕΚΑΤΟ(Χ)
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
! 1)
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΑΡΧΙ(Χ),ΕΚΑΤΟ)= 0 ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΑΡΧΙ(Χ)
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
!2)
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΕΚΑΤΟ(Χ),ΑΡΧΙ)= 0 ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΕΚΑΤΟ(Χ)
ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΑΡΧΙ(Χ)
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
!3)
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΕΚΑΤΟ(Χ),ΑΡΧΙ)<> 0 ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΕΚΑΤΟ(Χ)
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
σου εχω ποσταρει την απαντηση στο θεμα πανελληνιες 2014 :p...
τελοσπαντων...

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΟΝ,ΠΙΝΑΚΑΣ) : ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ:X,ΘΕΣΗ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:ΠΙΝΑΚΑΣ,ΟΝ
ΑΡΧΗ
ΘΕΣΗ<-0
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ΟΝ =ΠΙΝΑΚΑΣ(Χ) ΤΟΤΕ
ΘΕΣΗ<-Χ
ΤΕΛΟΣ_AN
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ<-ΘΕΣΗ
ΤΕΛΟΣ_ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
———————————————————————————————————
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΑΛΑΛΑ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ:X
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ :
ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:ΑΡΧΙ, ΕΚΑΤΟ,
ΛΟΓΙΚΕΣ:
ΑΡΧΗ
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΡΧΙ(Χ),ΕΚΑΤΟ(Χ)
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
! 1)
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΑΡΧΙ(Χ),ΕΚΑΤΟ)= 0 ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΑΡΧΙ(Χ)
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
!2)
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΕΚΑΤΟ(Χ),ΑΡΧΙ)= 0 ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΕΚΑΤΟ(Χ)
ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΑΡΧΙ(Χ)
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
!3)
ΓΙΑ Χ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΕΚΑΤΟ(Χ),ΑΡΧΙ)<> 0 ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΕΚΑΤΟ(Χ)
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
εντάξει δεν το προσεξα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Το υποπρόγραμμα γιατί το έκανες χαρακτήρα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Το υποπρόγραμμα γιατί το έκανες χαρακτήρα?:hmm:
οπ ναι ,εχεις δικιο :P ----------------------> ΑΚΕΡΑΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Παιδικά κανένα site Που να χει για αεππ αρκετές λυμένες ασκήσεις ξέρετε ? Thx !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dubudubuza

Νεοφερμένος

Ο dubudubuza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πώς μπορούμε σε Γλώσσα και αλγόριθμο να συνεχίσουμε μια ομάδα εντολών στην παρακάτω σειρά, αν δεν μας παίρνει ο χώρος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πώς μπορούμε σε Γλώσσα και αλγόριθμο να συνεχίσουμε μια ομάδα εντολών στην παρακάτω σειρά, αν δεν μας παίρνει ο χώρος?

Βαζεις στην κατω σειρα το &(shift και 7 στον υπολογιστη για να καταλαβεις) και μετα συνεχιζεις. π.χ. Για i απο 1 μεχρι 50 (στην κατω σειρα η συνεχεια) &με_βημα2. Καπως ετσι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ξερει κανεις κανα site με δυσκολες ασκησεις στο ΑΕΠΠ (δυσκολες αλλα στα πλαισια των πανελληνιων)

οποιος θελει μια πολυ καλη ασκηση να δεις πανελληνιες επαναληπτικες 2013 4ο θεμα. ειναι αρκετα δυσκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meletis96

Νεοφερμένος

Ο meletis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ξερει κανεις κανα site με δυσκολες ασκησεις στο ΑΕΠΠ (δυσκολες αλλα στα πλαισια των πανελληνιων)

οποιος θελει μια πολυ καλη ασκηση να δεις πανελληνιες επαναληπτικες 2013 4ο θεμα. ειναι αρκετα δυσκολη
Δες εδω:
Το στέκι των πληροφορικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
ξερει κανεις κανα site με δυσκολες ασκησεις στο ΑΕΠΠ (δυσκολες αλλα στα πλαισια των πανελληνιων)

οποιος θελει μια πολυ καλη ασκηση να δεις πανελληνιες επαναληπτικες 2013 4ο θεμα. ειναι αρκετα δυσκολη

Όντως είναι καλή. Δεν είναι άλυτη αλλά είναι αρκετά μεγάλη και έχει τεράστια εκφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Υπάρχει διαφορά αν γράψω Εμφάνισε και την μεταβλητή που θέλω, από το να βάλω την μεταβλητή αυτή στα Αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Υπάρχει διαφορά αν γράψω Εμφάνισε και την μεταβλητή που θέλω, από το να βάλω την μεταβλητή αυτή στα Αποτελέσματα;

  • Αν ζητείται σε αλγόριθμο να εμφανίζονται τα ζητούμενα,όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.Ωστόσο,δε συνηθίζεται να χρησιμοποιείται ως τρόπος λύσης και δεν ενδείκνυται να χρησιμοποιηθεί,εκτός κι αν ζητείται από την ίδια την άσκηση(δεν έχει ζητηθεί ποτέ σε επίπεδο πανελλαδικών και θα είναι ανούσιο και άστοχο εάν ζητηθεί).

  • Αν ζητείται σε πρόγραμμα να εμφανίζονται τα ζητούμενα,δεν επιτρέπεται η χρήση της εντολής Αποτελέσματα//μεταβλητη1,μεταβλητή2//,όπως και της εντολής Δεδομένα//μεταβλητή1,μεταβλητή2//,καθώς δεν αποτελεί εντολή της γλώσσας ΓΛΩΣΣΑ(όπως βέβαια και η εντολή Εμφάνισε αντικαθίσταται από την εντολή ΓΡΑΨΕ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η εντολή Αποτελέσματα χρησιμοποιείται περισσότερο σε θεωρητικό επίπεδο, για να δείξει ποια είναι η Έξοδος του Αλγορίθμου. Για παράδειγμα, φτιάχνεις έναν αλγόριθμο που υπολογίζει τον ΜΟ δύο βαθμών, αλλά δεν ξέρεις αν αυτό το αποτέλεσμα πρέπει να εμφανιστεί στην οθόνη ή να δοθεί ως είσοδος σε άλλο αλγόριθμο. Τότε, χρησιμοποιείς την εντολή Αποτελέσματα, για να δηλώσεις ότι ο ΜΟ είναι η Έξοδος. Στη συνέχεια, και αναλόγως την περίπτωση, αλλάζεις την Αποτελέσματα με Εμφάνισε, για εμφάνιση στην οθόνη, ή Εντολή Εκχώρησης, για χρήση από άλλο αλγόριθμο.

Στις Πανελλήνιες, η εκφώνηση ορίζει ξεκάθαρα: "Να υπολογίζει και να εμφανίζει...". Ζητείται, δηλαδή, να γίνει Έξοδος δεδομένων στη οθόνη. Σε τέτοια περίπτωση, η χρήση της εντολής Αποτελέσματα μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί λάθος και να κοστίσει μόρια (1-2 το πολύ, αλλά στο τέλος μαζεύονται). Επομένως, αν η εκφώνηση δεν ορίζει ρητά "Να γίνει χρήση της εντολής Αποτελέσματα για Έξοδο", χρησιμοποιείς την Εμφάνισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top