Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γράψτο λίγο καλύτερα. Δεν είναι προφανές τι "ζητάς" εδώ.

Ναι όντως.Ούτε εγώ κατάλαβα τι ζητούσα.Νομίζω τώρα είναι προφανές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ah clear now. Και θα προσθέσω δύο ερωτήματα για όποιον το κοιτάξει:

  • Μπορεί η άσκηση να γίνει με χρήση πινάκων; Γιατί ναι / όχι; Αν έχετε κατανοήσει θεωρία, σ' αυτήν την ερώτηση πρέπει να μπορέσετε ν' απαντήσετε αμέσως.
  • Δοκιμάστε να κάνετε την άσκηση (και?) χωρίς την χρήση πινάκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εννοείται χωρίς τη χρήση πινάκων.Είπαμε, δεν είμαστε και τίποτα τυχαίοι. :P

Περιμένω λύσεις.Εγώ την δική μου θα την ανεβάσω αύριο ή το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Άσκηση (δική μου) :

Να γραφεί αλγόριθμος ο οποίος να δέχεται αριθμούς όσο αυτοί δίνονται ταξινομημένοι.Στο τέλος ανάλογα με το αν οι αριθμοί δόθηκαν με αύξουσα ή φθίνουσα σειρά, να εμφανίζει και το κατάλληλο μήνυμα.

O αλγόριθμος δέχεται τους αριθμούς ταξινομημένους ή σταματάει να τους δέχεται όταν δεν δοθούν ταξινομημένοι; Δεν πολυκατάλαβα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
O αλγόριθμος δέχεται τους αριθμούς ταξινομημένους ή σταματάει να τους δέχεται όταν δεν δοθούν ταξινομημένοι; Δεν πολυκατάλαβα.:redface:

O χρήστης δίνει συνέχεια ό,τι αριθμούς θέλει.
Ο αλγόριθμος πρέπει να σταματήσει μόλις δοθεί αριθμός που να "σπάει" την ταξινόμηση που υπήρχε, μέχρι πριν δοθεί ο συγκεκριμένος αριθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
O αλγόριθμος δέχεται τους αριθμούς ταξινομημένους ή σταματάει να τους δέχεται όταν δεν δοθούν ταξινομημένοι; Δεν πολυκατάλαβα.:redface:
Δεν ξέρεις αν θα δίνονται με ταξινόμηση ή όχι. Εσύ το ελέγχεις και σταματάς όταν "σπάσει" το μοτίβο -- όταν δοθεί ένας που δεν είναι ταξινομημένος.
Πχ: 1... 5... 10... 42... 17... STOP.
Εμφανίζεις "Δόθηκαν 4 αριθμοί με αύξουσα σειρά".

Πχ: 2048... 1024... 512... 256... 128... 64... 32... 42... STOP
Εμφανίζεις "Δόθηκαν 7 αριθμοί με φθίνουσα σειρά".
Ορίστε και εξτρά ερώτημα: να εμφανίζετε και πόσοι δόθηκαν ταξινομημένοι.

Για ευκολία, θεωρήστε ότι δεν θα δοθεί ο ίδιος αριθμός δύο φορές. ;)
Δεν έχει νόημα να πέσετε τόσο βαθιά σε υποπεριπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ή μπορεί να γίνει και έτσι:

1 ... 1 ... 1 ... 1 ... 5... 2 ΣΤΟΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ή μπορεί να γίνει και έτσι:

1 ... 1 ... 1 ... 1 ... 5... 2 ΣΤΟΠ.
Ναι μπορεί, αλλά αν κάτι τέτοιο έπεφτε σε Πανελλήνιες πιστεύω θα τους έλεγαν ότι δεν θα δοθεί ο ίδιος αριθμός δύο φορές. :P Πρέπει να βάλεις πολλά flags εκεί και χάνεται το νόημα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ναι μπορεί, αλλά αν κάτι τέτοιο έπεφτε σε Πανελλήνιες πιστεύω θα τους έλεγαν ότι δεν θα δοθεί ο ίδιος αριθμός δύο φορές. :P Πρέπει να βάλεις πολλά flags εκεί και χάνεται το νόημα... :)

Ας γίνει λοιπόν και με τις 2 περιπτώσεις.
Στην πρώτη περίπτωση δεν δίνεται 2 φορές ο ίδιος αριθμός.Ενώ στην δεύτερη μπορεί να δοθεί. 8)
8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Code:
 Αλγόριθμος σαου
!Διαβάζει τους πρώτους 2 αριθμούς για να καταλάβουμε πώς θα είναι η ταξινόμηση
Διάβασε α1,α2
Αν α2>α1 τότε
  ταξινόμηση<- "αύξουσα"
  !Διαβάζει και άλλον αριθμό
  Διάβασε α
 Όσο α>α2 επανάλαβε
    α2<-α
    Διάβασε α
 Τέλος_Επανάληψης
Αλλιώς
  ταξινόμηση<-"φθίνουσα"
  Διάβασε α
   Όσο α<α2 επανάλαβε
     α2<-α 
    Διάβασε α
   Τέλος_Επανάληψης
Τέλος_αν
Εμφάνισε ταξινόμηση
Τέλος σαου
Λίγο χαζός τρόπος και δεν ξέρω αν είναι ο σωστός.
Με πολύ λίγη σκέψη αυτός είναι ο μόνος που μου ήρθε στο μυαλό :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν απαντάς στο ζητούμενο, αλλά μου φαίνεται λίγο μπακαλίστικο. :P

Ήθελα να αποφύγω τα "Διαβάζω τους 2 πρώτους αριθμούς." :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Ah clear now. Και θα προσθέσω δύο ερωτήματα για όποιον το κοιτάξει:

  • Μπορεί η άσκηση να γίνει με χρήση πινάκων; Γιατί ναι / όχι; Αν έχετε κατανοήσει θεωρία, σ' αυτήν την ερώτηση πρέπει να μπορέσετε ν' απαντήσετε αμέσως.
  • Δοκιμάστε να κάνετε την άσκηση (και?) χωρίς την χρήση πινάκων.
Τωρα που το ειπες,θεωρω πολυ σημαντικο για θεωρια τις διαφορες στατικων και δυναμικων δομων δεδομενων(σελ 56).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Τωρα που το ειπες,θεωρω πολυ σημαντικο για θεωρια τις διαφορες στατικων και δυναμικων δομων δεδομενων(σελ 56).
Καλό αλλά λίγο μικρό σε μέγεθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Code:
 Αλγόριθμος σαου
!Διαβάζει τους πρώτους 2 αριθμούς για να καταλάβουμε πώς θα είναι η ταξινόμηση
Διάβασε α1,α2
Αν α2>α1 τότε
  ταξινόμηση<- "αύξουσα"
  !Διαβάζει και άλλον αριθμό
  Διάβασε α
 Όσο α>α2 επανάλαβε
    α2<-α
    Διάβασε α
 Τέλος_Επανάληψης
Αλλιώς
  ταξινόμηση<-"φθίνουσα"
  Διάβασε α
   Όσο α<α2 επανάλαβε
     α2<-α 
    Διάβασε α
   Τέλος_Επανάληψης
Τέλος_αν
Εμφάνισε ταξινόμηση
Τέλος σαου
Λίγο χαζός τρόπος και δεν ξέρω αν είναι ο σωστός.
Με πολύ λίγη σκέψη αυτός είναι ο μόνος που μου ήρθε στο μυαλό :hmm:

Λάθος είναι ;)

Εδώ ο σωστός, ας αρχίσει ο πόλεμος :D

Code:
Αλγόριθμος λέων
!Καταρχάς διάβασε τους 2 πρώτους αριθμούς
Αρχή_επανάληψης
  Διάβασε α1, α2
Μέχρις_ότου α1 ≠ α2

σημαιούλα ← 0
σημαιούλα2 ← α2

Όσο σημαιούλα = 0 επανάλαβε
  Διάβασε α
  Αν α1 > α2 τότε
                                        !Θέλουμε οι επόμενοι να είναι μικρότεροι
    Αν α < σημαιούλα2 τότε
                                                                           !στοπ
      σημαιούλα ← 1
    αλλιώς
      σημαιούλα2 ← α
    Τέλος_αν
  αλλιώς_αν α2 > α1 τότε
                                       !Θέλουμε οι επόμενοι να είναι μεγαλύτεροι
    Αν σημαιούλα2 > α τότε
                                                                           !στοπ
      σημαιούλα ← 1
    αλλιώς
      σημαιούλα2 ← α
    Τέλος_αν
  Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
Αν α1 > α2 τότε
  Εμφάνισε "Κατά φθίνουσα"
αλλιώς
  Εμφάνισε "Κατά αύξουσα"
Τέλος_αν
Τέλος λέων

εδιτ: kai to λάθος σου είναι ότι οι αριθμοί που θα συνεχίζει να δίνει ο χρήστης πρέπει να κάνουν και αυτή αύξουσα/φθίνουσα σειρά. και όχι να συγκρίνουν με τον α2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Νομίζω πως απαντάς στο ζητούμενο, αλλά μου φαίνεται λίγο μπακαλίστικο. :P

Ήθελα να αποφύγω τα "Διαβάζω τους 2 πρώτους αριθμούς." :p
Πάντως τα μισά ποντάκια του ερωτήματος θα τα παιρνε, από μένα. Κάθε βήμα είναι πόντος, μην το ξεχνάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Καλό αλλά λίγο μικρό σε μέγεθος.
Γιατι περσι μεγαλο βαλανε? ΑΕΠΠ δινουμε και οχι αοδε,καποιες χρονιες ουτε καν βαλανε θεωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Frwss είδες την απάντηση μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Η σημαιούλα2 τι ακριβώς κάνει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Για ξανά δες το.Κάτι δεν μου κάνει.Προσπάθησε να το τρέξεις στο μυαλό σου λίγο στη αρχή.

Επίσης την σημαιούλα2 ονόμασέ την "προηγούμενος".
Είναι καλύτερο από το όνομα της μεταβλητής, να καταλαβαίνεις αν γίνεται το τι κάνει. :)

Δες 3 γραμμή κάτω από την όσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top