Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ωραία... Το λάθος που το έχω θα μου πει κανείς? Εγώ γι αυτώ γκαρίζω...
Ρε συ σκέψου λίγο λογικά!!!!! Η άσκηση θα μπει σε διαγώνισμα, είναι ποτε δυνατόν να σου πει οτι το έχεις σωστο πριν γράψει κανενας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Παίδες, η άσκηση με την τράπεζα ήταν πολύ ωραία. Απλά, είπα (σύντομα γιατί ήμουν στο διάλειμμα) πως μια άσκηση που κάνουμε στην τάξη, μπορεί να έχει και μια μικρή ασάφεια, το συζητάμε με τους μαθητές μας, αν όμως είναι σε διαγώνισμα? Τα επιτόκια τα ξέρουν τα παιδιά αλλά δεν ξέρουν ΠΩΣ δουλεύουν οι τράπεζες...

Σε αυτήν την άσκηση αν κάποιος καταθέσει το Σεπτέμβρη τα χρήματα, θα τοκιστούν το Δεκέμβρη με 5%!!!Πιστεύω πως πρέπει να αναφέρει οτι η κατάθεση γίνεται στην αρχή του χρόνου και να τονιστεί το εφέτος στην πρόταση...
Κατά τα άλλα η άσκηση είναι σούπερ.

Εννοείται πως έχω φτιάξει και γω ασκήσεις που θέλουν καλύτερη διατύπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
@Teoubas
Εδώ: "επ <-- επ - 0.22/100" έχεις λάθος
Η άσκηση εννοεί ότι το επιτόκιο μειώνεται κατά 0.22% του επιτοκίου κάθε χρόνο.
Δηλαδή Επιτόκιο(καινούριο) = Επιτόκιο - Επιτόκιο*0.22/100
Βέβαια το λάθος είναι στην εκφώνηση... Δεν διευκρυνίζει σωστά και αφήνει έτσι πολλά ενδεχόμενα λάθους.
Ακόμα λάθος είναι η συνθήκη ΓΙΑ. Εφόσον τα κέρδη αυξάνονται στο τέλος του χρόνου, μέσα στον ε χρόνο έχουν μεγαλώσει ε-1 φορές :D


Μία άλλη λύση:
Code:
ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ ΜΑΝΕΥ
    ΔΙΑΒΑΣΕ χ, ε
    επ <-- 0.05
    ΓΙΑ ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ ε-1 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
        κ <-- κ + επ*χ
        χ <-- κ + χ
        ΑΝ επ >= 0.0015 ΤΟΤΕ
            επ <-- 0.9978*επ
            ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
       ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
    ΕΜΦΑΝΙΣΕ κ
ΤΕΛΟΣ ΜΑΝΕΥ
Υ.Γ.
Code:
...
ι  <-- 2
ΟΣΟ ι < 99999999999 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
   κάψιμο <-- κάψιμο^ι  + κάψιμο
   Ράνια <-- Ράνια + κάψιμο
   ι <-- ι + 0.000000001
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Ο κος Αρβίλογλου ως βιοπαλαιστής έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου στη ζωή του.

Από εργάτης, έμπορος, φροντιστής αγγλικών, έμπορος, βιοτέχνης, δήμαρχος Τενεούπολης και βέβαια μανάβης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ο κος Αρβίλογλου ως βιοπαλαιστής έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου στη ζωή του.

Από εργάτης, έμπορος, φροντιστής αγγλικών, έμπορος, βιοτέχνης, δήμαρχος Τενεούπολης και βέβαια μανάβης :P
Πραγματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

redalert19882000

Νεοφερμένος

Ο redalert19882000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ρε συ σκέψου λίγο λογικά!!!!! Η άσκηση θα μπει σε διαγώνισμα, είναι ποτε δυνατόν να σου πει οτι το έχεις σωστο πριν γράψει κανενας.....

Λογικά σκέφτομαι φίλος. Και επειδή ακριβώς γι αυτό το λόγο, το ότι δηλαδή σκέφτομαι λογικά η άσκηση αυτή χρειάζετε διευκρινίσεις και δεν μπορεί να μπει έτσι. Αν εσύ συμφωνείς πως η άσκηση αυτή πληρή τα πάντα τότε καλό θα ήταν να μας έδινες και την σχετική λύση για να μας βγάλεις απο τους μπελάδες που έχουμε. Γιατί απο τι βλέπω κανείς ακόμα δεν έχει καταφέρει να δώσει την σχετική λύση. Αλήθεια πιστεύεις ακόμα πως η άσκηση είναι δύσκολη??? :xixi:

Η άσκηση εννοεί ότι το επιτόκιο μειώνεται κατά 0.22% του επιτοκίου κάθε χρόνο.
Δηλαδή Επιτόκιο(καινούριο) = Επιτόκιο - Επιτόκιο*0.22/100
Βέβαια το λάθος είναι στην εκφώνηση... Δεν διευκρυνίζει σωστά και αφήνει έτσι πολλά ενδεχόμενα λάθους.

Σου παραθέτω την σχετική πρόταση. Το εννοεί με το έτσι είναι έχει διαφορά:D
Θεωρείστε ότι εφέτος το επιτόκιο είναι 5% και κάθε χρόνο μειώνεται κατά 0,22% μέχρι το επιτόκιο να πέσει κάτω του 0,15% οπότε και
σταθεροποιείται.

Ακόμα...
Ακόμα λάθος είναι η συνθήκη ΓΙΑ. Εφόσον τα κέρδη αυξάνονται στο τέλος του χρόνου, μέσα στον ε χρόνο έχουν μεγαλώσει ε-1 φορές

Αυτό δεν είναι σωστό. Ή μάλλον η άσκηση δεν είναι σωστή. Αν λοιπόν το πόσο μας τοκίζεται στο τέλος του χρόνου τότε μήπως θα ήταν προτιμότερο να μας έλεγε η άσκηση αν καταθέτουμε τα λεφτά στην αρχή ή το τέλος του χρόνου? Έστω ότι έχεις 2 χρόνια το ποσό σου μέσα στην τράπεζα... Γιατί να πάρεις μόνο το +5% των χρημάτων σου έτσι? Εγώ πάντως δε θα επέλεγα ποτέ τέτοια τράπεζα...

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afroditeEEEEEEE

Νεοφερμένος

Η afroditeEEEEEEE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ζητώ συγγνώμη για ένα μύνημα που είχα γράψει προηγουμένως. Έπειτα από μερικά τηλεφωνήματα και μια μικρή έρυνα, αυτή η άσκηση όντως βρίσκεται στο παλιο βιβλίο Ντζιός-Κοψίνης και συγκεκριμένα στην άσκηση 6.104, στη σελίδα 198, στην έκδοση 2002.
Χίλια συγγνώμη, το λάθος ήταν όλο δικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Code:
...
ι  <-- 2
ΟΣΟ ι < 99999999999 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
   κάψιμο <-- κάψιμο^ι  + κάψιμο
   Ράνια <-- Ράνια + κάψιμο
   ι <-- ι + 0.000000001
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
...

:mad::(

Ο κος Αρβίλογλου ως βιοπαλαιστής έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου στη ζωή του.

Από εργάτης, έμπορος, φροντιστής αγγλικών, έμπορος, βιοτέχνης, δήμαρχος Τενεούπολης και βέβαια μανάβης :P

Επισης εχει συμβολαιο με την κινητη τηλεφωνια Teverlas, εχει μια εταιρεια, κλινικη, πολυκαταστημα, και επισης αυτο το Λυκειο Τενεουπολης, ολο προβληματα προκαλει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
είναι το μόνο λύκειο στου κρατιδίου Τενεούπολης ή Teneopolis !!
-----------------------------------------
παρεμπιπτόντως είναι δίπλα στη λιμνούπολη (ντόναλντ ντακ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Λογικά σκέφτομαι φίλος. Αν εσύ συμφωνείς πως η άσκηση αυτή πληρή τα πάντα τότε καλό θα ήταν να μας έδινες και την σχετική λύση για να μας βγάλεις απο τους μπελάδες που έχουμε. Γιατί απο τι βλέπω κανείς ακόμα δεν έχει καταφέρει να δώσει την σχετική λύση. Αλήθεια πιστεύεις ακόμα πως η άσκηση είναι δύσκολη??? :xixi:
Αλγόριθμος Τράπεζα
Διάβασε ποσό, χρόνια
επιτόκιο <-- 5/100
sum_τόκος <-- 0
Για I από 1 μέχρι χρόνια
κέρδος <-- ποσό*επιτόκιο
ποσό <-- επιτόκιο + κέρδος
επιτόκιο <-- επιτόκιο - 0.22/100
Αν επιτόκιο < 0.15/100 τότε
επιτόκιο <-- 0.15/100
Τέλος_αν
sum_τόκος <-- sum_τόκος + κέρδος
Τέλος_επανάληψης
Γράψε sum_τόκος
Τέλος Τράπεζα

Δεν είπα οτι η άσκηση ήταν εύκολη - βασικά δεν ξέρω αν την έλυσα και σωστά. :P:P

Το θέμα έχει παραφουσκώσει με την συγκεκριμένη άσκηση - έλεος, μια άσκηση είναι μόνο, δεν θα κάτσουμε να σκάσουμε επειδή δεν ξέρουμε πως λειτουργούν οι τράπεζες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
...
ι <-- 2
ΟΣΟ ι < 99999999999 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
κάψιμο <-- κάψιμο^ι + κάψιμο
Ράνια <-- Ράνια + κάψιμο
ι <-- ι + 0.000000001
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Οι μεταβλητές Ράνια και κάψιμο, πρέπει να λάβουν αρχική τιμή πριν το βρόχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

redalert19882000

Νεοφερμένος

Ο redalert19882000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ίδια λυση και γω my friend :P Τέλος πάντων έχεις δίκιο και πολύ ασχοληθήκαμε:lol::lol::lol:

@ ptsiotakis
Αυρίο έχουμε μαζί μάθημα?? Δν έχω το πρόγραμμα χΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Τετάρτη - Παρασκευή, νεαρέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ίδια λυση και γω my friend :P Τέλος πάντων έχεις δίκιο και πολύ ασχοληθήκαμε:lol::lol::lol:

@ ptsiotakis
Αυρίο έχουμε μαζί μάθημα?? Δν έχω το πρόγραμμα χΔ
χαχαχαχαχαχα. ελεος:lol::lol::lol:
Εδω μου δίνετε η ευκαιρία να ευχαριστήσω τον πατερα μου που είναι οδηγος φορτηγού και την μητέρα μου που είναι πωλήτρια σε χασάπικο που με βοήθησαν να καταλάβω την φιλοσοφία των τραπεζίτων.... Αυτοι μου εξήγησαν τους τόκους...:P:P:lol::lol:.
Γι' αυτο μ'αρεσει ο προγραμματισμος - μπορεί να ασχοληθεί μαζί του και κάποιος που δεν έχει πανεπιστημιακές γνώσεις....

Κύριε Τσιωτάκη, συγχαρητήρια για το βιβλίο της ανάπτυξης που έχετε εκδόσει. Αυτό κάνω στο φροντηστήριο που πάω και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο μάθημα το συγκεκριμένο (το οποίο και θέλω να ακολουθήσω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Θελω και γω καθηγητη τον κυριο Τσιωτακη. Αλλα πεφτει λιγο μακρια η Κορινθος! Θα αρκεστω στο βοηθημα:P

Οι μεταβλητές Ράνια και κάψιμο, πρέπει να λάβουν αρχική τιμή πριν το βρόχο

Εμ με κοροιδευει, εμ το κανει και λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntzios Kostas

Νεοφερμένος

Ο Ntzios Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Διάβασε ποσό, χρόνια
επιτόκιο <-- 5/100
sum_τόκος <-- 0
Για I από 1 μέχρι χρόνια
κέρδος <-- ποσό*επιτόκιο
ποσό <-- επιτόκιο + κέρδος
επιτόκιο <-- επιτόκιο - 0.22/100
Αν επιτόκιο < 0.15/100 τότε
επιτόκιο <-- 0.15/100
Τέλος_αν
sum_τόκος <-- sum_τόκος + κέρδος
Τέλος_επανάληψης
Γράψε sum_τόκος
Τέλος Τράπεζα
Αυτή είναι η λύση απλά θα μπορούσες το sum_τόκος να μην το υπολογίσεις, αφου είναι τα αρχικά χρήματα - τα τελικά χρήματα.
Επίσης αντί για Ι θα μπορούσες να βάλεις για χρόνο από 1 μέχρι χρόνια και να διαβάζεις την λύση σου ως για (κάθε) χρόνο από (τον) 1ο μέχρι (και τα) χρόνια, ψάχνοντας μετά να βρεις τις εντολές που πρέπει να εκτελεστούν για κάθε χρόνο.
Ξέρω ότι ο Παναγιώτης θα διαφωνήσει, αλλά είναι ένα διαφορετικό στυλ που ορισμένες φορές ιδίως σε δύσκολες ασκησεις μπορεί να είναι χρήσιμο.


Παναγιώτη ωραία τα κριτήρια ποιος όμως τα διορθώνει;



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
μακάρι οι 31 συμμαθητές του Teouba στο τμήμα του να μη μίλαγαν τόσο πολύ να τους έκανα καμία άσκηση με τράπεζες :jumpy:
-----------------------------------------
Παναγιώτη ωραία τα κριτήρια ποιος όμως τα διορθώνει;[/I]

βάζεις τις λύσεις στο net και τελειώνεις :lol: :up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αυτή είναι η λύση απλά θα μπορούσες το sum_τόκος να μην το υπολογίσεις, αφου είναι τα αρχικά χρήματα - τα τελικά χρήματα.
Επίσης αντί για Ι θα μπορούσες να βάλεις για χρόνο από 1 μέχρι χρόνια και να διαβάζεις την λύση σου ως για (κάθε) χρόνο από (τον) 1ο μέχρι (και τα) χρόνια, ψάχνοντας μετά να βρεις τις εντολές που πρέπει να εκτελεστούν για κάθε χρόνο.
Ξέρω ότι ο Παναγιώτης θα διαφωνήσει, αλλά είναι ένα διαφορετικό στυλ που ορισμένες φορές ιδίως σε δύσκολες ασκησεις μπορεί να είναι χρήσιμο.


Παναγιώτη ωραία τα κριτήρια ποιος όμως τα διορθώνει;



Και αυτο θα μπορούσε να γίνει - αλλά εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα την αθροιστική μεταβλητή sum οταν διάβασα συνολικους τόκους
-----------------------------------------
μακάρι οι 31 συμμαθητές του Teouba στο τμήμα του να μη μίλαγαν τόσο πολύ να τους έκανα καμία άσκηση με τράπεζες :jumpy:
Ωχχχχχ!!!!!
Μην παραπονιέστε απο εδω και πέρα γιατί δεν βάζουν γλώσσα τα παιδιά στο μάθημα σας, εσείς τα προκαλέσατε με τις τράπεζες.... :D:D:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ναί βασικά τους αλγόριθμους μπορείς να τους γράφεις με μικρά ενώ τα προγραμματα νομίζω οτι πρέπει να ναι με κεφαλαία..και στο pc στο πρόγραμμα που γραφεις πρόγραμμα στην ουσια, βγαίνουν με κεφαλαία
οχι απαραίτητα. Και στο προγραμμα μπορείς να γράψεις με μικρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

redalert19882000

Νεοφερμένος

Ο redalert19882000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δε θέλω να ξανακούσω άσκηση με τράπεζες. Αν βάλετε καμια τέτοια άσκηση εγώ παίρνω απουσία και έξω :PPP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top