Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν θέλω να γίνω προσβλητικός, αλλά τα πρώτα 2 ερωτήματα είναι γνωστά από την Τετάρτη Δημοτικού...
έχεις δίκιο ** κόλλησα με τα αγγλικά σύμβολα (στο δημοτικό κάναμε απλά μ. δεκ. κλπ)
Στην ασκηση με το σχημα, χαρακακι εχεις ,μετρησε 2,5 cm απο το Ο και βαλε τελειες.
οκ ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Παρακαλω,
Οκ η μεθοδος του δημοτικου αλλα για εκεινη την ηλικια.
Στο λυκειο και μετα δουλευεις μονο με δυναμεις του 10.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παρακαλω,
Οκ η μεθοδος του δημοτικου αλλα για εκεινη την ηλικια.
Στο λυκειο και μετα δουλευεις μονο με δυναμεις του 10.
οι δυνάμεις του 10 σε εμάς ήταν εκτός ύλης!!
ούτε τις αγγίξαμε στο βιβλίο όσο θυμάμαι στο δημοτικό... :D


* βασικά η ύλη έλεγε οι δυνάμεις του 10 να γίνουν μαζί με το μάθημα τον δυνάμεων στους φυσικούς αριθμούς αλλά εμείς δεν τις κάναμε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
καταλαβα , καποιος καλος φυσικος θα βρεθει να σας τις κανει.
Εγω θα στα γραψω με δυναμεις να εχεις μια εικονα. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλα οταν ειπα δυναμεις του 10 δεν εννουσα στο δημοτικο , καπου στο γυμνασιο, τωρα στην Α λυκειου?
1634383403236.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε εάν η απάντηση μου είναι σωστή; Έχω μπερδευτεί λίγο...
307,3 στρεμ.= 0,3073 km²
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
ωραία, ευχαριστώ πολύ. Δεν ήμουν σίγουρη απλά και με βοηθήσατε να το κατανοήσω καλύτερα!

Και πάλι ευχαριστώ!
πολυ χαιρομαι αν βοηθησα. οι μοναδες ειναι παντα μια αμφιβολια
στο σχολειο δεν διδασκονται σωστα.
εγω εχω σκεφτει και χρησιμοποιω ενα πολυ ευκολο και μονιμο τροπο κατανοησης και ισως στον γραψω.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Θα μπορούσατε να μου πείτε εάν έχω λάθος στην παρακάτω άσκηση και εφόσον έχω τι έχω λάθος;

Να σχεδιάσεις δύο ημιευθείες Οχ και Οy που να μην περιέχονται στην ίδια ευθεία.
Να σημειώσεις στην Οχ το σημείο Α και να σχεδιάσεις τις κάθετες ευθείες από το Α στις Οχ και Οy

askisi.jpg
 

Σωτηρία

Νεοφερμένος

Η Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Θα μπορούσατε να μου πείτε εάν έχω λάθος στην παρακάτω άσκηση και εφόσον έχω τι έχω λάθος;



View attachment 90118
Δεν σχεδιασες καθετη ευθεια στην Οχ απο το Α. Επισης, τα σημεια να ξες γενικα συνηθιζουμε να τα συμβολιζουμε με κεφαλαιο γραμμα οποτε διορθωσε το α σε Α. Ισως λεπτομερεια αλλα καλο ειναι να συνηθιζεις ετσι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
oxoy.png
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν σχεδιασες καθετη ευθεια στην Οχ απο το Α. Επισης, τα σημεια να ξες γενικα συνηθιζουμε να τα συμβολιζουμε με κεφαλαιο γραμμα οποτε διορθωσε το α σε Α. Ισως λεπτομερεια αλλα καλο ειναι να συνηθιζεις ετσι.
σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τους δύο!
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
123 2022.jpg

Καλημέρα και καλή χρονιά! Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως υπολογίζω τις γωνίες φ, ω και θ του σχήματος; Όση θεωρία και να διαβάσω είναι πολύ μπερδεμένα....
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
View attachment 92469
Καλημέρα και καλή χρονιά! Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως υπολογίζω τις γωνίες φ, ω και θ του σχήματος; Όση θεωρία και να διαβάσω είναι πολύ μπερδεμένα....
Ονομάζω ψ την γωνία που μας δίνεται ότι είναι 135 μοίρες.
Τότε ψ=ω=135 μοίρες (ως κατακορυφην γωνίες).
Επίσης θ=φ (ως κατακορυφην γωνίες). Άρα:
ψ+ω+φ+θ=360 (από την θεωρία)
ψ+ω+φ+φ=360
135+135+2φ=360
270+2φ=360
2φ=360-270
2φ=90
φ=90/2
φ=45 μοίρες
Άρα θ=φ=45 μοίρες και ω=ψ=135 μοίρες
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Θέλω λίγη βοήθεια εδώ:

Ένα ποσό 2.600 ευρώ κατατέθηκε σε λογαριασμό ταμιευτηρίου με επιτόκιο 4%. Πόσος είναι ο τόκος που θα αποδώσει το κεφάλαιο αυτό μετά από: α) 1 χρόνο, β) 2 χρόνια, γ) 28 μήνες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Θέλω λίγη βοήθεια εδώ:

Ένα ποσό 2.600 ευρώ κατατέθηκε σε λογαριασμό ταμιευτηρίου με επιτόκιο 4%. Πόσος είναι ο τόκος που θα αποδώσει το κεφάλαιο αυτό μετά από: α) 1 χρόνο, β) 2 χρόνια, γ) 28 μήνες
πρεπει να κατανοησουμε τα παρακατω:
1) οτι το επιτοκιο 4% σημαινει οτι κεφαλαιο 100 € θα μας δωσει 4€ σε 12 μηνες.
2)τα ποσα 100€, 2600€ (κεφαλαιο) ειναι ευθεως αναλογα προς το επιτοκιο και στην μεθοδο των τριων το κλασμα τους αναστρεφεται.
3) το κλασμα των μηνων ειναι και αυτο ευθεως αναλογα προς το επιτοκιο και στην μεθοδο των τριων το κλασμα τους αναστρεφεται.
4) αυτη η λογικη που τρεχουμε ειναι η απλη ανθρωπινη λογικη . Οι τραπεζες εχουν μια αλλη που την λενε κεφαλοποιηση των τοκων.
αυτο σημαινει οτι τον πρωτο χρονο θα εχουμε 104 τοκους οι οποιοι θα προστεθουν στο κεφαλαιο 2600 ( 2600+104=2704) και το νεο κεφαλαιο θα υπολογισθεί τωρα για αλλους 12 μηνες με επιτικιο 4% (ερωτημα β). Δεν νομιζω ομως οτι θελει αυτη την λογικη ο δασκαλος διοτι θα το ελεγε πχ με κεφαλοποιηση ανα 12 μηνες ή ανα 6 μηνες κλπ.

1)

1645620718307.png


2)
1645620798605.png

3)
1645620950674.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Υπάρχει τύπος (από το Δημοτικό):
1645630766190.png

1645630839213.png
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
πρεπει να κατανοησουμε τα παρακατω:
1) οτι το επιτοκιο 4% σημαινει οτι κεφαλαιο 100 € θα μας δωσει 4€ σε 12 μηνες.
2)τα ποσα 100€, 2600€ (κεφαλαιο) ειναι ευθεως αναλογα προς το επιτοκιο και στην μεθοδο των τριων το κλασμα τους αναστρεφεται.
3) το κλασμα των μηνων ειναι και αυτο ευθεως αναλογα προς το επιτοκιο και στην μεθοδο των τριων το κλασμα τους αναστρεφεται.
4) αυτη η λογικη που τρεχουμε ειναι η απλη ανθρωπινη λογικη . Οι τραπεζες εχουν μια αλλη που την λενε κεφαλοποιηση των τοκων.
αυτο σημαινει οτι τον πρωτο χρονο θα εχουμε 104 τοκους οι οποιοι θα προστεθουν στο κεφαλαιο 2600 ( 2600+104=2704) και το νεο κεφαλαιο θα υπολογισθεί τωρα για αλλους 12 μηνες με επιτικιο 4% (ερωτημα β). Δεν νομιζω ομως οτι θελει αυτη την λογικη ο δασκαλος διοτι θα το ελεγε πχ με κεφαλοποιηση ανα 12 μηνες ή ανα 6 μηνες κλπ.

1)

View attachment 97296

2)
View attachment 97297
3)
View attachment 97299
το επιτοκιο 4% ειναι μηνιαιο ή ετησιο?
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top