Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
φιλε μου η απαντηση ειναι:
χ=ζ=ψ=2
θες και την λυση;;;

το εχω
οταν τελειωσεις στειλε μου τες αναλυτικα αν μπορεις
μεχρι αυριο μεσημερακι αν γινεται το αργοτερο
αλλα και μεμονομενες λιγες λιγες δεν με πειραζει

ευχαριστω παααααρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
φιλε μου η απαντηση ειναι:
χ=ζ=ψ=2
θες και την λυση;;;


οχι την εχω
εγω την εβαλα για εξασκηση σας
παω 1η ετσι κι αλλιως
σωστη παντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αν για τους πραγματικούς αριθμούς x, y, z ισχύουν οι ισότητες



να αποδείξετε ότι
και να προσδιορίσετε τους αριθμούς


απο Θαλη

Θα με ενδιέφερε να δω την αντιμετώπιση του θέματος από κάποιον που πηγαίνει Α' λυκείου, κυρίως. Είναι ωραίο ασκησάκι, προσπαθήστε την. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Θα με ενδιέφερε να δω την αντιμετώπιση του θέματος από κάποιον που πηγαίνει Α' λυκείου, κυρίως. Είναι ωραίο ασκησάκι, προσπαθήστε την. :)


εχω δει την λυση
αλλα ισως την προσπαθησω και παλι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
μπορει καποιος να ριξει ενα ματι στις ασκησεις που προειπα
αν γινεται γραψτε και τις πραξεις(αναλυτικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
εχω δει την λυση
αλλα ισως την προσπαθησω και παλι:hmm:

Άσε να περάσουν λίγες μέρες μήπως και ενδιαφερθεί κανείς, και μετά ανεβάζεις τη λύση που έχεις υπ' όψην σου. ;)

μπορει καποιος να ριξει ενα ματι στις ασκησεις που προειπα
αν γινεται γραψτε και τις πραξεις(αναλυτικα)

Αν γίνεται, να τις προσπαθήσεις. Γράψε τις απορίες σου, δε θα σε οφελήσει να σου λύνει κάποιος άλλος τις ασκήσεις σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
μπορει καποιος να ριξει ενα ματι στις ασκησεις που προειπα;;;
σας παρακαλω οι πραξεις αναλυτικα
σας παρακαλω ειναι μεγαλη αναγκη

απλα δεν προλαβαινω
σε παρακαλω
θα σου χρωσταω χαρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
απλα δεν προλαβαινω
σε παρακαλω
θα σου χρωσταω χαρη

Μόνο κακό θα σου κάνω αν στις λύσω εγώ. Οι ασκήσεις είναι για σένα και μόνο, μην μπαίνεις στο τρυπάκι του "να τις λύσω για να μη μου φωνάξουν". Δεν έχει νόημα να σου δώσω τις λύσεις αυτούσιες, λυπάμαι. Μάζεψε τις απορίες σου πάνω σε κάθε άσκηση και εδώ θα είμαστε να βοηθήσουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
οκ
δεν θυμαμαι την ιδιοτητα
(χ*α)β
με διανυσματα

και πως γραφουμε ενα διανυσμα χ γραμμικο συνδυασμο των α,β (διανυσματων) οταν εχουμε τα μετρα τουσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
koum κοιτουσα την λυση και το καταλαβα
αλλα εδω πχ
ειναι η λυση(στο πρωτο ερωτημα):

μεχρι εδω το καταλαβα


αλλα αυτο:

απο που βγαινει αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
koum κοιτουσα την λυση και το καταλαβα
αλλα εδω πχ
ειναι η λυση(στο πρωτο ερωτημα):

μεχρι εδω το καταλαβα


αλλα αυτο:

απο που βγαινει αυτο??

Στην πρώτη σχέση προσθέτει και αφαιρεί το , στη δεύτερη το και στην τρίτη το έτσι ώστε να εμφανιστεί το άθροισμα το οποίο και μπορεί να εκμεταλλευθεί. ;)

Όμορφη λύση, αν και έχω μια άλλη στο μυαλό μου. Αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον, θα ποστάρω και τη δικιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Στην πρώτη σχέση προσθέτει και αφαιρεί το , στη δεύτερη το και στην τρίτη το έτσι ώστε να εμφανιστεί το άθροισμα το οποίο και μπορεί να εκμεταλλευθεί. ;)

Όμορφη λύση, αν και έχω μια άλλη στο μυαλό μου. Αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον, θα ποστάρω και τη δικιά μου.


α δηλαδη εχουμε 4x + x - x - y - z
ιδιοφυες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει;
ΆΣΚΗΣΗ 1
α,β,γ διανυσματα (δεν ξερω πως να βάλω το βελακι)
α-2β+6γ=0 (0 --> ειναι το μηδενικο διανυσμα )
|α| =6
|6|=3
|γ|=1
να βρεθει η γωνια που σχηματιζουν τα διανυσματα β,γ (β^γ)

Άσκηση 2

(α^β)=60 (μοιρες)
χ=4α+β
y=2α-β
(α,β,χ,y ειναι διανυσματα)
να δειχτει οτι :
i) χ,y (διανυσματα) ειναι διάφορα του μηδενικου διανυσματος
ii) αν |α|=1 , |β|=4 να βρεθει η γωνια (χ^y)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΆΣΚΗΣΗ 1
α,β,γ διανυσματα , α-2β+6γ=0 , |α| =6 , |β|=3 , |γ|=1
να βρεθει η γωνια που σχηματιζουν τα διανυσματα β,γ (β^γ)
Άσκηση 2
(α^β)=60 (μοιρες) , χ=4α+β , y=2α-β , να δειχτει οτι :
i) χ,y ειναι διάφορα του μηδενικου διανυσματος
ii) αν |α|=1 , |β|=4 να βρεθει η γωνια (χ^y)
ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ
1) α-2β+6γ=0 => α=2β-6γ , υψώνεις στο τετράγωνο και βρίσκεις εσ. γιν. (β.γ)
2) βρίσκεις εσ. γιν. (α.β)
χ=4α+β , y=2α-β , υψώνεις στο τετράγωνο και βρίσκεις |x|,|y|
χ=4α+β , y=2α-β , πολλαπλασιάζεις και βρίσκεις εσ. γιν. (χ.y)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ
1) α-2β+6γ=0 => α=2β-6γ , υψώνεις στο τετράγωνο και βρίσκεις εσ. γιν. (β.γ)
2) βρίσκεις εσ. γιν. (α.β)
χ=4α+β , y=2α-β , υψώνεις στο τετράγωνο και βρίσκεις |x|,|y|
χ=4α+β , y=2α-β , πολλαπλασιάζεις και βρίσκεις εσ. γιν. (χ.y)

ευχαριστω πολύ !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Πφφφ και εκεί που είπα σήμερα ότι επιτέλους τα μαθηματικά κατεύθυνσης έγιναν τέλεια, ήρθε αυτή η άσκηση να μου σπάσει τα νεύρα!!!
''Δίνονται τα διανύσματα a=(x^2,2)+(y^2+1,0) β=(x,1)+2(y-1,0) τα οποία είναι ματαξύ τους παράλληλα. Να βρείτε τα χ,ψ ΕR και τα μέτρα των διανυσμάτων a και β''
Μπορεί κανέις? E, Dia...? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πφφφ και εκεί που είπα σήμερα ότι επιτέλους τα μαθηματικά κατεύθυνσης έγιναν τέλεια, ήρθε αυτή η άσκηση να μου σπάσει τα νεύρα!!!
''Δίνονται τα διανύσματα a=(x^2,2)+(y^2+1,0) β=(x,1)+2(y-1,0) τα οποία είναι ματαξύ τους παράλληλα. Να βρείτε τα χ,ψ ΕR και τα μέτρα των διανυσμάτων a και β''
Μπορεί κανέις? E, Dia...? :P
Έλεος με αυτά τα χ^2!!! χ² γράφει ο κόσμος!!! (Ctrl+Alt+2)--> ² ...
Για την άσκηση:
α = (χ²+y²+1 , 2) , β = (χ+2y-2 , 1)
α//β => (χ²+y²+1)/2 = (χ+2y-2)/1 => .... => (χ-1)² + (y-2)² = 0 =>
χ=1 , y=2 κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Πφφφ και εκεί που είπα σήμερα ότι επιτέλους τα μαθηματικά κατεύθυνσης έγιναν τέλεια, ήρθε αυτή η άσκηση να μου σπάσει τα νεύρα!!!
''Δίνονται τα διανύσματα a=(x^2,2)+(y^2+1,0) β=(x,1)+2(y-1,0) τα οποία είναι ματαξύ τους παράλληλα. Να βρείτε τα χ,ψ ΕR και τα μέτρα των διανυσμάτων a και β''
Μπορεί κανέις? E, Dia...? :P

Παράλληλα διανύσματα σημαίνει ίδιο συντελεστή διεύθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Έλεος με αυτά τα χ^2!!! χ² γράφει ο κόσμος!!! (Ctrl+Alt+2)--> ² ...

x0a0x0a0xa0x0 NA ρε κακέ :P x² το 'μαθα χD :redface:

Ευχαριστώ για την άσκηση! Χαμπάρι δεν πήρα ότι γινότανε ταυτότητες μετά :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έχω μια απορία που ίσως φανεί χαζή: Όταν α = β + γ τότε |α|=|β + γ| ; Πιστεύω πώς ναι χωρίς να είμαι όμως σίγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top