Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Να βρεθούν τα χ,ψ ώστε τα δυανύσματα α και β να είναι παράλληλα, όπου α=(χ+ψ , χ^2-χ-ψ+1) , β=(-2 , χ-ψ)...
Μπορείτε να μου δώσετε κάποια βοήθεια.?
Το λύνω με ορίζουσα αλλά δεν μπορώ να φτάσω σε κάποιο αποτέλεσμα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Να βρεθούν τα χ,ψ ώστε τα δυανύσματα α και β να είναι παράλληλα, όπου α=(χ+ψ , χ^2-χ-ψ+1) , β=(-2 , χ-ψ)...
Μπορείτε να μου δώσετε κάποια βοήθεια.?
Το λύνω με ορίζουσα αλλά δεν μπορώ να φτάσω σε κάποιο αποτέλεσμα...:worry:

Giorgio,

Αν πάρεις τη συνθήκη παραλληλίας με την ορίζουσα θα φτάσεις στην εξίσωση:

[FONT=&quot]

Τώρα αρκεί να παρατηρήσεις ότι σχηματίζονται ταυτότητες:

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Giorgio,

Αν πάρεις τη συνθήκη παραλληλίας με την ορίζουσα θα φτάσεις στην εξίσωση:

[FONT=&quot]

Τώρα αρκεί να παρατηρήσεις ότι σχηματίζονται ταυτότητες:

[/FONT]

Ευχαριστώ πάρα πολύ...Πολύ καλή η ιδέα σου...Πανέξυπνη βασικά..
Σε εκείνο ακριβώς το σημείο κολλούσα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε εκείνο ακριβώς το σημείο κολλούσα....;)
Νομίζω ότι παραπάνω λύση είναι σωστή αν η τετμημένη του Β είναι +2. Αν είναι -2 όπως γράφεις β=(-2 , χ-ψ) δεν γίνεται έτσι.
Και έλεος με αυτό το χ^2. Οι εκθέτες 2 και 3 βγαίνουν από το ελληνικό πληκτρολόγιο Αlt+Ctrl+2 και Αlt+Ctrl+3: χ² , χ³
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Είναι δύο τύποι άσκησης στου Μπάρλα και δεν μπορώ να τον καταλάβω γι αυτό μια μικρή χελπ τα μαθηματικά μυαλά αν μπορούν πλιζ...
1. Δίνεται τρίγωνο ΑΒΓ με Α(2,-1), Β(-1,4) και Γ(3,-2) και ΑΜ διάμεσος. Να βρείτε την προβολή του ΑΜ στο ΒΓ.
Μας πως γίνεται να φέρω κάθετο από το Μ στο ΒΓ; Αφού το Μ είναι πάνω στο ΒΓ!
2) Δίνονται τα διανύσματα α=(1,2) και β=(3,4). Να βρείτε τα διανύσματα p kai q ώστε να είναι: α=p +q , p//a, qκάθετο στο β.Πως θα τη λύσω;

Και σε μια άλλη αν έχετε το βιβλίο στην 57 σελ 97(με πιέζει ο χρόνος) εγώ βρίσκω την προβολή 14 καμία σχέση με τη λύσει που δίνει πίσω. Πουκάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
στην πρωτη το Μ ειναι καθετο στην ΒΓ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σίγουρα; Γιατί λέει να βρω την προβολή αυτού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1. Δίνεται τρίγωνο ΑΒΓ με Α(2,-1), Β(-1,4) και Γ(3,-2) και ΑΜ διάμεσος. Να βρείτε την προβολή του ΑΜ στο ΒΓ.
2) Δίνονται τα διανύσματα α=(1,2) και β=(3,4). Να βρείτε τα διανύσματα p kai q ώστε να είναι: α=p +q , p//a, qκάθετο στο β.Πως θα τη λύσω;
3) Και σε μια άλλη αν έχετε το βιβλίο στην 57 σελ 97
1) Φέρνεις ύψος ΑΔ. Ζητάς το ΔΜ
2) p(x1,y1), q(x2,y2) , α = p + q => 1 = x1 + x2 , 2 = y1 + y2 κλπ
3) Δεν έχω το βιβλίο.
--- και δεν τα καλοθυμάμαι αυτά με τις προβολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σε κάτι ασκήσεις με γεωμετρικούς τόπους δεν μπορώ να ξεκολλήσω από ένα σημείο και μετά. Δηλαδή καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει σπάσιμο/ανάλυση κάποιου διανύσματος αλλά μάλλον επιλέγω το λάθος διάνυσμα και δεν μου βγαίνει η άσκηση. Σας δίνω μία ενδεικτικά και όποιος δεν νυστάζει ας δώσει μια βοήθεια...
Δίνονται τα σταθερά σημεία Α,Β με Ι ΑΒ Ι=4. Να βρείτε το γεωμ.τόπο των σημείων Μ ώστε: ΜΑ+ΜΒ=5.

Εγώ το ΜΑ το έγραψα ως ΜΒ+ΒΑ και το ΜΒ ως ΜΑ+ΑΒ αλλά πάλι στην ίδια εξίσωση καταλήγω!! ΑΛλά και με ένα άλλο σημείο αναφοράς που πήρα το Ο δεν έγινε τίποτα!!!
Αύριο θα ξυπνήσω πρωί πρωί για να δω την άσκηση γι αυτό πλιζ, αν δεν κοιμάται κανείς ας δώσει μια βοήθεια σήμερα για να δω αύριο αν μπορώ να τη βγάλω!!! Πραγματικά σας είμαι ευγνώμων!:)

1) Φέρνεις ύψος ΑΔ. Ζητάς το ΔΜ
2) p(x1,y1), q(x2,y2) , α = p + q => 1 = x1 + x2 , 2 = y1 + y2 κλπ
3) Δεν έχω το βιβλίο.
--- και δεν τα καλοθυμάμαι αυτά με τις προβολές...
Μπορεί να μην τα καλοθυμάσαι πάντως με βοήθησες αρκετά!!! Ξέχασα να σε ευχαριστήσω κιόλας. Είπαμε, μην γίνουμε όμως και χωρίς σεβασμό και αξίες(για μένα το λέω αυτό που καμιά φορά μπορεί να γίνομαι απότομη ή αυταρχική επειδή βιάζομαι να τις λύσω. ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Σε κάτι ασκήσεις με γεωμετρικούς τόπους δεν μπορώ να ξεκολλήσω από ένα σημείο και μετά. Δηλαδή καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει σπάσιμο/ανάλυση κάποιου διανύσματος αλλά μάλλον επιλέγω το λάθος διάνυσμα και δεν μου βγαίνει η άσκηση. Σας δίνω μία ενδεικτικά και όποιος δεν νυστάζει ας δώσει μια βοήθεια...
Δίνονται τα σταθερά σημεία Α,Β με Ι ΑΒ Ι=4. Να βρείτε το γεωμ.τόπο των σημείων Μ ώστε: ΜΑ+ΜΒ=5.

Εγώ το ΜΑ το έγραψα ως ΜΒ+ΒΑ και το ΜΒ ως ΜΑ+ΑΒ αλλά πάλι στην ίδια εξίσωση καταλήγω!! ΑΛλά και με ένα άλλο σημείο αναφοράς που πήρα το Ο δεν έγινε τίποτα!!!
Αύριο θα ξυπνήσω πρωί πρωί για να δω την άσκηση γι αυτό πλιζ, αν δεν κοιμάται κανείς ας δώσει μια βοήθεια σήμερα για να δω αύριο αν μπορώ να τη βγάλω!!! Πραγματικά σας είμαι ευγνώμων!:)


εγω οπως το κανω μου βγαινει εξωτερικου κυκλου μαζι με την περιφερεια του ,αλλα ειναι πολυ βραδυ και ισως κατι να μην κανω καλα.χρησιμοποιησα τρογωνικη ανισοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δεν πρέπεινα είναι με βάση τριγωνική ανισότητα γιατί είναι από το 1.5 κεφάλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν εχω το βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ΓΙα να καταλάβεις είναι σε εκείνο το κεφ με εσωτερικό γινόμενο διανυσμάτων και με την προβολή... Ελπίζω να βοήθησα λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Σε κάτι ασκήσεις με γεωμετρικούς τόπους δεν μπορώ να ξεκολλήσω από ένα σημείο και μετά. Δηλαδή καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει σπάσιμο/ανάλυση κάποιου διανύσματος αλλά μάλλον επιλέγω το λάθος διάνυσμα και δεν μου βγαίνει η άσκηση. Σας δίνω μία ενδεικτικά και όποιος δεν νυστάζει ας δώσει μια βοήθεια...
Δίνονται τα σταθερά σημεία Α,Β με Ι ΑΒ Ι=4. Να βρείτε το γεωμ.τόπο των σημείων Μ ώστε: ΜΑ+ΜΒ=5.

Εγώ το ΜΑ το έγραψα ως ΜΒ+ΒΑ και το ΜΒ ως ΜΑ+ΑΒ αλλά πάλι στην ίδια εξίσωση καταλήγω!! ΑΛλά και με ένα άλλο σημείο αναφοράς που πήρα το Ο δεν έγινε τίποτα!!!
Αύριο θα ξυπνήσω πρωί πρωί για να δω την άσκηση γι αυτό πλιζ, αν δεν κοιμάται κανείς ας δώσει μια βοήθεια σήμερα για να δω αύριο αν μπορώ να τη βγάλω!!! Πραγματικά σας είμαι ευγνώμων!:)


Μπορεί να μην τα καλοθυμάσαι πάντως με βοήθησες αρκετά!!! Ξέχασα να σε ευχαριστήσω κιόλας. Είπαμε, μην γίνουμε όμως και χωρίς σεβασμό και αξίες(για μένα το λέω αυτό που καμιά φορά μπορεί να γίνομαι απότομη ή αυταρχική επειδή βιάζομαι να τις λύσω. ...)
Κοιταξε αν δεν κανω λαθος απο την γεωμετρια γνωριζουμε οτι καθε ορθογωνιο τριγωνο βαινει σε ημικυκλιο αρα το (αβ)=4 ειναι διαμετρος και το μ κινειται σε κυκλο αλλα δεν ειναι σιγουρος μηπως αναμεσα στο μα και μβ εχει επι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Τελικά το βρήκα αυτό που ρωτούσα οπότε εντάξει είμαι τώρα. Σε μια άλλη άσκηση όμως λέει: Αν β διάνυσμα διάφορο του μηδενικού και α είναι μοναδιαίο και η εξίσωση Ια+χβΙ=1 έχει διπλή ρίζα, να αποδείξετε ότι α κάθετο στο β.
Εγώ πήρα την εξίσωση που μου δίνει την ύψωσα στο τετράγωνο κατέληξα σε τριώνυμο, και υπέθεσα ότι αφού έχει διπλή ρίζα άρα χ=-β/2α=-συνθ/ΙβΙ
και μετά αντικατέστησα στην Ια+χβΙ=1 το χ που βρήκα πιο πάνω αλλά δεν καταλήγω να βρω αβ=0 ώστε να αποδείξω ότι τα δύο διανύσματα είναι παράλληλα. Νομίζω ότι κάπου έχω λάθος. Αλλά δεν ξέρω που...Οποιος μπορεί να το βρει ας μου πει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Παιδιά 3 σημεία ορίζουν πάντα κύκλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Τελικά το βρήκα αυτό που ρωτούσα οπότε εντάξει είμαι τώρα. Σε μια άλλη άσκηση όμως λέει: Αν β διάνυσμα διάφορο του μηδενικού και α είναι μοναδιαίο και η εξίσωση Ια+χβΙ=1 έχει διπλή ρίζα, να αποδείξετε ότι α κάθετο στο β.
Εγώ πήρα την εξίσωση που μου δίνει την ύψωσα στο τετράγωνο κατέληξα σε τριώνυμο, και υπέθεσα ότι αφού έχει διπλή ρίζα άρα χ=-β/2α=-συνθ/ΙβΙ
και μετά αντικατέστησα στην Ια+χβΙ=1 το χ που βρήκα πιο πάνω αλλά δεν καταλήγω να βρω αβ=0 ώστε να αποδείξω ότι τα δύο διανύσματα είναι παράλληλα. Νομίζω ότι κάπου έχω λάθος. Αλλά δεν ξέρω που...Οποιος μπορεί να το βρει ας μου πει...:)

Για δες λίγο εδώ:

https://docs.google.com/document/edit?id=1nWZCZpsNWgcwev5LhajDWATypBjdlH66qZXMKy1yDOA&hl=en#
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Παιδιά 3 σημεία ορίζουν πάντα κύκλο;

Όχι. Για παράδειγμα 3 συνευθειακά σημεία δεν ορίζουν κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Ορίζουν όμως πάντα παραβολή.
Σωστά;
Ποτέ ορίζουν κύκλο όμως;
Ποια συνθήκη ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top