Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ρε παιδια τι ακριβως κανουμε στις ασκησεις της στατιστικής; :P Τις συναρτησεις νταξ τις ξέρω απο κατευθυνση αλλα με στατιστική κωλύομαι :P To μονο που θυμαμαι ειναι κατι fv ( αν υπαρχει κιολας :P )

Αν ανοίξεις λίγο το βιβλίο και αρχίσεις να διαβάζεις θα καταλάβεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει θεωρία/αποδείξεις στις παραγράφους 2.2, 2.3, 3.1, 3.2 και αν ναι, ποια είναι αυτή;
Και καμία ασκησούλα θα με βοηθούσε (τα βασικά). Τo study4exams άνοιξε, και τη θεωρία θα την δω από εκεί μάλλον, αλλά μήπως οι ασκήσεις είναι σε επίπεδο Πανελλαδικών και όχι ενδοσχολικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει αν μπορουν να μπουν ασκησεις απο πινακεσ κατανομης συχνοτητων και αθροιστικεσ συχνοτητεσ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Για βοηθήστε.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 11407009_806064746150153_6399999724796537227_n.jpg
    11407009_806064746150153_6399999724796537227_n.jpg
    96.1 KB · Εμφανίσεις: 182

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Για βοηθήστε.:worry:

Λοιπόν 1.θα πεις χ-3 διάφορο του 0 συνεπαγετε χ διάφορο του 3 άρα το πεδίο ορισμού ειναι Αf=R-{3}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Λοιπόν 1.θα πεις χ-3 διάφορο του 0 συνεπαγετε χ διάφορο του 3 άρα το πεδίο ορισμού ειναι Αf=R-{3}

Εχμ. Τα θέλω αναλυτικά και σωστά εννοείται. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
1η άσκηση
a) Το πεδίο ορισμού είναι όλο το R εκτός τα σημεία στα οποία δεν ορίζεται. Δηλαδή, αυτά στα οποία μηδενίζεται ο παρανομαστής.
b) Το x^2 - 3 γράφεται ως (x - 3)(x + 3) το οποίο απλοποιείται με τον παρανομαστή.

2η άσκηση
a) Η μέση τιμή (
) είναι το άθροισμα όλων των τιμών που σου δίνεται δια του πλήθους τους.
b) Διατάσεις τα στοιχεία σε αύξουσα σειρά. Αν το πλήθος τους είναι περιττό, τότε η διάμεσος (δ) είναι η μεσαία τιμή. Αν είναι άρτιο, τότε είναι το άθροισμα των δύο μεσαίων δια του 2.
c) Το εύρος (R) υπολογίζεται με την αφαίρεση της μικρότερης τιμής από την μεγαλύτερη.
d) Εκμεταλλεύεσαι τον τύπο

e) Ο συντελεστής μεταβλητότητας (CV) είναι |
| / s. Αν είναι μικρότερος από 10%, τότε έχουμε ομοιογενές δείγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
O συντελεστής μεταβλητότητας είναι .
Επίσης ο τύπος της δειγματικής διακύμανσης με τους n-1 βαθμούς ελευθερίας είναι λάθος σύμφωνα με το σχολικό (αλλά ολόσωστος πέρα από το σχολικό).
Για να μην πολυλογώ, στη θέση του n-1 πρέπει να βάλεις το n στον παρονομαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι,εγω που αναγκαστικα πρεπει να δωσω μαθηματικα γενικης στις πανελληνιες του χρονου και δεν εχω ιδεα,ποτε μου δεν τα διαβασα και δεν τα καταλαβαινα,απο που πρεπει να αρχισω για να μπορω να λυνω ασκησεις της γ λυκειου;Αν με τη βοηθεια καθηγητη επιανα την υλη των πανεληννιων κατευθειαν θα μπορουσα να τα μαθω η πρεπει να εχω τις βασεις απο προηγουμενες χρονιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι,εγω που αναγκαστικα πρεπει να δωσω μαθηματικα γενικης στις πανελληνιες του χρονου και δεν εχω ιδεα,ποτε μου δεν τα διαβασα και δεν τα καταλαβαινα,απο που πρεπει να αρχισω για να μπορω να λυνω ασκησεις της γ λυκειου;Αν με τη βοηθεια καθηγητη επιανα την υλη των πανεληννιων κατευθειαν θα μπορουσα να τα μαθω η πρεπει να εχω τις βασεις απο προηγουμενες χρονιες;

Η αλήθεια είναι πως τα Μαθηματικά Γενικής της Γ' Λυκείου δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.Είναι διαφορετικά σε σχέση με αυτά που έκανες μέχρι τώρα.Κάθε άσκηση έχει μια συγκεκριμένη μεθοδολογία για να τη λύσεις και τα ζητούμενα είναι ξεκάθαρα.Θα μάθεις πολλά καινούργια πράγματα,οπότε θα έχεις την ευκαιρία από την αρχή να προσαρμοστείς. Απλώς,στα μαθηματικά,όπως και σε άλλα μαθήματα,πρέπει να έχεις κάποιες στοιχειώδεις βάσεις.Για παράδειγμα,να ξέρεις την αλλαγή των προσήμων σε πράξεις αφαίρεσης-πρόσθεσης-πολλαπλασιασμού κλπ. Επίσης,εκτός από τις βάσεις αυτές,πρέπει να είσαι προσεκτική στις πράξεις,ώστε να μην κάνεις κανένα λάθος. Θα σου συνιστούσα,εάν έχεις τη δυνατότητα,να ξεκινήσεις τα καλοκαιρινά μαθήματα (θερινή προετοιμασία) στα μαθηματικά κυρίως (εφόσον αντιμετωπίζεις κάποια δυσκολία),καθώς θα ολοκληρώσεις το 1ο κεφάλαιο,που είναι το βασικότερο.Καλή αρχή να έχεις και μην αγχώνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ!Δηλαδη δεν ειναι απαραιτητο να μαθω για παραδειγμα εξισωσεις που καναμε στο γυμνασιο και οτι αλλο μαθαμε και την υλη της α και β λυκειου;Το λεω επειδη εγω δεν εχω καθολου βασεις απο αλλες χρονιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ας μη μπαίνει εδώ μέσα ο κάθε άσχετος και πετάει ό,τι κοτσάνα του έρθει στο κεφάλι. Και ο πιο αδαής γνωρίζει ότι για την κατανόηση των μαθηματικών μιας τάξης χρειάζονται σχεδόν όλες οι γνώσεις μαθηματικών των προηγούμενων τάξεων (Λυκείου και Γυμνασίου) και πέρα από τις γνώσεις, το πιο σημαντικό: να έχει ασκηθεί ο μαθητής στην καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης. Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι στα Μαθηματικά Γ.Π. της Γ λυκείου δεν θα μπορέσει να προχωρήσει ο μαθητής εκείνος που έχει πολλά κενά από την ύλη των προηγούμενων τάξεων. Εκτός αν, βέβαια, είναι αποφασισμένος να δουλέψει πολύ σκληρά και εντατικά για να καλύψει τα κενά του, πράγμα πολύ δύσκολο να γίνει στην τελευταία τάξη γιατί αυτό απαιτεί πάρα πολύ χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Φυσικά και πρέπει !
Είναι πράγματα που ακόμη κι αν δεν τα δεις στις εξετάσεις θα τα δεις εντός πανεπιστημίου.
Ειδικότερα αν επιλέξεις θετικό-τεχνολογική σχολή.
Τα μαθηματικά του Γυμνασίου-Λυκείου είναι η βάση σε όλα όσα σχετικά με τα μαθηματικά μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Απο θεωρια πεφτει τιποτα στις πανελληνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KamilGR

Νεοφερμένος

Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εννοειται πως πεφτει θεωρια..το πρωτο θεμα , 25 στα 100 δηλαδη , ειναι θεωρια !! (Ασε που πρεπει να ξερεις και θεωρια για να καταφερεις γενικα να λυσεις ασκησεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ωραια ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
πιστευετε πως η δυσκολια των θεματων θα ειναι αναλογη με την περσινη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
οι αποδειξεις δεν ειναι 5 στο πρωτο κεφαλαιο και 5 στο τριτο η μου ξεφευγει καμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν Α, Β είναι ενδεχόμενα ενός δειγματικού χώρου Ω και P(A) + P(B) < 1, τότε τα Α, Β είναι ασυμβίβαστα ενδεχόμενα.
Ο παραπάνω ισχυρισμός είναι σωστός ή λάθος και γιατί;
Ναι, διαβάζω μόνος μου πιθανότητες...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top