Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Trolling Stones

Νεοφερμένος

Ο Trolling Stones αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
hi guys.η παραγωγος του f(t)=(x^2)-3x+συνt μας κανει -ημτ γτ τα χ θεωρουνται σταθεροι οροι και γινονται μηδεν?
Γιατί η συνάρτηση είναι ως προς το t.
Το x θεωρείται απλά ένας σταθερός αριθμός, γι αυτό η παράγωγός του είναι 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γενικά, κάτι το οποίο είναι εκτός ύλης στο Λύκειο, αλλά θα το διδαχτείς σε οποιαδήποτε θετικοτεχνολογικοοικονομική σχολή, είναι οι συναρτήσεις πολλών μεταβλητών.

Έτσι, η συνάρτηση:
f(t)= χ^2 - 3x + συνt
πιο σωστά γράφεται ως:
f(χ,t)= χ^2 - 3x + συνt

Στο Λύκειο επικρατεί η μεταβλητή της συνάρτησης να είναι το χ, αλλά αυτό δεν αποτελεί δέσμευση. Σκέψου το όπως στα ολοκληρώματα, που μπορεί να έχει περισσότερες από μία μεταβλητές, αλλά εσύ ασχολείσαι μόνο με την μεταβλητή ολοκλήρωσης (ό,τι έπεται του d).

Έτσι, στην παραπάνω περίπτωση, έχουμε:
df(x,t)/dt= -ημt
df(x,t)/dx= 2x-3
Στην πρώτη περίπτωση υπολογίζουμε την παράγωγο ως προς t, στην δεύτερη ως προς x.

Επειδή όμως, όπως είπα, ΔΕΝ διδάσκονται συναρτήσεις πολλών μεταβλητών στο Λύκειο, και η παραπάνω κατάσταση είναι ψιλομπαχαλελέ για τους περισσότερους μαθητές, απλοποείται και γράφεται σαν f(t) και η παράγωγός της η f'(t) [Σ-Λ 2014 Μαθ.Γεν]. Τα υπόλοιπα τα αντιμετωπίζεις σαν σταθερές. Δηλαδή, η f(t)= χ^2 - 3x + συνt, είναι μια συνάρτηση ως προς t, με το x να είναι μια σταθερή, της οποίας την τιμή δεν γνωρίζουμε (όπως η σταθερά c στα ολοκληρώματα).

Τέλος, επειδή συνηθίζεται να χρησιμοποιείται το x σαν μεταβλητή συναρτήσεων και το t σαν μεταβλητή ολοκλήρωσης, δεν σημαίνει ότι αποτελεί τον κανόνα. Μπορείς κάλλιστα να έχεις:
f(t)=ολοκλήρωμα ως προς χ
ή
f(u)=ολοκλήρωμα ως προς h
ή οτιδήποτε άλλο.

Και μην μου πει κανείς τώρα για μερικές παραγώγους. Σε βλέπω mathguy, έτοιμος να πεταχτείς είσαι...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Και μην μου πει κανείς τώρα για μερικές παραγώγους. Σε βλέπω mathguy, έτοιμος να πεταχτείς είσαι...:D
Εξαιρετικό ποστ.

For real, αν δεν είχα δει το σπόιλερ θα έδινα κήρυγμα για μερικές παραγώγους :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
καλα σε ενα ερωτημα του σαββαλα στα μαθ.γεν ηταν ωστε να σε εξοικιωσει με τους τυπους.επισης το επομενο ερωτημα εδινε εμφαση στο ιδιο πραγμα..τεσπα Ευχαριστω για το χρονο σας ολους.τωρα ενα αλλο ερωτημα ..αν σε εναν πινακα στην στατιστικη στην στηλη χi εχω τιμεσ που αρχιζουν απο το 21,22,23 πχ θα αναφερομαι σαν f21% 'η σαν f1% ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
hi guys.εδω πηρα τον τυπο α1+α2+...=360 αλλα δεν εβγαλα τιπουτα.καμια βοηθεια.πισω το χ το εχει 18 αλλα δεν ξερω πως βγαινει



[/IMG]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
hi guys.εδω πηρα τον τυπο α1+α2+...=360 αλλα δεν εβγαλα τιπουτα.καμια βοηθεια.πισω το χ το εχει 18 αλλα δεν ξερω πως βγαινει

Λύση:

a) 5x + 3x + 8x + 18 + x + 18 + x = 360
18x = 324
x = 18 μοίρες

b) Α = 90 μοίρες άρα (90/360)*100=25%
B = 54 μοίρες, άρα (54/360)*100=15%
Γ = 162 μοίρες, άρα (162/360)*100=45%
Δ = 36 μοίρες, άρα (36/360)*100 =10%
Ε= 18 μοίρες, άρα (18/360)*100=5%

c) Β=15% άρα 0,15*Χ = 108 <=> Χ=720 ψήφοι (τόσοι είναι οι συνολικοί ψήφοι)

Άρα, Α=25%*720=180, Β=108, Γ=45%*720=324, Δ=10%*720=72, Ε=5%*720=36
Και κάνεις το ραβδόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Λύση:

a) 5x + 3x + 8x + 18 + x + 18 + x = 360
18x = 324
x = 18 μοίρες

b) Α = 90 μοίρες άρα (90/360)*100=25%
B = 54 μοίρες, άρα (54/360)*100=15%
Γ = 162 μοίρες, άρα (162/360)*100=45%
Δ = 36 μοίρες, άρα (36/360)*100 =10%
Ε= 18 μοίρες, άρα (18/360)*100=5%

c) Β=15% άρα 0,15*Χ = 108 <=> Χ=720 ψήφοι (τόσοι είναι οι συνολικοί ψήφοι)

Άρα, Α=25%*720=180, Β=108, Γ=45%*720=324, Δ=10%*720=72, Ε=5%*720=36
Και κάνεις το ραβδόγραμμα.
Ευχαριστω πολυ.επαιρνα το χ° και το χ ως διαφορετικα για αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδιαααααα... Τι να κανω με τα μαθηματικα.. Διαβασα σημερα θεωρια αλλα αυριο τι κανω ? Απο ασκησεις βαριεμαι παρα πολυ να λυσω αλλα δν ξερω πως να κανω μια σωστη επαναληψη ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κι αύριο την θεωρία διάβασε μην σου ξεφύγει κάτι...
Από κει και πέρα λύσε κανένα θέμα πανελληνίων ή οεφε που να μην έχεις λύσει για τελευταίο τσεκάρισμα...
Αυτά φτάνουν, αν δεν θες να "αράξεις" διάβασε το επόμενο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειχα απορια τρια Σ/Λ ...επαναληπτικες του '10 το γ) ,επαναληπτικες του '08 το β),κανονικες του '08 το α)
https://www.lazaridi.info/arxeia/MGC_EPAN_2010.pdf
https://www.lazaridi.info/arxeia/MGC_EPAN_2008.pdf
https://www.lazaridi.info/arxeia/MGC_2008.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αν θες να λύσουμε τις απορίες ποσταρε τα κιολλας, σιγά μην κάτσουμε να ψάχνουμε...


Αν απλά μας ενημερώνεις, Ο.Κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
ειχα απορια τρια Σ/Λ ...επαναληπτικες του '10 το γ) ,επαναληπτικες του '08 το β),κανονικες του '08 το α)
1) https://www.lazaridi.info/arxeia/MGC_EPAN_2010.pdf
2) https://www.lazaridi.info/arxeia/MGC_EPAN_2008.pdf
3) https://www.lazaridi.info/arxeia/MGC_2008.pdf
Απ'το σχολικο:
1) σελ. 73 πανω πανω η 3η βουλα ( μπορεις να το δεις κι απ'τον πινακα 9 στην ιδια σελιδα)

2) σελ.16 τελευταια παραγραφος, η πρωτη προταση

3) συμφωνα με την αποδειξη σελ.151, οπου δεν αναφερεται κατι αντιστοιχο, προκυπτει οτι δεν υπαρχει καποιος περιορισμος... δεν γνωριζω να εξηγησω περαιτερω.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. Μη σε παρω στο λαιμο μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εμείς που γράφουμε ενδοσχολικά και δεν πολυπροσέχαμε όλη τη χρονιά, προλαβαίνουμε να κάνουμε τίποτα μέχρι την Παρασκευή; :P
Το 1ο κεφάλαιο το ξέρω από την κατεύθυνση. Στατιστική και Πιθανότητες δεν ξέρω σχεδόν καθόλου. Καμία ιδέα τι να διαβάσω; Το study4exams ανοίγει την Τρίτη(?).
(Δεν έχω ακόμα ύλη, αλλά ξέρω ότι είναι εντός όλα όσα κάναμε, οπότε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εμείς που γράφουμε ενδοσχολικά και δεν πολυπροσέχαμε όλη τη χρονιά, προλαβαίνουμε να κάνουμε τίποτα μέχρι την Παρασκευή; :P
Το 1ο κεφάλαιο το ξέρω από την κατεύθυνση. Στατιστική και Πιθανότητες δεν ξέρω σχεδόν καθόλου. Καμία ιδέα τι να διαβάσω; Το study4exams ανοίγει την Τρίτη(?).
(Δεν έχω ακόμα ύλη, αλλά ξέρω ότι είναι εντός όλα όσα κάναμε, οπότε...)

Το πρώτο απ' την κατεύθυνση, το τρίτο από την πρώτη λυκείου. Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρό κεφάλαιο, αν μάθεις τους τύπους που έχει δεν θα έχεις πρόβλημα.
Στην στατιστική μάθε τα παρακάτω και όλα Ο.Κ. Δεν θα σας ζητήσουν κάτι το εξισυζητημένο.
Έχεις χρόνο να διαβάσεις οπότε.

• Διάμεσος
• Αριθμητικός μέσος
• Συμπλήρωση πινάκων
• Εύρος
• Διακύμανση
• Τυπική απόκλιση
• Συντελεστής μεταβλητότητας

Μπορεί να έχει κι άλλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Το πρώτο απ' την κατεύθυνση, το τρίτο από την πρώτη λυκείου. Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρό κεφάλαιο, αν μάθεις τους τύπους που έχει δεν θα έχεις πρόβλημα.
Στην στατιστική μάθε τα παρακάτω και όλα Ο.Κ. Δεν θα σας ζητήσουν κάτι το εξισυζητημένο.
Έχεις χρόνο να διαβάσεις οπότε.

• Διάμεσος
• Αριθμητικός μέσος
• Συμπλήρωση πινάκων
• Εύρος
• Διακύμανση
• Τυπική απόκλιση
• Συντελεστής μεταβλητότητας

Μπορεί να έχει κι άλλα :P

Ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όταν (πριν από αιώνες) έδινα στο σχολείο Μαθηματικά γενικής, μας είχαν αφαιρέσει το 1ο κεφάλαιο και είχαμε στην ύλη μας μόνο στατιστική και πιθανότητες. Μας είπαν ότι το έκαναν για λόγους ισότητας θετικοτεχνολογικών με θεωρητικούς. Αυτό τότε δεν μου είχε πολυαρέσει (καθώς δεν με συνέφερε), όμως εκ των υστέρων το βρίσκω πολύ σωστό και λογικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Όταν (πριν από αιώνες) έδινα στο σχολείο Μαθηματικά γενικής, μας είχαν αφαιρέσει το 1ο κεφάλαιο και είχαμε στην ύλη μας μόνο στατιστική και πιθανότητες. Μας είπαν ότι το έκαναν για λόγους ισότητας θετικοτεχνολογικών με θεωρητικούς. Αυτό τότε δεν μου είχε πολυαρέσει (καθώς δεν με συνέφερε), όμως εκ των υστέρων το βρίσκω πολύ σωστό και λογικό.


Με την προϋπόθεση ότι διεξάγονται σωστά οι εξετάσεις. Γιατί αν οι επιτηρητές είναι τόσο "αφηρημένοι" όσο λέγεται, τους θεωρητικούς τους συμφέρει να γνωρίζουμε πράγματα από την ύλη, γιατί θα τα "μάθουν" και αυτοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Με την προϋπόθεση ότι διεξάγονται σωστά οι εξετάσεις. Γιατί αν οι επιτηρητές είναι τόσο "αφηρημένοι" όσο λέγεται, τους θεωρητικούς τους συμφέρει να γνωρίζουμε πράγματα από την ύλη, γιατί θα τα "μάθουν" και αυτοί...

Ισχύει. Αν και εκ των πραγμάτων είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον της τεχνολογικής να γράψει φυσική και μαθηματικά γενικης ανεξαρτήτως ύλης άρα ολα αυτά περί ισότητας είναι λίγο χαζά.
Άλλωστε ούτε στις πανελλήνιες υπάρχει ισότητα μεταξύ τεχνολογικής και θεωρητικής στα μαθηματικά γενικής, περιέργως όμως η θεωρητική και παλι μπαίνει 5ο πεδίο γράφοντας βάση (ή και λιγότερο)στα μαθηματικά γενικής γιατί σαφέστατα έχει πάει καλύτερα στα υπόλοιπα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να ξέρω από θεωρία στην Στατιστική και επίσης κάποιες κλασσικές ασκήσεις από σχολικό;
Θεωρία είναι τα πράσινα κουτάκια ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ρε παιδια τι ακριβως κανουμε στις ασκησεις της στατιστικής; :P Τις συναρτησεις νταξ τις ξέρω απο κατευθυνση αλλα με στατιστική κωλύομαι :P To μονο που θυμαμαι ειναι κατι fv ( αν υπαρχει κιολας :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top