Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποτε λεμε οτι τρια σημεια Α,Β,Γ ειναι συνεΥθειακα? και γιατι ισχυει αυτο λΑΒ=λΑΓ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
ποτε λεμε οτι τρια σημεια Α,Β,Γ ειναι συνεΥθειακα? και γιατι ισχυει αυτο λΑΒ=λΑΓ ?
Όταν υπάρχει ευθεία που διέρχεται και από τα τρία σημεία. Το ισχύει διότι τα ευθύγραμμα τμήματα βρίσκονται στην ίδια ευθεία άρα όπου ο συντελεστής διεύθυνσης της ευθείας που διέρχεται από τα εκάστοτε σημεία. Ένας άλλος τρόπος να αποδείξεις ότι είναι συνευθειακά είναι να δείξεις ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειναι λαθος να πω αυτο λΑΒ=λΒΓ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρεβος

Νεοφερμένος

Ο Έρεβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι λάθος.
Στην ουσία για να δείξεις ότι κάποια σημεία είναι συνευθειακά αρκεί να δείξεις ότι: (α) οι ευθείες που ορίζονται από τα σημεία αυτά είναι παράλληλες (ισότητα συντελεστών διεύθυνσης) και (β) ανά δύο οι ευθείες έχουν τουλάχιστον ένα κοινό σημείο. (Παράλληλες ευθείες με κοινό σημείο => οι ευθείες ταυτίζονται)
Ο mathguy1996 πήρε 2 ευθείες που έχουν ως κοινό τους σημείο το Α (ΑΒ, ΑΓ). Εννοείται όμως ότι μπορείς να πάρεις όποιο σημείο θες εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δε καταλαβαινω στο θεμα γ το Β πως θα κανω το πινακα αφου μου δινει 6 σημεια αλλα 5 κλασεις https://www.study4exams.gr/math_g/pdf/MG_ED/MG_ED2_EKF.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έρεβος

Νεοφερμένος

Ο Έρεβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το πρώτο σημείο που σου δίνει, Α=(2, 0), είναι η κάτω αριστερή κορυφή του πρώτου ορθογωνίου του ιστογράμματος.
Τα υπόλοιπα είναι οι πάνω δεξιά κορυφές όλων των ορθογωνίων του ιστογράμματος.

Αυτό το κάνουμε γιατί θεωρούμε ότι πριν από την πρώτη κλάση που θέτουμε υπάρχουν άλλες* που έχουν όμως μηδενική συχνότητα. Οπότε αν πας να φτιάξεις το πολύγωνο αθροιστικών σχετικών συχνοτήτων, το πρώτο σημείο σου θα είναι η πάνω δεξιά γωνία του "εικονικού" ορθογωνίου που προηγείται του πρώτου. Το "εικονικό" ορθογώνιο όμως έχει ύψος 0 και άρα το σημείο αυτό συμπίπτει με την κάτω αριστερή γωνία του πρώτου "ορατού" ορθογωνίου του ιστογράμματος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chonx

Νεοφερμένος

Ο chonx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια λιγη βοηθεια στο γ,δ ερωτημα

το Ω={0,1,2,3,4,5,6,7,8,9}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 11103943_639627956139245_1123434304_n.jpg
    11103943_639627956139245_1123434304_n.jpg
    173.4 KB · Εμφανίσεις: 221

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ΟΕΦΕ τι επεσε παιδια ξερει κανεις :/ ........???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι εννοει η εκφωνηση ''η εφαπτομενη η οποια συμπιπτει με το πολυγωνο αθροιστικων συχνοτητων της συνεχους μεταβλητης Χ'' και μετα λεει να βρουμε το μεγεθος του δειγματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αν εχει κανεις η ξερει τα θεματα ΟΕΦΕ ας στιλει π.μ. Ευχαριστω;) !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Γεια σας παιδια να ρωτησω δυο πραγματα στα μαθ.γεν?
1)Μια ασκηση μου λεει να αποδειξω οτι η γραφικη παρασταση τησ f(x) διερχεται απο αρχη των αξονων. {fx=x^3+2x^2-3x)(στο 2χ^2,μονο το χ εχει τετραγωνο)
Τι να κανω ? πωσ δειχνω οτι περνα απο αρχη αξονων η φχ και γενικα και εδω?
Πισω στισ λυσεισ μου εχει απλα F(0)=0 αυτο μονο...
2) σε αλλη ασκηση εχω F(x)=|x-2|+1
μου λεει να βρω σημεια τομης με αξονεσ.ωραια για τον y'y βρηκα το f(0) και το σημειο ειναι το Μ(0,3).ολα καλα.
τωρα στον χ'χ 8α πρεπει να κανω
fx)=o
|χ-2|+1=0
|χ-2|=-1 ..λογικα αυτο ειναι αδυνατο και λεω οτι δεν εχω σημειο τομησ στον αξονα χ'χ σωτστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γεια σας παιδια να ρωτησω δυο πραγματα στα μαθ.γεν?
1)Μια ασκηση μου λεει να αποδειξω οτι η γραφικη παρασταση τησ f(x) διερχεται απο αρχη των αξονων. {fx=x^3+2x^2-3x)(στο 2χ^2,μονο το χ εχει τετραγωνο)
Τι να κανω ? πωσ δειχνω οτι περνα απο αρχη αξονων η φχ και γενικα και εδω?
Πισω στισ λυσεισ μου εχει απλα F(0)=0 αυτο μονο...
2) σε αλλη ασκηση εχω F(x)=|x-2|+1
μου λεει να βρω σημεια τομης με αξονεσ.ωραια για τον y'y βρηκα το f(0) και το σημειο ειναι το Μ(0,3).ολα καλα.
τωρα στον χ'χ 8α πρεπει να κανω
fx)=o
|χ-2|+1=0
|χ-2|=-1 ..λογικα αυτο ειναι αδυνατο και λεω οτι δεν εχω σημειο τομησ στον αξονα χ'χ σωτστα?

1) Η αρχή των αξόνων είναι το Ο(0,0). Θέτεις όπου χ το 0, υπολογίζεις το f(0) δηλαδή και, ελπίζεις, να βγει 0.
2) Για να βρεις σημεία τομής με τον άξονα χ'χ ορίζεις ότι f(x)=0, αντικαθιστάς την f(x) και βρίσκεις τα χ που επαληθεύουν την εξίσωση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, καταλήγεις ότι η εξίσωση είναι αδύνατη, δεν υπάρχουν χ που να την ικανοποιούν, άρα η αρχική υπόθεση, ότι η f(x) μηδενίζεται, ήταν εσφαλμένη. Συνεπώς, δεν τέμνει τον άξονα χ'χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
γεια σας ξανα.θα.μπορουσε καποιος να μου πει αναλυτικα πωσ βρισκει το: (e^x)-(e^-x)/(e^x)+(e^-x)<0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σας ξανα.θα.μπορουσε καποιος να μου πει αναλυτικα πωσ βρισκει το: (e^x)-(e^-x)/(e^x)+(e^-x)<0

Μπορείς να το προχωρήσεις εύκολα από κει και πέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    217.5 KB · Εμφανίσεις: 181

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ναι ευχαριστω το ειχα κανει αυτο αλλα μετα βρισκω -1>1 που δεν με βοη8αει για το πο των χ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι ευχαριστω το ειχα κανει αυτο αλλα μετα βρισκω -1>1 που δεν με βοη8αει για το πο των χ......

Λοιπόν η εκθετική συνάρτηση είναι γνησίως αύξουσα στο R άρα ισχύει 2χ<-2χ
Δεν μπορείς να διαγράψεις το Χ γιατί μπορεί να πάρει μηδενική τιμή: ισχύει 4χ<0 δηλ. Χ<0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ..το βοη8ημα δεν τα εξηγει καλα για αυτο..ασε που δεν παω φροντ..thanks ..παω να διαβαζω #aode :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
. παιδια γεια σας.μπορει κανεισ να μου εξηγησει γτ στην πανω ασκηση το π.ο ειναι το (1,6) ενω στην κατω το (-5,-3)υ(-3,6)? μηπωσ επειδη στην κατω δεν εχουν το ιδιο προσημο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Στην πρώτη περίπτωση, το ΠΟ είναι (1,4)ένωση(4,6). Το f(4) δεν ορίζεται. Το άσπρο κυκλάκι στα 1,4,6 σημαίνει ότι η συνάρτηση f δεν μπορεί να οριστεί σε εκείνα τα σημεία.

Αντίστοιχα, στη 2η περίπτωση είναι (-5,-3)ένωση(-3,3)ένωση(3,6), για τους ίδιους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top