Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι λάθος ,απλά πρέπει να δείξεις ότι ενώνεις τα κέντρα κάθε ορθογωνίου,για αυτό καλύτερα να κάνεις και το ιστόγραμμα συχνοτήτων.


Μία άλλη ερώτηση βρε παιδιά...
Πρέπει να μάθουμε και σαν θεωρία αυτά που λέει για τους πίνακες στη σελίδα 62;;Είναι μέσα στην εξεταστέα ύλη αλλά μου φαίνεται λίγο κουλό να εξετάσουν κάτι τέτοιο ως θεωρία.

Επίσης

Η αναζήτηση του limf(x) όταν x->xo γίνεται μόνο όταν το xo ανήκει στο πεδίο ορισμού της συνάρτησης f.

Γιατί είναι λάθος αυτή η πρόταση;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μία άλλη ερώτηση βρε παιδιά...
Πρέπει να μάθουμε και σαν θεωρία αυτά που λέει για τους πίνακες στη σελίδα 62;;Είναι μέσα στην εξεταστέα ύλη αλλά μου φαίνεται λίγο κουλό να εξετάσουν κάτι τέτοιο ως θεωρία.
Αν το βάλουν κατα την γνώμη μου πρέπει να κάψουν την απόδειξη και να δώσουν εκεί τους πολλούς βαθμούς.


Επίσης

Η αναζήτηση του limf(x) όταν x->xo γίνεται μόνο όταν το xo ανήκει στο πεδίο ορισμού της συνάρτησης f.

Γιατί είναι λάθος αυτή η πρόταση;:hmm:

:hmm: Είσαι σίγουρος πως είναι λάθος; Γιατί η γενικής δεν ασχολείται με πλευρικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Επίσης Η αναζήτηση του limf(x) όταν x->xo γίνεται μόνο όταν το xo ανήκει στο πεδίο ορισμού της συνάρτησης f.

Γιατί είναι λάθος αυτή η πρόταση;:hmm:
Δεν είναι απαραίτητο το χο να ανήκει στο πεδίο ορισμού της f. Αν δεν ανήκει στο Df, τότε το χο πρέπει να είναι υποχρεωτικά άκρο του πεδίου ορισμού της. π.χ. f(x)=(x^2-1)/(x-1)
To Df είναι το R-{1}, ωστόσο το limf(x), x-->1 είναι ίσο με 2.

Αν το βάλουν κατα την γνώμη μου πρέπει να κάψουν την απόδειξη και να δώσουν εκεί τους πολλούς βαθμούς.




:hmm: Είσαι σίγουρος πως είναι λάθος; Γιατί η γενικής δεν ασχολείται με πλευρικά.
Δεν είναι απαραίτητο να "μπλέξεις" με πλευρικά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι δίκλαδες συναρτήσεις που αλλάζουν τύπο μόνο για ένα χο του πεδίου ορισμού τους και μας ζητούν να τις εξετάσουμε ως προς την συνέχεια, παραγωγισιμότητα κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ναι αλλά όπως είπες το ανήκει στο πεδίο ορισμού της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ναι αλλά όπως είπες το ανήκει στο πεδίο ορισμού της...
Δες το προηγούμενο post μου. Σίγουρα έχεις κάνει πολλές τέτοιες ασκήσεις όταν ξεκίνησες τα Μαθηματικά Γενικής και συγεκριμένα τα όρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δες το προηγούμενο post μου. Σίγουρα έχεις κάνει πολλές τέτοιες ασκήσεις όταν ξεκίνησες τα Μαθηματικά Γενικής και συγεκριμένα τα όρια.

Ναι όντως. :thumbsup:
Αλλά και πάλι με όρια σε άκρα πεδίου ορισμού δεν ασχοληθήκαμε. Δλδ σε περιπτώσεις (0,20) ποτέ δεν ψάξαμε το όριο στο 0 ή 20.
Σε πεδία ορισμού της μορφής (0,1)υ(1,+00) ναι ασχοληθήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ναι όντως. :thumbsup:
Αλλά και πάλι με όρια σε άκρα πεδίου ορισμού δεν ασχοληθήκαμε. Δλδ σε περιπτώσεις (0,20) ποτέ δεν ψάξαμε το όριο στο 0 ή 20.
Σε πεδία ορισμού της μορφής (0,1)υ(1,+00) ναι ασχοληθήκαμε.
Ναι, έχεις δίκιο, δεν νομίζω να ασχοληθήκαμε με κάποιες περιπτώσεις στην Γενική Παιδεία. Αλλά γενικά η αρχική πρόταση για Σ/Λ που αναφερόμαστε είναι Λάθος, το χο μπορεί και να μην ανήκει στο πεδίο ορισμού της συνάρτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Heeeelp..

Το δα και στο βοήθημα μου το δα και στο study4exams και με ψιλομπέρδεψε.
(Παράδειγμα 6) https://www.study4exams.gr/math_g/course/view.php?id=83#2

Ο τύπος με τον οποίο θα εργαστούμε δεν θα μας δίνεται? Γιατί δεν είναι στην εκφώνηση?


Δεν νομίζω ότι είναι λάθος ,απλά πρέπει να δείξεις ότι ενώνεις τα κέντρα κάθε ορθογωνίου,για αυτό καλύτερα να κάνεις και το ιστόγραμμα συχνοτήτων.

Ok, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzoula

Νεοφερμένος

Η zouzoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τους ορισμούς τι είναι στατιστική,πληθυσμός απογραφή κλπ θα τους διαβάσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Heeeelp..

Το δα και στο βοήθημα μου το δα και στο study4exams και με ψιλομπέρδεψε.
(Παράδειγμα 6) https://www.study4exams.gr/math_g/course/view.php?id=83#2

Ο τύπος με τον οποίο θα εργαστούμε δεν θα μας δίνεται? Γιατί δεν είναι στην εκφώνηση?

Λογικά θα σου δίνεται, αλλά δεν είναι και δύσκολος για να τον μάθεις. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λογικά θα σου δίνεται, αλλά δεν είναι και δύσκολος για να τον μάθεις. :hmm:

I know, αλλά από τις περσινές σημειώσεις μου έχω γράψει ότι ο τύπος αυτός θα δίνεται... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Και εμένα αυτό μου έχει πει η καθηγήτρια μου αλλά καλού-κακού των έχω μάθει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzoula

Νεοφερμένος

Η zouzoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τους ορισμούς τι είναι στατιστική,πληθυσμός απογραφή κλπ θα τους διαβάσετε;
Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Εγώ επείδη μαθηματικά γενικής στοχεύω για 100αρι έχω διαβάσει τα πάντα που υπάρχουν στο βιβλίο. Από αυτά που αναφέρεις δύσκολα πάντως να πέσει κάτι. Ισως η απογραφή για Σ η Λ. Πάντως αν δεν σε πιέζει ο χρόνος διάβασε τα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Τους ορισμούς τι είναι στατιστική,πληθυσμός απογραφή κλπ θα τους διαβάσετε;

Για Σ-Λ παίζουν αυτά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
και το κλασσικό Σ-Λ που έχει πέσει καμια 5-6 φορές στις Πανελλήνιες σαν Σ-Λ είναι το εξής:
"Ένα μεγαλύτερο δείγμα δίνει καλύτερα αποτελέσματα από ένα μικρότερο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Λάθος, το πιο αντιπροσωπευτικό δίνει πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Τώρα τελείωσα για 3η φορά όλη την θεωρία και την αφήνω στην άκρη μέχρι αύριο το πρωί που θα κάνω μια μικρή ανάγνωση. Πολύ περιορισμένη θεωρία σε σχέση με μαθηματικά κατ. και οι αποδείξεις αρκετά εύκολες. Προσωπικά είμαι 99% σίγουρος οτί η φετινή απόδειξη θα είναι από πιθανότητες. Ισως ο απλός προσθετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
και το κλασσικό Σ-Λ που έχει πέσει καμια 5-6 φορές στις Πανελλήνιες σαν Σ-Λ είναι το εξής:
"Ένα μεγαλύτερο δείγμα δίνει καλύτερα αποτελέσματα από ένα μικρότερο."

Λάθος, το πιο αντιπροσωπευτικό δίνει πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.
Και το ηθικό δίδαγμα:
Το μέγεθος δεν έχει σημασία!
Sorry για το off-topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Επιτρεπετε να χρησιμοποιησουμε κανονα de L'Hospital σε περιπτωση που μας τυχει καποιο σχετικο οριο ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top