Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Tελικά το είχα πιο μετά λυμένο αλλά tnx πάντως θα δω και αυτό το σάιτ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivianouz

Νεοφερμένος

Η Βίβιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλησπερα!μπορει να κανεις να βοηθησει...?:worry:
1)δινεται η συναρτηση
A α) να βρεθει το οριο
β)να βρεθει ο συντελεστης διευθυνσης της εφαπτομενης της Cg στο Α(1,g(1)) οπου
γ)να βρεθουν τα ακροτατα της f
B)εστω χ1,χ2.....,χν οι τιμες μιας μεταβλτητης χ με χκ=2κ , κ=1,2...,5 και οι αντιστοιχες συχνοτητες ν1<ν2<ν3<ν4<ν5 οπου ν1,ν2,ν3 οι τετμημενες των σημειων στα οποια η f παρουσιαζει ακροτατα ν4=2ν2 και ν5=4ν1+2ν3
α)να βρεθει η μεση τιμη χ
β)να βρεθει η διαμεσος δ

2)oι βαθμοι των φοιτητων στο μαθημα της στατιστικης ακολουθουν την κανονικη κατανομη με μεση τιμη ιση με και τυπικη αποκλιση ,η οποια ισουται με την ελαχιστη τιμη του συντελεστη διευθυνσης της εφαπτομενης της γραφικης παραστασης της
A)να υπολογιστουν η μεση τιμη χ και η τυπικη αποκλιση s του δειγματος Α, οπου Α οι βαθμοι των φοιτητων
Β)να υπολογιστουν η διαμεσος δ και το ευρος R του δειγματος Α
Γ)να βρεθει ο συνολικος αριθμος των φοιτητων εαν γνωριζουμε οτι εχουν βαθμο τουλαχιστον 5 και το πολυ 8.
Δ)ο καθηγητης αποφασισε να μειωσει κατα λ μοναδες τους βαθμους ολων των φοιτητων λογω αντιγραφης.Αν το ποσοστο των φοιτητων που δεν περασε το μαθημα (βαθμος κατω απο 5)αυξηθηκε κατα 34 τοις εκατο τοτε:
α)να βρεθει το λ
β)Αν υποθεσουμε οτι το Β ειναι το δειγμα της νεας βαθμολογιας των φοιτητων να βρεθει εαν το Β ειναι ομοιογενες,καθως επισης και πιο απο τα δυο δειγματα εχει μεγαλυτερη ομοιογενεια.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παιδιά το ολοκλήρωμα του 1/cosx μας είχε πει από ότι γράφω στις σημειώσεις να το βρούμε κάνοντας τον αριθμητή άθροισμα και τον παρονομαστή γινόμενο χρησιμοποιώντας τις τριγωνομετρικές με τα διπλάσια τόξα και κάτι τέτοια. Και τώρα που προσπαθώ δεν μου βγαίνει. Λίγο χελπ κάποιος;;;

Πολλαπλασίασα αριθμητή και παρονομαστή με cosx, αντικατέστησα sinx=y και έγραψα το κλάσμα

Αρα Β-Α=0 και Α+Β=1 (Εκ ταυτότητας ίσα πολυώνυμα) Α=Β=½
Η συνέχεια δική σου . Θυμίζω 1+sinx=[sin(x/2)+cos(x/2)]^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Χαίρετε,

με τη σειρά μου κι εγώ παραθέτω απορίες όντας θεωρητικός.
Σελίδα 28,αποδείξεις παραγώγισης βασικών συναρτήσεων,

f(x)=c
Εχουμε f(x+h)-f(x)=c-c=0
τι έπαθε το h;:redface:

Οπου f(x) , βαζουμε c.Στην περίπτωση f(x+h) τι ;

και παρακάτω

f(x)=x
Λέει f(x+h)-f(h)=(x+h) - x = h
εδώ πως επιβίωσε το h;:confused:

Γενικά προσπαθώ να τα μάθω καταλαβαίνοντας τα και όχι παπαγαλίζοντας.Βλέπω όμως κάτι σιδηρόδρομους , ειδικά στους κανόνες παραγώγισης και τρελαίνομαι.Τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χαίρετε,

με τη σειρά μου κι εγώ παραθέτω απορίες όντας θεωρητικός.
Σελίδα 28,αποδείξεις παραγώγισης βασικών συναρτήσεων,

f(x)=c
Εχουμε f(x+h)-f(x)=c-c=0
τι έπαθε το h;:redface:

Οπου f(x) , βαζουμε c.Στην περίπτωση f(x+h) τι ;

και παρακάτω

f(x)=x
Λέει f(x+h)-f(h)=(x+h) - x = h
εδώ πως επιβίωσε το h;:confused:

Γενικά προσπαθώ να τα μάθω καταλαβαίνοντας τα και όχι παπαγαλίζοντας.Βλέπω όμως κάτι σιδηρόδρομους , ειδικά στους κανόνες παραγώγισης και τρελαίνομαι.Τι να κάνω;

Στο πρώτο το h τείνει στο 0 :)

Στο δεύτερο από την σχέση f(x)=x. Απλά αντί για x έχει h. Το h επιβίωσε επειδή (x+h) - x = x + h - x = h, δεν κρύβει κάτι άλλο :P Τα x φεύγουν.

Επειδή ήμουν τεχνολογική δεν ξέρω αν σου επαρκεί αυτή η απάντηση. Φαντάζομαι θα βρεθεί κάποιος να στο εξηγήσει πιο αναλυτικά (εγώ απλά βιάζομαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Στη δεύτερη περίπτωση δεν εννοείται πάλι Limit με h που τείνει στο ο;
Αυτό δεν κατάλαβα και μπερδεύομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Στο πρώτο το h τείνει στο 0 :)

Στο δεύτερο από την σχέση f(x)=x. Απλά αντί για x έχει h. Το h επιβίωσε επειδή (x+h) - x = x + h - x = h, δεν κρύβει κάτι άλλο :P Τα x φεύγουν.

Επειδή ήμουν τεχνολογική δεν ξέρω αν σου επαρκεί αυτή η απάντηση. Φαντάζομαι θα βρεθεί κάποιος να στο εξηγήσει πιο αναλυτικά (εγώ απλά βιάζομαι).

Μόνο που είπες τείνει νομίζω το έχασε. Ας δοκιμάσω και εγώ.
Όταν έχουμε μια συνάρτηση, ας πούμε f(x)=x^2+1 αντικαθιστούμε όπου x αυτό που θέλουμε. Π.χ. f(h)=h^2+1 ή f(x+h)=(x+h)^2+1.
Τωρα που έχουμε την συνάρτηση f(x)=c ,Που παρεπιπτόντος ονομάζετε σταθερή, ότι και να βάλεις στην θέση του x θα έχεις f(h)=c ή f(x+h)=c. Αν δεν κατάλαβες πες να δεί αν μπορεί κάποιος άλλος να στο εξιγήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Στο πρωτο ερωτημα που ειπες οτι το h τεινει στο 0 νομιζω οτι ειναι λαθος(τουλαχιστον στο βιβλιο δεν εχει οριο)
Απλα επειδη g(χ)=c αυτο σημαινει πως οποιο και να ειναι το χ η g ισουται με το ιδιο αριθμο.
π.χ g(5)=c και g(0)=c.H g ειναι σταθερη συναρτηση,δηλαδη g(x)=g(x+h)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι δίκιο έχεις. Απλώς τρέχω στο διάβασμα με κάτι διαφάνειες για το πανεπιστήμιο και το κοίταξα πολύ γρήγορα. Και επειδή θυμάμαι μερικές πιο πολλά από την κατεύθυνση τα μπέρδεψα. Θεωρείστε λάθος το post μου.

ΥΓ είναι αρκετά πιο απλό από ότι νόμιζα ότι ρωτάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ευχαριστω για την προθυμία σας.Κατάλαβα τι παίζει,εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια χαζή άσκηση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιον τύπο να πάρω.

Αν οι παρατηρήσεις έχουν μέση τιμή -1, να βρείτε το α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αφου εχεις 5 παρατηρησεις, θα τις προσθεσεις (ολες μαζι) και θα τις διαιρεσεις με το 5. Θα πρεπει τοτε το κλασμα αυτο να ισουται με -1. Και λυνεις την εξισωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έξι διαδοχικοί περιττοί αριθμοί έχουν διάμεσο 8.
i)Να βρείτε τους αριθμούς αυτούς και την μέση τιμή τους. (Τους βρήκα είναι 3,5,7,9,11,13 και μέση τιμή 8 )
ii)Αν κάθε έναν απο τους μικρότερους τρεις απο τους έξι αριθμούς τον πολλαπλασιάσουμε με το α η μέση τιμή γίνεται 10,5. να αποδείξεται ότι το α=2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έξι διαδοχικοί περιττοί αριθμοί έχουν διάμεσο 8.
i)Να βρείτε τους αριθμούς αυτούς και την μέση τιμή τους. (Τους βρήκα είναι 3,5,7,9,11,13 και μέση τιμή 8 )
ii)Αν κάθε έναν απο τους μικρότερους τρεις απο τους έξι αριθμούς τον πολλαπλασιάσουμε με το α η μέση τιμή γίνεται 10,5. να αποδείξεται ότι το α=2.
(3α + 5α + 7α + 9 + 11+ 13) : 6 = 10,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
(3α + 5α + 7α + 9 + 11+ 13) : 6 = 10,5

wtf? :eek: Τόσο απλό ήτανε. Μάλλον πρέπει να πάω για ύπνο. Ευχαριστώ Δία! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
θα ηθελα λιγη βοηθεια με την παρακατω ασκηση,
Ο χρόνος πρόκρισης ενός αγώνα δρόμου στον οποίο συμμετείχαν 400 αθλητές ,ήταν 170 λεπτά.Προκρίθηκαν 10 αθλητές , ενώ 64 αθλητές τερμάτισαν με χρόνο πάνω απο 200 λεπτά.Η κατανομή θεωρείται κανονική.
α)χ μέσο ; τυπική απόκλιση;
β)Ποση περίπου διαφορά είχε ο πρώτος απο τον τελευταίο αθλητή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Παρατηρούμε ότι .Σύμφωνα με την "καμπάνα" της κανονικής κατανομής το σημείο αφήνει δεξιά του το των παρατηρήσεων ενώ το σημείο αφήνει αριστερά του το των παρατηρήσεων. Έτσι συμπεραίνουμε ότι



απ' όπου εύκολα βρίσκουμε . Για το δεύτερο ερώτημα λόγω του ότι η κατανομή είναι κανονική, το εύρος των παρατηρήσεων θα είναι περίπου οπότε η απόσταση του πρώτου απ' τον τελευταίο θα είναι κατά προσέγγιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χμεσο - 2σ = 170 αφου 10/400 = 2,5% [(100-95)/2] και Χμεσο + s = 200 αφου 64/400 = 16% [(100-68)/2]. Συστημα δυο εξισωσεων και βρισκεις s=10 και Χμεσο = 190 . Ο πρωτος αθλητης εστω οτι εκανε χρονο οσο το Χμεσο-3σ και ο τελευταιος οσο το Χμεσο+3σ που μεταξυ τους απεχουν 6σ αρα 60 λεπτα περιπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
σας ευχαριστω παρα πολυ! ηταν τελικα ευκολο απλα ηθελε καλυτερη ερμηνευση των δεδομενων. και μια ακομα αν ειναι δυνατον, ειναι καπως μεγαλη,

https://ischool.e-steki.gr/attachment.php?attachmentid=51086&stc=1&d=1361143608
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
α) Αν συμβολίσουμε με την μέση τιμή των τεσσάρων και με την μέση τιμή των k+4 αριθμών είναι



β)


γ)

επίσης λόγω β θα είναι


δ)
άρα όχι ομοιογενές. Θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top