Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Το εξηγει ακριβως απο κατω στο σχολικο.Θεωρεις το πλατος της κλασης ως μοναδα μετρησης,ετσι ωστε το υψος του ορθογωνιου να ειναι ισο με το πλατος της αντιστοιχης συχνοτητας ή σχετικης συχνοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
οκ, ευχαριστω παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε αν το εξής ΣΛ είναι σωστό ή λάθος.
Διάμεσος (δ) ένος δείγματος ν παρατηρήσεων είναι η τιμή για την οποία το πολύ 50% των παρατηρήσεων είναι μικρότερες από αυτήν και το πολύ 50% των παρατηρήσεων είναι μεγαλύτερες από αυτήν.

(Δεν μας λέει αν οι παρατηρήσεις έιναι τοποθετημένες σε σειρά τάξης μεγέθους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos28

Νεοφερμένος

Ο Tasos28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε αν το εξής ΣΛ είναι σωστό ή λάθος.
Διάμεσος (δ) ένος δείγματος ν παρατηρήσεων είναι η τιμή για την οποία το πολύ 50% των παρατηρήσεων είναι μικρότερες από αυτήν και το πολύ 50% των παρατηρήσεων είναι μεγαλύτερες από αυτήν.

(Δεν μας λέει αν οι παρατηρήσεις έιναι τοποθετημένες σε σειρά τάξης μεγέθους)

Νομίζω υπαρχει στο βιβλιο με ακριβως ιδια διατυπωση. Αν σκεφτεις οτι η διαμεσος χωριζει τις παρατηρησεις "στη μεση" και και οτι οι μισες ειναι "απο δω" και οι υπολοιπες " απο κει" ( πιο απλο δε μπορω) το βρισκεις , ας μη στο χαλασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αρκετα πονηρο,αλλα πιστευω οτι ειναι λαθος για τον λογο που ανεφερες.Ναι υπαρχει στη σελιδα 88,αναφερει ομως οταν οι παρατηρησεις ειναι τοποθετημενες με σειρα ταξης μεγεθους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Οκ..ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ίδια ερώτηση είχε πέσει πανελλήνιες και η σωστή απάντηση ήταν ΣΩΣΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Σωστο ειναι σιγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
μπορούν να μας ζητήσουν την απόδειξη μιας παραγώγου συνάρτησης που δεν την αποδεικνύει το βιβλίο.??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
μπορούν να μας ζητήσουν την απόδειξη μιας παραγώγου συνάρτησης που δεν την αποδεικνύει το βιβλίο.??
Όχι!! Μόνο όσα αποδεικνύονται σε αποδείξεις ή εφαρμογές εντός ύλης, στο βιβλίο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
μπορούν να μας ζητήσουν την απόδειξη μιας παραγώγου συνάρτησης που δεν την αποδεικνύει το βιβλίο.??

Δεν συνιστάται, αλλά μπορεί να γίνει σε γενικότερο πλαίσιο ας πούμε πχ f(x)=x^3. Στο βιβλίο έχει σαν παράδειγμα το f(x)=x^2. Στα μαθηματικά κατεύθυνσης είχε ζητηθεί μια φορά κάτι που ήταν εκτός ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Όχι!! Μόνο όσα αποδεικνύονται σε αποδείξεις ή εφαρμογές εντός ύλης, στο βιβλίο ;)
Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Μια χαρα θα τα πατε μην αγχωνεστε!!!Καλη επιτυχια να εχετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μακάρι και ευχαριστούμε, επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitedove

Νεοφερμένος

Ο whitedove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
καλησπερα!

σε μεγαλο πληθοσ παρατηρησεων τη διαμεσο πωσ την βρισκω μπορει να μου εξηγησει καποιοσ??
π.χ μεγεθοσ 70 και εχω χ1 χ2 χ3 χ4 κ ν1=5 ν2=20 ν3=15 ν4=30 αντιστοιχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γεια. Εστω οτι σου δινετε το πληθος των παρατηρησεων, τοτε το μονο που κανεις ιεναι να δεις αν αυτος ο αριθμος ειναι αρτιος ή περιττος .
Αν ειναι αρτιος τοτε η διαμεσος ειναι η πληθος/2 παρατηρηση π.χ στο παραδειγμα σου 70/2 αρα η 35η παρατηρηση
Αν ειναι περιττος τοτε ειναι η (πληθος+1)/2 παρατηρηση αν θυμαμαι καλα. πχ αν πληθος=71 τοτε 72/2=36η παρατηρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitedove

Νεοφερμένος

Ο whitedove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ευχαριστω φιλε μου το καταλαβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Αν μου ζητάει μόνο πίνακα κατανομής συχνοτήτων, εγώ θα βάλω το vi και το fi% ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Αν μου ζητάει μόνο πίνακα κατανομής συχνοτήτων, εγώ θα βάλω το vi και το fi% ;
vi,fi,(fi%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Α! ευχαριστώ πολύ :) και όταν μου λέει κατανομή συχνοτήτων ( απολύτων και αθροιστικών );
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top