Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
καταλαβα τωρα, ειχα μπρδεψει το + με το επι

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Παιδια θελω λιγη βοηθεια με το β ερωτημα της ασκησης...δεν ειμαι σιγουρος δηλαδη.ειναι σωστο να θεωρησω τον πληθαριθμο του ενδεχομενου που ζηταει ως το αθροισμα των μισων εργατων απο τις 75-85 και 85-95?
Επειδή οι παρατηρήσεις κατανέμονται ομοιόμορφα στις κλάσεις έχουμε ότι στο διάστημα [82,85) περιλαμβάνονται
εργάτες ενώ στο διάστημα [85,93] περιλαμβάνονται
εργάτες οπότε έχουμε σύνολο 61 εργάτες και πιθανότητα 61/500=0,122
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπορει να μου πει καποιος αν ο ορισμος για το τοπικο ελαχιστο στο χ0 ειναι μονο αυτος ή και τπτ αλλο? Σας παρακαλω επείγει...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
μπορει να μου πει καποιος αν ο ορισμος για το τοπικο ελαχιστο στο χ0 ειναι μονο αυτος ή και τπτ αλλο? Σας παρακαλω επείγει...


Στη γενική παιδεία παραλείπεται το κριτήριο δεύτερης παραγώγου, και νομίζω πως αυτό χρησιμοποιείς σε αυτό τον ορισμό.
Στην αρχή έχει έναν άσχετο από παραγώγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
έχεις δικιο... το γραψα λαθος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
α) Η παραγωγος ειναι λαθος.Επισης για να πεις ατοπο θα πρεπει να εχεις κανει αρχικα μια υποθεση.Εγω δεν βλεπω καμια.Αν θες να το αποδειξεις με ατοπο απαγωγη θα πρεπει να πεις "Εστω οτι η F εχει τουλαχιστον ενα ακροτατο σε καποιο σημειο του Π.Ο της.,Αρα θα ισχυει F'(x)=0<=>.. και καταληγει σε ατοπο".
Μια αλλη λυση κατ' εμε ειναι να βρεις την παραγωγο στο Π.Ο (αφου ειναι παρ. σε αυτο) και να πεις οτι ειναι παντου θετικη και δεν μηδενιζεται για κανενα χ του Π.Ο.Αρα δεν εχει ακροτατα.

β) Ζητα να βρεις το σημειο απο το οποιο περνα η εφαπτομενη της F και εχει ελαχιστο συντ. διευθ. .Οταν σου ζητα να βρεις το ελαχιστο μιας συν. τι κανεις? τωρα σου ζητα ελαχ. συντ διευθ. ,οποτε σε ποια συναρτηση πρεπει να βρεις το ελαχιστο ? :)

! Προσοχη να αναφερεις τις συνεχεις και τις παραγωγισιμοτητες...

Τι μου θυμισες με τον Μπαρλα ρε φιλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ok βρήκα λύση! Ξέχασα να κάνω μονοτονία στη δύτονη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
α) Η παραγωγος ειναι λαθος.Επισης για να πεις ατοπο θα πρεπει να εχεις κανει αρχικα μια υποθεση.Εγω δεν βλεπω καμια.Αν θες να το αποδειξεις με ατοπο απαγωγη θα πρεπει να πεις "Εστω οτι η F εχει τουλαχιστον ενα ακροτατο σε καποιο σημειο του Π.Ο της.,Αρα θα ισχυει F'(x)=0<=>.. και καταληγει σε ατοπο".
Μια αλλη λυση κατ' εμε ειναι να βρεις την παραγωγο στο Π.Ο (αφου ειναι παρ. σε αυτο) και να πεις οτι ειναι παντου θετικη και δεν μηδενιζεται για κανενα χ του Π.Ο.Αρα δεν εχει ακροτατα.

β) Ζητα να βρεις το σημειο απο το οποιο περνα η εφαπτομενη της F και εχει ελαχιστο συντ. διευθ. .Οταν σου ζητα να βρεις το ελαχιστο μιας συν. τι κανεις? τωρα σου ζητα ελαχ. συντ διευθ. ,οποτε σε ποια συναρτηση πρεπει να βρεις το ελαχιστο ? :)

! Προσοχη να αναφερεις τις συνεχεις και τις παραγωγισιμοτητες...

που βλέπεις λάθος στην παράγωγο? μια χαρά σωστή είναι :D
επίσης, ουσιαστικά το ίδιο λέμε για το άτοπο.. μια χαρά τα έχω γράψει, απλά εσύ αντί για σύμβολα τα λες με λόγια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Και χωρίς δεύτερη παράγωγο:
Αφού έχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ωραία λύση! υπάρχει κάποιο site που φτιάχνετε αυτές τις εικόνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Κάτω από κει που γράφεις το μήνυμά σου έχει μία επιλογή που λέει "Σύνταξη κώδικα LaTeX" . Για να μετατραπεί ο κώδικας σε αυτό που βλέπουμε κάνουμε αυτό που περιγράφεται εδώ. Αν εξοικειωθείς αρκετά θα μάθεις να γράφεις τον κώδικα χωρίς την βοήθεια του συντάκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Μπορει κανεις να μου εξηγησει απλα ( χωρις τη θεωρια, την οποια την ξερω) πως βρισκουμε τη μονοτονια μιας συναρτησης. Μπερδευομαι στα προσημα. Πως ξερουμε που πρεπει να βαλουμε + ή - ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Aφου βρεις την παραγωγο, λες εστω οτι ειναι >, ιση του μηδενος και μετα απο πραξεις καταληγεις πχ οτι το χ είναι μεγαλυτερο ή ισο του 3
Τοτε στο πινακακι θα βάλεις + εκεί που το χ ειναι μεγαλυτερο ή ισο του 3!
Καταλαβες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μπορει κανεις να μου εξηγησει απλα ( χωρις τη θεωρια, την οποια την ξερω) πως βρισκουμε τη μονοτονια μιας συναρτησης. Μπερδευομαι στα προσημα. Πως ξερουμε που πρεπει να βαλουμε + ή - ;
Υποθέτω πως αναφέρεσαι στον τρόπο με την παράγωγο.
Αρχικά βρίσκεις την παράγωγο της συνάρτησης, και κοιτάς το πρόσημο της μεγαλύτερης δύναμης του x στην παράγωγο. Ύστερα τη μηδενίζεις και βρίσκεις τις ρίζες της.

Αν η παράγωγος έχει 2 λύσεις στο R, τότε είναι ομόσημη του x (μεγαλύτερης δύναμης) έξω από τα μηδενικά και ετερόσημη μέσα.
Αν έχει 1 λύση στο R, τότε είναι ομόσημη του x σε όλο το πεδίο ορισμού εκτός από τη διπλή ρίζα της.
Αν δεν έχει λύσεις στο R, είναι ομόσημη του x σε όλο το πεδίο ορισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ευχαριστω, τωρα καταλαβα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Παιδια για πειτε κανα βοηθηματακι στα μαθηματικα γενικης με πολλες ασκησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Μπαρλας???
Εγω μπαρλα εχω ξεκινησει και δεν ειναι τοοοσο δυσκολο (για την ωρα) που τον δουλευω μονη μου (μιλαω για κατευθυνση)!!!
Οχι βεβαια πως δεν εκφραζω τις αποριες μου σε καποιον απο εδω μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Και γενικης εχει πολλες ασκησεις,,,Θυμαμαι οτι εχει καλες ασκησεις και ειδικα στις πιθανοτητες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top