Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Και πανω απ' ολα, επειδη θα το δειτε και μονοι σας, μαθετε να Σ-Κ-Ε-Φ-Τ-Ε-Σ-Τ-Ε. Τα μαθηματικα Γενικης ειναι τοσο τυποποιημενα που μεχρι προπερσι αν εκανες σκονακι 10 τυπους εγραφες 100 και ησουν αρχοντας.

Φετος βαλανε ενα Β1 ερωτημα που ηθελε σκεψη, αρκετη. Το αποτελεσμα: Το 90% των παιδιων στην ταξη που εδινα αρχισε να ξεφυσαει, η θεωρητικη εκλαιγε και καποιος που ειχε μαθει να σκεφτεται και οχι να εφαρμοζει απλα μεθοδολογιες...γελαγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
οοοχ παιδια με ανχωσατε τωρα..το εχω και μαθημα βαρυυτηταςςς αχχχ...μαλον πρεπει να το ξανα σκεφτω μηπως παρω βιολογια :(

Αν θες Οικονομικά και σου αρέσουν τα μαθηματικά πάρτο.

Και πανω απ' ολα, επειδη θα το δειτε και μονοι σας, μαθετε να Σ-Κ-Ε-Φ-Τ-Ε-Σ-Τ-Ε. Τα μαθηματικα Γενικης ειναι τοσο τυποποιημενα που μεχρι προπερσι αν εκανες σκονακι 10 τυπους εγραφες 100 και ησουν αρχοντας.

Φετος βαλανε ενα Β1 ερωτημα που ηθελε σκεψη, αρκετη. Το αποτελεσμα: Το 90% των παιδιων στην ταξη που εδινα αρχισε να ξεφυσαει, η θεωρητικη εκλαιγε και καποιος που ειχε μαθει να σκεφτεται και οχι να εφαρμοζει απλα μεθοδολογιες...γελαγε.

Δεν γέλαγε καθόλου,πίστεψε με!
Εγώ δεν έχασα απο το Β1,έχασα απο Σ-Λ (τρελή ανοησία) και μια βλακεία που έκανα στο Γ!
Είμαι έλεος,i know!
Αλλά είχα μάθει και να σκέφτομαι,είχα προετοιμαστεί για τα παλούκια,τα λάτρευα και δεν υπήρχε διαγώνισμα που να έχω γράψει κάτω απο 98!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
ανεξαρτητος οτι μου αρεσουν παρα πολυ τα οικονομικα,εγω παω για αστυνομικη ακαδημια οποτε στο 5ο παιδιο αν δεν κανω λαθος τα μαθηματικα γενικης ειναι υποχρεωτικα :(
παντος ενας φιλος μου φετος θεωριτικης μαθηματικα γενικης εγραψε πολυ κατω απο την βαση (πρεπει να εχασε συνολικα 4.000 μορια ) μονο απο μαθηματικα στα αλλα εσκησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ανεξαρτητος οτι μου αρεσουν παρα πολυ τα οικονομικα,εγω παω για αστυνομικη ακαδημια οποτε στο 5ο παιδιο αν δεν κανω λαθος τα μαθηματικα γενικης ειναι υποχρεωτικα :(
παντος ενας φιλος μου φετος θεωριτικης μαθηματικα γενικης εγραψε πολυ κατω απο την βαση (πρεπει να εχασε συνολικα 4.000 μορια ) μονο απο μαθηματικα στα αλλα εσκησε!

Ε τότε ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ!ΤΕΛΟΣ!
Και θα προετοιμαστείς για τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
δεν κολαω κιολας σιγα :P απλα ΑΟΔ και Μ.Γ Θα τα ξεσκησω στο διαβασμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
δεν κολαω κιολας σιγα :P απλα ΑΟΔ και Μ.Γ Θα τα ξεσκησω στο διαβασμα!!

Να ξεσκιστείς στο διάβασμα σε : ΑΟΘ,Μαθηματικά Γενικής,ΑΟΔΕ,ΑΕΠΠ (γιατί εκεί πας για 100)
Και απλώς να προσπαθήσεις να κρατηθείς σε : Μαθηματικά Κατ. , Φυσική Κατ , Έκθεση σε πολυ καλό επίπεδο...αλλά δεν είναι μαθήματα στα οποία βασίζεσαι..αλλά λόγω δυσκολίας και ιδιαιτεροτήτων δεν πρέπει να τα αφήσεις γιατί θα σε κάψουν,όπως πάρα πολλούς φέτος!Ειδικά τα δυο πρώτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
δεν κολαω κιολας σιγα :P απλα ΑΟΔ και Μ.Γ Θα τα ξεσκησω στο διαβασμα!!
Να το κάνεις,το ΑΟΘ και τα Μ.Γ. είναι δύο-σχετικά- εύκολα μαθήματα στα οποία αν αφιερώσεις χρόνο γιά να τα κατανοήσεις θα σε επιβραβεύσουν με μεγάλους βαθμούς στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
δεν ειναι οτι ειναι σχετικα ευκολα,απλα αν υπολογισεις αν δεν γραψεις καλα σε αυτα δεν περνας με τιποτα (χανεις πολλα μορια) οποτε ειναι απαραιτητο να γραψεις καλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να το κάνεις,το ΑΟΘ και τα Μ.Γ. είναι δύο-σχετικά- εύκολα μαθήματα στα οποία αν αφιερώσεις χρόνο γιά να τα κατανοήσεις θα σε επιβραβεύσουν με μεγάλους βαθμούς στις εξετάσεις.

Εγώ 18,5 και στα 2 έγραψα!
Για το ΑΟΘ το άξιζα αλλά ήμουν και άτυχος (γιατί ήταν απο τα λίγα κομμάτια θεωρίας[Θεμα Β]που δεν είχα διαβάσει και ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΑ εντελώς), κιόμως ο ένας μου έβαλε 92 και ο άλλος 93!
Στα Μ.ΓΠ όμως άξιζα για 100!
Έχασα δυστυχώς απο αυτά τα 428 μόρια,που θα με έβαζαν σίγουρα στην 1η επιλογή αλλά τέλοσπάντων...καλά να πάθω στο κάτω κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Παλουκια δεν ηταν.Μετρια ηταν.Απλα μας παραξενεψαν ολους γιατι ολες τις αλλες χρονιες επεφταν γελοια

Παλουκι λεγετε κατι οταν δεν μπορεις να το λυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παλουκια δεν ηταν.Μετρια ηταν.Απλα μας παραξενεψαν ολους γιατι ολες τις αλλες χρονιες επεφταν γελοια

Παλουκι λεγετε κατι οταν δεν μπορεις να το λυσεις.

Αν είναι αυτά τα θέματα μέτρια,τότε των υπολοίπων χρονιών τι είναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αν είναι αυτά τα θέματα μέτρια,τότε των υπολοίπων χρονιών τι είναι??
Γελοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ρε, γιατί μιλάτε για τα θέματα; :ropalo:

Δεν είναι δύσκολα και ειδικά αν έχεις και μαθηματικά κατεύθυνσης είναι ακόμα πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
για τους θεωριτικους ειναι πολυ δυσκολα κατα την γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
οντως... ειδικα το θεμα αυτο με τις σφαιρες ηταν πολυ παλουκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Νταξ προηγουμενες χρονιες ηταν 4ης δημοτικου μαθηματικα φετος τα θεματα ηταν για 1ης γυμνασιου!!Απορω που βρηκατε τα παλουκια εκτος απο το Β2 ερωτημα,την εξισωση του 4ου θεματας?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και πανω απ' ολα, επειδη θα το δειτε και μονοι σας, μαθετε να Σ-Κ-Ε-Φ-Τ-Ε-Σ-Τ-Ε. Τα μαθηματικα Γενικης ειναι τοσο τυποποιημενα που μεχρι προπερσι αν εκανες σκονακι 10 τυπους εγραφες 100 και ησουν αρχοντας.

Φετος βαλανε ενα Β1 ερωτημα που ηθελε σκεψη, αρκετη. Το αποτελεσμα: Το 90% των παιδιων στην ταξη που εδινα αρχισε να ξεφυσαει, η θεωρητικη εκλαιγε και καποιος που ειχε μαθει να σκεφτεται και οχι να εφαρμοζει απλα μεθοδολογιες...γελαγε.

κανείς δε γέλασε, πίστεψέ με. Εγώ όταν είδα τα κατεβατά στο τρίτο θέμα με έπιασε η καρδιά μου :P .

Γενικά κ ι αόριστα δύσκολα δεν ήταν, απλά όταν έχεις συνηθίσει σε θέματα-περίπατο και κάποια στιγμή δεις κάτι διαφορετικό λογικό είναι να τα παίξεις λίγο. Απλά για μένα ήταν καλά σχεδιασμένα για να αγχώνουν. Περίεργο ερώτημα πρώτο πρώτο, τεράστιες εκφωνήσεις, τρελές συναρτήσεις, όλα λύνονταν απλά ήθελε ψυχραιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Είμαι θεωρητική.. Να πάω Βιολογία όσο προλαβαίνω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGE HBK

Νεοφερμένος

Ο GEORGE HBK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
φετος τα θεματα ηταν δυσκολα αλλα και οι βαθμολογιες ηταν αρκετα πιο ελλαστικες εγω περιμενα 18 και μου ηρθε 19.8 και ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Νταξ προηγουμενες χρονιες ηταν 4ης δημοτικου μαθηματικα φετος τα θεματα ηταν για 1ης γυμνασιου!!Απορω που βρηκατε τα παλουκια εκτος απο το Β2 ερωτημα,την εξισωση του 4ου θεματας?:whistle:

Απλα τις προηγουμενες χρονιες βαζανε υποερωτηματα ασκησεων του τυπου <<βρες το Π.Ο>> και τετοια. θεωρω οτι ηταν θεματα για μαθ.γεν., ουτε παλουκια αλλα ουτε και πανευκολα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top