Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια να εκφρασω... επειδη με τα μαθηματικα δεν τα πηγαινα ποτε καλα,δηλ δεν τα πειρα ποτε μ σοβαρα
ομως φετος πρεπει να τα δωσω μαζι με αοθ γτι η σχολη που θελω να περασω τα ζηταει..ξερει καποιος να μ πει τι απαιτουμενες γνωσεις πρεπει να χω για να γραψω εναν αξιολογο βαθμο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολύ καλές γνώσεις άλγεβρας Α' λυκείου. Απόλυτα, ριζικά, περιορισμούς κτλ. Αυτά νομίζω είναι τα κυριότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια να εκφρασω... επειδη με τα μαθηματικα δεν τα πηγαινα ποτε καλα,δηλ δεν τα πειρα ποτε μ σοβαρα
ομως φετος πρεπει να τα δωσω μαζι με αοθ γτι η σχολη που θελω να περασω τα ζηταει..ξερει καποιος να μ πει τι απαιτουμενες γνωσεις πρεπει να χω για να γραψω εναν αξιολογο βαθμο;;

Αν μιλάμε πάντα για τα μαθηματικά γενικής, δεν θα χρειαστείς ιδιαίτερες γνώσεις. Και όσες χρειαστείς έχεις απεριόριστο χρόνο να τις καλύψεις μπροστά σου. Στα μαθητικά γενικής μπορείς να πετύχεις ένα αξιόλογο βαθμό με μεθοδικό, προσεκτικό διάβασμα και χωρίς άγχος.:)
Αυτό που σου λέω εγώ σαν συμβουλή επειδή και εγώ θέλω 5ο πεδίο είναι να δώσεις βάση στην οικονομία. Έχει συντελεστή 3% και είναι ένα μάθημα όπου το 20 πετυχαίνεται!!!;)

Καλή σου επιτυχία!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρα43950

Νεοφερμένος

Η Μάιρα Φ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
και αν υπαρχει απολυτο στο παρονομαστη, για παραδειγμα.. f(x)=1/|3x-8|-|x| ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
και αν υπαρχει απολυτο στο παρονομαστη, για παραδειγμα.. f(x)=1/|3x-8|-|x| ??
Πάντα ο παρανομαστής πρέπει να είναι διάφορος του μηδενός, άρα βρίσκεις που μηδενίζεται και τα αφαιρείς αυτά από το πεδίο ορισμού της συνάρτησης.
Εδώ έχεις: |3x-8|-|x|=0=>|3x-8|=|x|=>3x-8=x ή 3x-8=-x και βρίσκεις ότι τελικά μηδενίζεται για: x=4 και x=2 αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Προσπάθησα να βελτιώσω την εικόνα του αρχικού post giα βελτίωση της κατανόησης. Νομίζω οτι διατηρήθηκε η ακεραιότητα της αρχικής δημοσίευσης. Αν όχι παρακαλώ επησιμάνετέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λές |3χ-8|=\|χ|
και λύνεις εξίσωση με απόλυτα
Όπου =\ εννοώ διάφορο.

Θυμίσου |α|=|β|

εντιτ: με πρόλαβαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Δίνει μια συνάρτηση f(x)=(x-1)/e είς την x, για x ανήκει στο R
και λέει να βρούμε το πρόσημο της παραγώγου της f(x).
πώς το κάνουμε αυτό? βοήθεια παρακαλώ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δίνει μια συνάρτηση f(x)=(x-1)/e είς την x, για x ανήκει στο R
και λέει να βρούμε το πρόσημο της παραγώγου της f(x).
πώς το κάνουμε αυτό? βοήθεια παρακαλώ... :/:
μονο το e ειναι εις τη χ;; αν ναι,τοτε παραγωγησε με το κανονα πηλικου,στον παρανομαστη θα εχεις e εις τη 2χ,παντα θετικο! στον αριθμητη θα εχεις( e εισ τη χ-e εισ τη χ(χ-1)) παραγωγιζεις και εχεις e εισ τη χ(1-(χ-1)) ,το ε εισ τη χ παντα θετικο το αλλο πολυωνυμο και τελος...(για χ μεγαλυτερα του 2 αρνητικο,για χ μικροτερα του 2 θετικο και για χ ισο με το 2 μηδεν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Aν η συνάρτηση είναι η τότε για την παράγωγο έχουμε:

.

Με πίνακα προσήμου για την βρίσκεις τα διαστήματα που ανέφερε ο Μιχάλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
σας ευχαριστώ πολύ..!!
και εγώ αυτό έκανα, αλλά νόμιζα ότι έτσι βρίσκεις τη μονοτονία.. χαζομάρα νόμιζα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
σας ευχαριστώ πολύ..!!
και εγώ αυτό έκανα, αλλά νόμιζα ότι έτσι βρίσκεις τη μονοτονία.. χαζομάρα νόμιζα ε;
οχι,δε νομιζες χαζομαρα,βρισκοντας το προσημο της f τονος βρισκεις και τη μονοτονια της f.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
αχα! ok λοιπόν.... θενξ και πάλι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Βρε παιδιά αυτό πως λύνεται : lnx^2 >= ln^2x
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Βρε παιδιά αυτό πως λύνεται : lnx^2 >= ln^2x

Γενικά ισχύει: ,

Άρα έχεις να λύσεις την δευτεροβάθμια εξίσωση : ,

Θέτουμε κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου γράψει εδώ την άσκηση 2 απο την σελίδα 151 του βιβλίου της άλγεβρας της πρώτης λυκείου,γιατι μας το ζήτησαν απο
το σχολείο και δεν το έχω αλλά θέλω να λύσω την άσκηση που μας έβαλαν απο κει όπως προανέφερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
παιδια εχω καποιες αποριες στα μαθηματικα και στοιχεια στατιστικης.
1) τι ειναι το διαστημα Δ και πως το βρισκουμε
2)πως λυνεται η ανισωση
3)η συναρτηση g(x)=3/x-2 εχει πεδιο ορισμου το συνολο Α=R-[2 ], πως το βρισκουμε αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
παιδια εχω καποιες αποριες στα μαθηματικα και στοιχεια στατιστικης.
1) τι ειναι το διαστημα Δ και πως το βρισκουμε
2)πως λυνεται η ανισωση
3)η συναρτηση g(x)=3/x-2 εχει πεδιο ορισμου το συνολο Α=R-[2 ], πως το βρισκουμε αυτο?

1) το διάστημα Δ είναι ένα διάστηνα...προφαώς η άσκηση ζητάει το διάστημα Δ στο οποίο ορίζεται μία συνάρτηση, δλδ το πεδίο ορισμού της...αρκεί να πάρεις τους παρονομαστές διάφορους του 0, την υπόρριζη ποσότητα μία αρνητική και το μεγέθος που λογαριθμίζεται (αν υπάρχει τέτοιο) θετικό...
2) μία ανίσωση λύνεται όπως μία εξίσωση...αρκεί να προσέξεις πως όταν διαιρείς ή πολλαπλασιάζεις με αρνητικό αλλάζει η φορά της ανίσωσης....
3) το εξήγησα στο 1. παίρνεις τον παρονομαστή διάφορο του 0....δλδ λύνεις την εξίσωση χ-2=0 και απορρίπτεις από το R τη λύση αυτής...

ΥΓ: υπάρχει ανάλογο θέμα....οι απορίες σου είναι απλές και καλύτερα να ρωτάς τους καθηγητές σου για να τις αποσαφηνίσεις έτσι ώστε να καλύψεις όσο περισσότερο γίνεται τα κενά σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
i. Για το διάστημα Δ έχει ορισμό μέσα στο βιβλίο. Ουσιαστικά είναι ποιες τιμές μπορούμε να δώσουμε στο χ βάση συγκεκριμένων περιορισμών έτσι ώστε να έχει νόημα η σχέση. Οι περιορισμοί είναι:
1. 1. Ο παρανομαστής πρέπει να είναι διάφορος του μηδενός, λύνεις ότι έχεις στον παρανομαστή διάφορο του μηδενός και εξαιρείς την τιμή από το Δ
2. 2.Ό,τι έχεις μέσα στο ln θα το παίρνεις μεγαλύτερο του μηδενός
3. 3.Οι υπόρριζες ποσότητες μεγαλύτερες ή ίσον του μηδενός
(δε θυμάμαι άλλους)

ii. Οι ανισώσεις πρώτου βαθμού λύνονται σαν τις εξισώσεις αʼ βαθμού, χωρίζεις γνωστούς από αγνώστους ενώ οι βʼ με πινακάκι (δες άλγεβρα αʼ λυκείου)

iii. Το βρίσκουμε από τον περιορισμό no1.


Yγ. Με πρόλαβε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top