Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εστω οτι η γραφικη παρασταση της συναρτησης f(χ)=αχ^2ln1/x α ανηκει R διερχεται απο το σημειο ε(e,-e^2)
να βρειτε το πεδιο ορισμου της f, να βρειτε τη τιμη του α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Η συναρτηση που δινεις δεν ειναι σαφες ποια ακριβως ειναι. Ξαναγραψτην καλυτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εστω οτι η γραφικη παρασταση της συναρτησης f(χ)=αχ^2ln1/x α ανηκει R διερχεται απο το σημειο ε(e,-e^2)
να βρειτε το πεδιο ορισμου της f, να βρειτε τη τιμη του α
δεν μου φαινεται σωστη η ασκηση διοτι το ln1=0..δες την λιγο ξανα..
για πεδιο ορισμου θεσε τους περιορισμους(ετσι οπως ειναι δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν καταλαβαινω..
για να βρεις το α θεσε οπου χ=e και οπου f(x)=-e^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
εστω οτι η γραφικη παρασταση της συναρτησης f(χ)=αχ^2ln1/x α ανηκει R διερχεται απο το σημειο ε(e,-e^2)
να βρειτε το πεδιο ορισμου της f, να βρειτε τη τιμη του α

Για το πεδιο ορισμού σκεψου τι περιορισμούς έχεις για τα x στον παρονομαστή και για τα χ στα ln.
Εφόσον διερχεται απο το Ε, αυτο θα επαληθεύει τη συναρτηση ,δηλαδή .
Exε στο νου σου οτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
lim 1-e^-λχ / 1-e^-2λχ
x->0
εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν μπορω να το λυσω αμα μπορει καποιος... το αποτελεσμα παντως ειναι 1/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
lim 1-e^-λχ / 1-e^-2λχ
x->0
εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν μπορω να το λυσω αμα μπορει καποιος... το αποτελεσμα παντως ειναι 1/2

0/0 δεν βγαίνει; De L'hospital δοκίμασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ναι αν κάνεις de l'hospital βγαίνει -e^-λχ * (-λ) / -e^ -2λχ * (-2λ) = e^-λχ/2e^-2λχ και το όριο αυτού στο 0 είναι 1/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
0/0 δεν βγαίνει; De L'hospital δοκίμασες;
στη γενικη παιδεια δεν πρεπει να θεωρειτε σωστο..
δοκιμασε το 1 να το κανεις e^0 x και να βγαλεις κοινο παραγοντα το e^x...
τα εχω ξεχασει οποτε δεν ειμαι σιγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
στη γενικη παιδεια δεν πρεπει να θεωρειτε σωστο..
δοκιμασε το 1 να το κανεις e^0 x και να βγαλεις κοινο παραγοντα το e^x...
τα εχω ξεχασει οποτε δεν ειμαι σιγουρη

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να χρησιμοποιήσεις θεωρήματα της κατεύθυνσης στη γενική εφόσον προκύπτουν από την ύλη που υπάρχει στη γενική, και επειδή το de l'hospital προκύπτει από τις παραγώγους, νομίζω επιτρέπεται. Πάντως τα 0/0 χωρίς de l' hospital είναι άδικος κόπος...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
οχι de l' hospital δεν θεωρητε σωστο και αυτο που ειπες Θεοδωρα το δοκιμασα και δεν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
αα second thought, πολλαπλασίασε πάνω κάτω με 1-e^+λχ, οπότε στον αριθμητή έχεις από την ταυτότητα 1-e^-2λχ και στον παρονομαστή (1-e^2λχ)(1+e^λχ), οπότε τα 1-e^-2λχ απλοποιούνται και μένει 1/1+e^λχ το όριο του οποίο για χ-->0 κάνει 1/2

mission success
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ειτε ειναι Γενικης ειτε κατευθυνσης εαν ειναι μαθηματικα ορθο....δεν υπαρχει περιπτωση να το παρει καποιος λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
αα second thought, πολλαπλασίασε πάνω κάτω με 1-e^+λχ, οπότε στον αριθμητή έχεις από την ταυτότητα 1-e^-2λχ και στον παρονομαστή (1-e^2λχ)(1+e^λχ), οπότε τα 1-e^-2λχ απλοποιούνται και μένει 1/1+e^λχ το όριο του οποίο για χ-->0 κάνει 1/2

mission success
thank you!!!!

ειτε ειναι Γενικης ειτε κατευθυνσης εαν ειναι μαθηματικα ορθο....δεν υπαρχει περιπτωση να το παρει καποιος λαθος
για το de l'hospital λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
για το de l'hospital λες;
και για αυτο...αλλα και γενικα σε καθε ασκηση μαθηματικων οπως και να την λυσεις αν στεκει μαθηματικα ειναι σωστη...τωρα αν αυτο δεν το αποδεχονται καποιοι καθαγητες σας ειναι απλα κομπλεξικοι...

ποτε να μην εχεις ενδοιασμους για την ορθοτητα της λυσης οταν ξερεις οτι εχεις χρησιμοποιησει αποδεκτα ''εργαλεια''....τουλαχιστον για το λυκειο..γιατι σε ακαδημαϊκο επιπεδο τα πραγματα αλλαζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σχετικό θέμα

Προσωπικά, δίχως να έχω διαβάσει το θέμα θεωρώ πως αυτό το αποφασίζουν οι διορθωτές (το αν είναι σωστό ή όχι)
Εξετάζεσαι σε συγκεκριμένο μάθημα με συγκεκριμένη ύλη οπότε καλό θα είναι να είσαι τυπικός-ή..
Απλά στο πρόχειρό σου μπορείς να κάνεις πράξεις με τύπους της κατεύθυνσης για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα....Γνώμη μου, μην το διακυνδινέψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σχετικό θέμα

Προσωπικά, δίχως να έχω διαβάσει το θέμα θεωρώ πως αυτό το αποφασίζουν οι διορθωτές (το αν είναι σωστό ή όχι)
Εξετάζεσαι σε συγκεκριμένο μάθημα με συγκεκριμένη ύλη οπότε καλό θα είναι να είσαι τυπικός-ή..
Απλά στο πρόχειρό σου μπορείς να κάνεις πράξεις με τύπους της κατεύθυνσης για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα....Γνώμη μου, μην το διακυνδινέψεις!
ενταξει ειναι και αυτο μια αποψη,αλλα πιστεψτε με δεν υπαρχει κανενα ρισκο...στα θεματα των πανελληνιων στο τελευταιο φυλλο λεει πως καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριομενη ειναι αποδεκτη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Xμ δεν ξέρω!
Τα όρια 0/0 της γενικής είναι πολύ απλά σε σχέση με την κατεύθυνση, οπότε δεν βρίσκω λόγω για να μπλέξει τύπους κατεύθυνσης που ίσως να κοστίσουν μόρια..Όσων αφορά άλλους τύπους,δεν μπορώ να θυμηθώ άλλους που να είναι χρησιμοι (με την έννοια ότι καλύπτεσαι από την γενική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Xμ δεν ξέρω!
Τα όρια 0/0 της γενικής είναι πολύ απλά σε σχέση με την κατεύθυνση, οπότε δεν βρίσκω λόγω για να μπλέξει τύπους κατεύθυνσης που ίσως να κοστίσουν μόρια..Όσων αφορά άλλους τύπους,δεν μπορώ να θυμηθώ άλλους που να είναι χρησιμοι (με την έννοια ότι καλύπτεσαι από την γενική)
σιγουρα πολυ πιο απλα...και το συγκεκριμενο οριο ειναι μαλλον απιθανο να πεσει σε μαθηματικα γενικης..αλλα επειδη σκοπος μας δεν ειναι να κρινουμε αλλα να λυνοομε τα θεματα,απο μαθηματικης πλευρας μπορεις να το λυσεις οπως θελεις..τωρα βεβαια επειδη υπαρχουν και βαρεμενοι μαθηματικοι(ελπιζω να ειναι λιγοι) που διορθωνουν γραπτα,δεν ξερω πως το βαθμολογουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ντάξει παιδιά φεύγουμε λίγο off topic, προσωπικά θα συμφωνήσω με τη θοδώρα, κάποιοι ίσως να δεχτούν τέτοιου είδους λύση, κάποιοι όχι, οπότε για να είμαστε 100% καλυμένοι χρησιμοποιούμε πάντοτε τύπους που υπάρχουν μέσα στο αντίστοιχο σχολικό βιβλίο. Τώρα για επιπλέον τύπους, μόνο με απόδειξη και αν είναι απολύτως απαραίτητο, ενώ για επιπλέον θεωρήματα καλύτερα ας τα αποφύγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Ειναι απιθανο να βαλουν οριο που λυνεται ΜΟΝΟ με DLH γιατι υπαρχει και η θεωρητικη , επειτα γενικα δεν βαζουν δυσκολα ορια στην γενικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top