Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ! Ο ένας 100 και ο άλλος 98 αλλά δε με χαλάει καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Θέλω να ρωτησω κάτι.Στις εξετάσεις ξεχαστικα και χρησιμοποιησα τον τυπο της εφαπτομενης απο τα μαθηματικα κατευθυνσης θα μου κοψουν μοναδες??!!


ουφ! κι εγώ αυτό έκανα!!!
και βασικά καλά έκανα τώρα που το σκέφτομαι......
ευτυχώς δεν έκοψαν τίποτα, πήρα 100!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Αν η συνάρτηση f έχει στο όριο έναν πραγματικό αριθμό L δηλαδή αν

τότε για κάθεφυσικό αριθμό ν μεγαλύτερο του 1 θα ισχύει
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Λάθος , το σωστό ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Αν L=0 ε ??? :hmm:Αν L=0 ( αλλά και αν L=ν ) τότε ισχυει η πρόταση.. Αλλά το σχολικό στις ιδιότητες των ορίων δεν έχει δοσμένη έτσι τη σχέση... Σε αυτη τη περίπτωση τι κάνουμε ?????!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Προσπαθησα να χρησιμοποιήσω το latex και ελπιζω να σας ειναι κατανοητες οι ασκήσεις μου που προσπαθω να λυσω...


-----------------------------------------------

-----------------------------------------------




εδω θα παρω αυτο που ειναι στην παρενθεση > 0 και πως θα το λυσω μετα



αυτο ειναι η λυση....;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Θα προαπαθήσω να βελτιώσω τη δημοσίευση του mixas!!


-----------------------------------------------

-----------------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Θα προαπαθήσω να βελτιώσω τη δημοσίευση του mixas!!


-----------------------------------------------

-----------------------------------------------

σε ευχαριστω μηπως θα μπορουσες να μου εις και τινα κανω??ναν τι ς εχω σωστες!τι εχω λαθος???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
σε ευχαριστω μηπως θα μπορουσες να μου εις και τινα κανω??ναν τι ς εχω σωστες!τι εχω λαθος???:P
Σωστές είναι.
---
edit:
Τώρα που το ξαναβλέπω στην πρώτη συνάρτηση, έτσι όπως την γράφεις εσύ (και όχι ο manos66) είναι η

Στην οποία ο παρονομαστής δεν μηδενίζεται για κανένα , άρα το πο είναι όλοι οι πραγματικοί αριθμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
σε ευχαριστω για την απαντηση!!Εχω και μια ακμη απορια!
στην περιπτωση που η παρενθεση λογαρθιθμου ειναι 2-χ^2 το περνω μεγαλυτερο του 0 και βγαλινει χ^2<2 μετα τι κανω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δες καταρχάς το edit μου στο προηγούμενο μήνυμα μου.
---


Η εξίσωση μηδενίζεται για . Εντός των ριζών είναι ετερόσημο του συντελεστή του δευτεροβάθμιου όρου και εκτός των ριζών είναι ομόσημο, άρα στην προκειμένη περίπτωση είναι θετικό για και αρνητικό (που χρειαζόμαστε) για
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σε ευχαριστω για την απαντηση!!Εχω και μια ακμη απορια!
στην περιπτωση που η παρενθεση λογαρθιθμου ειναι 2-χ^2 το περνω μεγαλυτερο του 0 και βγαλινει χ^2<2 μετα τι κανω????[/quote]
αν δυσκολευεσαι θα το λυσεις ως τριωνυμο δηλ

D=8
και βρισκεις ριζες χ1,χ2




αλλος τροπος ειναι οταν φτασεις στο χ^2<2 να βαλεις ριζες κατα μελη οποτε θα δημιουργειθει απολυτο ,και το λυνεις συμφωνα με την ιδιοτητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Σωστές είναι.
---
edit:
Τώρα που το ξαναβλέπω στην πρώτη συνάρτηση, έτσι όπως την γράφεις εσύ (και όχι ο manos66) είναι η

Στην οποία ο παρονομαστής δεν μηδενίζεται για κανένα , άρα το πο είναι όλοι οι πραγματικοί αριθμοί.


μα αν παρω τον παρονομαστη διαφορο του μηδεν βγαινει το |R-{-3,3}
και -3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

Η παραπάνω εξίσωση έχει μόνο μιγαδικές λύσεις, δεν έχει λύσεις στους πραγματικούς αριθμούς.
Το τετράγωγο οποιουδήποτε πραγματικού αριθμού είναι θετικό. Αν του προσθέσεις έναν θετικό αριθμό έχεις πάλι θετικό αριθμό σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.

Η παραπάνω εξίσωση έχει μόνο μιγαδικές λύσεις, δεν έχει λύσεις στους πραγματικούς αριθμούς.
Το τετράγωγο οποιουδήποτε πραγματικού αριθμού είναι θετικό. Αν του προσθέσεις έναν θετικό αριθμό έχεις πάλι θετικό αριθμό σίγουρα.

ααα ακομη δεν εχω κανει τα μαθηματα τις 3ης λυκειου για αυτο!!Κανω απλα προς το παρων τις απαραιτητες επαναληψεις γιατι εχω καποια κενα!!

ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
σε ευχαριστω για την απαντηση!!Εχω και μια ακμη απορια!
στην περιπτωση που η παρενθεση λογαρθιθμου ειναι 2-χ^2 το περνω μεγαλυτερο του 0 και βγαλινει χ^2<2 μετα τι κανω????[/quote]
αν δυσκολευεσαι θα το λυσεις ως τριωνυμο δηλ

D=8
και βρισκεις ριζες χ1,χ2




αλλος τροπος ειναι οταν φτασεις στο χ^2<2 να βαλεις ριζες κατα μελη οποτε θα δημιουργειθει απολυτο ,και το λυνεις συμφωνα με την ιδιοτητα....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
πλεον μου εχουν λυθει ολες ο αποριες!!Σας ευχαριστω ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδιά πότε είναι καλύτερα να αρχίσει η προετοιμασία για αυτό το μάθημα ; στο φροντιστήριο μου θα αρχίσουμε απο Σεπτέμβρη αλλά έχω ακούσει από άλλα παιδιά ότι έκαναν μόνο από τον Φεβρουάριο και έγραψαν πολύ καλά.. Σκέφτομαι μήπως σπαταλώ ώρες τζάμπα που θα μπορούσα να αφιερώσω σε μαθηματικά κατεύθυνσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top