Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Όταν η κατανομή είναι κανονική και σου λέει για παράδειγμα ότι το 95% του προϊόντος έχει μήκος ανάμεσα σε 4,6 και 5,4 εκατοστά. Εγώ καταλαβαίνω ότι το Χ-2S=4,6 και X+2S=5,4 (όπου Χ: μέση τιμή, δεν ξέρω να βάλω την παύλα από πάνω)

Το θέμα μου είναι πως θα το δικαιολογήσω αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Καλύπτεται από την θεωρία του σχολικού βιβλίου, σελ 95 κάτω. Εάν θέλεις μπορείς να κάνεις και το σχέδιο που έχει στην σελίδα αυτή για να φανεί ξεκάθαρα αυτό που λες. Αλλά και εάν δεις στο σχολικό, το ίδιο ακριβώς λέει, χωρίς παραπάνω εξήγηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Συνήθως κάνω το σχήμα και στη συνέχεια λέω: Παρατηρώ ότι το 95% βρίσκεται ανάμεσα στο 4,6 και 5,4.. Άρα Χ-2S=4,6 και X+2S=5,4 ... Αρκεί αυτό έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Και εγώ αυτό κάνω, φτάνει στο σχήμα να γράψεις ανάμεσα στο x-2s και στο x+2s ότι είναι το 95% των παρατηρήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
οκ! ευχαριστώ πολύ αδερφέ! καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michaelkaras

Νεοφερμένος

Ο michaelkaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Α και Β ειναι ενδεχομενα του γειγματικου χωρου Ω ενοσ πειραματος τυχης. Δινεται οτι η πιθανοτητα του Α ικανοποιει την συνθηκη
|2P(A)-3|-|P(A)-3|=-6λ+4 με λ ανηκει στο R!
Αν η πιθανοτητα του Α ειναι η ελαχιστη τιμη του λ και η πιθανοτητα του
Β ειναι η μεγιστη τιμη του λ τοτέ:

α)να εξεταστει αν Α . Β ειναι ασυμβιβαστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ως γνωστόν δεν εγγυώμαι για την ορθότητα της λύσης :P

Γνωρίζουμε ότι P(A)[0,1]

Επομένως από την σχέση |2P(A)-3|-|P(A)-3|=-6λ+4 (1)

Το |2P(A)-3|<0 γιατί P(A)[0,1] και
το |P(A)-3|<0 γιατί P(A)[0,1]

επομένως |2P(A)-3| = 3-2P(A) και
|P(A)-3| = 3-P(A)

Άρα από (1) 3-2P(A)-[3-P(A)] = -6λ + 4 3-2P(A)-3+P(A) = -6λ + 4 -1P(A)= -6λ + 4 P(A)= 6λ - 4

Επομένως πρέπει 0 6λ - 4 1

Άρα 0 6λ - 4 4 λ 4/6

και 6λ - 4 1 5 λ 5/6

Επομένως λ[4/6,5/6]

Επειδή "η πιθανοτητα του Α ειναι η ελαχιστη τιμη του λ και η πιθανοτητα του
Β ειναι η μεγιστη τιμη του λ" (υπόθεση) άρα

P(A)= 4/6 και
P(B)= 5/6

Έστω ότι Α και Β ασυμβίβαστα, τότε θα ήταν ΑτομήB = 0 (κενό σύνολο).

Άρα P(ΑένωσηB) = P(A)+P(B) = 4/6 + 5/6 = 9/6 άτοπο. Άρα τα Α,Β δεν είναι ασυμβίβαστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
:bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Fallen

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ορίστε η λύση σε Word: (Νομίζω πως είναι σωστή) Καλη επιτυχία αύριο!!!:jumpy:

Να το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Άσκηση.doc
    31 KB · Εμφανίσεις: 378
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πώς διατυπώνεται με λόγια η διακύμανση;

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ο μέσος όρος των τετραγώνων των αποκλίσεων των ti απο τη μέση τιμή τους χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
:thanks:

Υ.Γ. Από Τρίπολη είμαι και εγώ οΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arhos

Νεοφερμένος

Ο Arhos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θέλω να ρωτησω κάτι.Στις εξετάσεις ξεχαστικα και χρησιμοποιησα τον τυπο της εφαπτομενης απο τα μαθηματικα κατευθυνσης θα μου κοψουν μοναδες??!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι μαθηματικος..Οχι δεν θα σου κοψουν τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ste

Νεοφερμένος

Ο ste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΚΙ εγώ το ίδιο έκανα με την εφαπτομένη....Πήρα της κατεύθυνσης....Θα μας κόψουν? Ας απαντήσει κάποιος με σιγουριά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
όχι παιδιά δεν θα κόψουν.. ο καθηγητής μου έχει γνωστούς από τα βαθμολογικά κέντρα και του είπαν πως δεν παίζει πρόβλημα...
επίσης είπαν πως θεωρείται σωστή και η χρήση del' hospital
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bnvdarklord

Νεοφερμένος

Ο bnvdarklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το θέμα ειναι να μην πέσεις σε κανέναν κολλημένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ansem

Νεοφερμένος

Ο Ansem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Και εγώ τον χρησιμοποιησα.δεν κόβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick the greek

Νεοφερμένος

Ο nick the greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να ξερετε οτι δεν υπαρχουν μαθηματικοι για τη γενικη παιδεια και αλλοι για την κατευθυνση!Η εξισωση της ευθειας (εφαπτομενης)ειναι γνωστη και απο την κατευθυνση της Β λυκειου(ιδια σχεση)! Θα την παρουν σωστη! Ευκολα τα θεματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoezaxariadi

Νεοφερμένος

Η ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
μπορει ν μν σ κοψουν και τπτ πολλα παιδια το εκαναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top