Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Χαιρετε.:) Σκεφτομαι να προχωρησω επιπεδο στα γαλλικα και να δωσω για το Β2. Τελευταια μου επαφη με τη γλωσσα αυτη ηταν οταν πηγαινα στη β' γυμνασιου, οποτε και εδινα το Β1. Τι θεωρειτε οτι χρειαζεται για να κανω ενα καλο "φρεσκαρισμα" στο Β1 επιπεδο μονος μου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Χαιρετε.:) Σκεφτομαι να προχωρησω επιπεδο στα γαλλικα και να δωσω για το Β2. Τελευταια μου επαφη με τη γλωσσα αυτη ηταν οταν πηγαινα στη β' γυμνασιου, οποτε και εδινα το Β1. Τι θεωρειτε οτι χρειαζεται για να κανω ενα καλο "φρεσκαρισμα" στο Β1 επιπεδο μονος μου; :hmm:

όχι μόνο στο β1 αλλά και σε α1 και α2. Το β2 δεν έχει νέα γραμματική απλώς πρεπει να εξοικιωθείς με τα τεστ και θα τα πας καλά:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
όχι μόνο στο β1 αλλά και σε α1 και α2. Το β2 δεν έχει νέα γραμματική απλώς πρεπει να εξοικιωθείς με τα τεστ και θα τα πας καλά:clapup::clapup:

Ευχαριστω!:clapup:

Να ρωτησω κατι που ισως ακουστει χαζο; Εχετε κανεναν γενικο κανονα να διακρινετε το αρσενικο απο το το θηλυκο ή χρειαζεται αποστηθιση, οπως συμβαινει και με τα λατινικα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
DAFUQ με κοροιδεύεις ρε; Είναι la το θυληκό le το αρσενικό,une και un αντίστοιχα.Από κει και πέρα αυτά τα μαθαίνεις από μόνος σου με τον χρόνο αλλά αν έχεις να ασχοληθείς κάτι χρόνια θα τα βρεις μπαστούνια.Και γω μην νομίζεις μόλις πήρα β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
DAFUQ με κοροιδεύεις ρε; Είναι la το θυληκό le το αρσενικό,une και un αντίστοιχα.Από κει και πέρα αυτά τα μαθαίνεις από μόνος σου με τον χρόνο αλλά αν έχεις να ασχοληθείς κάτι χρόνια θα τα βρεις μπαστούνια.Και γω μην νομίζεις μόλις πήρα β2

Χαιρω πολυ.
Εννοω απο τις καταληξεις μιας λεξης ή απο το νοηματικο της περιεχομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Χαιρω πολυ.
Εννοω απο τις καταληξεις μιας λεξης ή απο το νοηματικο της περιεχομενο.

έχεις τα πρώτα σου βιβλία; Αν ναι δες τους κανόνες-καταλήξεις για το αρσενικό και το θυληκό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
έχεις τα πρώτα σου βιβλία; Αν ναι δες τους κανόνες-καταλήξεις για το αρσενικό και το θυληκό

Τα συγκεκριμενα που εχω δεν γραφουν τιποτα σχετικο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Δεν παίζει... ψάξε ακόμα και στα βιβλία Α γυμνασίου αν έχεις αν και αυτό που λες μου ακούγεται απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Δεν παίζει... ψάξε ακόμα και στα βιβλία Α γυμνασίου αν έχεις αν και αυτό που λες μου ακούγεται απίθανο.

Ουτε αυτα γραφουν.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των γαλλικών εξετάσεων και πέρασα το Dalf C1, οριακά βέβαια, δεδομένου ότι είμαι μόλις 15 χρονών. Τώρα θα πάω β' λυκείου και σκέφτομαι να συνεχίσω για το Dalf C2 αφού τελειώσω με τις πανελλήνιες. Πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να κάνω refresh τα γαλλικά μου (μετά από διάστημα 2 χρόνων) και να πάρω την επάρκεια? Είναι εφικτό από τον Ιούλιο μέχρι τον Μάιο με ιδιαίτερα μαθήματα ή και ΜΟΝΗ μου και ταυτόχρονα την σχολή να το περάσω και μάλιστα με καλό βαθμό (75-80% ή και πιο πάνω) ?

Τότε προφανώς θα είμαι πιο ώριμη, θα έχω περισσότερες γνώσεις πάνω σε ποικίλα θέματα π.χ. κοινωνικά, πολιτικά, επιστήμες, θα διαβάζω περισσότερο :P:P και ίσως να είναι πιο εύκολο. :)

Καταρχήν... συγχαρητήρια :D:clapup:! Εγώ έδωσα το SC2 και νομίζω και εγώ πως καλύτερα να το αφήσεις για μετά το λύκειο ... εγώ πρόλαβα και το έτρεξα και τελείωσα πριν τη β' λυκείου οπότε του χρόνου θα έχω μόνο τα μαθήματα του σχολείου (κατευθύνσεις κ.τ.λ ) . Παρ 'όλα αυτά ,επειδή τα γαλλικά ξεχνιούνται πολύ εύκολα είναι απαραίτητο αυτά τα δύο χρόνια να τα διατηρήσεις στο επίπεδο που είναι διαβάζοντας βιβλία , εφημερίδες στα γαλλικά , να γραφτείς σε κανένα γαλλικό forum και βέβαια γαλλικές ταινίες (χωρίς υπότιτλους φυσικά). :whistle: Όσο για το μόνη σου δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται γιατί θέλει προετοιμασία , κάποιος να σου ελέγχει τις ασκήσεις να σου λύνει απορίες κ.τ.λ:worry:. Πάντως νομίζω πως Ιούλιος με Μάϊος φτάνει και περισσεύει (εγώ φέτος ( α λυκείου) έκανα από τέλη Οκτώβρη με Μάϊο και είχα και λογοτεχνικές αναλύσεις σε δύο βιβλία :P) Αυτάαα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Κατά τ'άλλα, "Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
θελεις να σου πω εγώ τους κανόνες;; μάλλον αυτό περιμένεις.Λυπάμαι που σου το λέω αν δεν μπορείς να καταλάβεις αυτά κάνε μια ανανέωση και ασε το πρυχιο για αργότερα όταν θα έχεις πολύ χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Κατά τ'άλλα, "Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά" :P

λοιπόν, εγώ να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν έμαθα κανόνες συγκεκριμένους...
μόνο οτι αυτά που τελειώνουν σε -tion είναι θυληκά και αυτά που τελειώνουν σε - ment πχ.: le reglerment (όχι τα επιρρήματα)
είναι αρσενικά.
Ακόμα όλες οι χώρες που τελειώνουν σε e είναι θυληκές όλες οι υπόλοιπες αρσενικές.
από κει και πέρα το βλέπεις από τυχόν προσδιορισμούς από τα συμφραζόμενα ή επίθετα που βρίσκονται μαζί. (στα επίθετα μαλλον ξέρεις τους κανόνες)
Εγώ, δεν έμαθα ποτέ άλλους κανόνες είναι θέμα τριβής από ένα σημείο και μετά :/:
διαβάζεις διαβάζεις διαβάζεις και στο τέλους σου μένουν...:P

μπορεί ωστόσο να υπάρχουν κανόνες που μου διαφεύγουν γιατί έμαθα γαλλικά με ανορθόδοξο τρόπο... (ανταλλαγές με γάλλους, βιβλία, ελληνογαλικό σχολείο, φίλοι γάλλοι, ταινίες, περιοδικά κλπ κλπ) ;)

'hope I helped!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
λοιπόν, εγώ να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν έμαθα κανόνες συγκεκριμένους...
μόνο οτι αυτά που τελειώνουν σε -tion είναι θυληκά και αυτά που τελειώνουν σε - ment πχ.: le reglerment (όχι τα επιρρήματα)
είναι αρσενικά.
Ακόμα όλες οι χώρες που τελειώνουν σε e είναι θυληκές όλες οι υπόλοιπες αρσενικές.
από κει και πέρα το βλέπεις από τυχόν προσδιορισμούς από τα συμφραζόμενα ή επίθετα που βρίσκονται μαζί. (στα επίθετα μαλλον ξέρεις τους κανόνες)
Εγώ, δεν έμαθα ποτέ άλλους κανόνες είναι θέμα τριβής από ένα σημείο και μετά :/:
διαβάζεις διαβάζεις διαβάζεις και στο τέλους σου μένουν...:P

μπορεί ωστόσο να υπάρχουν κανόνες που μου διαφεύγουν γιατί έμαθα γαλλικά με ανορθόδοξο τρόπο... (ανταλλαγές με γάλλους, βιβλία, ελληνογαλικό σχολείο, φίλοι γάλλοι, ταινίες, περιοδικά κλπ κλπ) ;)

'hope I helped!

Σ'ευχαριστω πολυ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αν σου αρέσουν τα γαλλικά, μέσα σε ένα χρόνο μπορεί να τα καταφέρεις. Καλύτερα με κάποιον καθηγητή όμως, γιατί θα σε βοηθήσει να οργανωθείς.
Συμβουλή, να βρεις ένα καλό γαλλικό περιοδικό να διαβάζεις και να ακούς france inter.
Για Dalf C2 lettres et sciences humaines: το sciences humaines είναι πάααρα πολύ καλό (το διάβαζα φέτος και έπεσε ένα θέμα που είχα διαβάσει)
λίγο ραδιόφωνο και καναπεριοδικό μπορεί να διαβάζεις και φέτος είναι έυκολο, ετσι για να μην τα ξεχνας! ;)

Καταρχήν... συγχαρητήρια :D:clapup:! Εγώ έδωσα το SC2 και νομίζω και εγώ πως καλύτερα να το αφήσεις για μετά το λύκειο ... εγώ πρόλαβα και το έτρεξα και τελείωσα πριν τη β' λυκείου οπότε του χρόνου θα έχω μόνο τα μαθήματα του σχολείου (κατευθύνσεις κ.τ.λ ) . Παρ 'όλα αυτά ,επειδή τα γαλλικά ξεχνιούνται πολύ εύκολα είναι απαραίτητο αυτά τα δύο χρόνια να τα διατηρήσεις στο επίπεδο που είναι διαβάζοντας βιβλία , εφημερίδες στα γαλλικά , να γραφτείς σε κανένα γαλλικό forum και βέβαια γαλλικές ταινίες (χωρίς υπότιτλους φυσικά). :whistle: Όσο για το μόνη σου δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται γιατί θέλει προετοιμασία , κάποιος να σου ελέγχει τις ασκήσεις να σου λύνει απορίες κ.τ.λ:worry:. Πάντως νομίζω πως Ιούλιος με Μάϊος φτάνει και περισσεύει (εγώ φέτος ( α λυκείου) έκανα από τέλη Οκτώβρη με Μάϊο και είχα και λογοτεχνικές αναλύσεις σε δύο βιβλία :P) Αυτάαα...:D

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :):D

@marelpol: Έδωσες SC2, όχι Dalf C2! :P Και σε ένα άλλο θέμα έχω γράψει πως το θεωρώ πιο εύκολο. :P Δεν έχω δει ακόμα άτομο να έχει πάρει το Dalf C2 πριν την β' λυκείου, σαφώς επειδή είναι πιο δύσκολο και όλοι στρέφονται προς το Sorbonne (αυτό είναι βέβαια μια προσωπική άποψη!!! :P:P) Μόνο μια συμμαθήτρια μου είχε πάρει το SC1 στην γ΄γυμνασίου, αλλά μετά δεν συνέχισε τα γαλλικά. :)

Παιδιά είπα στον/στην καθηγητή/καθηγήτριά μου να κάνω μαθήματα όταν θα έχω τελειώσει με τις πανελλήνιες και μου είπε να το δώσω μόνη μου χαχα. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :):D

@marelpol: Έδωσες SC2, όχι Dalf C2! :P Και σε ένα άλλο θέμα έχω γράψει πως το θεωρώ πιο εύκολο. :P Δεν έχω δει ακόμα άτομο να έχει πάρει το Dalf C2 πριν την β' λυκείου, σαφώς επειδή είναι πιο δύσκολο και όλοι στρέφονται προς το Sorbonne (αυτό είναι βέβαια μια προσωπική άποψη!!! :P:P) Μόνο μια συμμαθήτρια μου είχε πάρει το SC1 στην γ΄γυμνασίου, αλλά μετά δεν συνέχισε τα γαλλικά. :)

Παιδιά είπα στον/στην καθηγητή/καθηγήτριά μου να κάνω μαθήματα όταν θα έχω τελειώσει με τις πανελλήνιες και μου είπε να το δώσω μόνη μου χαχα. :P:P

Όπως σου απάντησα και στο άλλο θέμα δεν νομίζω (και όχι μόνο εγώ ) ότι το sorbonne είναι πιο εύκολο και σου είπα και τους λόγους , αλλά παρόλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικό:P .( Έχω δύο συμμαθητές που έδωσαν dalf c2:worry: ) Παρόλα αυτά εγώ σου απάντησα γενικά για τη διαδικασία και για τη διατήρηση του ίδιου επιπέδου της γλώσσας που είναι ίδια σε όλα τα πτυχία επίπεδα και γλώσσες . Σαφώς και υπάρχουν ( υποκειμενικές :P) διαφορές ανάμεσα στα δύο πτυχεία αλλά η διαδικασία είναι ίδια . :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά είπα στον/στην καθηγητή/καθηγήτριά μου να κάνω μαθήματα όταν θα έχω τελειώσει με τις πανελλήνιες και μου είπε να το δώσω μόνη μου χαχα. :P:P

να σε ρωτήσω, τι κατεύθυνση θα πας;
αν πας θετική/τεχνολογική και θα σε ενδιέφερε κάποιο γαλλόφωνο πανεπιστήμιο (πχ. για μεταπτυχιακό κλπ), σκέψου μήπως δώσεις το Dalf sciences ;)
θα είναι τεράστιο ατου.
Εγώ νόμιζα οτι είναι τελείως διαφορετικά και έτσι έδωσα το άλλο, μεγάλη βλακεία γιατί τελικά ήταν το ίδιο από μεριάς δυσκολίας...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
να σε ρωτήσω, τι κατεύθυνση θα πας;
αν πας θετική/τεχνολογική και θα σε ενδιέφερε κάποιο γαλλόφωνο πανεπιστήμιο (πχ. για μεταπτυχιακό κλπ), σκέψου μήπως δώσεις το Dalf sciences ;)
θα είναι τεράστιο ατου.
Εγώ νόμιζα οτι είναι τελείως διαφορετικά και έτσι έδωσα το άλλο, μεγάλη βλακεία γιατί τελικά ήταν το ίδιο από μεριάς δυσκολίας...:redface:

Θετική θα πάω!! :P
Φέτος έδωσα στην κατηγορία: lettres et sciences humaines. Βλέποντας κάποια θέματα από την άλλη, διαπίστωσα πως έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον, καθώς αναφέρεται αποκλειστικά στις επιστήμες.
Ναι, ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό, καθώς και για εξειδίκευση στην Γαλλία.
Έχω ακόμα καιρό για να το σκεφτώ, θα το έχω υπόψιν μου. :):) Τι ακριβώς σου προσφέρει παραπάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Θετική θα πάω!! :P
Φέτος έδωσα στην κατηγορία: lettres et sciences humaines. Βλέποντας κάποια θέματα από την άλλη, διαπίστωσα πως έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον, καθώς αναφέρεται αποκλειστικά στις επιστήμες.
Ναι, ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό, καθώς και για εξειδίκευση στην Γαλλία.
Έχω ακόμα καιρό για να το σκεφτώ, θα το έχω υπόψιν μου. :):) Τι ακριβώς σου προσφέρει παραπάνω?

αν πας σε πανεπιστήμιο και κάνεις μία αίτηση και σου ζητούν πτυχίο γαλλικών, το sciences πιστοποιεί οτι κατέχεις κάποια ορολογία, και μπορεί να σε προτιμήσουν απέναντι σε άλλους υποψηφίους.
Από την άλλη, με αυτά που μαθαίνεις κατα τη διάρκεια της προετοιμασίας σου όντως εξοικειώνεσαι με επιστημονικά θέματα και λεξιλόγιο ;)

Εγώ που δεν το έδωσα, σκέφτομαι σοβαρά να το δώσω μετά το σχολείο, γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό εκεί :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top