Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εγώ που ξέρω κάποια λατινικά απ' το λύκειο, θα με βοηθήσουν ή όχι;
Επίσης, έχω ενα βιβλίο εκμάθησης γαλλικών της mandeson, θα με βοηθήσει για να πάρω το κατώτατο πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ σε αυτό αναφερόμουν.
Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει έκδοση του 2013, η οποία λογικά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στην Ελλάδα.

Merci.

Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, καμία πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ που ξέρω κάποια λατινικά απ' το λύκειο, θα με βοηθήσουν ή όχι;
Επίσης, έχω ενα βιβλίο εκμάθησης γαλλικών της mandeson, θα με βοηθήσει για να πάρω το κατώτατο πτυχίο;

Βοηθάει πολύ η γνώση αγγλικών, απ'ότι ξέρω. Και αν μάθεις γαλλικά, μετά μπορείς να μάθεις πολύ εύκολα και κάποιες άλλες γλώσσες, π.χ. ιταλικά κλπ.

Το βιβλίο δεν το ξέρω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Κάθε χρόνο ανανεώνεται... :hmm:
Το θέμα είναι ότι το λεξικό του '12 εκδόθηκε μόλις τον Ιούνη. :P
Επίσης πρότεινε καμία σοβαρή γραμματική. Σαν του Κουκίδη.
Μια καλή γραμματική είναι η "grammaire expliquée du francais" niveau intermédiaire των εκδόσεων CLE international.
Μπορεί εκ πρώτης όψεως να φαίνεται απλή, αλλά είναι αρκετά καλή.
Επίσης, τo grammaire progressive μπλέ για Β1-Β2 εκδόσεις Cle International.
Τέλος, οι γραμματικές του Roboly είναι καλές.

Έχω ενα βιβλίο εκμάθησης γαλλικών της mandeson, θα με βοηθήσει για να πάρω το κατώτατο πτυχίο;
Κατώτατο πτυχίο είναι το Α1. Δεν υπάρχει λόγος να το δώσεις. Δεν αναγνωρίζεται ούτε ως ελάχιστη γνώση γαλλικών σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πλαίσιο αναφοράς => πεταμένα χρήματα.

Υγ. Τα λατινικά του λυκείου θα σε βοηθήσουν ελάχιστα. Τα αγγλικά, περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ναι, ακριβώς. Α1 μην δώσεις, πήγαινε κατευθείαν για A2 ή Β1.

Αν το ήξερα και εγώ δεν θα το είχα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ευχαριστώ Γκρίζε. Μία διευκρίνηση. Είναι για το υψηλότερο επίπεδο;

Υγ. Μεγαλύτερη σχέση με τα Αγγλικά έχουν τα Γερμανικά, όχι τα Γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Υγ. Μεγαλύτερη σχέση με τα Αγγλικά έχουν τα Γερμανικά, όχι τα Γαλλικά.
Ακριβώς.
Απλώς, συγκριτικά με τα λατινικά του λυκείου, τα οποιά μπορεί να βοηθήσουν μονάχα σε καμία λέξη, τα αγγλικά στέκονται πιο χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αααχ αυτοί οι Γάλλοι. Στο ακουστικό στο Dalf C1 καταλαβαίνεις μόνο αυτό: -Bonjour. -Bonjour. μπλα, μπλα, μπλα. etc, etc... :P

Φέτος που έδινα το πτυχίο αυτό άκουγα καθημερινά https://www.adofm.fr/
Δεν βάζει Γαλλικά τραγούδια συχνά, όμως γενικά οποιοδήποτε ραδιόφωνο έχει διαγωνισμούς, καλεσμένους, λένε μερικές ειδήσεις και γενικά μπορείς άνετα να το ακούς ενώ κάνεις κάτι άλλο. Εγώ φέτος τα μαθήματα του σχολείου τα έκανα συντονισμένος με τον σταθμό :P.
Αλλιώς υπάρχει η εναλλακτική να βλέπεις Γαλλικές ταινίες, πήγα να το αποπειραθώ, κατέβασα "Το Μίσος", δεν καταλάβαινα την τύφλα μου, οπότε το είδα με υπότιτλους μετά (πολύ ωραία ταινία μπου του βου), οπότε δεν στο προτείνω.
Καλή τύχη. ;)

ΥΓ: Αν είσαι τυχερός, θα σου πέσει ακουστικό με προβλέψιμες απαντήσεις ΠΧ περιβάλλον, ώστε και να μην έχεις ακούσει την σωστή απάντηση, με μαντεψιές να πάρεις πόντους :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Άνετα νομίζω... :P Να σου πω, μπορεί να παραλείψει το Α1, ίσως και το A2, γιατί είναι πολύ εύκολα. Τα σοβαρά πτυχία μετά το Delf B1...

Θενκς. Ε αν σκεφτείς ότι είμαι σε επίπεδο ανάμεσα σε Α1 και Α2 πιστεύω να τα καταφέρω.

Πόσο μετάνιωσα που έχασα τρία χρόνια να πάρω το Β2 στα γερμανικά αντί να κάνω γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Φέτος που έδινα το πτυχίο αυτό άκουγα καθημερινά https://www.adofm.fr/
Δεν βάζει Γαλλικά τραγούδια συχνά, όμως γενικά οποιοδήποτε ραδιόφωνο έχει διαγωνισμούς, καλεσμένους, λένε μερικές ειδήσεις και γενικά μπορείς άνετα να το ακούς ενώ κάνεις κάτι άλλο. Εγώ φέτος τα μαθήματα του σχολείου τα έκανα συντονισμένος με τον σταθμό :P.
Αλλιώς υπάρχει η εναλλακτική να βλέπεις Γαλλικές ταινίες, πήγα να το αποπειραθώ, κατέβασα "Το Μίσος", δεν καταλάβαινα την τύφλα μου, οπότε το είδα με υπότιτλους μετά (πολύ ωραία ταινία μπου του βου), οπότε δεν στο προτείνω.
Καλή τύχη. ;)

ΥΓ: Αν είσαι τυχερός, θα σου πέσει ακουστικό με προβλέψιμες απαντήσεις ΠΧ περιβάλλον, ώστε και να μην έχεις ακούσει την σωστή απάντηση, με μαντεψιές να πάρεις πόντους :whistle:

Βασικά τώρα συντονίζομαι με το Michigan Radio, μετά τον Δεκέμβρη μάλλον με αυτό που μου λες με βλέπω. :P
Δεν έχω αρχίσει ακόμα τα μαθήματα, αλλά γνωρίζω από τον αδερφό μου...

Θενκς. Ε αν σκεφτείς ότι είμαι σε επίπεδο ανάμεσα σε Α1 και Α2 πιστεύω να τα καταφέρω.

Πόσο μετάνιωσα που έχασα τρία χρόνια να πάρω το Β2 στα γερμανικά αντί να κάνω γαλλικά.

Γερμανικά? :hmm: Δεν είναι εύηχα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Βασικά τώρα συντονίζομαι με το Michigan Radio, μετά τον Δεκέμβρη μάλλον με αυτό που μου λες με βλέπω. :P
Δεν έχω αρχίσει ακόμα τα μαθήματα, αλλά γνωρίζω από τον αδερφό μου...

Κατανοώ πως μάλλον δίνεις Αγγλικά και το ακούς, αλλά συγκρίνοντας τ ακουστικά στο μισιγκαν και στο νταλφ, σίγουρα το νταλφ είναι πιο δύσκολο (δεν θα απαντάς με κουκίδα άλλωστε, αλλά με πρόταση :P). Αν δεν έχεις πρόβλημα στα Αγγλικά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς από τώρα με τ ακουστικά, σώζουν ζωές, πίστεψέ με, αν γίνεις καλός, τ ακουστικά είναι η πιο "σίγουρη" εξέταση, εγώ φέτος απογοητεύτηκα από τις άλλες εξετάσεις αλλά μ έσωσαν τ ακουστικά :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Κατανοώ πως μάλλον δίνεις Αγγλικά και το ακούς, αλλά συγκρίνοντας τ ακουστικά στο μισιγκαν και στο νταλφ, σίγουρα το νταλφ είναι πιο δύσκολο (δεν θα απαντάς με κουκίδα άλλωστε, αλλά με πρόταση :P). Αν δεν έχεις πρόβλημα στα Αγγλικά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς από τώρα με τ ακουστικά, σώζουν ζωές, πίστεψέ με, αν γίνεις καλός, τ ακουστικά είναι η πιο "σίγουρη" εξέταση, εγώ φέτος απογοητεύτηκα από τις άλλες εξετάσεις αλλά μ έσωσαν τ ακουστικά :P:P

Ναι. Καμία σχέση το proficiecny στα αγγλικά με το Dalf C2 ή και C1 στα γαλλικά. Όχι μόνο στα ακουστικά, αλλά και γενικώς.

Το επίπεδο δυσκολίας των γαλλικών πτυχίων είναι αρκετά μεγαλύτερο από το αντίστοιχο των αγγλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
γεια σας και παλι!!θα το ψαξω αυτο με τα λεξικα..δεν νομιζω να συνεχισω για C2 γιατι θελω να ξεκινησω ισπανικα παρα πολυ!αλλα ενα καλο λεξικο χρειαζεται...δυστυχως οπου και να ρωτησω δεν εχουν καποιο να μου δειξουν και πρεπει να το παραγγειλω αρα πρεπει να ψαξω για λεξικο μεσω διαδικτυου:/:
παντως γενικα αρχιζω να αγχωνομαι για το πτυχιο(δινω αυτον τον χειμωνα 80%)!τα πηγαινα πολυ καλα αλλα νομιζω πως τα εχω ξεχασει!!τι λετε να κανω ? σκεφτομαι να διαβασω κανα γαλλικο βιβλιαρακι ετσι για να αναψουν τα αιματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Βοηθάει πολύ η γνώση αγγλικών, απ'ότι ξέρω. Και αν μάθεις γαλλικά, μετά μπορείς να μάθεις πολύ εύκολα και κάποιες άλλες γλώσσες, π.χ. ιταλικά κλπ.

Το βιβλίο δεν το ξέρω. :)

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2895442&postcount=111

Τα αγγλικά έχουν περισσότερο κοινές ρίζες με τα γαλλικά κι αυτό λόγω εγγύτητας Γαλλίας - Αγγλίας, ΗΠΑ - Καναδά και βασιλικών περιπτύξεων :P

https://www.google.gr/search?sugexp=...w.r_qf.&fp=2b0bbef56fc13cf8&biw=1600&bih=1067

Από την αγγλική Βικιπαίδεια

A great number of words of French origin have entered the English language to the extent that many Latin words have come to the English language. Most of the French vocabulary now appearing in English was imported over the centuries following the Norman Conquest of 1066, when England came under the administration of Norman-speaking peoples. According to different sources, between one third and two thirds of all English words have a French origin. This fact suggests that at least 30,000 words should appear in this list (however the following list only contains about 1,600 words).
Many non-Latin Germanic words have also entered English from the Germanic element in French (see also French words of Germanic origin). Since English is of Germanic origin, via the influences apparent in modern Dutch (or Frisian languages), ascertaining whether a given Germanic word is definitely from French can be difficult in a few cases.
There is a fake language game that consists in converting French-origin words into Germanic-origin words to make the English language seem purer. Hence, rock becomes stone and pure becomes black.


Και να και μια έρευνα εγκυρότατη

A survey by Joseph M. Williams in Origins of the English Language of 10,000 words taken from several thousand business letters gave this set of statistics:[70]

  • [*]French (langue d'oïl): 41%
  • "Native" English: 33%
    [*]Latin: 15%
  • Old Norse: 2%
  • Dutch: 1%
  • Other: 10%
Στο other βλέπε ελληνικά και άλλες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Στα επισημα και υψηλοτερα επιπεδα γαλλικα και αγγλικα μοιαζουν κατα 80% τουλαχιστον. Ισως περισοτερο κι απο τα ισπανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
να ρωτησω κατι; τί ειναι καλυτερο ; να γραφτει καποιος για μαθηματα στο γαλλικο ινστιστουτο που εχει απο 8 μαθητες και πανω σε 1 τμημα ,ειναι ακριβο γυρω στα 800 ευρω το επιπεδο ή εξω; Τα φροντιστηρια που σε 1 χρονο και καλα τελειωνουν τη β1 ειναι κοροιδια ; Μηπως ειναι καλυτερα καποια που εχουν αποκλειστικα γαλλικα μαθηματα; καμμια ιδεα εδω στην αθηνα θα ηταν ενδιαφερουσα.Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libertad

Νεοφερμένος

Η libertad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Να κανεις ιδιαιτερα αν θες να εχεις γερες βασεις. Το ινστιτουτο ειναι μπουρδεκλοκατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top