Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Να αρχίσεις γαλλικά , θα σου φανούν πολύ χρήσιμα.Αν ασχοληθείς και σ'αρέσουν θα τελειώσεις πολύ γρήγορα αφού δεν είναι δύσκολη γλώσσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Αυτός ο μικρός Ρομπέρ που αναφέρετε στο θέμα των εξετάσεων, αξίζει τα λεφτά του; :P
Θέλω να αγοράσω ένα καλό λεξικό, με ερμηνεία των λέξεων στα γαλλικά. Καμία πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Αυτός ο μικρός Ρομπέρ που αναφέρετε στο θέμα των εξετάσεων, αξίζει τα λεφτά του; :P
Θέλω να αγοράσω ένα καλό λεξικό, με ερμηνεία των λέξεων στα γαλλικά. Καμία πρόταση;

Αν θες καλό λεξικό και είσαι διατεθειμένος να δώσεις σχεδόν 80 ευρώ, να πάρεις αυτό. Θεωρείται κορυφαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αυτός ο μικρός Ρομπέρ που αναφέρετε στο θέμα των εξετάσεων, αξίζει τα λεφτά του; :P
Θέλω να αγοράσω ένα καλό λεξικό, με ερμηνεία των λέξεων στα γαλλικά. Καμία πρόταση;

Αξίζει τα λεφτά του, αλλά δεν ξέρω, εγώ το βρίσκω λίγο δύσχρηστο. :P 3.000 περίπου σελίδες λεξικό είναι. Καλύτερα να πάρεις κάτι πιο μικρό και αν δεν βρίσκεις κάποια λέξη, υπάρχει και το διαδίκτυο.

Τώρα αν το θέλεις για εξετάσεις, πάω πάσο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αυτός ο μικρός Ρομπέρ που αναφέρετε στο θέμα των εξετάσεων, αξίζει τα λεφτά του; :P
Θέλω να αγοράσω ένα καλό λεξικό, με ερμηνεία των λέξεων στα γαλλικά. Καμία πρόταση;

όπως είπα και σε άλλο θέμα, φέτος επέτρεπαν γαλλογαλλικά λεξικά στα προφορικά (στην προετοιμασία φυσικά) και είχα μαζί μου τον μικρό ρομπέρ. Τον χρησιμοποίησα σε αρκετές λέξεις, μου φάνηκε πολύ καλό λεξικό, αλλά αν δεν είσαι εξικοιωμένος με τα χάρτινα λεξικά θα σε δυσκολέψει (εγώ πάντα ιντερνετικό λεξικό χρησιμοποιούσα :P). Βέβαια δεν το πλήρωσα, κοίτα να δεις αν γίνεται να σου το δανείσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! :)
Δεν το θέλω για εξετάσεις. Απλώς, για να βρίσκω άγνωστες λέξεις από εφημερίδες, περιοδικά, λογοτεχνικά και ό,τι άλλο τύχει. Επομένως, δεν τίθεται θέμα δανεισμού. Έχω ένα γαλλοελληνικό / ελληνογαλλικό του Ροσγοβά (αν θυμάμαι καλά), αλλά θα ήθελα ένα γαλλογαλλικό, κατά προτίμηση αναλυτικό & εύχρηστο.

Υ.Γ. Όχι en ligne! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
παιδιά υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει C1 και C2 στα γαλλικά; σκέφτομαι να πάω για αυτά τ πτυχία, αλλά επειδή έχω ακούσει πολλά φοβάμαι μήπως δεν αξίζει. έχω ακούσει ότι τα παίρνουν μόνο όσοι ενδιαφέρονται για σπουδές σε γαλλόφωνες χώρες- κάτι που ανάλογα με την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται η χώρα μας το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

επίσης, γίνεται να πας απευθείας για μαθήματα στο γαλλικό ινστιτούτο; έχει τα συν του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
έχω ακούσει ότι τα παίρνουν μόνο όσοι ενδιαφέρονται για σπουδές σε γαλλόφωνες χώρες- κάτι που ανάλογα με την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται η χώρα μας το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

επίσης, γίνεται να πας απευθείας για μαθήματα στο γαλλικό ινστιτούτο; έχει τα συν του;
1. Αφού σκέφτεσαι τις σπουδές σε γαλλόφωνη χώρα, γιατί φοβάσαι μήπως δεν αξίζει; (βασική προϋπόθεση για να γίνεις δεκτή είναι η κατοχή του Β2, και, σε ορισμένες περιπτώσεις, του C1)
2. Τα μαθήματα στο Γαλλικό Ινστιτούτο (τουλάχιστον των Αθηνών - για Θεσσ/νίκη δε γνωρίζω) είναι πραγματικά άπιαστα. Το μείον είναι η τιμή τους, που, όπως λέγεται, είναι λιγάκι τραβηγμένη.

Υ.Γ. Αν θες να δώσεις τα πτυχία αυτά, έχοντας πιθανότητες επιτυχίας, πρέπει να αγαπήσεις τη γαλλική γλώσσα και το γαλλικό πολιτισμό. Με λίγα λόγια, να μην το δεις σαν υποχρέωση για τον εμπλουτισμό του CV σου - κάτι που ισχύει γενικά, βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
1. Αφού σκέφτεσαι τις σπουδές σε γαλλόφωνη χώρα, γιατί φοβάσαι μήπως δεν αξίζει; (βασική προϋπόθεση για να γίνεις δεκτή είναι η κατοχή του Β2, και, σε ορισμένες περιπτώσεις, του C1)
2. Τα μαθήματα στο Γαλλικό Ινστιτούτο (τουλάχιστον των Αθηνών - για Θεσσ/νίκη δε γνωρίζω) είναι πραγματικά άπιαστα. Το μείον είναι η τιμή τους, που, όπως λέγεται, είναι λιγάκι τραβηγμένη.

Υ.Γ. Αν θες να δώσεις τα πτυχία αυτά, έχοντας πιθανότητες επιτυχίας, πρέπει να αγαπήσεις τη γαλλική γλώσσα και το γαλλικό πολιτισμό. Με λίγα λόγια, να μην το δεις σαν υποχρέωση για τον εμπλουτισμό του CV σου - κάτι που ισχύει γενικά, βέβαια.

ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!

1. το Β2 το έχω, απλά μου δημιουργεί την εντύπωση ότι δεν αρκεί για να μπορείς να συνεννοηθείς πλήρως με ένα Γάλλο! Με φοβίζει το θέμα του comprehension orale :P γιατί στην καθημερινή τους ζωή μιλάνε τόσο γρήγορα που όσες γνώσεις και να έχεις δεν προλαβαίνεις να τους καταλάβεις -.-

2. τραβηγμένη; δλδ πόσο πιο πάνω "χοντρικά" από ένα ιδιαίτερο; -ωχ είδα ένα 1260 για ενήλικες :Ο το μήνα?!?!?!?!

λατρεύω γαλλικό πολιτισμό! το ίδιο και τη γαλλική γλώσσα, αν εξαιρέσεις το θεματάκι που σου ανέφερα...! (γι αυτό και επέλεξα γαλλικά. αν ήταν απλά για να ενισχύσω το βιογραφικό θα έκανα γερμανικά.... που δεν τα μπορώ καθόλου :/)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
bonjour!δινω για το c1 αυτον τον χειμωνα(ετσι λεω βεβαια γιατι μετα το καλοκαιρι νιωθω πως εχω σκουριασει λιγο)και θελω να αγορασω γαλλογαλλικο για τα προφορικα.δεν θελω να δωσω παρα πολλα χρηματα(κατι ειδα πανω για 80 ευρω και μου φαινονται αρκετα για ενα λεξικο)εχει κανενας καποιο καλο λεξικο υποψιν του?ευχαριστω πολυ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!

1. το Β2 το έχω, απλά μου δημιουργεί την εντύπωση ότι δεν αρκεί για να μπορείς να συνεννοηθείς πλήρως με ένα Γάλλο! Με φοβίζει το θέμα του comprehension orale :P γιατί στην καθημερινή τους ζωή μιλάνε τόσο γρήγορα που όσες γνώσεις και να έχεις δεν προλαβαίνεις να τους καταλάβεις -.-

2. τραβηγμένη; δλδ πόσο πιο πάνω "χοντρικά" από ένα ιδιαίτερο; -ωχ είδα ένα 1260 για ενήλικες :Ο το μήνα?!?!?!?!

λατρεύω γαλλικό πολιτισμό! το ίδιο και τη γαλλική γλώσσα, αν εξαιρέσεις το θεματάκι που σου ανέφερα...! (γι αυτό και επέλεξα γαλλικά. αν ήταν απλά για να ενισχύσω το βιογραφικό θα έκανα γερμανικά.... που δεν τα μπορώ καθόλου :/)
Όντως. Μιλούν εκνευριστικά γρήγορα.
Πρακτικά, το Β2 σου αρκεί. Ωστόσο, εννοείται ότι οι γνώσεις που προσκτήθηκαν από την προετοιμασία αυτού του διπλώματος δεν αρκούν για να τα βγάλεις πέρα στη Γαλλία και δη σε πανεπιστήμιο (θα έχεις να μάθεις ορολογίες μπλα μπλα). Καλό θα ήταν, να περάσεις από το IFA και να συζητήσεις εκεί το θέμα. Ανοίγει 20/08, και, αν δεν κάνω λάθος, υπεύθυνη του τομέα σπουδών στη Γαλλία είναι η κυρία Savary. Το τηλέφωνο μπορείς να το βρεις στην ιστοδελίδα. Επίσης, σκέψου ότι εάν η αρχή των σπουδών σου συντονιστεί από το γαλλικό Ινστοτούτο, η προσαρμογή σου θα διευκολυνθεί (συνήθως, οργανώνονται συναντήσεις με άλλους Έλληνες φοιτητές).

Όσον αφορά στην τιμή, δυστυχώς το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι τραβηγμένη, όπως είπα. Αλλά με μία επίσκεψη, η απορία σου θα λυθεί κι, επιπλέον, ίσως να ενημερωθείς για τυχόν προσφορές. ;)

bonjour!δινω για το c1 αυτον τον χειμωνα(ετσι λεω βεβαια γιατι μετα το καλοκαιρι νιωθω πως εχω σκουριασει λιγο)και θελω να αγορασω γαλλογαλλικο για τα προφορικα.δεν θελω να δωσω παρα πολλα χρηματα(κατι ειδα πανω για 80 ευρω και μου φαινονται αρκετα για ενα λεξικο)εχει κανενας καποιο καλο λεξικο υποψιν του?ευχαριστω πολυ!:clapup:
Αν σκέφτεσαι να συνεχίσεις για C2, Le petit (!) Robert χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όντως. Μιλούν εκνευριστικά γρήγορα.
Δείγμα αγένειας. Ένα από τα πολλά κουσούρια των Γάλλων.

Υγ. Ποιο είναι το λεξικό που συστήνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Για επίπεδο Dalf C1 συνεχίζετε να κάνετε γραμματική?

Υποτίθεται πως κάποιος έχει διδαχθεί όλα τα γραμματικά φαινόμενα, από πιο μικρό επίπεδο και τα γνωρίζει, λέμε τώρα... :P

bonjour!δινω για το c1 αυτον τον χειμωνα(ετσι λεω βεβαια γιατι μετα το καλοκαιρι νιωθω πως εχω σκουριασει λιγο)και θελω να αγορασω γαλλογαλλικο για τα προφορικα.δεν θελω να δωσω παρα πολλα χρηματα(κατι ειδα πανω για 80 ευρω και μου φαινονται αρκετα για ενα λεξικο)εχει κανενας καποιο καλο λεξικο υποψιν του?ευχαριστω πολυ!:clapup:

Εμμ... αν θες ποιοτικό και αξιόλογο γαλλικό λεξικό, θα κοστίσει λίγο στην τσέπη. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Petit Robert.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Υγ. Ποιο είναι το λεξικό που συστήνεις;
Ο μικρός Ρομπέρ ("Le petit Robert"). Το ανέφερα. Μολονότι ακριβό, κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μπορεί ένας ενήλικας να φτάσει σε επίπεδο C1 ή και σε C2 σε 4 χρόνια;
Το επιμελές διάβασμα κλπ εννοούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μπορεί ένας ενήλικας να φτάσει σε επίπεδο C1 ή και σε C2 σε 4 χρόνια;
Το επιμελές διάβασμα κλπ εννοούνται.
Με ιδιαίτερο, γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ο μικρός Ρομπέρ ("Le petit Robert"). Το ανέφερα. Μολονότι ακριβό, κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.

Αυτό;
https://www.lerobert.com/dictionnaires-generalistes/le-petit-robert-2013.html

Επίσης πρότεινε καμία σοβαρή γραμματική. Σαν του Κουκίδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μπορεί ένας ενήλικας να φτάσει σε επίπεδο C1 ή και σε C2 σε 4 χρόνια;
Το επιμελές διάβασμα κλπ εννοούνται.

Άνετα νομίζω... :P Να σου πω, μπορεί να παραλείψει το Α1, ίσως και το A2, γιατί είναι πολύ εύκολα. Τα σοβαρά πτυχία μετά το Delf B1...

Αααχ αυτοί οι Γάλλοι. Στο ακουστικό στο Dalf C1 καταλαβαίνεις μόνο αυτό: -Bonjour. -Bonjour. μπλα, μπλα, μπλα. etc, etc... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ σε αυτό αναφερόμουν.
Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει έκδοση του 2013, η οποία λογικά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Κάθε χρόνο ανανεώνεται... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top