Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
δν εχω καταλαβει τιποτα απο ... αρχαια !
σχεδον τιποτα δλδ... ομως πολυ λιγα εχω καταλαβει π.χ
τα αρθρα :jumpy: εσεις εχετε καταλαβει τιποτα αν ναι τι??

τι κατευθυνση εχεις σκεφτει να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εχω να πω ότι είναι πανεύκολα τα Αρχαία μέχρι στιγμής.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καλησπέρα σ'όλους τους καταπιεσμένους μαθητές! :P
Τέλος πάντων, σήμερα είχαμε αρχαία και κάτι ασκήσεις.. (μετάφραση και μια άσκηση).

Αυτή όμως η άσκηση είναι περίεργη και δε μπορώ να την απαντήσω! (βασικά κανείς δεν μπορεί να την απαντήσει στην τάξη μου, μας την ξανάβαλε).

Όσοι τώρα πάτε γυμνάσιο, η άσκηση για την οποία μιλάω είναι στη σελίδα 12, η άσκηση 3.

Όσοι δε το έχετε ή δεν το είχατε θα σας πω τι λέει:
Με τη βοήθεια του λεξικού να βρείτε την ελληνική ρίζα των παρακάτω ξενικών λέξεων.

Οι λέξεις αυτές είναι: τουρνουά, τζίρος, φαντεζί, παρλάρω, πιάτσα και σκιτσάρω.

Τι εννοεί ελληνική ρίζα; Αφού προέρχονται από άλλες γλώσσες. Που μπορώ να βρω πληροφορίες γι' αυτές τις λέξεις; (Εννοώ site..)

Σας ευχαριστώ! :thanks:
Φίλε Πάνο εμείς την κάναμε αυτήν την άσκηση και μας ζήτησε να βρούμε τη σημασία τους με ΕΛΛΗΝΙΚΗ λέξη....
Π.Χ.Παρλάρω=Μιλάω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν είσαι σικ:P Ψάξε λίγο ακόμη! Από τακτ και μόνο! (Just kidding)

Υ.Γ Σε ποιο λεξικό έψαξες αν επιτρέπεται;

Νεοελληνικό Λεξικό Ελληνικής Γλώσσας κατά το δόκτωρα argymeg...:P
Πλάκα κάνω. Βασικά έπαιξα λίγο με τα translations, κοίταξα λίγο τη Wikipedia, και τα βρήκα σχεδόν όλα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bojokolos

Νεοφερμένος

Ο Bojokolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
χαχαχα μιληστε για σας. εγω μια ασκηση δεν μπορω να κανω :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν είναι εύκολα. Βαρετά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*TCixLu*

Νεοφερμένος

Η *TCixLu* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κατσε διαβασε και πιστεψε με τιποτα δεν ειναι δυσκολο..οποτε χρειαστεις βοηθεια εδω ειμαστε και θα σε βοηθησουμε!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ποιός είναι ο δόκτωρας argymeg...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
iSchool search machine it...:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
nikos georg:
Αντιδάνειο σημαίνει λέξη ελληνική που μετεξελίχθηκε σε έναν ξένο όρο, ο οποίος χρησιμοποιείται σήμερα και από εμάς.
Οι γαλλικές λέξεις που παρέθεσες (όχι της άσκησης) είναι αυτούσια ξένες και όχι αντιδάνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ. Δε πήρα τις λέξεις "μοταμό".
Αν κάποιες από αυτές υπήρχαν πρώτα στα ελληνικά δεν ξέρω βέβαια, δεν το'χω ψάξει τόσο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickgan

Νεοφερμένος

Ο Nickgan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βρε παιδια εχω ενα μικρο προβληματακι με τις μεταφρασεις στα αρχαια. αν κανεις κανει αντιγραφη τη μεταφραση απο το βοηθημα σε καταλαβενουν και παρ'ολο που εχει γλωσσικα σχολια το βιβλιο, δεν μπορω να μεταφρασω σωστα. εν τω μεταξυ η φιλολογος λεει διαβαστε, μαθετε, μεταφραστε. που να ξερουμε κυρα μου ποιο ακριβως ειναι το νοημα; αφτο που θα ηθελα απο σας ειναι αν εχετε τις μεταφρασεις των ενοτητων 4-18 (χωρις πολυ παπαγαλια). βαλτε μεταφρασεις απο οσες και οτι ενοτητες θελετε. ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theologia K.

Νεοφερμένος

Η theologia K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Sorry, αλλά βρήκα μόνο ένα κείμενο. Ελπίζω να σε βοηθήσει.
ΕΝΟΤΗΤΑ 7

Ο Αλέξανδρος στο Γόρδιο κυριεύτηκε από έντονη επιθυμία να δει την άμαξα του Γορδίου και το δέσιμο του ζυγού της άμαξας. Και μεταξύ των άλλων βέβαια λεγόταν για την άμαξα και το εξής: Όποιος δηλαδή λύσει το δεσμό της άμαξας, αυτός ήταν ορισμένο από τη μοίρα να εξουσιάσει την Ασία. Ο δεσμός ήταν από φλοιό κρανιάς και αυτού ούτε τέλος ούτε αρχή φαινόταν. Ο Αλέξανδρος, επειδή δυσκολευόταν να βρει τη λύση του δεσμού, δεν ήθελε όμως να τον αφήσει άλυτο, μήπως αυτό προκαλέσει κάποια αναταραχή στο πλήθος, αφού χτύπησε το δεσμό με το ξίφος τον έκοψε στα δύο και είπε ότι λύθηκε. Απομακρύνθηκαν λοιπόν από την άμαξα ο ίδιος και οι συντρόφοι του με την ιδέα ότι είχε εκπληρωθεί ο χρησμός για τη λύση του δεσμού. Και πράγματι εκείνη τη νύχτα έδωσαν σημείο επιδοκιμασίας βροντές και αστραπές από τον ουρανό και γι'αυτό το λόγο ο Αλέξανδρος την επόμενη μέρα πρόσφερε θυσίες στους Θεούς που του φανέρωσαν τα σημάδια και τον τρόπο λύσης του δεσμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bojokolos

Νεοφερμένος

Ο Bojokolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
helppp ουτε εγω δεν τα καταλαβα :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγω περυσι δυσκολευτηκα την πρωτη εβδομαδα...μετα επιασα τη φιλοσοφια τους και πλεον ειναι παιχνιδακι στη β Γυμνασιου επειδη πολυ απλα βασιζονται στης α γυμνασιου...
ΑΛΛΑ οποιος δε διαβαζει θα τα βρει σκουρα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derve25

Νεοφερμένος

Ο derve25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Και εγω δεν διαβαζα στα αρχαια,αλλα στις εξετασεις τα διαβασα ΟΛΑ.
:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirela

Νεοφερμένος

Η spirela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Eμένα δε μου φαίνονται και τόσο δύσκολα . Αν κάτσεις να διαβάσεις θα σου φανούν παιχνιδάκι ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostisKar

Νεοφερμένος

Ο kostisKar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
δν εχω καταλαβει τιποτα απο ... αρχαια !
σχεδον τιποτα δλδ... ομως πολυ λιγα εχω καταλαβει π.χ
τα αρθρα :jumpy: εσεις εχετε καταλαβει τιποτα αν ναι τι??

κοίτα, τα Αρχαία είναι παρόμοια με την Γλώσσα... τα άρθρα θα τα διαβάζεις όπως και στην Γλώσσα. Τα περισσότερα άρθρα είναι ίδια το μόνο που προσθέτεις είναι τα πνεύματα τα οποία αναγκαστικά θα τα μάθεις απ' έξω... Γενικά, τα Αρχαία πρέπει να τα βλέπεις σαν κάτι οικείο, σαν κάτι που έχεις ήδη μάθεις...
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο... :):bye:
-----------------------------------------
Και εγω δεν διαβαζα στα αρχαια,αλλα στις εξετασεις τα διαβασα ΟΛΑ.
:):):)

Αγαπητέ μου φίλε,
Έπραξες μεγάλο λάθος που δεν τα διάβασες από την αρχή, ΑΛΛΑ οι εξετάσεις για αυτόν ακριβώς τον λόγο δημιουργήθηκαν, για να καθίσεις και να διαβάσεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
θυμασαι τελεια πιες συλλαβες ειναι μακροχονες και πιες βραχυχρονες;; αν οχι γυρνα μπροστα και ξανα διαβασε τις και μετα διαβασε τους πεντε κανονες τονισμου και θα τα καταλαβεις ολα

Υ.Γ οχι ολα απο μια φορα γιατι λογικο θα ειναι να μην τα πιασεις με την πρωτη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louis Xristos

Νεοφερμένος

Ο Louis Xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια,θα ηθελα να με βοηθησεις στα αρχαια στα αρθρα(ειμαι διλκτικος),ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top