Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ναι,για σενα ειναι ευκολεσ που πασ 2 γυμνασιου...ρωτα κι εμασ!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;:warning::idea:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
γτ εγω δεν πηγα 1η καλε??... οκ παντα στην αρχη φαινονται βουνο, αλλα οσο πιο πολυ τις συναντας τοσο πιο ευκολες σου φαινονται!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
που να δείτε και την τρίτη κλίση είναι πολύ δύσκολη:D
(συμβουλή) να μάθετε την α και την β καλά, είναι εύκολες και μπαίνουν και σε διαγωνίσματα ακόμη και στην τρίτη γυμνασίου


Δν λες τπτ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
θελω οχι δημοτικο,αλλα νυπιαγωγιο!!!!!!!!!:lol::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Καλά που να δείτε και την γ :P
Απ' ότι θυμάμαι κι εμένα η α με είχε δυσκολέψει περισσότερο απο την β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
τι μασ περιμενει εχω εγω να πω!!!:what::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ε εχεις μελλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Είναι δύσκολα τα αρχαία και θέλουν διάβασμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimitsaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γιατί δε διάβασες, παπαγάλισες :)

Μην ανησυχείς, διόλου ασυνήθιστο φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimitsaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γιατί δε διάβασες, παπαγάλισες :)

Μην ανησυχείς, διόλου ασυνήθιστο φαινόμενο.
Αν μιλάς για μένα σε πληροφορώ δεν παπαγάλισα καθόλου αλλά κάθισα και τα διάβασα και δικαία πήρα 19! και στο τέλος στις εξετάσεις για αυτό έγραψα 19! που σημαίνει πως αποκλείεται να παπαγάλισα όλο το βιβλίο !Μάλλον η κοπέλα από πάνω βαριέται να διαβάσει και λέει πως της φαίνονται δύσκολα !!!!Δεν λέω , έχουνε κάποια μικρή δυσκολία επειδή είναι καινούργιο μάθημα αλλά όχι και να λέει πως θέλει νηπιαγωγείο !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν μιλάς για μένα σε πληροφορώ δεν παπαγάλισα καθόλου αλλά κάθισα και τα διάβασα και δικαία πήρα 19! και στο τέλος στις εξετάσεις για αυτό έγραψα 19! που σημαίνει πως αποκλείεται να παπαγάλισα όλο το βιβλίο !Μάλλον η κοπέλα από πάνω βαριέται να διαβάσει και λέει πως της φαίνονται δύσκολα !!!!Δεν λέω , έχουνε κάποια μικρή δυσκολία επειδή είναι καινούργιο μάθημα αλλά όχι και να λέει πως θέλει νηπιαγωγείο !!!!


ναι αλλα για να τα γραψεις πρεπει να τα παπαγαλισεις:) δν ειναι εμφυτο αυτο:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
ναι αλλα για να τα γραψεις πρεπει να τα παπαγαλισεις:) δν ειναι εμφυτο αυτο:iagree:

Εγώ δεν τα μπορώ να τα μάθω παπαγαλία...ο κλητήρ τω κλητήρι ω κλητήρ τοις κλητηρσι :s απορώ πώς δεν μπέρδευαν τα λόγια τους οι αρχαίοι Έλληνες.

Νεοελληνικά all the way.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι, αλλά άριστη γνώση Νέων Ελληνικών δεν υφίσταται χωρίς καλή γνώση Αρχαίων Ελληνικών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Ναι, αλλά άριστη γνώση Νέων Ελληνικών δεν υφίσταται χωρίς καλή γνώση Αρχαίων Ελληνικών :)
????????????? δηλαδη άμα δε ξέρεις αρχαία δε μπορείς να μάθεις νέα??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι, αλλά άριστη γνώση Νέων Ελληνικών δεν υφίσταται χωρίς καλή γνώση Αρχαίων Ελληνικών :)

Αυτά δεν πάνε απαραίτητα εν ζευγάρι. Εμένα, επειδή μεγάλωσα μιλώντας τα νέα, τα αρχαία μου θυμίζουν 'προέκταση' του νεοελληνικού λόγου, ενώ είναι το αντίθετο. Οπότε, μπορώ μια χαρά να μιλώ χωρίς να έχω αναγκαστικά άριστη γνώση των αρχαίων. Σαν τα μαθηματικά, έχω φίλους που δεν τα πάνε καλά με τις εξισώσεις, αλλά για κάποιο λόγο σκίζουν στις συναρτήσεις. Και από τί αποτελείται μια συνάρτηση? Από αγνώστους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αυτά δεν πάνε απαραίτητα εν ζευγάρι. Εμένα, επειδή μεγάλωσα μιλώντας τα νέα, τα αρχαία μου θυμίζουν 'προέκταση' του νεοελληνικού λόγου, ενώ είναι το αντίθετο. Οπότε, μπορώ μια χαρά να μιλώ χωρίς να έχω αναγκαστικά άριστη γνώση των αρχαίων. Σαν τα μαθηματικά, έχω φίλους που δεν τα πάνε καλά με τις εξισώσεις, αλλά για κάποιο λόγο σκίζουν στις συναρτήσεις. Και από τί αποτελείται μια συνάρτηση? Από αγνώστους!

Προκειμένου να μάθεις κανόνες, τονισμό, κλίση και σύνταξη στα νέα, είναι απαραίτητη η γνώση των αρχαίων.

Ρώτα και τον καθηγητή ή την καθηγήτριά σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εμενα η αγαπημενη μου εινaι η γ' :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
μπα,τη γ τη βρισκω πιο ευκολη απο τις αλλες 2.περιλαμβανει ο,τι δεν μπαινει στην α και στη β:ανωμαλα,ακυρες καταληξεις...ειναι ευκολη ;) οσο κουφο κι αν ακουγεται

(ο αυτοκρατωρ,η πολις,ο γιγας,το τειχος...:inlove:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top