Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

jimgiovas

Νεοφερμένος

Ο δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ανδραβίδα (Ηλεία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
σε ευχαριστουμε ω μεγαλη theodora:up::up::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
εμας μας λεει να κανουμε μονο το κειμενο αντιγραφη
Γιατί;1η δημοτικού είστε;...παναγία μου..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimgiovas

Νεοφερμένος

Ο δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ανδραβίδα (Ηλεία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
και ομως ετσι ειναι...........:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παράξενο...Φαίνεται θέλει να εξικοιωθείτε καλύτερα με τα Αρχαία Ελληνικά..Κάθε καθηγητής έχει τον δικό του τρόπο που παραδίδει μάθημα και εξετάσει..ΠΧ η Θεολόγος μας μας λέει για όταν ήταν φοιτήτρια,πριν 37 χρόνια δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkrider

Νεοφερμένος

Ο darkrider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εχω να γραψω την ασκηση 4 στην σελ.46
Πιστευετε οτι στις μερες μας αποδιδιουμε σημασια στην εξωτερικη εμφανιση η στον εσωτερικο μας κοσμο; Να επικαλεστειτε συγκεκριμενα παραδειγματα. ;(

καποιο παραδειγμα :?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Άποψη δεν έχεις για το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkrider

Νεοφερμένος

Ο darkrider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
απο την μια ναι, ομως τους φιλους δεν τους κοιτας αν ειναι ωραια ντιμενει και αυτα δηλ. δεν ξερω τι να γραψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Και εμάς αυτήν μας έβαλε..Να επαναλάβω για χιλιοστή φορά πως το iSchool δεν είναι λυσάρι αλλά τέλοσπαντων..Καλά σου λέει ο άλλος;;Άποψη;;Στις μέρες ειδικότερα οι νέοι δίνουν περισσότερο σημασία στην εξωτερική εμφάνιση αλλά όχι στον εσωτερικό κόσμο..Για παράδειγμα όμως όταν παντρεύεσαι,είναι ιερό πράγμα που δεσμέυεσαι για μία ζωή άρα δεν μπορεί κάποιος η κάποια να παντρευτεί άλλον η άλλη για την έξω εμφάνιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkrider

Νεοφερμένος

Ο darkrider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστο για τα παραδειγματα αν καποιος θελει βοηθεια να μου γραψει (ιδικα για τα μαθηματικα) :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
ναι κοπελια και εγω στην αρχη ετσι ημουν αλλα μετα τα καταλαβα ολα παιδια πανευκολα!!!:D:D:D

εμεισ γραψαμε και ηταν ευκολο αρκει να διαβασεισ λιγο ενταξει??

εμεισ ημαστε στην οριστικη μελλοντα παιδια και σημερα γραψαμε διαγωνισμα:jumpy::jumpy::jumpy::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κι εγω περυσι τα βρηκα ευκολα... Ε τα φετινα ειναι απλα μια συνεχεια της Α Γυμνασιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
δν εχω καταλαβει τιποτα απο ... αρχαια !
σχεδον τιποτα δλδ... ομως πολυ λιγα εχω καταλαβει π.χ
τα αρθρα :jumpy: εσεις εχετε καταλαβει τιποτα αν ναι τι??
Καταρχάς θα σου πρότεινα να πάρεις ζεστά το θέμα των Αρχαίων, για να τα πηγαίνεις καλά με τους καθηγητές και, κυριότερα, με το ίδιο το μάθημα. Δεν είναι σαν τη Φυσική που εκεί είναι όλο τύποι και ορισμοί και εύκολα μπορείς να χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια. Στα Αρχαία είναι καθαρά θέμα διαβάσματος. Λόγου χάρη μαθαίνεις να κλίνεις ουσιαστικά της πρώτης κλίσης, το ρήμα λύω - ενεργητική και μέση φωνή, έπειτα να προσδιορίζεις ρήμα-υποκείμενο-αντικείμενο μέσα σε μια πρόταση κ.ο.κ. Τακτοποίησέ τα μέσα στο μυαλό σου. Μην το γελάς καθόλου! Κάτι τέτοιες "βασικές γνώσεις" αποτελούν τα θεμέλια της εκμάθησης των Αρχαίων Ελληνικών και αποδεικνύονται ιδιαίτερα χρήσιμα σε μεγαλύτερες τάξεις, ειδικά αν επιθυμείς να ακολουθήσεις την αντίστοιχη κατεύθυνση στο Λύκειο. :P Επίσης, αγόρασε και ένα καλό βοήθημα.

Ειλικρινά αν θεωρείς ότι ίσως στο μέλλον παρουσιαστούν ως αντικείμενο του ενδιαφέροντός σου τα Αρχαία, μην κάνεις σαν εμένα που δεν άνοιγα βιβλίο στο Γυμνάσιο και μετά αναγκάστηκα να μαζέψω όλη την ύλη το καλοκαίρι της Α'. Ήταν εξουθενωτικό :down:

Αν δε τα παρατήσεις, δε θα σε παρατήσουν κι αυτά :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Για να μας πουν τις εντυπώσεις τους τα παιδιά της πρώτης γυμνασίου για τα αρχαία...
Εμάνα πάντωσ δεν μου άρεσαν καθόλου στην πρώτημου άρεσε η βιολογία και η γεωγραφία, από την δευτέρα που άρχισα να κάνω ιδιαίτερα μου αρεσαν πολύ αλλα είχαμε μια καθηγήτρια...σε κάθε μάθημα τεστ, ασκησεις με τη σέσουλα και πολύ γράψημο.Δεν λέω την δουλεία της έκανε και σωστά μάλιστα αλλά εμείς βαριομασταν το ίδιο και στην πρώτη. Από την τρίτη και μετά τα λάτρεψα!!!
ΕΣΕΙΣ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δύσκολα αλλά έχει ωραία κείμενα!!Θελεί αρκετή προσπάθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ως καινουριο μαθημα περυσι με δυσκολεψε στην αρχη, αλλα αφου τα καταλαβα ηταν μια χαρα...(Βεβαια, ειχαμε και μια καθηγητρια πολυ καλη).... Και φετος ειναι ευκολα, αλλα η καθηγητρια μας ειναι λιγο....δεν το λεω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@titi

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
έγω μέχρι τώρα,τα 'χω καταλάβει όλα..διάβασε κ' πρόσεχε στο μάθημα;)(η δική μου συμβουλή αύτη είναι)..αν χρειαστείς σε κάτι βοήθεια ,ζήτα μου και αν ξέρω την απάντηση,θα σε βοηθήσω..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Δηλαδή πιστευετε οτι είναι θέμα καθηγητή πιο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Μπα δε νομιζω!!! Εμεις εχουμε μια καταστριμμενη καθηγητρια (σα δρακουλας ειναι) μας βαζει 10+ ασκησεις αλλα εμενα μου αρεσουν πολυ τα αρχαια!!!:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotosleon13

Νεοφερμένος

Ο Sotos RPJN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια κατα την γνωμη μου τα αρχαια ειναι αχριαστα.Εχετε ακουσει πολλους ανθρωπους να μιλλουν αρχαια σε μια καφετερια για παραδειγμα.(εχω δει τις φιλολογους μου αλλα δεν μετραει :xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σίγουρα είναι λίγο αχρίαστα, αλλα για όσους θέλουν να παν θεωριτικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top