Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Εμείς έχουμε κάνει από αυτά μόνο το 2 και το 9, τα άλλα δεν τα ξέρω. Σου γράφω αυτά τα δυό:

Κείμενο 2:

Αλλά όταν ο στόλος των εχθρών, πλησιάζοντας την Αττική από την πλευρά του Φαλήρου, έκρυψε τις γύρω παραλίες, πάλι οι Πελοποννήσιοι φοβισμένοι σκέφτονταν να αποπλεύσουν προς τον Ισθμό. Ενώ λοιπόν έτσι είχε η κατάσταση, ο Θεμιστοκλής σκεφτόταν και κατάστρωνε το σχέδιο με το Σίκιννο.
Ήταν ως προς το γένος ο Σίκιννος Πέρσης, αιχμάλωτος, φιλικός προς το Θεμιστοκλή και παιδαγωγός των παιδιών του. Αυτόν στέλνει κρυφά προς τον Ξέρξη, αφού τον διέταξε να πει ότι ο Θεμιστοκλής, ο στρατηγός των Αθηναίων, παίρνοντας το μέρος του Πέρση βασιλιά, στέλνει πρώτος ως πληροφορία σε αυτόν ότι οι Έλληνες προσπαθούσαν να δραπετεύσουν και τον συμβουλεύει, ενώ βρίσκονται σε σύγχυση χωρίς το πεζικό, να τους επιτεθεί και να εξοντώσει τη ναυτική τους δύναμη.

(ως εδώ κάναμε μετάφραση εμείς, έχει ακόμη 2 προτάσεις και δεν έχω το βιβλίο να τις μεταφράσω)

Κείμενο 9:

Στο δρόμο για την Ολυμπία, υπάρχει βουνό απόκρυμνο με ψηλούς βράχους, το οποίο ονομάζεται Τυπαίο. Υπάρχει νόμος στους Ηλείους να πετούν σε αυτό τις γυναίκες, αν συλληφθούν επ' αυτοφόρω να έχουν έρθει στους Ολυμπιακούς Αγώνες ή και γενικά να έχουν περάσει τον Αλφειό ποταμό κατά τις απαγορευμένες αυτές μέρες. Λένε όμως ότι δεν συνελήφθη καμία, παραμόνο η Καλλιπάτειρα, και μερικοί την ονόμαζαν και Φερενίκη. Αυτή, επειδή είχε πεθάνει νωρίτερα ο άντρας της, αφού μεταμφιέστηκε πλήρως σε άνδρα γυμναστή, έφερε το γιο της στην Ολυμπία να αγωνιστεί. Κι ενώ νικούσε ο Πεισίροδος, η Καλλιπάτειρα απογυμνώθηκε, καθώς πηδούσε πάνω από το φράχτη με τον οποίο έχουν τους γυμναστές περιορισμένους.
Αν και αποκαλύφθηκε ότι ήταν γυναίκα, αυτοί την αφήνουν ατιμώρητη, αποδίδοντας σεβασμό και στον πατέρα της και στα αδέλφια της και στο παιδί της (διότι υπήρχαν σε όλους αυτούς Ολυμπιακές νίκες). Έφτιαξαν όμως νόμο για το μέλλον για τους γυμναστές, να μπαίνουν στο εξής αυτοί γυμνοί στον αγωνιστικό χώρο.


Πάντως, αν μπορείς, πάρε κανένα βοήθημα που έχει έτοιμες μεταφράσεις και τη σύνταξη, για να σε διευκολύνει. Του Μεταιχμίου, έχω ακούσει, είναι καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
2η: Οταν ομως ο εχθρικός στολος πλησιαζοντας στην Αττική απο την πλευρά του Φαλήρου απέκρυψε τις γυρω παραλιες παλι οι Πελοποννήσιοι φοβισμενοι σκεπτονταν να αποπλεύσουν για τον Ισθμό της Κορινθου. Τοτε λοιπόν ο θεμιστοκλής σκέφθηκε και καταστρωσε το σχεδιο με τον Σικιννο .Ηταν ο Σίκιννος στην καταγωγή Πέρσης , αιχμάλωτος , συμποθης στον θεμιστοκλή και παιδαγωγος των παιδιων του. Αυτόν στέλνει κρυφα προς τον Ξερξη διατάζοντας τον να πει οτι ο θεμιστοκλης ο στρατηγος των Αθηναίων παίρνοντας το μερος του Περση βασιλια του στελνει την πληροφορια οτι οι ελληνες προσπαθουν να ξεφύγουν,και τον συμβουλεύει να τους επιτεθεί και να εξοντωσει το ναυτικο τους ενω βρίσκονται σε συγχυση χωρις το πεζικό . Επειδή δεχθηκε αυτά ο Ξέρξης πιστεύοντας οτι είχαν λεχθεί με φιλική διάθεση ευχαριστηθηκε αμεσως διέταξε τους κυβερνητες των πλοίων αφου αποπλεύσουν με 200 πλοια να περικυκλώσουν τα νησια για να μην ξεφύγει κανεις απο τους εχθρους.

9η:Στον δρομο προς την ολυμπια υπαρχει ενα βουνο με ψηλούς βραχους αποκρημνο που λεγεται τυπαιο .Υπάρχει νομος στους Ηλειους και σε αυτον πετουν τις γυναικες αν πιαστουν να παρευρισκονται στους ολυμπιακους αγωνες ή και απλως , γενικα, να εχουν περασει τον αλφειο ποταμο στις απαγορευμενες μερες .Λενε ομως οτι δεν πιαστηκε καμια αλλη παρα μονο η Καλιπατειρα η οποια λεγεται καποιους και φερενικη. Αυτη επειδή ειχε πεθανει νωρίτρα ο συζηγος της αφου μεταμφιεσηκε εντελως σε ανδρα γυμναστη εφερε σαν γυμναστης στην ολυμπια τον γιο της για να αγωνιστει αφου νικησε ο πεισιροδος καθως η καλλιπατειρα πηδουσε πανω απο το φραχτη στο οποιο εχουν τους γυμναστες περιορισμενους γυμνωθηκε. Αν και αποκαλυφθηκε οτι ηταν γυναικα την αφησαν ατιμωρητη αποδιδοντας σεβασμο στον πατερα της και στα αδερφια της και στον γιος της- γιατι ολοι αυτοι ειχαν πετυχει νικες στους ολυμπιακους αγωνες- εκαναν ομως κανονισμο για το μελλον για τους γυμναστές να μπαίνουν στους αγωνες γυμνοί.

11η:Οποιος τυχον τολμησει να χτυπησει τον πατερα η τη μητερα του η τους πατερες η τις μητερες τους καταρχας ας βοηθησει το θυμα ο πρωτος ανθρωπος που τον συναντα και ο μετοικος η ο ξενος να καλειται σε τιμητικη θεση στους αγωνες αν βοηθησει αν δεν βοηθησει για ολη του τη ζωη να εξοριζεται απο την χωρα του. οποιος δεν ειναι μετοικος αν βοηθησει ας επαινειται αν δεν βοηθησει ας ψεγεται ο δουλος αν βοηθησει ας κερδισει την ελευθερια του αν δεν βοηθησει ας δεχτει με το μαστιγιο 100 χτυπηματα.Εαν καποιος καταδικαστει για βιαιοπραγια προς τους γνεις του καταρχας να εξορίζεται για ολη του τη ζωη απο την πολη του σε αλλη χωρα και αναποκλείεται απο καθε ιερη τελετη και εαν γυρισει απο την εξορια να τιμωρείται με θανατικη ποινη . Εαν ομως καπιιος ελευθερος με εναν τετοιο φαει η πιει μαζι η εχει οποιαδηποτε αλλη κοινωνικη σχεση η και μονο αν το συναντησει καπου και ελθει σε επαφη μαζι του με τη θελεση του , ουτε σε κανενα ιερο να εισελθει ουτε στην αγορα ουτε στην πολη γενικα παρα μονο αφου εξαγνιστει.


Σε κάλυψα;;Και οτι αλλο χρειαστείς εδώ ειμαι!!Για το σαββαλα εχω ακουσει οτι μεταφραζει πληρως με λεξη λεξη οτιδήποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis re

Νεοφερμένος

Ο giannis re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις μεταφρασεις αλλα αν μπορει καποιως να μου δωσει την 11η παρακαλω
-----------------------------------------
ευχαριστω ρε ανδρονικε
-----------------------------------------
ανδρονικε τα εσπασες ρε!!!!!!!!!!! παιζει να σε χρειαστω για κατι σχολια στην λογοτεχνια
αλλα δεν ξερω ακομα...οταν ειναι σου σφυραω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Στην εγραψα και την 11η!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JAX

Νεοφερμένος

Η MAPIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
να σε καλα....πολυ ωραια τα γραφει και εγω τα εψαχνα!!!!


ευχαριστω παντως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicky13

Νεοφερμένος

Η Νικολέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω...... είναι τέλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ευχαριστώ και τα έψαχνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.RM

Νεοφερμένος

Ο Mr.RM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αυτα ειναι σοσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Εξαρτάται από την ύλη που σας έχουν δώσει, Mr.RM. Για παράδειγμα, εμάς δεν μας έχουν βάλει τα κείμενα 9 και 11 που ζητούσε εδώ ο Γιάννης. Πάντως, όλα τα κείμενα που θα σας βάλουν σημαντικά είναι, αφού έχουν ίσες πιθανότητες να πέσουν στις εξετάσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εγω παντως ξερω πως οι μεταφρασεις ειναι σοσ, τωρα ποιες δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alantin

Νεοφερμένος

Ο Αλαντιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μήπως μπορείτε να μου βρειτε και των ενοτητων 3,5,7 :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΗ ΟΛΕ!!!

Νεοφερμένος

Η εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
1,2=Σ.Ο.Σ. Η 11 ΔΝ ΝΟΜΙΖΩ..........:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Αυριο γραφω αρχαια και εχω κολλησει στο κεφαλαιο της υποτακτικης παρακειμενου με τα λελυκως λελυκυια και τις υπολοιπες κοτες και δεν καταλαβινω τιποτα απο το βιβλίο.

Λελυκως ειναι η κλιση του παρακειμενου στο πρώτο πρόσοπο λελυκια στο δευτερο και λελυκος στο τρίτο κτλπ.Αν ναι γιατι δεν το γραφει ξεκαθαρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eisvoleasgiorgos

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Αυριο γραφω αρχαια και εχω κολλησει στο κεφαλαιο της υποτακτικης παρακειμενου με τα λελυκως λελυκυια και τις υπολοιπες κοτες και δεν καταλαβινω τιποτα απο το βιβλίο.

Λελυκως ειναι η κλιση του παρακειμενου στο πρώτο πρόσοπο λελυκια στο δευτερο και λελυκος στο τρίτο κτλπ.Αν ναι γιατι δεν το γραφει ξεκαθαρα;
φιλε θα σοθ δωσω ενα σηνημενω με τισ κσισεισ των ρηματων αλλα θελω και εγω με την σειρα μου να μ πεις τι θα πεσει στην χημεια
-----------------------------------------
σου το δινω
-----------------------------------------
δεν ξερω γιατι δεν το ανεβαζει λεει οτι εντοπιστικαν σφαλματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill_fc

Νεοφερμένος

Ο bill_fc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Αυριο γραφω αρχαια και εχω κολλησει στο κεφαλαιο της υποτακτικης παρακειμενου με τα λελυκως λελυκυια και τις υπολοιπες κοτες και δεν καταλαβινω τιποτα απο το βιβλίο.

Λελυκως ειναι η κλιση του παρακειμενου στο πρώτο πρόσοπο λελυκια στο δευτερο και λελυκος στο τρίτο κτλπ.Αν ναι γιατι δεν το γραφει ξεκαθαρα;

Στο πρώτο πρόσωπο είναι λελυκώς λελυκυία λελυκός ώ
Στο δεύτερο λελυκώς λελυκυία λελυκός ής
Στο τρίτο λελυκώς λελυκυία λελυκός ή
Στο α πληθ. λελυκότες λελυκυίαι λελυκότα ώμεν
Στο β λελυκότες λελυκυίαι λελυκότα ήτε
Στο γ λελυκότες λελυκυίαι λελυκότα ώσιν

Το λελυκώς-υία-ό είναι ανάλογα με το γένος αρσενικό- θηλυκό ή ουδέτερο

Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω για την προσφορά σου φίλε μου αλλά δηστυχώς δεν μπορω να σου ανταποδόσω.Δεν εχω ιδεα τι θα πεσει στη χημεια.
-----------------------------------------
Στο πρώτο πρόσωπο είναι λελυκώς λελυκυία λελυκός ώ
Στο δεύτερο λελυκώς λελυκυία λελυκός ής
Στο τρίτο λελυκώς λελυκυία λελυκός ή
Στο α πληθ. λελυκότες λελυκυίαι λελυκότα ώμεν
Στο β λελυκότες λελυκυίαι λελυκότα ήτε
Στο γ λελυκότες λελυκυίαι λελυκότα ώσιν

Το λελυκώς-υία-ό είναι ανάλογα με το γένος αρσενικό- θηλυκό ή ουδέτερο

Ελπίζω να βοήθησα:)

Σε ευχαριστω πολύ!Δηλαδη αν μου ελεγαν ας πουμε να κλεισω το λύω στην υποτακτική παρακειμένου θα εγρφα αυτά που ειπες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Υποτακτική Παρακειμένου = Μετοχή παρακειμένου (-ώς, -υία, -ός) + Κλίση του ρ. "ήν" σε Α'Β'Γ' πρόσωπο ενικού

ή αντίστοιχα

= Μετοχή παρακειμένου (-ότες, -υίαι, -ότα) + Κλίση του ρ. "ήν" σε Α'Β'Γ' πρόσωπο πληθυντικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Alright Ευχαριστω πολύ όλους σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολύ!Δηλαδη αν μου ελεγαν ας πουμε να κλεισω το λύω στην υποτακτική παρακειμένου θα εγρφα αυτά που ειπες;[/quote]



ανάλογα αν σου ζητήσουν τον μονολεκτικό η τον περιφραστίκο τύπο.
-----------------------------------------------------------------------------------
ποιον παρακείμενο θες της μέσης φωνής ή της ενεργητκής??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν μπορει καποιος να ανεβασει και την τρία θα του ημουν ευγνωμων.
(η να μου δώσει κάποια ιστοσελίδα που μπορώ να την βρώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top