Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

XristoforosRyu4

Νεοφερμένος

Ο Xristoforos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ευχαριστώ!!!:jumpy::jumpy::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τι 8ες να πεις με αυτο?
Ναι αμα μπορει κανεις κανα δυσκολο ρημα!

Sorry αν σε έθιξα πάντως μου ακούγεται περίεργο.... Αρχαία ναι σίγουρα πάντως γλώσσα...... Τέλοσπαντων ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τους παθητικούς μέλλοντες των ρημάτων : στέλλομαι, φθείρομαι, τρέπομαι, στρέφομαι, τρέφομαι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τους παθητικούς μέλλοντες των ρημάτων : στέλλομαι, φθείρομαι, τρέπομαι, στρέφομαι, τρέφομαι ?

Δεν είμαι 100% σίγουρη ομως πιστεύω ότι έτσι είναι:
στέλλομαι:σταλήσομαι
φθείρομαι:φθαρήσομαι
τρέπομαι:τραπήσομαι
στρέφομαι:στραφήσομαι
τρέφομαι:τραφήσομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει και το -θη ... π.χ πεισθήσομαι ?
βέβαια νομίζω κάπου γίνεται συναίρεση, αλλά δεν το θυμάμαι και το βιβλίο δεν έχει παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Έχεις δίκιο το βιβλίο δεν έχει παράδειγμα... Διάβασα λίγο το σχηματισμό και μάλλον θα είναι έτσι:
σταλθήσομαι
φθαρθήσομαι
τραφθήσομαι
στρεφθήσομαι
τραφθήσομαι
Μου φαίνονται πιο λογικά έτσι..... Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω.... Πάντως αν σε παρηγορεί σε μας παθητικοί χρόνοι δεν έπεσαν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Εξηγήστε μου παρακαλώ γιατί τονίζονται έτσι οι παρακάτω λέξεις:
πᾶσα, κνῖσα , μᾶζα, {όσον αφορά το 1).
ὦ στρατιῶτα, ἡ γεῦσις, τήν πτῶσιν κ.ά (όσον αφορά το 2)
τό θῆλυ (όσον αφορά το 4).
Τα παραδείγματα που αναφέρω είναι από τη σχολική γραμματική που οφείλουμε να ακολουθούμε, τόσο εμείς όσο και οι μαθητές μας. :thanks:
-----------------------------------------

Μα αυτό ακτιβώς δεν καταλαβαίνω κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Τὰ Δίχρονα. Τὸ α, ι, υ λέγονται δίχρονα φωνήεντα.
α. Τὰ δίχρονα α, ι, υ στὴν παραλήγουσα τῶν οὐσιαστικῶν εἶναι βραχύχρονα. Ἐξαιρεῖται τὸ Κωνσταντῖνος.
β. Τὰ δίχρονα α, ι, υ στὴν παραλήγουσα τῶν ἐπιθέτων εἶναι βραχύχρονα.
γ. Τὸ (α) στὴ λήγουσα τῶν ἀρσενικῶν καὶ θηλυκῶν ὀνομάτων (οὐσιαστικῶν καὶ τῶν ἐπιθέτων) εἶναι μακρό.
δ. Τὸ (-α) στὴ λήγουσα τῶν οὐδέτερων ὀνομάτων εἶναι βραχύχρονο.
ε. Τὸ (-α) στὴ λήγουσα τῶν οὐδέτερων ὀνομάτων (οὐσιαστικῶν καὶ ἐπιθέτων) καὶ τῶν οὐδετέρων ἀντωνυμιῶν εἶναι βραχύ.
στ. Τὸ (-α) στὴ λήγουσα τῶν ἐπιρρημάτων εἶναι βραχύ.
ζ. Τὸ ἄτονο (-α) στὴ λήγουσα τῆς ὁριστικῆς τῶν ρημάτων εἶναι βραχύ.
η. Τὸ (-α) στὴ λήγουσα τῶν ρημάτων, ὅταν τονίζεται, εἶναι μακρόχρονο.
θ. Τὸ ἄτονο (-α) στὴ λήγουσα τῆς προσταχτικῆς τῶν ρημάτων εἶναι μακρό.
ι. Τὸ (α) στὴν παραλήγουσα τῶν ρημάτων εἶναι βραχύ. Ἐξαιροῦνται και ἔχουν τὸ (α) μακρὸ στὴν παραλήγουσα:
(1) Οἱ καταλήξεις τοῦ ἑνικοῦ: -ᾶμαι, -ᾶσαι, -ᾶται.
(2) Οἱ καταλήξεις τοῦ πληθυντικοῦ: -ᾶμε, -ᾶτε, -ᾶνε.
ια. Τὸ (-ι) στὴ λήγουσα τῶν οὐδετέρων οὐσιαστικῶν εἶναι πάντοτε μακρό.
ιβ. Τὸ (-ι) καὶ τὸ (-υ) στὴν παραλήγουσα τῶν ρημάτων εἶναι βραχύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Τὰ Δίχρονα. Τὸ α, ι, υ λέγονται δίχρονα φωνήεντα.
α. Τὰ δίχρονα α, ι, υ στὴν παραλήγουσα τῶν οὐσιαστικῶν εἶναι βραχύχρονα. Ἐξαιρεῖται τὸ Κωνσταντῖνος.
β. Τὰ δίχρονα α, ι, υ στὴν παραλήγουσα τῶν ἐπιθέτων εἶναι βραχύχρονα.
γ. Τὸ (α) στὴ λήγουσα τῶν ἀρσενικῶν καὶ θηλυκῶν ὀνομάτων (οὐσιαστικῶν καὶ τῶν ἐπιθέτων) εἶναι μακρό.
δ. Τὸ (-α) στὴ λήγουσα τῶν οὐδέτερων ὀνομάτων εἶναι βραχύχρονο.
ε. Τὸ (-α) στὴ λήγουσα τῶν οὐδέτερων ὀνομάτων (οὐσιαστικῶν καὶ ἐπιθέτων) καὶ τῶν οὐδετέρων ἀντωνυμιῶν εἶναι βραχύ.
στ. Τὸ (-α) στὴ λήγουσα τῶν ἐπιρρημάτων εἶναι βραχύ.
ζ. Τὸ ἄτονο (-α) στὴ λήγουσα τῆς ὁριστικῆς τῶν ρημάτων εἶναι βραχύ.
η. Τὸ (-α) στὴ λήγουσα τῶν ρημάτων, ὅταν τονίζεται, εἶναι μακρόχρονο.
θ. Τὸ ἄτονο (-α) στὴ λήγουσα τῆς προσταχτικῆς τῶν ρημάτων εἶναι μακρό.
ι. Τὸ (α) στὴν παραλήγουσα τῶν ρημάτων εἶναι βραχύ. Ἐξαιροῦνται και ἔχουν τὸ (α) μακρὸ στὴν παραλήγουσα:
(1) Οἱ καταλήξεις τοῦ ἑνικοῦ: -ᾶμαι, -ᾶσαι, -ᾶται.
(2) Οἱ καταλήξεις τοῦ πληθυντικοῦ: -ᾶμε, -ᾶτε, -ᾶνε.
ια. Τὸ (-ι) στὴ λήγουσα τῶν οὐδετέρων οὐσιαστικῶν εἶναι πάντοτε μακρό.
ιβ. Τὸ (-ι) καὶ τὸ (-υ) στὴν παραλήγουσα τῶν ρημάτων εἶναι βραχύ.

Τότε πώς τα μάζα, πάσα, κνίσα παίρνουν περισπωμένη;;Απ'ό,τι κατάλαβα εγώ διαφέρει από λέξη σε λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πλάκα κάνετε?
Κανόνες τονισμού δεν έχει η γραμματική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Παραμένει ανεξήγητο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Τα γράμματα αυτά (α,ι,υ) λέγονται ΔΙΧΡΟΝΑ.
Άλλοτε δηλαδή είναι μακρά και άλλοτε βραχέα. (Ύλη Α' Γυμνασίου-Κεφάλαιο 1)
Επίσης σε κάθε γραμματικό φαινόμενο στο βιβλίο των Αρχαίων κάτω κάτω στις παρατηρήσεις λέει πότε είναι το α μακρό ή βραχύ με μικρά γραμματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Daaa??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Τότε πώς τα μάζα, πάσα, κνίσα παίρνουν περισπωμένη;;Απ'ό,τι κατάλαβα εγώ διαφέρει από λέξη σε λέξη.

H ίδια η γραμματική του σχολείου μας δίνει τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε. Επειδή το α, ι, υ είναι άλλοτε μακρόχρονα και άλλοτε βραχύχρονα μας εξηγεί ότι στο ουσιαστικό κνῖσα π.χ. το ι είναι μακρόχρονο,, στο ουσιαστικό μᾶζα το α της παραλήγουσας είναι επίσης μακρόχρονο, στο πῖνα το ι είναι επίσης μακρόχρονο, κτλ., κτλ.. Δείτε τα στη σελ.50 της σχολικής γραμματικής. Τίποτα δεν είναι ανεξήγητο, μιλάμε για την αρχαία ελληνική γλώσσα. Υπάρχουν κανόνες, υπάρχουν εξαιρέσεις ,υπάρχει η λογική και απαιτείται απλούστατα μελέτη και ψάξιμο. Λυπάμαι για το ύφος μου, αλλά η απάντηση "είναι ανεξήγητο" από την πλευρά ενός καθηγητή, προσωπικά με στενοχωρεί. Θα ήταν προτιμότερο και πιο ανθρώπινο να πούμε "δεν το γνωρίζω, αλλά θα το ψάξω". Προφανώς και δεν ισχύει ο κανόνας που αναφέρει ο/η συνάδελφος. Γενικότερα, ακολουθούμε τους κανόνες της γραμματικής του σχολείου γιατί σε αντίθετη περίπτωση, οι απαντήσεις μας θεωρούνται λανθασμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
H ίδια η γραμματική του σχολείου μας δίνει τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε. Επειδή το α, ι, υ είναι άλλοτε μακρόχρονα και άλλοτε βραχύχρονα μας εξηγεί ότι στο ουσιαστικό κνῖσα π.χ. το ι είναι μακρόχρονο,, στο ουσιαστικό μᾶζα το α της παραλήγουσας είναι επίσης μακρόχρονο, στο πῖνα το ι είναι επίσης μακρόχρονο, κτλ., κτλ.. Δείτε τα στη σελ.50 της σχολικής γραμματικής. Τίποτα δεν είναι ανεξήγητο, μιλάμε για την αρχαία ελληνική γλώσσα. Υπάρχουν κανόνες, υπάρχουν εξαιρέσεις ,υπάρχει η λογική και απαιτείται απλούστατα μελέτη και ψάξιμο. Λυπάμαι για το ύφος μου, αλλά η απάντηση "είναι ανεξήγητο" από την πλευρά ενός καθηγητή, προσωπικά με στενοχωρεί. Θα ήταν προτιμότερο και πιο ανθρώπινο να πούμε "δεν το γνωρίζω, αλλά θα το ψάξω". Προφανώς και δεν ισχύει ο κανόνας που αναφέρει ο/η συνάδελφος. Γενικότερα, ακολουθούμε τους κανόνες της γραμματικής του σχολείου γιατί σε αντίθετη περίπτωση, οι απαντήσεις μας θεωρούνται λανθασμένες.

Ευχαριστώ πολύ!:thanks::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αυτην την εβδομαδα ο τυπος π μας κανει αρχαια (3η γημν) θα μας βαλει επαναληπτηκο τεστ στο ειμην και σε ολους τους χρονους π μαθαμε απο την πρωτη γυμν!:'(
Λοιπον εγω με τους χρονους βρηκα ενα φυλλαδιο απο φυλο κ το διαβαζω, αλλα το ειμην με δυσκολευει!
Μηπως κανεις εχει σε καμοια φωτοτηπια τα ειμην τησ 1ησ και της 2ας γιατι θα σκασωωωωω τα μισω ταρχαια... :'(:'(:'(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarakiG

Νεοφερμένος

Η MarakiG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Έχεις κρατήσει τα βιβλία των αρχαίων της α και β γυμνασιου;Αν ναι μπορώ να σου πω που ακριβως βρίσκεται το καθένα,να τα συγκεντρωσεις σε ενα χαρτι ωστε να τα μάθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλά παίζει να πω και κοτσάνα μιας και πάνε κάμποσα χρόνια αλλά ειμί δεν είναι? Το ειμήν τι είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καλά παίζει να πω και κοτσάνα μιας και πάνε κάμποσα χρόνια αλλά ειμί δεν είναι? Το ειμήν τι είναι?

Ναι το ρήμα είναι ειμί. Μάλλον το μπέρδεψε με το ημίν ή το υμίν:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodulis

Νεοφερμένος

Ο thodulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπον παιδια, πρωτα να σας πω πως το site ειναι πολυ ωραιο ;)

Πανω στο θεμα μας τωρα...Ποιος μπορει να μου βρει ενα αρχειο(ο,τι μορφη θελετε, δεν εχω προβλημα) που να λεει ολη την κλιση του λυω; (μονο ενεργιτικη)

μην κοροιδευετε :P ειμαι σκραπας στα αρχαι και γραφουμε τεστ στα ρηματα την δευτερα, για επαναληψη.

ευχαριστωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top