Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

freedom8

Νεοφερμένος

Η freedom8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Την τρίτη γράφω και επειδή αρρώστησα μέσα στο σαββατοκύριακο πραγματικά δεν ειχα το χρόνο για να διαβάσω καλά.Η καθηγήτρια μας, μας έδωσε κάποια σοσ..Τι λέτε να διαβάσω μόνο αυτά??
αααα και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει πόσες μονάδες πιάνουν η γραμματική και το συντακτικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Την τρίτη γράφω και επειδή αρρώστησα μέσα στο σαββατοκύριακο πραγματικά δεν ειχα το χρόνο για να διαβάσω καλά.Η καθηγήτρια μας, μας έδωσε κάποια σοσ..Τι λέτε να διαβάσω μόνο αυτά??
αααα και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει πόσες μονάδες πιάνουν η γραμματική και το συντακτικό..

Η γραμματική και το συντακτικό πιάνουν 2 μονάδες το καθένα. Ουσιαστικά αν μάθεις μετάφραση και ερμηνευτικά είσαι οκ :) Τα λεξιλογικά αν είσαι τυχερή και βάλει συνώνυμα εύκολα και είσαι και λίγο σχετική με το μάθημα πετυχαίνεις αρκετά. Μην σκοτίζεσαι για το συντακτικό, συνήθως βάζουν σκόρπιες λέξεις. Αν ξέρεις μετάφραση , ένα αντικείμενο το καταλαβαίνεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Εμάς έπεσε κομμάτι από τη δίκη του Θηραμένη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freedom8

Νεοφερμένος

Η freedom8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εμάς έπεσε κομμάτι από τη δίκη του Θηραμένη.:D

Ναι, αυτο μαζι με τη συνθηκη ειρηνης Σπαρτη-Αθηνας ειναι οι πιο σοσ μεταφρασεις κατα την γνωμη μου...
Και το οραω πολυ σοσ επισης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια αν γίνεται μας εβαλε να κάνουμε κάποιες χρονικές αντικαταστάσεις γύρω στις 15 κ έχω κολλήσει σε 2 στο εκοπτες και το τετταχας και απο εγκλιτικές το πεισαις αλλαχατε και ηρπακασιν αμα μπορεί κάποιος ας βοηθήσει ευχαριστώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα δύο πρώτα είναι για το ΧΑ ε ;
Λοιπόν :

ΕΝ. κόπτεις, τάττ(σσ)εις
ΠΑΡΤ.έκοπτες, έττ(σσ)ον
ΜΕΛ. κόψεις, τάξεις
ΑΟΡ. έκοψας, έταξας
ΠΡΚ. κέκοπτας, τέταχας
ΥΠ. εκεκόπτεις, ετετάχεις

Εγκλιτική
(αόριστος)
ΟΡ. έπεισας
ΥΠ . πείσης (με υπογεγραμμένη από κάτω)
ΕΥΚ. πείσαις
ΠΡΣΤ. πεισάτω

(παρακείμενος)
ΟΡ. ηρπάκασι(ν)
ΥΠ. ηρπακότες ὦσι(ν)
ΕΥΚ. ηρπακότες εἴησαν ή εἶεν
ΠΡΣΤ. ηρπακότες ἔστων ή ὄντων ή ἔστωσαν

Τώρα εννοείς αόριστο ε ; Γιατί αλλάχατε δεν υπάρχει :P οπότε νομίζω εννοείς "αλλάξατε" δηλ. προστακτική αορίστου;

ΟΡ. ηλλάξατε
ΥΠ. αλλάξητε
ΕΥΚ.αλλάξαιτε
ΠΡΣΤ.αλλάξατε

Μη ξεχάσεις τα πνεύματα γιατί δε ξέρω πως μπαίνουν στο πληκτρολόγιο. Ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος και σε πάρω στο λαιμό μου :P Μολις ξύπνησα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ευχαριστωω ναιι δεν ξεχναω τα πνευματα :D και μην ανησυχείς δεν θα με παρεις στον λαιμο σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
συγνώμη ..αλλά μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα έκανες ένα μικρό λαθάκι στον πρτ στην χ.α. : έταττ(σσ)ες
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
συγνώμη ..αλλά μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα έκανες ένα μικρό λαθάκι στον πρτ στην χ.α. : έταττ(σσ)ες
:D

χαχα ναι όντως, τώρα όμως δε μπορώ να το διορθώσωω , ελπίζω να το δει! :)

μα το να ασχολεισαι με τα αρχαια το καλοκαιρι ειναι αρρωστο .:)

EXCUSE ME ???

WHO the hell are you to judge ?

όποιος έχει προβλήματα ας στρίβει προς άλλο θέμα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ρε παιδιά σορυ κιόλας,αλλά το "κάντε μου την ΧΑ του τάδε ρήματος"
δε θεωρείται βοήθεια,ούτε λύση απορίας.

Άλλο το να παίξει καθοδήγηση όμως...
Επίσης ψάχνοντας στα βιβλία έρχεται η γνώση.
Μη μαθαίνετε στην αντιγραφή εν όψη πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τα off topic μηνύματα βγήκαν κάδο..συνεχίστε στο θέμα σας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ρε παιδιά σορυ κιόλας,αλλά το "κάντε μου την ΧΑ του τάδε ρήματος"
δε θεωρείται βοήθεια,ούτε λύση απορίας.

Άλλο το να παίξει καθοδήγηση όμως...
Επίσης ψάχνοντας στα βιβλία έρχεται η γνώση.
Μη μαθαίνετε στην αντιγραφή εν όψη πανελληνίων.

Πρώτη λυκείου είναι εντάξει. Αν και δε νομίζω να θεωρείται αντιγραφή, όταν ζητάς από κάποιον να σου κάνει μια άσκηση. Εννοείται ότι μαθαίνεις το κάθε ρήμα.

Εμείς οι μεγαλύτεροι, που έχουμε 1-2 χρόνια περισσότερη εμπειρία στα αρχαία νομίζω ότι χρειάζεται να βοηθάμε.

Πχ το αρπάσσω, για να το επαληθεύσω ανέτρεξα σε 2 λεξικά αρχαίας και σε σημειώσεις μου περσινές, λόγω μιας μικρής ανωμαλίας του(δε θεωρείται ανωμαλία αλλά δεν ξέρω πως να την πω), που στο κάτω κάτω δεν είναι υποχρεωμένος και να τα έχει ένας μαθητής Α λυκείου.

Ε ντάξει δεν είναι και τόσο κακό νομίζω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ναι μωρέ ..και εγώ στην πρώτη λυκείιου θα κατέφευγα σε τετοια βοήθεια ....αρκεί να τα μαθαίνει μετά τα ρήματα όπως είπε καιι η τσουφου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Τη δουλειά που έκανες,μπορούσε κάλλιστα να την κάνει και το πιτσινάκι.
Αυτό λέω.
Αν δεν ψάξεις,δε μαθαίνεις εκ βαθέων.Μόνο παπαγαλία.
Και μια στη μια φορά...να που γίνονται 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
πιτσινάκι...χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Τη δουλειά που έκανες,μπορούσε κάλλιστα να την κάνει και το πιτσινάκι.
Αυτό λέω.
Αν δεν ψάξεις,δε μαθαίνεις εκ βαθέων.Μόνο παπαγαλία.
Και μια στη μια φορά...να που γίνονται 10
Καλά, δώσε καμιά βοήθεια εκεί πέρα στα παπαγαλάκια...εεε... τους θεωρητικούς ήθελα να πω, κι άσε τις φιλοσοφίες!
Πολύ πιτσίνια είστε οι θεωρητικοί, πολύ πιτσίνια...


:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
πωωωωωωω ! πόσο βαριέμαι να σε αποκρούσω χρυσό μου ...
η αξία της θεωρητικής και η συμβολή της είναι αναμφισβήτητη . αλλά...ειναι οφφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τη δουλειά που έκανες,μπορούσε κάλλιστα να την κάνει και το πιτσινάκι.
Αυτό λέω.
Αν δεν ψάξεις,δε μαθαίνεις εκ βαθέων.Μόνο παπαγαλία.
Και μια στη μια φορά...να που γίνονται 10

Συγγνώμη δηλαδή, πες μας ότι της έκανα και κακό που της έγραψα 3 ρήματα... μη δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν!
ΠΟΣΟ ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΡΗΜΑΤΑ; Αυτό που λες στην προκειμένη δεν υφίσταται καν! Τα ρήματα και κατ'επέκταση οι χρονικές αντικαταστάσεις είναι καθαρά επιφανειακά, τα μαθαίνεις και τέλος (καλώς ή κακώς).
Η εμβάθυνση και η προσωπική αναζήτηση ταιριάζει σε νοηματικές ασκήσεις.

Επαναλαμβάνω (δε νομίζω να διάβασες καν το προηγούμενο μήνυμα) ότι τα μισά ρήματα είναι δύσκολο να τα βρεις σε απλά λεξικά και πως χρειάζεται λίγη εμπειρία. Έλεος

Παρακαλώ κάποιον mod να σβήσει τα άσχετα μηνύματα γιατί το παρόν θέμα αφορά βοήθεια στα αρχαία και τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ρε σεις! Χαλαρώστε λίγο να πούμε.

isida: Απαντάς σοβαρά σε trollάρισμα; :confused: Την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση, να μην τα ξαναλέμε...
tsoufou: Η diotima έχει δίκιο! Άλλο πράγμα να της δώσεις μία καθοδήγηση πώς να βρει το σωστό, και άλλο να της δώσεις την απάντηση στο πιάτο. Και ναι, της κάνει κακό επειδή αυτή που μπήκε στον κόπο να σκεφτεί είσαι εσύ ενώ το ζητούμενο είναι να παιδευτεί αυτή. Ακόμα και στα ρήματα (αν και δεν είμαι η κατάλληλη για να μιλήσω), προτιμότερο είναι να ψάξει μόνη της στο λεξικό. Για να μάθει να ψάχνει.

Οι Πανελλήνιες είναι εξετάσεις ανταγωνισμού guys! Remember! ;)

υγ. γαμώτο, μου το χαλάσατε. Και ήθελα να πλακωθώ με τη diotima! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top