Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Skrillex

Νεοφερμένος

Η Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το εκτώμην για τριτο ενικό ενεστώτα (εγκλιτική αντικατάσταση)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Βρε Skrillex, απ' ότι βλέπεις είμαστε πρόθυμοι να σε βοηθήσουμε, αλλά με το να μας λες να σου λύνουμε όλες τις ασκήσεις δε γίνεται δουλειά. Πάρε ένα λεξικό ανωμάλων, προσπάθησε να λύσεις μόνη σου τις ασκήσεις, ακόμα και λάθη να κάνεις δεν πειράζει, τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε.

Φιλικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis.N.

Νεοφερμένος

Ο Vasilis.N. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος να μου πει πως κλείνετε το αιρουσι στον ενεστώτα και στον αόριστο β της οριστικής??????: Παλαβιάρικη ομάδα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ενεστώτας Οριστικής :
αιρώ
αιρείς
αιρεί
αιρούμεν
αιρείτε
αιρούσι
(Περισπωμένοι οι τόνοι και ψιλές)

Αορ Β' Οριστική :
είλον
είλες
είλε
είλομεν
είλετε
είλον
(με περισπωμένες εκτός από α+β πληθ.Δασείες σε όλους τους τύπους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δέσποινακι ρ

Νεοφερμένος

Η δέσποινακι ρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γειαα( :

μιας και είναι η αρχη της νέας σχολικης χρονια και τ χω ( και καλά ) ξεχασει
μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην χρονική αντικατασταση

στο ρήμα λήψομαι? (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
γειαα( :

μιας και είναι η αρχη της νέας σχολικης χρονια και τ χω ( και καλά ) ξεχασει
μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην χρονική αντικατασταση

στο ρήμα λήψομαι? (:

Λαμβάνω
Έλάμβανον
Λήψομαι
Ὲλαβον
Είληφα
Ειλήφειν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
ΕΝ. λαμβάνω
ΠΡΤ. ελάμβανον
ΜΕΛ. λήψομαι
ΑΟΡ. έλαβον
ΠΡΚ. είληφα
ΥΠΕΡ. ειλήφειν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δέσποινακι ρ

Νεοφερμένος

Η δέσποινακι ρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
ευχαριστωωω ( :

Όχι, έκανα λάθος διότι θεώρησα ότι είχες γράψει λάθος τον τύπο και έτσι έγραψα άλλο ρήμα, αλλά το διόρθωσα..
Κοίταξε ξανά.. Συγγνώμη.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Λαμβάνω
Έλάμβανον
Λήψομαι
Ὲλαβον
Είληφα
Ειλήφειν

iGianni, αναφέρεται στο ρήμα λαμβάνω και όχι στο ρήμα λείπομαι! Αν είδες γράφει το μέλλοντα με η!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
iGianni, αναφέρεται στο ρήμα λαμβάνω και όχι στο ρήμα λείπομαι! Αν είδες γράφει το μέλλοντα με η!;)
Ναι, το ξέρω, γι'αυτό και το διόρθωσα. Στην αρχή νόμιζα ότι είχε κάνει λάθος στο "η", αλλά μετά που το είδα ξανά, μου ήρθε στο μυαλό το λείπομαι που γράφεται με "η".. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Βοήθεια!!Θέλω να κληθει "τω Κυζίκω " στον ενικο..αν μπορει ας βοηθησει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Βοήθεια!!Θέλω να κληθει "τω Κυζίκω " στον ενικο..αν μπορει ας βοηθησει καποιος

ο Κύζικος
του Κυζίκου
τω Κυζίκω
τον Κύζικον
(ω) Κύζικε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
:) ευχαριστωωωω πολυυυυυυυυυυυυυυυ

θελω επίσης αν γινετε να μου κλινεται στον ενικο "του πεζού" και στον πληθυντικο "τα πλοία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
θελω επίσης αν γινετε να μου κλινεται στον ενικο "του πεζού" και στον πληθυντικο "τα πλοία"
o πεζός
του πεζου(περισπωμενη)
τω πεζω(περισπωμενη)
τόν πεζόν
(ω) πεζέ

τά πλοία
των πλοίων
τοις πλοίοις
τά πλοία
(ω) πλοία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μ εσωσες..ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τα ξερω μωρε...απλα τ εχω ξεχασει!!:/ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κάνε τα επανάληψη τώρα που είναι αρχή της χρονιάς και δεν προλάβατε να μάθετε νέα πράγματα. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου γραψετε τα απαρεμφατα και τις μετοχες του ρηματος κελευω στην ενεργητικη φωνη για να τα συγκρινω με αυτα που εγραψα εγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top