Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

agg1991

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

janeee

Νεοφερμένος

Η janeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι ειναι αναγκη?:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Παιδιά θέλω βοήθεια μας έβαλε χρονική αντικατάσταση το δεύτερο ενικό του απεχω.....!


όποιος μπορεί plzzz.Δεν είμαι καλή στα αρχαία!!!!!
απεχεις
απειχες
αποσχησεις/απεξεις
απεσχησας/απεσχες
απεσχηκε
απεσχηκει:)

:)
γεια σας:D θα ηθελα μια βοηθεια plz γιατι δεν ειμαι καλη στα αρχαια.εχω να κλινω το πληρεις στο ουδετερο,να κανω χρονικη αντικατασταση στο "βοηθειν" στο γ' ενικο οριστικης,εγκλιτικη αντικατασταση στ "ειπε,ελαβε" και χρονικη αντικατασταση στο "αντανηγεν" αυτα αν μπορειτε :)
πληρες
πληρους
πληρει
πληρες
πληρες

πληρη
πληρων
πληρεσι(ν)
πληρη
πληρη


Χ.Α.
βοηθει
εβοηθει
βοηθησει
εβοηθησε
βεβοηθηκε
εβεβοηθηκει

Ε.Α.
ελεξε/ειπε
ειπη/λεξη
λεξαι/ειποι
λεξατω/ειπετω


ελαβε
λαβη
λαβοι
λαβετω

το τελευταιο ρημα δεν ξερω ποιο ρημα ειναι.αν εχεις ετυμολογια θα σε βοηθουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

agg1991

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ GABRIELLA :D:D

<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

janeee

Νεοφερμένος

Η janeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ!!!εισαι τοσο καλη! εγω ειχα κανει λαθος τελικα στο ρημα.ενταξει το βρηκα.και παλι thanks gabriella:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
τιποτα παιδια!!κανω εξασκηση και για τη σχολη μου!!!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos147

Νεοφερμένος

Ο giorgos147 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά, λίγο βοήθεια! :)

Παρήσαν, να κλιθεί η οριστική και προστακτική του ενεστώτα και ο παρατατικός; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
To πάρειμι είναι.
[FONT=&quot]παρήσαν[/FONT][FONT=&quot]: γ' πληθυντικό πρόσωπο παρατατικού οριστικής του ρήματος πάρειμι (παρά + είμί)
Το έχει και η γραμματική αν δεν κάνω λάθος.


(Μόνο εγώ σκέφτηκα το ανέκδοτο; :P)
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos147

Νεοφερμένος

Ο giorgos147 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ Θεοδώρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
:/:Παιδια plz βοηθηστε!

Εχουμε τα ρηματα συμφωνω, παραπλεω, αδικουμαι,
Ε.Α στο γ' ενικο του ενεστωτα της ιδιας φωνης
Παρακαλω αν γινεται το συντομοτερο δυνατον:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
συμφωνώ: ενεργητική σαν το λύω
παραπλέω: άνοιξε γραμματική, νομίζω έχει το πλέω
αδικούμαι: σαν το λύομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Βρε θεοδωρα μηπως μπορεις πιο
αναλυτικα....??? :/

Μπορει κανεις να βοηθησει ρε παιδια ????
plzzzz οσο πιο γρηγορα μπορειτε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
:/:Παιδια plz βοηθηστε!

Εχουμε τα ρηματα συμφωνω, παραπλεω, αδικουμαι,
Ε.Α στο γ' ενικο του ενεστωτα της ιδιας φωνης
Παρακαλω αν γινεται το συντομοτερο δυνατον:/:

Οριστική:συμφωνει,παραπλεει,αδικειται
Υποτακτική:συμφωνη(με υπογεγραμμενη),παραπλεη(με υπογεγραμμενη),αδικηται
Ευκτικη:συμφωνοι,παραπλεοι,αδικοιτο
Προστακτικη:συμφωνετω,παραπλειτω,αδικεισθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια...εχω ασκηση~~>Να βρω παραγωγα λεξεων απο τα τρια θεματα του ουσιαστικου(η ναυς)
τα θεματα ειναι (ναυς,νεως και νηι)
Τα εχω για την δευτερα αν μπορειτε...γρηγορα
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Τα παραγωγα να βρισκονται στη νεα ελληνικη ή και αυτα στα αρχαια;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
νεα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
ναυσταθμος, ναυσιπλοϊα, ναυπηγειο, νεωσοικος
Αυτα προς το παρον, ψαχνω και αλλα με τα αλλα θεματα, ελπιζω να βρω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ξερω οτι τα αλλα θεματα ειναι πιο δυσκολα....αν μπορεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top