Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νεωδόχος
Νεωλκείο

Το άλλο δεν βρήκα, άσνοιξε λεξικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
ναυλον,ναυτης,ναυτια,ναυαγος,ναυολοχεω,ναυκληρος,ναυμαχεω,ναυπηγος,ναυβατης,ναυτικος,νεωσοικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν βρει κανεις με νηι ας μου πει. Σας ευχαριστω ολους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

janeee

Νεοφερμένος

Η janeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γεια σας:) εχω καποιες ασκησεις και με δυσκολευουν.αν μπορει κανεις ας με βοηθησει.1)απηγαγεν:χρονικη αντικατασταση στο β'ενικο.2)επεμψε:εγκλιτικη αντικατασταση.3)ος,τις)να κλιθει το θηλυκο γενος 4)στρατηγων,α(αναφορικη αντωνια ουδ.γενους),τη ναυμαχια,παντων,ος,τινων:να μεταφερθουν στην ιδια πτωση στον αλλο αριθμο....αυτα.please!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
γεια σας:) εχω καποιες ασκησεις και με δυσκολευουν.αν μπορει κανεις ας με βοηθησει.1)απηγαγεν:χρονικη αντικατασταση στο β'ενικο.2)επεμψε:εγκλιτικη αντικατασταση.3)ος,τις)να κλιθει το θηλυκο γενος 4)στρατηγων,α(αναφορικη αντωνια ουδ.γενους),τη ναυμαχια,παντων,ος,τινων:να μεταφερθουν στην ιδια πτωση στον αλλο αριθμο....αυτα.please!
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως ψάχνεις έτοιμες απαντήσεις... Δεν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στις ασκήσεις που σου ζητούνται... Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι ν ανοίξεις εκείνο το άσπρο, το ωραίο το βιβλιαράκι της γραμματικής και να γράψεις τους παραπάνω τύπους. Δε θα χρειαστεί τόσο πολύ πια, λίγο παραπάνω από το χρόνο που χαλασες για το ποστ σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι ρε συ προσπαθησε και μονη σου.δεν ειναι τπτ τ ιδιαιτερο....αν ειναι ανωμαλο τ μονο π θα χρειαστεις ειναι το λεξικο ανωμαλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
γεια σας:) εχω καποιες ασκησεις και με δυσκολευουν.αν μπορει κανεις ας με βοηθησει.1)απηγαγεν:χρονικη αντικατασταση στο β'ενικο.2)επεμψε:εγκλιτικη αντικατασταση.3)ος,τις)να κλιθει το θηλυκο γενος 4)στρατηγων,α(αναφορικη αντωνια ουδ.γενους),τη ναυμαχια,παντων,ος,τινων:να μεταφερθουν στην ιδια πτωση στον αλλο αριθμο....αυτα.please!
Λοιπόν εγώ θα σε βοηθήσω δεν έχω κανένα πρόβλημα,αλλά πρέπει να ξέρεις οτί όταν λέμε δεν μπορώ δεν θα μπορεσουμε να κάνουμε τίποτα μόνοι μας και όχι μόνο για τα μαθήματα αλλά γενικά στο μέλλον.Προσπάθεια χρειάζεται για να τα καταφέρει κάποιος!

1)Ενεστώτας:απάγεις
Παρατατικός:απήγες
Mέλλοντας:απάξεις
Αόριστος:απήγαγες
Παρακείμενος:απήχας
Υπερσυντέλικος:απήχεις

2) Οριστική:έπεμψε
Υποτακτική:πέμψη(με υπογεραμμένη το η)
Ευκτική:πέμψαι
Προστακτική:πεμψάτω

3)Ενικός: η,ης,η,ην /τις,τινός,τινί,τινά
Πληθυντικός:αι,ων,αις,ας / τινές,τινών,τισί,τινάς

4)στρατηγού,ο,τας ναυμαχίας,παντός,οι,τινός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

janeee

Νεοφερμένος

Η janeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
οκ εχετε δικιο ευχαριστω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_123

Νεοφερμένος

Η maria_123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
αρχαία A λυκείου στο βιβλίο κεφαλαιο 1...από τους στίχους 16-19 λέει να συγκεντρώσετε και να δικαιολογήσετε τις κινήσεις των σπαρτιατών...!!heeeelp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Μπες εδώ στο βιβλίο του καθηγητή μήπως το λέει!https://www.pi-schools.gr/lessons/hellenic/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_123

Νεοφερμένος

Η maria_123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ok thnx...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaki26

Νεοφερμένος

Η katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
1.Οι Σπαρτιατες εχοντας αρχηγο τον ικανοτατο Λυσανδρο απεπλευσαν απο τη Ροδο και κατευθυνθηκαν στον Ελλησποντο.Σκοπος του Λυσανδρου ηταν να εμποδισει τον αποπλου του αθηναικου στολου και να υποταξει τις πολεις οι οποιες ειχαν αποστατησει απο τους Σπαρτιατες.

2.Ο Λυσανδρος απο την Αβυδο επλευσε προς τη Λαμμψακο,συμμαχος των Αθηναιων, και την κατελαβε με εφοδο.Σ αυτη την καταληψη βοηθησαν οι Αβυδηνοι και οι αλλοι συμμαχοι και αρχηγος τους ηταν ο Θωραξ.Οι στρατιωτες λεηλατησαν αγρια αυτην την τοσο πλουσια πολη.Ο Λυσανδρος ομως αφησε ελευθερους ολους τους πολιτες της και μ αυτον τον τροπο περασε το μηνυμα οτι δεν ειναι τιμωρος και εκδικητης αλλα ελευθερωτης των πολεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_123

Νεοφερμένος

Η maria_123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :D :D ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kataki

Νεοφερμένος

Η kataki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά θέλω χρον. αντικατάσταση..μεμερισμένους,έψονται,χαριείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
παιδιά θέλω χρον. αντικατάσταση..μεμερισμένους,έψονται,χαριείται
Eνεστώτας:μεριζομενους
Παρατατικος:----
Μέλλοντας:μερισόμενους
Αόριστος:μερισάμενους
Παρακείμενος:μεμερισμενους
Υπερσυντελικος:--------

Στα άλλα δεν μπορώ να βρω ποιός είναι ο Ενεστώτας για να κάνω χρονική αντικατάσταση.Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ορώ και χαρίομαι (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

Nikolas_030

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
καμια βοήθεια για την εισαγωγή που γράφουμε τέστ? τι ερωτήσεις μπορούν να μπούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Έχω χρονική αντικατάσταση το απ. βοηθείν.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

ΥΓ:Επειδή έχει τύχει και άλλες φορές να μου βάλουν χρονική αντικατάσταση κάποιο απαρέμφατο,πώς θα το φτιάχνω;Από που θα κοιτάζω για να το σχηματίζω;Γραμματική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχω χρονική αντικατάσταση το απ. βοηθείν.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

ΥΓ:Επειδή έχει τύχει και άλλες φορές να μου βάλουν χρονική αντικατάσταση κάποιο απαρέμφατο,πώς θα το φτιάχνω;Από που θα κοιτάζω για να το σχηματίζω;Γραμματική;
Ναι βρε, κατά το λύειν λύσειν λύσαι λελυκέναι (έτσι νομίζω κλίνεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top