Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
κατέχω,κατείχον,καθέξω/κατασχήσω,καθέσχον,κατέσχηκα,κατεσχήκειν.
voila!
*κατεσχον
κι εγω μπορω να δωσω ετοιμη την απαντηση,αλλα προτιμω να το βρει μονη της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
:focus:sorry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pao1133

Νεοφερμένος

Ο pao1133 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια αμα μπορειτε θελω χρονικη αντικατασταση απεπεμπεν
εσεσθαι αφικομενης.......σας παρακαλω βοηθηστε.......ερωτηση επειδη ειναι το πρωτο μου ποστ μπορω να κανω τετοιες ερωτησεις ε?παντος παιδια αμα γινεται μεχρι το βρΑδακι να μου το πειτε pleaze
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love 2 b hated

Νεοφερμένος

Η love 2 b hated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
κατέχω,κατείχον,καθέξω/κατασχήσω,κατέσχον,κατέσχηκα,κατεσχήκειν.
voila!
ευχαριστω πολυ (σωστα το ειχα απλα ελεγχα το τετραδιο και το ηθελα για επιβεβαιωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
να συγκριθει η δικη του θηραμενη με την δικη των ελευσινιων....!

εψαξα και στο βοηθημα τιποτα δεν βρηκα καμια βοηθεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimisrockas

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να κλιθεί:
πολύιχθυς και
χρονική αντικατάσταση τα:
επαύσατο και εισελθών....:'(μια βοηθειούλα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blinky

Νεοφερμένος

Η blinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
σελίδα 76 άσκηση 3 οποιος μπορεί αε μου πει την απάντηση γτ δν προλαβαίνω να την κάνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasorf

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
σελίδα 76 άσκηση 3 οποιος μπορεί αε μου πει την απάντηση γτ δν προλαβαίνω να την κάνω:)

Ε κλείσε για 5 λεπτά την οθόνη από τον υπολογιστή σου, ασχολήσου λίγο με την άσκηση, ψάξτην και άμα δεν μπορείς να την κάνεις, ξαναέλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blinky

Νεοφερμένος

Η blinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
εχω πλ διάβασμα γ αυτο,δν ειπα οτι βρμ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
σελίδα 76 άσκηση 3 οποιος μπορεί αε μου πει την απάντηση γτ δν προλαβαίνω να την κάνω:)
Ποιους ορους εθεσαν οι Λακεδαιμονιοι?(Αυτο δεν λεει αυτη η ασκηση???)
Οι οροι που εθεσαν οι Λακεδαιμονιοι ειναι οι εξης:Να κατεδαφισουν τα Μακρα Τειχη και το τειχος του Πειραια,να παραδωσουν τα πλοια τους (εκτος απο δωδεκα),να επαναφερουν τους ολιγαρχικους εξοριστους,να εχουν τους ιδιους φιλους και εχθρους με τους Λακεδαιμονιους και να ακολουθουν τις εκστρατειες τους στην ξηρα και στη θαλλασα οπου αυτοι τους οδηγουσαν.

Ελπιζω να σε βοηθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
εχω πλ διάβασμα γ αυτο,δν ειπα οτι βρμ...:)

ε αφου εχεις διαβασμα, γιατι δε διαβαζεις? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Να κλιθεί:
πολύιχθυς και
χρονική αντικατάσταση τα:
επαύσατο και εισελθών....:'(μια βοηθειούλα...!!!


πολυιχθυς
πολυιχθυος
πολυιχθυι
πολυιχθυν
πολυιχθυ

πολυιχθυες
πολυιχθυων
πολυιχθεσιν
πολυιχθυς
πολυιχθυες

παυεται
επαυετο
παυσεται/παυθησεται
επαυσατο/επαυθην
πεπαυται
επεπαυτο

εισερχων
-
εισιων
εισελθων
εισεληλυθως
-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εισερχων
-
εισιων
εισελθων
εισεληλυθως
-
μια παρατηρηση.. δεν ειναι εισερθων ο ενεστωτας... η μετοχη του ερχομαι στον ενεστωτα ειναι ιων, ιουσα, ιον. οπως ακριβως και ο μελλοντας.. δες στην γραμματικη.. αρα εισιων.
υπαρχει ερχομενος αλλα ειναι μεταγενεστερος τυπος..
ερχων παντως δεν υπαρχει..
-----------------------------------------
επισης το γ προσωπο οριστικης του παθητικου αοριστου ειναι επαυθη χωρις -ν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

plouplou

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εχω μια ασκηση η οποια λεει

να μεταφερω τη μετοχη καθελοντας στο γ' πληθυντικο προσωπο της οριστικης ολων των χρονων

οποιος μπορει ας βοηθησει :)
εχω κανει τη χρονικη αντικατασταση αλλα δεν ειμαι συγουρη αν ειναι σωστη :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirosft

Νεοφερμένος

Ο spirosft αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα...Θα ήθελα την βοήθειά σας με μια άσκιση που έχω για άυριο στα αρχαία....Έχω να κλίνω το ρήμα ορώ σε β' ενικό και β' πληθυντικό πρόσωπο σε όλες τις εγκλίσεις σε Ενεστώτα και Αόριστο Β.....αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα:xixi: Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εχω μια ασκηση η οποια λεει

να μεταφερω τη μετοχη καθελοντας στο γ' πληθυντικο προσωπο της οριστικης ολων των χρονων

οποιος μπορει ας βοηθησει :)
εχω κανει τη χρονικη αντικατασταση αλλα δεν ειμαι συγουρη αν ειναι σωστη :'(

Ε καθαιρουσι (περισπωμένη)
Π καθήρουν
Μ καθαιρήσουσι
Α καθειλον (περισπ)
Π καθη(υπογεγραμμένη)ρήκασι
Υ καθηρήκεσαν
-----------------------------------------
Καλησπέρα...Θα ήθελα την βοήθειά σας με μια άσκιση που έχω για άυριο στα αρχαία....Έχω να κλίνω το ρήμα ορώ σε β' ενικό και β' πληθυντικό πρόσωπο σε όλες τις εγκλίσεις σε Ενεστώτα και Αόριστο Β.....αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα:xixi: Ευχαριστώ πολύ!!!!

ορας-ορατε
ορας - ορατε
ορωης-ορωτε
ορα-ορατε

αόριστος β

ειδες-ειδετε
ίδης-ίδητε
ίδοιμι-ίδοιτε
ιδέ-ίδετε

θέλεις και τόνους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blinky

Νεοφερμένος

Η blinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ποιους ορους εθεσαν οι Λακεδαιμονιοι?(Αυτο δεν λεει αυτη η ασκηση???)
Οι οροι που εθεσαν οι Λακεδαιμονιοι ειναι οι εξης:Να κατεδαφισουν τα Μακρα Τειχη και το τειχος του Πειραια,να παραδωσουν τα πλοια τους (εκτος απο δωδεκα),να επαναφερουν τους ολιγαρχικους εξοριστους,να εχουν τους ιδιους φιλους και εχθρους με τους Λακεδαιμονιους και να ακολουθουν τις εκστρατειες τους στην ξηρα και στη θαλλασα οπου αυτοι τους οδηγουσαν.

Ελπιζω να σε βοηθησα.:)

ευχαριστω πολυ να 'σαι καλα:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
παιδάκια,από εχτες παλεύω να βρώ την χρονική αντικατάσταση του μεταστραφείς,αγόμενο,
Εγκλιτική το πέσοι,το γένηται
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
μεταστρεφων
μεταστρεψων
μεταστρεψας/μεταστραφεις
μετεστροφως

αγομενο
αξομενο/αχθησομενο
αγαγομενο/αχθεντα
ηγμενο

πιπτοι
πεσοιτο
πεσοι
πεπτωκως ειη

γιγνηται
-
-
γενηται
γεγονως η/γεγενημενος η


δεν ξερω αν ειναι σωστα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
μεταστρεφων
μεταστρεψων
μεταστρεψας/μεταστραφεις
μετεστροφως

αγομενο
αξομενο/αχθησομενο
αγαγομενο/αχθεντα
ηγμενο

πιπτοι
πεσοιτο
πεσοι
πεπτωκως ειη

γιγνηται
-
-
γενηται
γεγονως η/γεγενημενος η


δεν ξερω αν ειναι σωστα...:)
Ευχαριστώ πάρα πολύ.Με έσωσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top